רעיונות מבריקים שנולדו בחיפה [TopStartup2012]

בסוף השבוע האחרון התכנסו עשרות יזמים במסגרת מרתון היזמות topStartup2012 שהתקיים במרכז היי-סנטר בחיפה. איך היה שם ומי זכה במקומות הראשונים?

הפוסט נכתב על ידי יעל מיטלמן, מנכ”לית היי-סנטר. (לשעבר מנכ”לית חברת Trivnet שנרכשה בשנת 2010 ע”י Gemalto עבור כ-40 מיליון דולר), לפני כן שימשה מיטלמן כסמנכ”לית לקוחות בחברת חילן טק.

צילום: פאול אורלייב

בסוף השבוע האחרון התכנסו עשרות יזמים במסגרת מרתון היזמות topStartup2012 שהתקיים במרכז היי-סנטר בחיפה. בין המשתתפים בארוע היו מפתחי תוכנה מתחומי האינטרנט והמובייל, מעצבים גרפיים, יזמים ואנשי שיווק ומכירות ועוד.

במהלך היום הראשון של האירוע הציגו עשרות משתתפים רעיונות שונים, מהם נבחרו לבסוף 6 מיזמים בהצבעה של כלל המשתתפים. הקהל התחלק לצוותי עבודה שפיתחו את הרעיונות הן מבחינת גיבוש הרעיון, פיתוח דמו ותוכנית הפיתוח העתידי, בניית המודל העסקי והכנת המצגת המסכמת לפאנל השופטים. בנוסף לתחרות עצמה, הצוותים התחרו בהשגת אבני דרך שונות והתמודדו עם אתגרים מקצועיים שזיכו את הצוותים בפרסים מיידים כמו גם בצבירה של פרסים נוספים בסוף התחרות.

הבוקר של היום השלישי, נפתח בארוחת הבוקר המסורתית של ג’ף פולבר וחברים – הרצאה שעסקה באמנות יצירת הקשרים בין אנשים (Networking). ג’ף פולבר שמגדיר את עצמו כחולם, יזם וכמי שסייע בעיצוב טכנולוגיות ה-VOIP להעברת דיבור על-גבי רשתות IP (כדוגמת רשת האינטרנט) הוא יהודי אמריקאי ומשקיע בולט בסצינת הסטארטאפים הישראליים (השקיע במהלך שנת 2011 בכ-27 חברות סטארטאפ ישראליות).

חיפה 2.0

מרכז היי-סנטר משיק בימים אלו תכנית ההאצה (אקסלרטור) לבניית מיזמים בתחומי אינטרנט מובייל וניו מדיה. מודל זה פועל בהצלחה בעמק הסיליקון בארה”ב, ובמסגרתו יפעלו 15 מיזמים במהלך השנה וחצי הקרובה. כל מיזם יקבל השקעה של עד 20 אלף דולר בנוסף לחבילת שירותים נוספים בשווי עשרות אלפי דולרים למשך תקופת פעילות של שלושה חודשים.

לדברי עו”ד אלי קולס, יו”ר מרכז היי-סנטר “מרתון topStartup2012 שהופק על מנת לציין באופן חגיגי את השקת התכנית החדשה, מעיד על מגמה של יזמות טכנולוגית וחדשנות שמאפיינות את העיר. בעיר חיפה קיימת אוכלוסיית יזמים איכותית המסוגלת להציג חדשנות טכנולוגית אמיתית. בעיר שכזו נולדים בכל יום רעיונות גדולים והתחרות הנוכחית מאפשרת ליזמים בראשית דרכם להפוך את החלום למציאות”.

יעל מיטלמן, מנכ”לית היי-סנטר אמרה בסיכום המרתון, כי “רמת ההצגה בפני פאנל השופטים הציבה סטנדרט גבוה מאוד מצד היזמים שעבדו במרץ במשך יומיים ותפסו את התחרות ברצינות רבה. מרכז היי סנטר מעניק כיום פתרונות השקעה וליווי מקצועי ליזמים בשלבים השונים כולל גם ליזמים בשלבים מוקדמים. אנחנו שמחים כי המרתון היווה פלטפורמה למפגש בין יזמים מרקעים שונים, ותיקים או כאלו המצויים בראשית דרכם, מפתחים לצד אנשים מרקע עסקי, שרואים בהיי-סנטר את הבית האמיתי ליזמים בחיפה”.

הקבוצות במרתון עבדו במרץ רב על פיתוח הרעיונות הנבחרים וקיבלו סיוע ממנטורים מהיי-סנטר כמו גם מנטורים טכנולוגיים ממיקרוסופט וקוואלקום, תמיכה בבניית התכנית העסקית מטעם מומחים מפירמת ארנסט אנד יאנג, ייעוץ משפטי מטעם משרד עורכי הדין פרל, כהן צדק, לצר וייעוץ נוסף מחברת תמיר פישמן ניהול ונאמנות אופציות עובדים.

בתום פרק של יומיים אינטסיסביים ועבודה אל תוך הלילה, הצוותים הציגו את המיזמים בפני פאנל השופטים בו לקחו חלק יעל מיטלמן מנכ”לית היי-סנטר, ג’ף פולבר, חיים סדגר מקרן סקויה קפיטל ישראל, אלון לוגאסי מפירמת ארנסט אנד יאנג, בועז בריגר מקוואלקום, גלעד שטיינברגר ממיקרוסופט ביזספארק, יניב שריון מתמיר פיסמן ניהול נאמנות ואופציות עובדים, עו”ד דורון שרצקי ממשרד עו”ד פרל, כהן, צדק לצר.

בנוסף למצגת בת חמש דקות, מרבית הצוותים הציגו מוצר עובד והדגימו יכולת טכנולוגית אמיתית של המיזם. הפרס למיזם המנצח במרתון כולל ייעוץ עסקי מטעם פירמת ארנסט אנד יאנג, חבילות עיצוב גרפי אינטראקטיבי ובניית אתר אינטרנט. זאת בנוסף לליווי מקצועי במהלך החודשיים הקרובים במתחם טופ סנטר, המיועד ליזמים בראשית דרכם. היזמים המנצחים אף קיבלו פרסים אישיים – תווי שי בשווי מאות שקלים.

צילום: פאול אורלייב

אלו הצוותים שהשתתפו בארוע topStartup2012 והציגו את מצגות הסיום:

The Capsule (קפסולת הזמן)

רבות כבר דובר אודות היכולת להקפיא רגע בעבר ולשלוח אותו אל העתיד. היכולת לשלוח אל העתיד את המידע השימושי שלנו כיום היא הגישה המיוחדת שמציעה הקבוצה. מדובר בשירות המאפשר למשתמשים ליצור שטחי אחסון פרטיים ומוגנים המהווים “קפסולת זמן”. כל משתמש יכול לקבוע את המועד אליו תשלח “קפסולת הזמן” (כלומר בעוד כמה זמן בעתיד ניתן יהיה לפתוח את המידע השמור בתא אחסון המידע הפרטי) וכמובן את סוג המידע הדיגיטלי (וידאו, טקסט, תמונות, אודיו וכו’).

כשתייצרו קפסולת זמן חדשה תוכלו להגדיר נמענים וצופים ספציפיים עבורם היא תהיה מיועדת. אותם צופים יוכלו כמובן לפתוח את קפסולת הזמן אך ורק החל מן המועד שיקבע בעתיד.

Wizioo (ויזיו)

פידבקים ממשתמשים שקנו מוצרים, התנסו בשירותים שונים ורוצים להמליץ או לא להמליץ, עומדים בבסיסם של פורומים רבים. הטיפים הכל כך חשובים הללו, אינם זמינים פעמים רבות למשתמשים (שלא תמיד יודעים גם היכן לחפש אותם) ובדרך כלל מצויים גם בתוך כמות די גדולה של טקסט. ויזיו מציעה למשתמשים פלטפורמה הממפה את המידע מהפורומים השונים ומציגה אותו בצורה גרפית באמצעות תמונות. מדובר בתוסף לפורומים שיאפשר הוספה של תמונות קונטקסטאוליות לפוסטים של המשתמשים בפורום. היתרון של ויזיו הוא ביצירת חוויית משתמש ייחודית שתאפשר לקוראי ומשתתפי הפורום ניווט מהיר בתכני הפורום באמצעות מפת מידע המורכבת מתמונות וסמלים.

/

ProxSees (פרוקסיז)

אפשרויות ההיכרות בין גברים ונשים כיום ברשת, הן כמעט בלתי מוגבלות בעידן המדיה החברתית והצפת המידע ברשת. הזמינות הגבוהה אינה תמיד מיטיבה ומקשה באמת לתהות על קנקנו של הצד השני. פרוקסיז מפתחת אפליקציה המאפשרת לבצע שידוכים על בסיס קירבה (הן פיזית והן בין חברים).

כך לדוגמה, בעת בילוי בפאב תוכלו להיעזר בחבר או חברה משותפים ולהפוך אותם לסוג של “שדכנים”. האפליקציה מאפשרת לקבל המלצה אמיתית על מידת ההתאמה בין אנשים. זוהי דרך מעולה לשבור את הקרח וללמוד על תחומי עניין משותפים למשל. למתקשים שביניכם בשורות פתיחה בפאב, מעתה תוכלו להיעזר בחברים בבקשה להיכרות (התערבות אקטיבית) הן ב-SMS והן ישירות דרך האפליקציה ברשימה של פניות שהשדכנים בפרוקסיז הכינו עבורכם.

הצוותים הזוכים במרתון topStartup2012

במקום הראשון:

Eventz (איוונטס)

כמה פעמים גיליתם בדיעבד על מסיבה, ארוע או כנס שהתקיימו בסביבה הקרובה שלכם ולא ידעתם בכלל על עצם קיומם? איוונטס מבצעת למעשה אינטגרציה והצגה על גבי מפה של ארועים מפלטפורמות שונות ליצירת ארועים דוגמת Meetup, פייסבוק, גוגל פלוס, לינקדאין ועוד. האפליקציה של איוונטז מחדשת בכך שהיא מאפשרת לראשונה לרכז את המידע הרב המפוזר במספר אתרים ופלטפורמות שונים ולהציג אותו בדרך האינטואיטיבית והנוחה ביותר למשתמשים – על גבי מפה. למשתמשים בעלי תחומי עניין ספציפיים קיימת היכולת לבצע סינון קטגורי על פי אותם תחומים ולמצוא את הארועים שמתאימים להם הכל כמובן על גבי הסמארטפון או כפ שמגדירים זאת באיוונטס: ” All in one map on your mobile – See you in the next eventz!”.

דור שריג, יוזם הרעיון, אמר מיד לאחר הזכיה כי “אנחנו שמחים ומאושרים על הזכיה והפידבקים החיוביים של צוות השופטים. חווינו חוויה מדהימה ביומיים האחרונים וכמובן שמכאן אנחנו מתחילים לחשוב על הצעד הבא ומתכננים כבר את הפגישה הראשונה שלנו כצוות במתחם טופסנטר”.

ובמקום השני (ובהפרש של חצי נקודה) זכו שני צוותים:

TikTags (טיקטאגס)

איזה שעון עונד המרגל הידוע בסדרת סרטי ג’יימס בונד או אילו נעליים נועלת קארי בראדשו בסדרה “סקס והעיר הגדולה”? קבוצת טיקטאגס פיתחה תוסף ליוטיוב המאפשר למשתמש לאתר פריטים מתויגים המופיעים בסרטים בהם הוא צופה ואף לרכוש אותם באופן מיידי. תיוג המוצרים בסרטים, מאמינים בטיקטאגס, יתבצע הן על ידי המותגים הגדולים שישאפו לתרום למאמץ והן על ידי המשתמשים באפליקציה ובכלל הצופים בסרטים ברשת.

הקבוצה הציגה בתחרות demo הן בפלטפורמת web והן כאפליקציית אייפד. בקבוצה אף טוענים שמקבוצת מיקוד שערכו, הביקוש לשרות קיים בעיקר בקרב נשים. ארי וולקוף, מיוזמי הרעיון ומובילי הפיתוח בצוות, חזר הקיץ לחיפה מעמק הסיליקון לאחר שהות של 7 שנים בהם ניהל קבוצות פיתוח בתחום של יישומי אינטרנט ארגוני ואפליקציות מובייל לצרכנים. וולקוף מאמין כי “חוכמת ההמונים תסייע בתיוג המוצרים ובשמירה על האותנטיות של התיוגים. אנחנו חושבים שזו דרך מיוחדת ומרעננת לדעת מה טרנדי ולהזמין את הפריט אונליין”.

YouMe (יו-מי)

השמנת יתר בקרב בני נוער היא בעיה גלובלית בעלת השלכות משמעותיות הן מבחינה בריאותית והן מבחינה כלכלית. קבוצת יו-מי רוצה לסייע לילדים בגילאים שונים לזכות באורח חיים בריא יותר וזאת על ידי שיקוף חייהם באמצעות משחקים אינטראקטיביים. מדובר באוואטאר (דמות וירטואלית) הזוכה לטיפול על ידי המשתמש והמתקיים בעצם בסביבה האמיתית של המשתמש.

כדי לשמור על הדמות הוירטואלית (ובכך גם לשפר את אורח החיים של המשתמש), על המשתמש ל”תחזק” אותה באמצעות בחירות נכונות ובריאות יותר בחייו האמיתיים (אכילה נכונה, פעילות גופנית ושינה).

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

2 תגובות על "רעיונות מבריקים שנולדו בחיפה [TopStartup2012]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
דידי
Guest

מיזמים מוצלחים, צוותים מעולים ובכלל אירוע מצוין.
כל הכבוד לזוכים ולכל המשתתפים!

סלבדור
Guest

בסך הכל ייעוץ עסקי עוזר למתג את העסק מחדש ולבחון דרכים חדשות ונוספות להשתלבות בשוק העסקי, אני חושב שייעוץ עסקי יכול לעזור רבות לעסק הרוצה לצמוח ולא רק לעסק שנתקל בקשיים כלשהם.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: