הציפייה בהחלט השתלמה: Uncharted 4: A Thief's End [סקירה]

בתום ציפייה ארוכה אפשר להכריז עוד לפני שנצלול לתוך הסקירה שכל רגע היה שווה את זה ומדובר באחד המשחקים המוצלחים שיצאו בשנים האחרונות. עכשיו בואו נתחיל

Uncharted_4_Reveal

התגעגתם לנייתן דרייק (Nathan Drake)? אם כן, צריך כבר לומר שהיה שווה לחכות. ואם אתם אתם לא מכירים את סדרת המשחקים המוצלחת שהפציעה לראשונה עוד בשנת 2007, אז ממש כדאי לכם להצטרף עכשיו. לא מאוחר מדי, למרות שמדובר כבר במשחק הרביעי בסדרה. והאחרון. כך או כך כדאי שתפנו זמן ביומן, נתקו את הטלפון והדליקו את הקונסולה. המסע הזה ישאיר אתכם פעורי פה.

צריך לומר, הציפייה למשחק הזה הייתה ארוכה ומייגעת. חברת הפיתוח Naughty Dog לא חסכה בטיזרים ומידע שצף מידי כמה חודשים ברחבי הרשת. מה גם שהמשחק נדחה כמה פעמים והתחיל לייצר באזז די רוגז סביבו מצד המעריצים המושבעים של הסדרה. אבל כנראה שהחבר׳ה שם בפיתוח ידעו מה הם עושים. רק לאחרונה קיבלנו כמה דוגמאות למשחקים, שאמנם יצאו בזמן שנקבע והוכרז, אבל עדיף היה שהיו נדחים ויוצאים לאוויר חפי בעיות ובאגים.

UNCHARTED 4

אין ספק שחברות הפיתוח היום נמצאות תחת לחץ אדיר, גם לייצר משחקי קונסולה ברמה גבוהה וגם לעמוד בציפיות הקהל ויחסי הציבור. כולם יודעים, הבאזז שעומלים כל כך קשה לייצר, יכול להפוך במהרה לחרב פיפיות אכזרית. אבל במקרה שלנו, הסבלנות, יחד עם שחרור של סרטוני גיימפליי מפתיעים, שמרו את גחלת הציפייה בוערת וחמה. ואכן, כשהמשחק שוחרר לבסוף, קיבלנו מוצר שלם ומוגמר שהשכיח לחלוטין את שלבי טרום ההשקה.

התלמיד עלה על המורה

למי שלא מכיר, Nathan Drake הוא גיבור משחקי ההרפתקאה שנועד אז בשנת 2007, לתת מענה מצד סוני לשודדת המפורסמת מיקרוסופט – הלא היא לארה קרופט מטומב ריידר. והיום, לאחר שקיבלנו בשנה האחרונה שני כותרים משתי הענקיות הללו, אפשר להגיד בפה מלא, התלמיד בהחלט עלה על המורה. למרות הביצוע הטוב של טומב ריידר האחרון, הכותר הנוכחי נמצא במדרגה אחרת לגמרי. מיד נגיע לזה.
אז לאחר כמעט עשור, אנחנו מקבלים את הכותר הרביעי של הסדרה, שגם מבטיח להיות האחרון, כפי ששם המשחק מביע בגאווה. וכמה שקשה היום בכלל לייצר משחק סוחף באמת, קשה הרבה יותר לייצר משחק המשך כזה.

ולמי שיישחק את השעות הראשונות של המשחק ולא ימשיך הלאה, ייתכן מאוד ויתקל בתחושה שהכותר הנוכחי הזה לא מביא איתו הרבה חדש לסדרה. אבל בשורה התחתונה המצב בדיוק הפוך. נראה שפשוט הפעם, לעומת משחקים קודמים בסדרה, חברת הפיתוח עצרה עצמה והתאפקה עם האקשן האמיתי של המשחק. במקום לירות את כל התותחים הכבדים בהתחלה, נתנו לנו זמן רגע להכיר את הנרטיב ולהתחבר לדמויות, שנייה לפני שהמסע הזה יוצא מכלל שליטה. הפעם, ההתרגשות הגדולה נבנית בקפידה.

UNCHARTED 4

המשחק מתחיל עם סיפור עבר של נייתן שמציג לנו גם את השותף העיקרי שלו למסע הנוכחי, אחיו הגדול סאם. מי שלימד את נייתן כל מה שהוא יודע. מבלי לייצר יותר מדי ספויילרים, סאם הוא הסיבה לכך שנייתן יוצא שוב למסע חיפוש אוצרות וסיכון חיים, והוא במידה רבה גם הסיבה לכך שזה המסע האחרון של הגנב האהוב הזה.

ובשלב זה מילה קצרה על קטעי המעבר של המשחק. חייב להודות, אין הרבה משחקים, שלא תעבירו בהם את קטעי המעבר. לפחות חלק מהם, גם אם חלק קטן. לא חושב שזכור לי משחק שלא העברתי, ואפילו לשנייה, את קטעי המעבר ודילגתי מעליהם הלאה להמשיך במשחק. ויש הרבה מהם. וכאן צריך לתת שבח גדול מאוד ליוצרי הסדרה, שהצליחו לחבר נרטיב מעניין, מצחיק ומרגש באמת. עם דמויות שקל להתחבר אליהם, ועם קטעי מעבר שמרגישים הרבה יותר כמו סרט טוב מאשר משחק אינדיאנה ג׳ונס. בהחלט משימה מורכבת בימנו.

והנה די מהר אתם תשאבו אל עולמו של נייתן, אל השיקולים שלו ואל הסיבה לצאת שוב אל האוצר האבוד הבא. ואם לא אמרנו, בזמן שהמשחק נעדר מהקונסלות שלנו, קרו כמה דברים. נייתן כבר הפך איש משפחה והתחתן עם אלנה Elena שנראית כל כך שמחה לקבל את הגיבור שלה מחוץ לעולם הסכנה. ובכן, לא לאורך זמן. רק אומר שסאם שואב את נייתן חזרה למשימת כל המשימות, שתהיה גם המשימה האחרונה שלו.

UNCHARTED 4

ובכן, ׳בלית ברירה׳ אנו יוצאים שוב למסע של חיפוש אוצר אבוד. מסע שעתיד לקחת אותנו לאזורים אקזוטיים, איים רחוקים, יבשות שונות והמון מסכים מלאים בגרפיקה עוצרת נשימה. וכרגיל, הכותר הזה מפגיש את נייתן עם אין ספור פעמים בו הוא נאלץ לטפס, לטפס ועוד פעם לטפס (כמה כוח יש לבחור הזה?) כדי למצוא את הדרך הנכונה למעלה, ולפעמים למטה.

המשחק הזה מציג את טכניקת המשחק הכי טובה שראינו עד כה בכל הקשור למכניקת הטיפוס וזויות הצילום המלוות את ההתרחשות. פשוט תענוג שנותן מיד תחושה שלגיבור שלנו יש יכולות אדירות שרק מחכות שנבחן אותן.

UNCHARTED 4

ובשלב זה ראוי לציין שני אלמנטים מרכזיים נוספים שעברו שדרוג ושיפור אדיר. ראשית, אתם עתידים להיתלות מחבל יותר מפעם או פעמיים במשחק הזה. מבחינת המכניקה של האלמנט הזה, צריך לומר שמדובר ללא תחרות בביצוע הטוב והאינטואטיבי ביותר שפגשנו במשחק וידאו.

UNCHARTED 4

לנייתן היכולת להתנדנד באמת לכל כיוון שיבחר, והמשחק דוחף אתכם כל הזמן לנסות את אפשרויות הכיוונים השונים כדי למצוא תחבולות חדשות להמשיך הלאה במשחק. לא רק, אלא שיש חשיבות אמיתית לעוצמת הנדנוד ולרגע שבו אתם משתחררים כדי להיתפס על אדן האבן הבאה. האלמנט הזה מביא איתו, ללא ספק, כמה מרגעי השיא של המשחק.

בנוסף, תאלצו להשתמש באופן נרחב בחבל הקרס שלכם winch, שבעזרתו תיתלו על ענפים רחוקים, עצים, נברשות ומה לא. גם כאן, תוכלו לטפס למעלה ולמטה ולהתאים את עוצמת ומרחק הנדנוד שלכם כדי למצוא את הנתיב הנכון הלאה. שוב ביצוע טכני יוצא מהכלל שמרגיש קל לתפעול מהרגע הראשון. ואם כבר הזכרנו אלמנטים חשובים, אז כל האזורים החלקים של המשחק (בוץ, אבנים קטנות, מים וכו׳, כולם ברמה גרפית מדהימה) גם יפתיעו אתכם, וגם יעניקו עוד מימד של אקשן מיוחד להרפתקאה הזו.

UNCHARTED 4

שוב, אין הרבה משחקים לינאריים שמצליחים לייצר סביבה מרשימה כזו שמפתיעה כל הזמן. ובכלל, לא זכור לי משחק ׳מנהרה׳ שכזה המצליח ממש להרגיש כמו משחק עולם פתוח. מדובר בהישג פיתוחי יוצא דופן. המשחק אמנם מוביל אותך בנתיב קבוע אבל לרגע לא מרגיש כך. העולם עשיר ורחב. ובהמשך לאלמנט המפתיע, הכותר הזה מלא ברגעים בו אתם מרגישים בטוחים על הסלע או הגשר שמיד מתמוטטים, ושולחים אתכם לנקודה אחרת כדי להשלים את המסך. שוב, קשה להפתיע אותנו כבר היום, אבל המשחק הזה עושה את העבודה נהדר.

ואם הייתה לכם סבלנות קלה בפרקים הראשונים, אתם עתידים לקבל את המשחק הנפלא הזה במלוא הדרו בהמשך הדרך. מעבר לקטעי הטיפוס והחיפוש של המשחק, אתם תיתקלו בקרבות יריות שלא רק שאינן מפריעות לעלילה, אלא הופכות את החוויה לכמעט מושלמת.

נכון, מדובר עדיין על חווית ירי רחוקה יחסית, ומבחינה של קרבות מגע קרובים, למשחק הזה יש עוד כברת דרך ללכת. אבל אם נשאר רגע בקרבות הירי צריך לומר, ראשית הגרפיקה של הכדורים השורקים פשוט מעולה וכלי הנשק השונים מרגישים נוח לתפעול. אבל היתרון הענק של המשחק הזה הוא באפשרויות שהוא מעניק לשחקן כשהוא נתקל בסצנה שכזו. תוכלו לבחור אם לנהל את קרב היריות למשל, תוך כדי טיפוס על עץ, בית או סלע או אפילו תוך כדי התנדנדות על חבל.

UNCHARTED 4

אין ספק שהאפשרויות האלו מעניקות לשחקנים מימד דינמי ומרגש במיוחד שלא פגשנו ביותר מדי משחקים עד היום. ואם תבחרו למשל להתגנב בשקט כפי שהרבה מאיתנו אוהבים, אז הפעם תוכלו למצוא אזורים בעלי עשב גבוה שיעניקו לכם מחסה מושלם עד לחיסול הבא. מה שכן חסר כאן, זאת האפשרות למשל למשוך אלייך את הבריונים השונים וכך לשפר את אסטרטגיית התקיפה שלך. מטבע, אבן, חתיכת מאובן עתיק שאפשר לזרוק. משהו. עם זאת, הקרבות אינם קשים מדי ולכן גם בלי האפשרות הזאת אתם עתידים להנות מסצנת ירייה יפה ומרגשת.

ועוד דבר שהמשחק הזה עושה מצוין. האיזון בין מימדי המשחק הוא פשוט מעולה. למרות שקטעי הטיפוס בסופו של דבר מאוד חוזרים על עצמם, השילוב בין פתרון החידות, לקטעי הירי, קטעי המעבר, הנסיעה בכלי רכב, ביחד עם קטעי החיפוש והשוטטות מייצרות משחק עם איזון נהדר באפשרויות המשחק. בצורה זו קשה להשתעמם במימד אחד של המשחק והנרטיב מצליח תמיד לסחוף אתכם הלאה.

UNCHARTED 4

אז כאמור, מעבר לקטעי הירי, החיפוש והטיפוס, תוכלו גם להתנסות בקטעי רכיבה מרשימים. לראשונה בסדרה, תעלו על ג׳יפ 4×4 (במדגסקאר המדהימה) עם יכולות שיטוט עצמאיות בדרככם למצוא את הנתיב הנכון. וזוכרים את חבל הקרס מלמעלה? אז יש לכם אפשרות נוספת להשתמש בו גם באופן מובנה ברכב, כדי לקשור אותו לעץ או עמוד גדול וכך למשוך את הרכב במעלה אזור תלול. אלמנט, שאמנם לא נראה מורכב מדי, אבל שלא פוגשים יותר מדי במשחקי וידאו. עשו כאן מאמץ פיתוחי גדול כדי שאנחנו נהנה.

וזו לא תהיה ההתנסות היחידה שלכם בנסיעה פרועה. הכותר הזה ייקח אתכם למסע ירי ונסיעה מהטובים שנראו אי פעם, תוך שאתם מקפצים מרכב לרכב ומחסלים אויבים שמתקיפים מכל כיוון. יש בכותר הזה סצנות אקשן שגם בסרט הכי טוב לא תמצאו. בהבטחה. ואם אתם לא מאמינים, תציצו בקטע הוידאו שמצורף כאן:

ושלא תחשבו שאתם תבלו רק על אדמה יציבה. עולם המים של המשחק יציג לכם עוד אלמנט מרשים ביופיו ומלא בגילויים מענינים. נייתן מתגלה כצולל מוכשר למדי וגם יכולות הניווט שלכם בים יעמדו למבחן.

וכפי שכבר הבנתם מתוך הדברים, מבחינה גרפית אין הרבה מה להוסיף. פשוט ביצוע יוצא מהכלל. אולי רק הגרפיקה של הים טעונה שיפור קל. אבל באמת הכותר הזה מביא איתו מסכים שונים ומגוונים, מכל סוגי מזג האוויר כמעט, מעל ומתחת לאדמה, בים וביבשה, ומכל סוג אפשרי של טבע ושטח. מבחינת משחקי האור והצל, אנו פוגשים כאן את הביצוע הטוב ביותר במשחקי וידאו. פשוט צריך לראות כדי להאמין.

וכדי לחגוג כזאת גרפיקה ברמה כזו, המפתחים מעניקים לכם אפשרות מובנית של צילום המשחק ב-photo mode. כמה מתבקש בדורנו, דור הסלפי הרגיל לתעד את חייו בכל שנייה שעוברת. ובעזרת הכלים של האלמנט הזה, תוכלו לייצר תמונות משחק מרשימות במיוחד. בונוס קטן ונחמד לחובבי הצילום שביניכם.

UNCHARTED 4

ובכלל למי מכם שמכיר את the last of us מבית היוצר של Naughty Dog אז יהיו רגעים שבהם תרגישו מבולבלים באיזה משחק אתם. הסאונד, האלמנטים השונים שמפוזרים במפה, החדרים החשוכים, יזכירו לכם מאוד את הסדרה הזו (במיוחד בקטעי המשחק של נייתן הילד).

אז המשחק הזה הוא בעיקר משחק סולו קלאסי, ולמרות שתוכלו לרגעים קלים לשחק גם בדמותו של סאם האח, או נייתן הילד ואלנה, אבל בגדול מדובר במסע יחיד. והאמת שהתוספת של סאם למסע לפעמים רק מורידה מאיכות המשחק הזה ומרגישה די מאובנת וצפויה. מעת לעת היא מזכירה לנו שמדובר במשחק וידאו, אם לרגע נסחפנו. העזרה שלו מסתכמת בעיקר בסולם גנבים שחוזר על עצמו מספר רב (מדי) של פעמים והוא לעיתים ינחה אתכם בנתיב הנכון אם תלכו לאיבוד. אבל בגדול, קטעי המשחק בהם אתם לבד מרגישים יותר מוצלחים.

ולמרות שמדובר בחווית סולו מהוקצעת, החבר׳ה מ-Naughty Dog לא עשו את הטעות הנוראית (שעשו משחקים אחרים לאחרונה) והשאירו את המשחק ללא מולטיפלייר. ויחסית, מדובר בחוויה לא רעה בכלל שתמשיך את האקשן של המשחק ברגע שתסיימו את הקמפיין המושקע. כאן תוכלו לחוות את המשחק דרך מגוון דמויות עבר והווה. המשחק משתמש בכל היתרונות הענקיים שלו ממשחק הסולו כדי להעניק חווית אונליין טובה מאוד. היכולת לטפס על מגוון עצמים, חבל הקרס ומכניקת הירי הטובה. תוכלו להחיות חברים כמו באינספור משחקי מולטיפייר אחרים, לחבור בעבודת צוות ולהשתמש בשיטת הירי תחת מחסה כמו בקמפיין הראשי. תוכלו גם לשוטט בעולם הנפלא שבנו המפתחים בחופשיות יחסית. כשמחברים את שלל האלמנטים נשארים עם חוויה איכותית למדי שנראית נהדר. בהחלט לא גולת הכותרת של המשחק אבל אלמנט משלים שיעזור לכם להמשיך לשחק במשחק המרשים הזה.

UNCHARTED 4

לסיכום

המשחק הזה הוא ללא ספק הסיום הראוי לסדרה המצוינת הזו. ולא רק אלא שהוא המשחק הטוב ביותר בסדרה. הציפייה הגדולה השתלמה ובסוף קיבלנו משחק וידאו חדשני שיודע להעניק רגעי אקשן וריגוש. הגרפיקה של המשחק פשוט מדהימה ומדובר באחד המשחקים הכי סוחפים שיצאו מאז ומעולם. בוודאי של חברת הפיתוח הזו. יתרה מזו, הכותר הנוכחי הוא עד כה המשחק המוצלח ביותר בעולם הקונסלות של שנת 2016. למי שמכיר וגם למי שלא, אין הרבה מה להתלבט, לא מדובר בחוויה שכדאי לכם לפספס. אז מתחו את האיברים טוב טוב וצאו עם הגנב השרמנטי הזה למסע מפואר ומרגש פעם אחרונה בהחלט.

שי בן שושן

שי בן שושן, מנכ״ל ומייסד SBS שיווק דיגיטלי, מומחה מדיה חברתית, מדריך ומרצה וגיימר בנשמתו

הגב

4 תגובות על "הציפייה בהחלט השתלמה: Uncharted 4: A Thief's End [סקירה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אדיר
Guest

תגידו זה נכון שאם לא שיחקתי בכלל במשחקים הקודמים אז אני לא אבין את העלילה?
זה יפריע?

רן לוי
Guest

לא הבנתי, אז ממליץ או לא?

רון
Guest

שיחקתי משך שבועיים כמה שעות כל ערב. סיימתי את המשחק. מומלץ בחום. מבחינת איכות הוא הטוב ביותר שנוצר עד היום. מבחינת הסיפור הוא בסדר גמור אך לא סוחף כמו last of us למשל.
רק בגלל זה הוא מקבל אצלי 9.8 ולא 10 מלא.
מומלץ מאוד!

אדיר
Guest

שאלתי שאלה אם בחיים שלי לא שיחקתי uncharted אני יבין את העלילה או שלא שווה?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: