ממתכנת למנהל: 8 טיפים חשובים למנהל החדש

יותר מיילים ממשימות בג׳ירה? ברוך הבא לעולם הניהול

manager

קרדיט צלם\תמונה: Yuri_Arcurs, Getty Images Israel

מאת ניר נס

אתה עובד כמה שנים בחברה מסוימת, אולי אפילו פחות, כותב קוד והכל סבבה. סך הכל אתה נהנה ממה שאתה עושה, אולי אפילו טוב מאוד בזה. יש לך אתגרים וצריך כמובן להמשיך ללמוד ולהתפתח אבל אלו דברים שאתה מכיר טוב ויודע איך לאכול אותם. ואז, באמצע החיים אתה מתקדם. כי יש צורך מכורח המציאות או שפשוט הבוס רוצה וחושב שאתה מתאים ופתאום אתה מוצא את עצמך מנהל – אנשים, אחריות, לחצים… במילה אחת – מפחיד.

אתה רוצה להיות מנהל מוביל ולא מובל, אתה רוצה לייצר הצלחות עבור החברה, הצוות ועצמך ואתה רוצה את הסיפוק הזה שיש בלשבור את הראש על בעיה וכשזה סוף סוף עובד. אבל הרבה פעמים, לפחות בהתחלה אתה מוצא את עצמך קצת אבוד ודי לבד.

הגעתי למסקנה שאפשר לחשוב על ניהול באופן די דומה לחשיבה של תכנות. כלים שצברת בתור מתכנת יכולים לשמש אותך בתור מנהל, רק צריך להבין את הדפוס וכבר החיים נהיים קלים יותר.

1. מעבר בין מצב ״מנהל״ למצב ״מתכנת״

בהתחלה יש נטייה ״ליפול״ לאזור הנוחות, הצוות לא מתפקד כמו שצריך? הספרינט מסתיים מחר ויש עוד הרבה משימות פתוחות? הרבה פעמים אתה מוצא את עצמך יושב וכותב קוד על מנת לחפות על הצוות ולסגור פינות.

הבעיה היא שהמצב הזה גורם לך להזניח את המשימות הניהוליות, זה אומנם נותן פתרון נקודתי ואולי אפילו מספק בטווח הקצר אך המטרה שלנו כמנהלים היא להוביל את הצוות שלנו להצלחה ועבודה טובה יותר ולא את עצמנו לכן, ההצלחה שלך כמנהל לא תמדד יותר ביכולת האישית שלך לקדם דברים ולסיים משימות אלא ביכולת של הצוות, איכות העבודה שלו וקצב הדילוור.

אז נכון, אפשר פשוט לחלק את כל המשימות הטכניות לצוות ולהישאר רק עם המשימות הניהוליות. הבעיה היא שבטווח הארוך יווצר ניתוק מהשטח, חוסר יכולת להדביק את הפערים הטכניים ולשמש לצוות כיועץ, דבר שיחליש את הסמכות הניהולית שלך בעיני הצוות. יש לשאוף למצוא את ה ״Sweet Spot״ שמאזנת בין מנהל למתכנת ומשאירה אותנו Hands On ורלוונטיים. הצעה שלי – צרו לעצמכם ביומן חלונות זמן בסוף היום שבו אתם לוקחים משימות בעדיפות נמוכה יותר מהספרינט ועובדים עליהם. ככה תישארו רלוונטיים טכנית.

2. תכנן ספרינטים ניהולים, נהל Backlog של יעדים ומטרות

בעולם האג׳ילי בתור מתכנתים אנחנו רגילים לעבוד באיטרציות קצרות, שינויים תוך כדי תנועה ובפיתוחים של מודולים או חלקים עצמאיים שיכולים לעמוד בזכות עצמם בסיום כל איטרציית פיתוח. אפשר להשתמש באותה גישה לפירוק משימות ניהוליות לתתי משימות עצמאיות וברות השגה, לתעדף את המשימות הניהוליות ולאפשר שינויים תוך כדאי תנועה.

יש לך חזון ארוך טווח כמו יצירת מתכנתים מסורים יותר? יופי, נסה לפרק אותו לתתי משימות שיעזרו לך להגיע לאותה מטרה, משימות כמו אחד על אחד שבועי עם כל חברי הצוות, חיבור הצוות עם המוצר או הפרויקט הגדול יותר, אולי אפילו יציאה לשטח לשמוע פידבק של לקוחות המשתמשים במוצר בפועל. את תתי המשימות האלה ניתן להכניס לספרינטים מתוחמים בזמן ולגרום לדברים לקרות (כי היי! אין כמו להעביר משימה ל-Done).

צרו לעצמכם פרויקט פרטי בג׳ירה ו-Board ניהול (או בכל מערכת ניהול משימות שהייתם רגילים לעבוד איתה כמתכנתים), הגדירו Epicים המשקפים מודולים או תחומים ניהוליים שונים כמו שוטף, פיתוח הצוות, תכנון רבעוני, סגירת גרסה ועוד וצרו תחתיהם משימות אופרטיביות רלוונטיות. ככל שתתחזקו backlog מסודר ומאורגן יותר תוכלו להוציא אל הפועל חזון ומטרות שנראות תחילה עמומות או רחוקות.

קרדיט צלם\תמונה: Yuri_Arcurs, Getty Images Israel

3. צרו Design Patterns ניהוליים

התבססות על Design Patterns ושימוש בהם עוזר מאוד להתמודד עם בעיות שכיחות ומייצר סטנדרטיזציה. על ידי שימוש בתבניות ברורות ניתן לייצר קוד שהוא ברור, יעיל וקל יותר לתחזוקה. בדומה ניתן לאמץ תבניות ומודלים ניהוליים שיקלו על העבודה וייצרו סטנדרטיזציה. לא מדובר על גישות מאקרו מעולם ההתנהגות הארגונית כמו הניהול המדעי של טיילור או הקלאסית של וובר אלא על סטנדרטיזציה של תהליכים פנימיים החוזרים על עצמם בתדירות גבוהה.

נסו לייצר תבניות ניהוליות קבועות של תהליכים, פגישות ומסמכים. למשל, קביעת סט ישיבות קבועות עם הצוות, הבוס, מנהלי הפרויקטים או כל גוף אחר רלוונטי ביומן הכוללות הגדרת זמן תחום לכל ישיבה, הגדרת מטרות ברורות והגדרת התכנים הנדרשים מראש על מנת להגיע מוכנים לפגישה. הגדרת תבניות אלו ייצרו שקיפות, יאפשרו לכם לנהל את הזמן באופן יעיל יותר וייצרו הבנה וסנכרון עם הצוותים והגורמים השונים מולם אתם מתנהלים.

4. בצע “Code Review” להחלטות הניהוליות שלך

בתור מתכנתים אנחנו רגילים לפידבקים באיטרציות קצרות ״Pair Programming״ או “Code Review” עוזרים לנו להשתפר ולהיות מתכנתים טובים יותר. בתור מנהלים אין לנו ברוב המקרים כלים כאלה ואולי גם כמנהלים צעירים קשה לנו להודות בפני הצוות או הבוס שאנחנו לא לגמרי בטוחים בהחלטה שלנו.

נסו לסגל לכם Code Review ניהולי בתצורה שבועית. זה יכול להיות עם מנהל אחר מקביל אליכם שסביר להניח חווה את אותם הדברים ונתקל באותם דילמות וזה יכול להיות גם עם הבוס או עם קולגה מקצועית מנוסה יותר שאתם מעריכים, מה שסביר להניח יתן לכם פרספקטיבה והבנה רחבה יותר.

דבר נוסף וחשוב שיכול להועיל מאוד במקרים כאלה במיוחד בהתחלה, הוא ניהול לוג החלטות. צרו טבלת אקסל פשוטה המכילה את התאריך, הדילמה והחלטה שהתקבלה. במהלך ה-Code Review השבועי חזרו לטבלה ונסו לחשוב עבור כל דילמה על 2-3 החלטות אפשריות נוספות שיכלתם לקבל, האם הן היו טובות יותר? האם היו השלכות להחלטה המקורית שבה בחרתם? התלבטויות אלה, מול מנהלים עמיתים ישפרו את תהליך קבלת ההחלטות שלכם משמעותית.

5. החליפו את ה-TODO// ב-TO DO LIST

אחת הפריווילגיות הגדולות שיש למתכנת על מנהל היא הכמות המועטה יחסית של Content Switch. כמנהל, במהלך יום העבודה הטיפוסי יכנסו הרבה דברים באמצע. המון מיילים, פגישות, טלפונים והסחות דעת שונות שיגרמו לנו לעשות המון שיפטים ושינויים תוך כדי תנועה.

בדומה להערות בקוד המזכירות לנו להשלים פונקציות או משימות כך כמנהלים אנחנו חייבים לנהל TODO LIST.

נסו להקדיש זמן בתחילת כל בוקר ביצירת TO DO LIST מסודרת. רשימה טובה תכיל את כל המשימות אותן אנחנו רוצים להשיג ברמה יומית ותסווג לפי תעדופים: גבוה, בינוני ונמוך. כך גם כשיהיו הסחות דעת נוכל לחזור להתמקד בעיקר ולקדם את הדברים החשובים שתכננו לאותו היום.

6. Mobile First

אמנם זאת לא בדיוק גישה פיתוחית אלה יותר תפיסת עולם UXית הטוענת שאחוז השימוש במובייל הולך וגדל בכל הנושא של צריכת תוכן, שימוש באינטרנט, קניות און-ליין וכדומה ולכן היום כשמעצבים אתר או מערכת חדשה צריך להסתכל על המובייל ונוחות השימוש בפלטפורמה כנקודת ייחוס ראשונה ולאחר מכן לגרסת הדסקטופ.

כמנהל בניגוד למתכנת אנחנו לא חייבים לפטופ או מחשב נייח על מנת לעבוד. נכון, זה אחלה וזה נוח ואין באמת אפשרות לוותר עליהם כלל אבל חשוב להבין שהיכולת להגיב ולקדם דברים אפשרית מכל מקום ובכל זמן. השתמשו במובייל ככלי ניהול לכל דבר, ממענה למיילים, קביעת פגישות, יצירת To-Do List יומיים, קריאת מסמכים או ביצוע שיחות עבודה בזמן נסיעות למשל יחסכו לכם זמן יקר במשרד.

7. A/B Testing להחלטות ניהוליות

התורה השיווקית המדברת על A/B Testings פשוטה בבסיסה, למשל – חצי מהגולשים יקבלו אלמנט מסויים (מיקום / גודל / טקסט) בתצורה מסויימת ואילו החצי השני יקבל את אותו האלמנט בתצורה אחרת, כאשר המטרה לראות מה עובד טוב יותר, מניע יותר לפעולה וכו’.

זה אמנם נשמע מוזר וגם סביר להניח שלא תמיד יהיו לכם את הכלים האופטימליים למדידת התוצאות אבל כמנהלים צעירים ההחלטות שאנחנו מקבלים לא תמיד מדויקות או נכונות ואפשר לעשות עליהן A/B Testing. ניתקלתם בסיטואציה החוזרת על עצמה למשל, איחור כרוני של עובד בהגעה למשרד וטיפלתם בה בצורה מסויימת? בפעם הבאה שעובד יאחר נסו גישה שונה ובידקו מה התוצאה האפקטיבית יותר. כנ״ל בהתנסחות במייל או בעל פה, האם שינוי צורך ההתנסחות יצרה מחוייבות גבוהה יותר?

8. Open source your knowledge

טיפ אחרון אך חשוב לא פחות. בתור מתכנתים אנחנו רגילים שיש תמיכה חזקה מהקהילה, יש המון שיתוף ידע ולא צריך להמציא את הגלגל מחדש (ותודה ל-stack overflow שהביאוני עד הלום). נכון, יש באינטרנט המון חומרים וטיפים שרלוונטיים למנהלים, קבוצות פייסבוק או לינקדאין שונות ופורומים אבל תמיד יש מקום לעוד ותמיד אפשר לשפר וללמוד. מצאתם שיטה טובה לסדר את המייל? בניתם אקסל מדוגם שיכול להוות אחלה תשתית לניהול המשימות החודשיות? שתפו את המנהלים הסובבים אתכם ואת העולם, cause sharing is caring.

הכותב הוא מנהל מחלקת מוצר ופרויקטים בחברת Tingz מבית CodeOasis

Avatar

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

7 תגובות על "ממתכנת למנהל: 8 טיפים חשובים למנהל החדש"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
יוני
Guest

אחלה כתבה!

עברתי די את אותו תהליך ממתכנת לראש צוות ולפחות בחברה קטנה אתה עצמאי ובלי הרבה תמיכה..אחלה טיפים!

אלעד
Guest

אחלה כתבה.
לא חשבתי שאקרא הכל, אבל זה כתוב בצורה ממש קלילה ומעניינת עד שמצאתי את עצמי גולל לסוף בלי ששמתי לב- סחתיין.

חגית תלם
Guest

תודה על העצות. אימצתי. ?

עדי
Guest

אין נשים בעולם שלך? בטח שלא מנהלות?? צורם ביותר.

אציק
Guest

קראת כזו כתבה מצויינת וזה מה שיש לך להגיב? לדעתי *זה* הרבה יותר צורם

satoshi
Guest

אומרים context switch
לא content switch

ברי
Guest

אחלה מאמר.
היכן אפשר למצוא קבוצות פייסבוק בנושא ניהול בהייטק?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: