זהירות, צבע אדום לפניך [דעה]

אם Waze יכולה להזהיר אותנו מפני מפגעים בדרך ומצלמות מהירות, למה שבעצם לא תזהיר אותנו בזמן צבע אדום?

למה לא בעצם? מקור: Waze, Samsung + עיבוד תמונה

למה לא בעצם? מקור: Waze, Samsung + עיבוד תמונה

Waze היא אפליקציה נפלאה. לטעמי, זו האפליקציה החשובה ביותר שפותחה לסמארטפון (יש המחשיבים אותה אפילו יותר חשובה ומהפכנית מ-Yo). על המהפך שהיא הביאה לחיי היומיום של מיליוני נהגים בישראל נכתבו מספיק מילים: החל מהחסכון בזמן ובדלק, דרך מפות מעודכנות על בסיס יומי, וכלה באזהרות בזמן אמת על מפגעים בכביש, שיכולות פשוטו כמשמעו, להציל חיים.

הגיע הזמן לחשב מסלול מחדש

עכשיו הגיע הזמן ש-Waze תתקדם צעד אחד קדימה ותצא מהנישה של אפליקציית ניווט ותהפוך לכלי שמספק מידע חיוני למשתמשיה. ובימים של מתיחות בטחונית, כשרוב שטחה של ישראל נכלל בטווח הטילים של החמאס ואזעקה רודפת אזעקה, מידע חיוני הינו מתן התראות צבע אדום ואזעקות בזמן אמת על גבי הסמארטפון.

כשחושבים על זה לרגע, מיליוני נהגים כבר התקינו את האפליקציה והם עושים בה שימוש בדרך קבע, לא רק כדי לדעת איך מגיעים מנקודה אחת לשניה, אלא כ”עין” הנוספת שלנו על הכביש: היכן יש פקקים, היכן יש ניידות משטרה ומצלמות מהירות, היכן התרחשו תאונות, היכן רכב חוסם נתיב וכו. ובאותו זמן שהנהגים נמצאים ברכביהם הם גם הכי פגיעים לטילים: לא תמיד הם נמצאים בקרבת צופר האזעקה, וגם כשהם באיזור מיושב, הם נמצאים מאחורי חלונות סגורים, עם מזגן דולק, רדיו ומנוע פעילים – הפוגעים ביכולת הנהג לשמוע את האזעקה.

Waze יודעת בכל רגע נתון היכן אנחנו, וגם ככה היא כבר נהנית מהרשאות וגישה לכל יכולות הטלפון כמו התראות קוליות וחזותיות. כך שכל מה שהמפתחים צריכים לעשות הוא להתחבר למערכת הפצת ההתרעות של פיקוד העורף (ה-API אם תרצו) ולדחוף התראות פוש למכשירים לפי האיזור בו הם נמצאים. אם חברת ביפר עושה את זה, אתרי החדשות עושים את זה וחבורה של מתנדבים עושה את זה, אין סיבה ש-Waze לא תוכל להרים להרים פיצ’ר כזה בזמן קצר ביותר. כמובן שגם ניתן לשלב ולהציג על גבי המפה את המקלטים העירוניים הקרובים ביותר (באותו מודל שמוצגים כיום עסקים מפרסמים).

אגב, למרות “ישראליותו” לכאורה של הפיצ’ר הזה, אני יכול לראות כיצד הוא יכול מתפתח להיות פלטפורמת התראות נפלאה ולהתחבר למשל לשירותי ניטור רעידות האדמה של דרום קליפורניה, או להתריע בפני הוריקנים בחוף המזרחי של ארה”ב ושריפות באוסטרליה.

אז נכון, Waze היא חברה פרטית ולא חייבת לנו כלום, ולאחר רכישתה על ידי גוגל, היא אפילו לא ישראלית. אבל, Waze משתייכת, אם תרצה בכך ואם לא, למועדון מכובד של חברות ישראליות, שלמרות החלפת בעלויות ורכישות, עדיין נחשבות ישראליות ונהנות מיחס שונה מתחרותיהן – אלעל ותנובה למשל. הישראלים, כך נראה, אוהבים את Waze. הם אלו שיצרו את מאגר המפות שלה (עוד בימי FreeMap) והם אלו שמעדכנים על דרכים חדשות ומפגעים בדרך. המצב הביטחוני יצר מציאות שבה גם Waze יכולה להשיב להם בחזרה.

מ-Waze טרם התקבלה תגובה לכתבה

 

יניב אביטל

עורך אתר גיקטיים, ובזמנו החופשי גיק, קופירייטר, אבא, חולה על גאדג'טים וקוד, לא בהכרח בסדר הזה

להגיב

16 תגובות

 1. @gal Weissman: הטיעון שלי לא נובע מהיותה של Waze פיתוח ישראלי.
  הוא נובע מזה ש-Waze כבר מציעה התראות בפני סכנות בכביש, היא מבוססת מיקום והיא נמצאת בשימוש על הכביש – כל אלו הופכים אותה, בניגוד לשאר המוצרים שציינת, לפתרון אופטימלי לחוסר הנגישות לאזעקות בזמן נסיעה או נהיגה.
  מעבר לזה, בניגוד לקינקט שהוא מוצר נישתי או האלגוריתם של face.com ששקוף לצרכן הקצה – Waze מותקנת בקרב יותר מ-2 מיליון מכשירים בישראל והיא גם תולדה של קהילת הנהגים פה, בניגוד ל-2 הדוגמאות שנתת.

 2. דור שי הגיב:

  יש לי את ה api של פיקוד העורף, אפליקציה שעושה את זה כבר יש אבל חשבתי לפתח שירות sms
  הבעיה היא העלויות של שליחת sms גדולה כל כך.
  מי שיש לו פיתרון או רוצה לעזור אני אשמח אם תפנו אלי
  dor@systalk.co.il

  • יוסי הגיב:

   דור,
   מה זאת אומרת שיש לך את הapi?
   איפה אפשר להסתכל עליו ולקרוא תיעוד?
   האפליקציה שאתה מדבר עלייה היא גם לאייפון? ומקפיצה פרומפט כשיש אזעקה באיזור שלך?

  • משה הגיב:

   לידיעתכם, האפליקציה “צבע אדום” (על פי תיאור האתר והתגובות לאפליקציה) מופעלת ע”י מתנדבים ולא מחוברת לשום מערכת ולכן היא לא אמינה כלל.

   אני בטוח שתעשה שירות טוב לכולנו אם תשלח למפתחי האפליקציה את הפרטים על הנתונים האלה כדי שיוכלו להשתמש בנתונים אמינים בזמן אמת.

 3. דיס לייק הגיב:

  ככה גם החמס ידע איפה הוא פוגע בדיוק. וזה אנחנו לא רוצים לתת לו…..

  • xoxo הגיב:

   לא דיברו על מקום נפילה!! כמו שאומרים ברדיו צבע אדום בחולון אז ככה כל מי שנמצא בחולון יראה בוויז את זה

 4. אלון הגיב:

  בעיה קטנה – זה מצריך שתוכנת הווייז תהיה מופעלת באופן קבוע – וכידוע זו אחת מזללניות הסוללה המשמעותיות ביותר (בעיקר בגלל השימוש ב- GPS) אז צריך להתחבר למטען וזה לא תמיד אפשרי…

 5. רם הגיב:

  לדעתי הפתרון חייב לבוא מהחברות הסלולריות.
  יש לחייב את החברות הסלולריות בחוק להוציא הודעות מתפרצות – בשליטה ישירה של פיקוד העורף.
  בארה”ב כבר פועל Commercial Mobile Alert System כבר מ 2007

  • אור הגיב:

   יש שירות של פיקוד העורף שבדרך שנקרא מסר אישי תחפש בגוגל ותראה זה הודעות מתפרצות לטלפון על פי מיקום האנטנות הסלולריות

 6. מורן הגיב:

  יצאה אפליקציה חדשה, המחוברת ישירות להתרעות פיקוד העורף על אזעקות, ניתן לבחור התרעה לפי ערים https://play.google.com/store/apps/details?id=net.wzmn.redalert

 7. עופר הגיב:

  אני לא מצליח להבין מאיפה האפליקציות האלה מוציאות את המידע.

  ה-api של פיקוד העורף לא ממש מוציא נתונים:
  http://www.oref.org.il/WarningMessages/alerts.json
  אלא אם כן אני מפספס משהו.

  אולי המפתחים מפרססים את ה-rss של ynet או משהו בסגנון? מישהו יודע?

 8. יניב הגיב:

  באמת
  הכתובת

  http://www.oref.org.il/WarningMessages/alerts.json

  לא מראה את הנתונים תחת data, יתכן שיש שאילתא כלשהי אחרי סימן שאלה, אחרת אי אפשר להסביר את זה..

  אם אצליח לפנח את זה, אוכל לכתוב אפליקציה לשם כך

  • עופר הגיב:

   טוב.. הבנתי ת’קטע. זה קצת מטופש אבל.. המערכת -כן- מציגה נתונים אבל רק למספר שניות שהן זמן האזעקה ואז הנתונים נעלמים. בקיצור קשה לעשות לדבר הזה טסטינג אבל זה מה יש.

תגיות לכתבה: