האם שלל אפליקציות פייסבוק יפסיקו לעבוד בסוף החודש?

בניגוד במערכת ההפעלה במחשב אותה ניתן לבחור לשדרג או לא, אתרים כמו פייסבוק וטוויטר, המשמשים פלטפורמה לאינספור יישומים, מבצעים שינויים מהותיים בתשתיות האתר ומחייבות חברות ומפתחים להשקיע זמן וכסף בעדכונם. מה קורה לכל אותם יישומים שלא יעודכנו בזמן? אליקו יצחקי תוהה

בזמן האחרון נדמה שכל אתר או שירות חדש שצץ ברחבי האינטרנט פותח את שעריו ומשחרר כלים המאפשרים למפתחים להתממשק מולו ומול השירותים אותם הוא מציע. האתר הבולט ביותר הוא כמובן פייסבוק, שאמנם לא היה האתר הראשון להציע API עבור המפתחים, אך ההצלחה הרבה של האתר וההתלהבות לה זכה ה-API סללו את הדרך בתחום וגרמו לאתרים רבים אחרים להציע שירותים דומים עבור קהילת המפתחים.

פייסבוק כמערכת הפעלה

ניתן לראות את פייסבוק כסוג של מערכת הפעלה המריצה את האפליקציות הנכתבות עבורה. אפליקציה שנבנתה במיוחד עבור פייסבוק תוך כדי שימוש ב API שפייסבוק מציעה לא תוכל לעבוד מחוץ לפייסבוק ממש כפי שתוכנה שנכתבה במיוחד עבור מערכת ההפעלה חלונות לא תעבוד על מערכת הפעלה אחרת ואפליקציה שמיועדת למערכת ההפעלה של האייפון לא תעבוד על מערכות הפעלה של טלפונים ניידים אחרים.

זה לא סוד שפייסבוק מנסה למצב את עצמה כמובילה טכנולוגית ולקבל את אמון קהילת המתכנתים. החברה מקיימת מדי שנה כנס מפתחים גדול בשם F8, אשר במהלכו נחשפים שירותים וכלים חדשים עבור מפתחי היישומים לרשת החברתית.

הבעיה הגדולה היא, שלמרות שכבר עבר לא מעט זמן מאז השיקה את פלטפורמת הפיתוח שלה, פייסבוק עדיין לא מצליחה להפנים שכבר לא מדובר בחברת סטארט-אפ קטנה שפועלת בגרסת בטא אלא באתר מפלצתי המשרת מאות מיליוני משתמשים ברחבי העולם אשר משקיעים משאבים רבים הכוללים בעיקר כספים וזמן בכל הקשור לפייסבוק ופיתוח אפליקציות בפרט.

כאמור, קיים דמיון רב בין הפלטפורמה של פייסבוק למערכת הפעלה כדוגמת Windows. אך בניגוד לפייסבוק, מיקרוסופט משקיעה משאבים רבים בתאימות לאחור. עדכוני תוכנה ואבטחה של מערכת ההפעלה Windows XP לא אמורים לפגוע בתוכנות אשר פותחו עבור מערכת הפעלה זו. כמו כן, רוב הסיכויים שאותן תוכנות ימשיכו לעבוד כמו שצריך על גרסאות מתקדמות יותר של מערכת ההפעלה, ויסטה ו 7.

במידה שתוכנות מסוימות לא תואמות ב-100 אחוזים למערכת ההפעלה החדשה, מיקרוסופט מספקת אפשרות במערכת ההפעלה להריץ את אותן התוכנות במצב תאימות לאחור שאמורה לפתור את הבעיה. נכון שתמיד מומלץ לעדכן את התוכנה לגרסה המתאימה וייתכן מצב שהתוכנה גם לא תתאים לגרסה החדשה של מערכת ההפעלה, אך למשתמש עדיין קיימת הבחירה אם הוא לעדכן את מערכת ההפעלה שברשותו או להשאר עם מערכת ההפעלה הישנה.

פייסבוק לעומת מיקרוסופט, פועלת בצורה אחרת לגמרי. החברה משיקה כלי פיתוח אשר עשרות אלפי מתכנתים עושים בהם שימוש באפליקציות השונות ולאחר זמן מסוים מעדכנת, מבטלת או מחליפה כליל את אותם כלים.
בתחילת הדרך, פייסבוק ביצעה מהלכים שכאלה באופן חד צדדי מבלי לעדכן את המפתחים מראש. לאחר שקהילת המפתחים הרימה את ראשה החליטה פייסבוק להיות שקופה יותר ולהודיע מראש על שינויים באמצעות עדכון ה RoadMap אך מבט קצר ברשימה מראה שהתאריכים של מרבית השינויים כלליים מדי כגון: תחילת 2010, אמצע יוני וכו'. שינויים רבים אף לא בוצעו בתאריכי היעד שלהם ולא ידוע מתי הם יבוצעו אם בכלל.

בניגוד למיקרוסופט, כאשר פייסבוק מעדכנת את פלטפורמת הפיתוח שלה, היא לא מקפידה על תאימות לאחור. אמנם פייסבוק מספקת למתכנתים זמן הסתגלות מסוים בו הם אמורים להתאים את הקוד שלהם לעדכונים החדשים אך לאחר זמן זה, אפליקציות אשר לא יעודכנו, פשוט לא יעבדו.

את הדוגמא הטובה ביותר לכך ניתן למצוא בהכרזה האחרונה של פייסבוק מתחילת השנה על השקת ה Graph API ומערכת ההרשאות החדשה מבוססת OAuth המחליפה את מערכת הזיהוי הישנה. פייסבוק הכריזה כי אפליקציות אשר לא יעברו לשיטה החדשה יפסיקו לעבוד בתחילת חודש יוני. לאחר בקשות רבות מצד המפתחים או מכיוון שעדיין לא נערכה לכך כראוי, פייסבוק דחתה את התאריך לסוף חודש יוני. כפי שראינו בעבר, ייתכן שגם לתאריך החדש אין משמעות והוא יידחה שוב או שבסוף פייסבוק תבצע שינוי כלשהו שיתמוך באפליקציות ישנות אבל כמובן שעל המתכנתים לא לקחת סיכונים מיותרים על סמך תקדימים ותחושות.

נכון שפייסבוק הכריזה על השינויים זמן רב מראש אך במדריך האפליקציות קיימות מאות אלפי אפליקציות. חלק לא מבוטל מהאפליקציות פותחו בתשלום על ידי מפתחים עבור חברות מסחריות שלא מודעות לשינויים ועשויות לגלות פתאום שהאפליקציה שעלתה להם לא מעט כסף פשוט הפסיקה לעבוד. כמובן שחברות שירצו כן להתאים את הקוד יצטרכו שוב לשכור מתכנתים בתשלום לביצוע השינויים. יתרה מכך, קיימות גם אפליקציות רבות שפותחו ע"י מתכנתים שכבר לא עוסקים בעדכונן אך קיים להן קהל משתמשים רב אשר יצטרך לנטוש את אותן האפליקציות הלא שמישות.

הגודל שקובע

עדכון נוסף שפייסבוק הכריזה עליו כבר בסוף השנה שעברה והיה אמור להכנס לתוקף בתחילת השנה הוא שינוי רוחב הטאבים מ 760 ל 520 פיקסלים. מעצבים רבים החלו לעצב לפי התקן החדש אך קיימים לא מעט דפים, במיוחד של חברות מסחריות אשר מותאמים עדיין לגודל הישן. לפי מקורות מפייסבוק שפורסמו באתרים שונים השינוי כנראה יתבצע בסביבות אמצע יולי ותנתן התראה של שבועיים לפני. אותן חברות אשר הדפים שלהן עדיין מעוצבים עבור הגודל הישן, יצטרכו שוב להשקיע כסף עבור שימוש במעצב במידה וירצו שהדפים שלהם ימשיכו להשאר רלוונטים.

פייסבוק לא לבד בכל הקשור לנושא זה, גם טוויטר מאפשרת למפתחים לעבוד מול השירותים שלה ובדומה לפייסבוק גם היא בצעה לאחרונה שינויים בכל נושא ההרשאות ומעבר ל OAuth. טוויטר עדכנה את המפתחים כי עליהם לבצע את השינויים הנחוצים עד לסוף יוני אך החליטה לפני כמה ימים לדחות את השינוי לאוגוסט בגלל העומס על השרתים שלה הנגרם עקב המונדיאל. גם במקרה הזה, מפתחים שלא יבצעו את השינוי לא יוכלו לעבוד מול מערכת ההרשאות של השירות.

צריך לזכור שבמקרה של פייסבוק וגם של טוויטר, מדובר בחברות צעירות המרבות לעשות טעויות. שתי החברות מנסות לגייס כל הזמן אנשי תוכנה מוכשרים ואף לגנוב מהחברות הגדולות כגון מיקרוסופט וגוגל עובדים בכירים אשר יעזרו להן לפתח את המוצר המושלם.

על חברות כגון פייסבוק וטוויטר לעשות מאמץ גדול יותר לשמור על תאימות השירותים שלהן לאחור. בניגוד למערכות הפעלה אחרות כגון חלונות, למשתמשים לא ניתנת האפשרות אם לשדרג או לא את שירותי האתר. אותם אתרים פשוט כופים את השדרוג עליהם.

ייתכן וההשקעה של מיקרוסופט בפייסבוק היא שבסוף תגרום לשיתוף פעולה בנושא בין שתי החברות ויצירת מערכת הפעלה אינטרנטית מושלמת אשר לא גורמת למאות אלפי מפתחים לחזור לשולחן העבודה ולהתחיל לעבוד לאחר כל עדכון.

הפוסט פורסם במקור בבלוג המומחה

אליקו יצחקי

אליקו יצחקי הוא המייסד והעורך הראשי של בלוג המומחה. הוא שימש עד לא מזמן כמנהל מחקר ופיתוח בחברת סטארט אפ בינלאומית וכיום הינו יזם ויועץ עצמאי.

הגב

6 תגובות על "האם שלל אפליקציות פייסבוק יפסיקו לעבוד בסוף החודש?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Lem
Guest

יופי של כתבה.. נראה כאילו, כמו בהרבה מקרים אחרים וחברות אחרות,
שינוי שכזה יקרה (תאימות אחורה) רק אם ו/או כאשר אפליקציה גדולה ומרכזית בעלת מליוני משתמשים תיפול בגלל דבר שכזה, ואז מסת המשתמשים שירימו קול צעקה תגרום להם להשתנות במקום להגיד לכולם – תתמודדו..
עד אז פייסבוק תמשיך לנהוג כמו מיקרוסופט בהתחלה..
לדעתי :)

Lem
Guest

יופי של כתבה.. נראה כאילו, כמו בהרבה מקרים אחרים וחברות אחרות,
שינוי שכזה יקרה (תאימות אחורה) רק אם ו/או כאשר אפליקציה גדולה ומרכזית בעלת מליוני משתמשים תיפול בגלל דבר שכזה, ואז מסת המשתמשים שירימו קול צעקה תגרום להם להשתנות במקום להגיד לכולם – תתמודדו..
עד אז פייסבוק תמשיך לנהוג כמו מיקרוסופט בהתחלה..
לדעתי :)

Lem
Guest

יופי של כתבה.. נראה כאילו, כמו בהרבה מקרים אחרים וחברות אחרות,
שינוי שכזה יקרה (תאימות אחורה) רק אם ו/או כאשר אפליקציה גדולה ומרכזית בעלת מליוני משתמשים תיפול בגלל דבר שכזה, ואז מסת המשתמשים שירימו קול צעקה תגרום להם להשתנות במקום להגיד לכולם – תתמודדו..
עד אז פייסבוק תמשיך לנהוג כמו מיקרוסופט בהתחלה..
לדעתי :)

ד"א – למה לעזאזל כתוב שהגבתי על כתבות שבכלל לא הגבתי עליהן?
משהו מוזר קורה פה..

רן בר-זיק
Guest

הפוסט מצוין, חבל שאי אפשר לומר אותו דבר על ההתנהלות של פייסבוק מול המפתחים. הדוקומנטציה של ה-API החדש שערוריתית ממש. ה-Tutorials הרשמיים מכילים שגיאות (!) ולא עובדים כלל והברדק חוגג.

בגלל השינוי מ-rest ל-graph חצי מהחומרים באתר לא מעודכנים. ההתנהלות הלא מקצועית של פייסבוק בנושא פשוט מרתיחה.

אלמוג בקו
Guest

צריך לזכור שלהבדיל ממיקרוסופט, שם התוכנה יושבת אצל הלקוח.
התוכנות של פייסבוק יושבות אצל פייסבוק(אומנם מאוחסנות אצל המפתח) ואצל הלקוח-קצה(קליינט)- משמע, זה דופק את כל המערכת ולא רק את המשתמש הבודד.

נועם שוורץ
Guest

פוסט נפלא ומאוד מעניין.
לא ברור למה פייסבוק מתנהלת באופן כזה שמשניא אותם על ציבור המפתחים. קצת כמו ההחלטה להכריח את מפעילי האפליקציות שמאפשרים סליקת כרטיסי אשראי לעבור לעבוד בפייסבוק קרדיטס באופן בלעדי (וכמובן להוציא מהכלל את זינגה) ועוד החלטות גורפות ודרקוניות.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: