שבע סיבות לעזוב הכל ולהקים סטארטאפ בהודו

רציתם להקים מיזם ולא העזתם? ניסיתם קודם וזרם החיים שטף אותו החוצה לפני שהספיק להבשיל? אתם עובדים עכשיו על מיזם אך איכשהוא ההילוך ירד לרוורס?

תמונה: אמיר ולד, הפרות בהודו לא נשארות כל היום בכלוב, כי בהודו אין כלובים עבורן

ערוץ הסטארטאפים בניוזגיק מפורסם בחסות תוכנית Microsoft Bizspark, המשתפת פעולה עם ניוזגיק במסגרת תוכנית Geekspark. רוצים לחשוף גם את הסטארטאפ שלכם בניוזגיק ולהיכנס לתוכנית Bizspark של מיקרוסופט? הכנסו לכאן לפרטים נוספים.

זהו יומן המסע של אמיר ולד, הסטארטפיסט והיזם שמאחורי הסטארטאפ הישראלי Colnect, אשר פיתח רשת חברתית לאספנים. לקיץ 2011 יצא אמיר למסע חובק עולם, אך הוא ממשיך לנהל את החברה והשירות וחוויתיו השונות במהלך המסע יתפרסמו כאן בניוזגיק תחת סדרת הפוסטים "סטארטפיסט מסביב לעולם". (והפעם נכתב הפוסט בשיתוף עם דנה לויטס).


במהלך השנים נפגשתי עם הרבה יזמים וכאלו שרוצים להיות יזמים. בשלב הראשוני, מדובר לרוב בצוות של שניים עד חמישה אנשים מוכשרים, או מוכשרים לכאורה, עם רעיון ומוכנות להקדיש לו זמן. אך זמן צריך יותר ממה שנדמה בתחילה וזמן אינו השיקול היחידי. אני מדבר בעיקר על המרתון הראשוני של פיתוח אב הטיפוס. הוכחת היתכנות. מרתון קשה שהרבה לא מגיעים לסופו. למען כמה חודשים של צירי לידה למיזם, יש לי הצעה אחרת בשבילכם. טוסו להודו מחר ותתחילו את הסטארטאפ שלכם. לא, לא לסיליקון וואלי. כן, דווקא להודו.

"למה” אתם שואלים? כי זו הודו.

סיבה 1: זול לחיות ולהנות בהודו

נדמה כי רבים מהיזמים בישראל נמצאים במעמד כלכלי בינוני כזה או אחר. לפחות אלו שלא עשו אקזיט עדיין. שיקולי עלות המחייה, על אף חשיבותם, תופסים מקום גדול מידי בהחלטה על פתיחת הסטארטאפ וכן על החלטות הרות גורל להמשכו.

אני כרגע כותב אליכם מחדר נוח במיוחד בגואה, הכולל מרפסת וגינה במרחק של ארבע דקות הליכה מחוף פאלולים שהוא אחד החופים היפים בגואה. העלות שלו יקרה יחסית להודו כיוון שמדובר בגואה ובשיא העונה. אני אוכל את רוב ארוחותי במסעדות והמחירים "מופקעים בטירוף" כיוון שמדובר באזור תיירותי. כל הפינוקים האלו מאפשרים לי להקדיש את מירב תשומת הלב לפיתוח אתר האספנות קולנקט מהמרפסת וכן לנסות ליצור קשרים עסקיים עם אנשים אקראיים שאני פוגש בדרך. סכום הכסף שאני מוציא על ההההכל פה, ספק אם היה מספיק לי לשכור אפילו מחסן קטן ורעוע בפתח-תקוה.

היתרון הגדול של מחייה בזול היא שיש הרבה פחות לחץ למשוך משכורת מהסטארטאפ. כאשר אתה מחשב את החיים שלך ברופי ואילו את הסטארטאפ בדולרים או שקלים, היעדר הלחץ מפנה מקום לפיתוח נטו. לרחשם של הגלים ובצילם של העצים יש מספיק מרחב נשימה להרגע ולהמשיך הלאה – לקדם.

סיבה 2: תתחברו לניתוק

אני אוהב את המשפחה והחברים שלי. כל כך אוהב אותם שלעיתים תכופות מידי הם נמצאים במקום גבוה יותר בסדר העדיפויות שלי מהסטארטאפ. סטארטאפ בתחילתו הוא כמו תינוק. התינוקות הרגילים מגיעים באופן טבעי וצריך רק לתת להם ולהצליח לשרוד את התהליך. פה אנחנו מדברים על תינוק עשה-זאת-בעצמך שאתה צריך להרכיב ידנית ואז איכשהו להקים לתחיה בסופו של דבר. סטארטאפ זקוק למירב תשומת הלב שלכם. המחלקה לפתרון בעיות במוח שלך צריכה להיות מוקדשת באופן בלעדי ככל הניתן למיזם. כשאתם קרובים פיזית אל הקרובים ללבכם כל ענייניהם היומיומיים נוגסים בהתקדמות המיזם. כשאתם רחוקים, שיחת סקייפ פעם בשבוע וכמה מיילים מספיקים.

יתרון נוסף בניתוק הוא פגישות. הרוב המוחץ של הפגישות אליהן תלכו בשלבים הראשונים של הסטארטאפ שלכם יהיו בזבוז זמן. ישנם אנשים שהעבודה שלהם היא לעשות פגישות, והם יבזבזו לכם את הזמן. "פוטנציאל להשקעה”, "שיתוף פעולה”… כאשר אותם אנשים צריכים לעשות רדוקציה של ההצעה שלהם לאימייל, קל לסנן את אלה שלא יתרמו למיזם בהמשך ולבזבז על זה פחות זמן. כשממש חייבים, יש שיחות ועידה בוידאו, תודות לעתיד שהגיע עלינו לטובה.

לפוסט הקודם: סטארטפיסט מסביב לעולם: רמאות, צניעות ושנה חדשה בגואה

סיבה 3: הודו תפתח לכם את צ'אקרת היצירתיות

לא רק שהודו לא הגיונית, היא מאוד לא הגיונית. זה בכוונה. ככה זה פה. כל כך הרבה שאלות "למה?” של מערביים לא מוצאות תשובה טובה יותר מאשר "זו הודו". לפעמים זה מתסכל. לפעמים מרגיז. לפעמים מצחיק. לפעמים זה מראה לכם את האירוניה בהחלטות שלכם גם כן. בסוף זה יעזור ליצירתיות כי כשהכל עקום צריך לנסות לראות לא רק את הקווים הישרים אלא גם את העיקולים. לא הבנתם על מה אני מדבר? מצויין. אתם בדרך הנכונה.

סיבה 4: משנה מקום משנה מזל

אני לא ממליץ דווקא על מקום מסוים אלא על הפתיחות לשינוי מקום. מחר בבוקר אפשר לעבור. אולי אחרי יום, אולי אחרי חודש, אולי יותר. אם יש תחושה שדברים תקועים ולא מתקדמים בכיוון הנכון בעסק אפשר לארוז את הלפטופ ולתפוס ריקשה, אוטובוס או רכבת ולשנות לחלוטין את הסביבה. כאשר משנים סביבת עבודה משתנים כל מיני גורמים, לפעמים בלתי נראים. מבואים סתומים עשויים להפתח פתע עם שינוי הנוף המשקיף מהחלון.

תמונה: אמיר ולד, פרוגנקטור מתענג על טאלי דרום הודי המוגש על עלה בננה במחיר תיירים "מופקע" של כחמישה שקלים חדשים

סיבה 5: כוח אדם זול

נניח ויש איזו משימה נורא מעיקה שעומדת לקחת עשרות שעות איכות מזמנכם. אתם לא רוצים לעשות אותה. כל אחד עם קצת אנגלית והכשרה של שעה יכול לעשות אותה. אין לכם כסף לשלם למישהו אחר? טעות. בקלילות תוכלו לעזור לפרנס מישהו מוכשר יחסית פה בהודו. לא, אני לא ממליץ להעביר את כתיבת הקוד הקריטי להודו, אך בהחלט יש מספיק משימות שלא דורשות את גאוני הדור ובהודו הכסף שלכם שווה הרבה יותר.

סיבה 6: די לתירוצים וקדימה לתעוזה

ברור שאתם לא מסוג האנשים שאומרים "אכלו לי, שתו לי" אלא מסוג היזמים שיודעים לקחת כמה קיסמים ולבנות מהם רפסודה שתוכל לחצות אוקיינוס. אבל בדיוק יש חתונה של איזה חבר וגם מסיבת רווקים שצריך לארגן קודם. צריך לסדר את רישיון הרכב ולשלם חשבונות ודו"חות. לא לשכוח להוריד את הזבל ולשטוף כלים.

עם תירוצים לא כובשים את העולם. עם תעוזה כן. תעיזו לשבור את כל השגרה שלכם ולהקדיש את כולכם למשימה שלכם והפתעות יגיעו. אולי אפילו טובות. סטארטאפ לא יגיע לשום מקום אם לא יעז לשבור את השגרה ולהציע משהו חדש. כל עוד ימשיכו חייכם כפי שהיו קודם לא תגיעו למקומות חדשים בהם לא הייתם מעולם. פשוט. מוכר. ונכון.

סיבה 7 והכי טובה: מצווה גדולה להיות בשמחה

הנאה מהותית להצלחה. להיות בסביבה כייפית ונעימה יעזור למוטיבציה שלכם ויאפשר לכם להיות יעילים יותר בפיתוח המוצר שלכם. סטארטאפ זה כיף. אם לא כיף לכם, תמצאו משהו אחר לעשות. אם אתם כן נהנים, יציר כפיכם נהנה גם הוא.

אז מה אתם אומרים? קצת יותר משלוש מאות דולר ואתם פה בהודו ובדרך חדשה. הויזה לחצי שנה. חצי שנה שתהיה חוויה מדהימה. לא צריך כרטיס חזרה כיוון שהכרטיס הבא יוכל להיות לפאלו אלטו. ליזמים שיגיעו בחודש הקרוב אני מבטיח לעזור כמיטב יכולתי, אפילו בלי לדרוש אחוזים.


בחסות תוכנית Bizspark


Microsoft Bizspark היא תוכנית גלובלית שפותחה במטרה לסייע להצלחת סטארטאפים בשלבים המוקדמים על-ידי אספקת מספר משאבי מפתח, בזמן שהכי צריך אותם:

תוכנה – במסגרת התוכנית, תקבלו גישה מלאה למגוון הרחב של כלי הפיתוח, הפלטפורמות השונות ורשיונות לכל מוצרי מיקרוסופט לשימוש מיידי למשך 3 שנים, לצורך פיתוח וחדירה לשוק של פתרונות וטכנולוגיות חדשות. כל אלו, יחד עם כל ההטבות האחרות בתוכנית, מגיעות ללא תשלום.

תמיכה – התחברו לשותפים נוספים בתוכנית מרחבי העולם – חממות, משקיעים, יועצים, משרדי ממשלה וספקי הוסטינג – כולם מעורבים ומושקעים באופן שווה בתחומי החדשנות והיזמות בתחום התוכנה והאינטרנט ומציעים מגוון רחב של פתרונות שיוכלו לסייע לכם בפתרון בעיות טכנולוגיות ועסקיות.

חשיפה – מעבר לשיתוף הפעולה עם ניוזגיק, תוכנית Bizspark חושפת את הסטארטפים החברים בה לקהל רחב של משקיעים, לקוחות ושותפים פוטנציאליים. כחברים בתוכנית Bizspark של מיקרוסופט, תזכו לגישה לאקו-סיסטם עשיר של עמיתים למקצוע, שותפים ומגבים משאבי תמיכה מכל העולם, אשר יסייעו לכם לגדול ולהצליח. Microsoft Bizspark זו הדרך המהירה ביותר להזניק את הסטארטאפ שלכם קדימה.

אמיר ולד

אמיר ולד הוא היזם שמאחורי הסטארטאפ הישראלי Colnect, רשת חברתית לאספנים. היום הוא מטייל מסביב לעולם ומנהל את החברה מהפינות הכי נדחות בגלובוס.

הגב

31 תגובות על "שבע סיבות לעזוב הכל ולהקים סטארטאפ בהודו"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Oren Zur-Shavit
Guest

השאלה היא אם כל אחד מסוגל לשלם את המחיר החברתי של מהלך כזה (משפחה, חברים), שעל פניו נראה הגיוני, וכמובן שיקולים קהילתיים לא הגיוניים כמו השארת עבודה בארץ וכו' (ידוע שזה שיקול לא הגיוני, ידוע :)

Amir Colnect Wald
Guest

לא כל אחד מסוגל לשלם את המחיר החברתי של להקים סטארט אפ. אם אתה לא מוכן לנתק את עצמך לפחות לכמה חודשים בתחילת התהליך, אולי כדאי לבחור במשהו יותר סולידי ונוח. אתם מכירים הרבה יזמים מצליחים שעשו את תחילת דרכם בעולם היזמות אחרי שהיו להם ילדים?

Oren Zur-Shavit
Guest

Amir Colnect Wald
שאלה מעניינת. מהניסיון שאני חווה בשנה האחרונה אני יכול להגיד שזה אפשרי מאוד להיות בעל משפחה ובעל סטרטאפ, אבל היכולת שלך לקחת סיכון נתקלת בהרבה יותר פקטורים קשיחים בדרך. אין ספק שברמה האוטופית זה עדיף, אבל ניתן בהחלט להמשיך ולעשות את זה מהארץ אם מתכוננים לזה. מה שכן, סחה על היציאה מהקופסא, במקרה שלך זה בתרתי משמע ;)

Amir Colnect Wald
Guest

Oren Zur-Shavit הרבה דברים אפשריים אך יש דרכים שמעלות במעט את הסיכויים לעומת דרכים אחרות. תודה על התמיכה ובהצלחה לסטארט אפ שלך :)

Eyal Berman
Guest

ואיך האינטרנט שם?

Amir Colnect Wald
Guest

שאלה מאוד במקום והתשובה הקצרה: כמו כל דבר בהודו. לא פשוט לקבל בדיוק מה שאתה רוצה אבל בסוף תקבל הכל ויותר טוב מבארץ. פוסטים קודמים דיברו על כל הבירוקרטיה בקבלת כרטיס סים עם אינטרנט מהיר שגזלה במצטבר שעות מזמננו. אחרי הסיוט הראשוני יש לי אינטרנט מהיר בטירוף (העלאה 500KB) דרך האנדרויד והוא עושה הוטספוט למחשב הנייד שלי ושל דנה. שיחות וויבר וסקייפ עם וידאו באיכות מעולה.

ac_dc
Guest

וואו נשמע כמו חוויה מעניינת ויחודית
שילוב של מערב ומזרח

לקחתי לתשומת ליבי.
תודה

Asaf Ofer
Guest

הודו מתאימה לפתיחת סטארטפ למי שלא ישראלי. כמות הידע האנושי והאיכות הטכנולוגית בישראל כמעט ולא קיים בשום מקום אחר בעולם ובטח ובטח שלא בהודו. אחרי נסיון אחד, אני יכול לומר שאם מדובר בהקמת אתר, אז שווה וכדאי. אם זה משהו יותר מסובך מזה, אין תחליף "לראש היהודי".

Amir Colnect Wald
Guest

אסף, הכוונה בפוסט לא הייתה הקמת חברה בהודו עם צוות עובדים הודי. "אני מדבר בעיקר על המרתון הראשוני של פיתוח אב הטיפוס. הוכחת היתכנות. מרתון קשה שהרבה לא מגיעים לסופו. למען כמה חודשים של צירי לידה למיזם, יש לי הצעה אחרת בשבילכם. טוסו להודו מחר ותתחילו את הסטארטאפ שלכם. לא, לא לסיליקון וואלי. כן, דווקא להודו."

Asaf Ofer
Guest

פיתוח אב טיפוס הוא שלב קריטי בכל סטארטפ ולא הייתי מעלה על דעתי לפתח אותו בהודו. אם כבר, המסלול הנכון הוא לפתח אב טיפוס בישראל ולשלוח אותו להודו יחד עם מנהל פיתוח ושימשיכו את הפיתוח שם.

Amir Colnect Wald
Guest

Asaf Ofer נדמה שלא ירדת לסוף דעתי. הכוונה היא שצוות היזמים ישהה בהודו לכמה חודשים, לא לנסות להשתמש במהנדסים מקומיים. למען האמת, התגובות שלך מתאימות לכותרת המאמר אך לא לתוכנו.

Matan Bar
Guest

אמיר, אתה גאון. עשית דרך מאוד מעניינת וכיף לקרוא עליה מנקודת מבטך. תמשיך להאמין בחוסר הוודאות שבעולם ובהפתעות שחבויות בכל צעד. יום אחד מסה קריטית של אנשים תבין שזו הדרך הנכונה להבין את החיים ואז יהיה פה נחמד.

Amir Colnect Wald
Guest

תודה מתן על התמיכה :)

Yanir Bar Weiss
Guest

טעות טעות טעות…
הודו לצערי בתור ישראלים היא לא הכתובת לפתיחת הסטארט אפ אלא אם כן כל הקבוצה של אותה חברה מועתקת להודו (על כל יושביה) מבלי לערב בכלל את השוק המקומי…
רציתם תשובה – למה לדעתכם חברות נראות כמו שהן נראות? אפל אומנם לא סטארט אפ אבל האם שאלתם את עצמכם פעם – למה לאפל אין משהו מוכרז בהודו?, חישבו לפני התגובה, הייתי גם שם וגם שם…יכולות הפיתוח כאן הם בעלי 180 מעלות!

Amir Colnect Wald
Guest

יניר, אתה מוזמן לקרוא את הפוסט שוב. הכוונה אינה לנסות להרים חברה גדולה בהודו אלא: "אני מדבר בעיקר על המרתון הראשוני של פיתוח אב הטיפוס. הוכחת היתכנות. מרתון קשה שהרבה לא מגיעים לסופו. למען כמה חודשים של צירי לידה למיזם, יש לי הצעה אחרת בשבילכם. טוסו להודו מחר ותתחילו את הסטארטאפ שלכם. לא, לא לסיליקון וואלי. כן, דווקא להודו."

Anat Goldman
Guest

האמת יש מצב… פאלו אלטו את אומר? זה כבר יוצא לא רחוק מהשכונה שלי…

Noam Schwartz
Guest

פשוט אדיר. יש לי חלום לחזור להודו יום אחד, לשבת בגסטהאוס במשך חודש וללמוד רובי בשקט. הלוואי וזה יקרה :)

Amir Colnect Wald
Guest

זה יקרה אם רק תרצה ותעיז. בהצלחה :)

Noam Schwartz
Guest

פשוט אדיר. יש לי חלום לחזור להודו יום אחד, לשבת בגסטהאוס במשך חודש וללמוד רובי בשקט. הלוואי וזה יקרה :)

גל
Guest

מרתק. בהחלט גורם לי להרהר על הרעיון.

גל
Guest

ברעיון.

Dror Mikdash
Guest

היי אמיר, מה שכתבת מאוד מזכיר את הנאמר בספר – the four hour workeek
לאלה שלא קראו (או שמעו- בגירסת האודיו המעולה) מומלץ בחום…

Eran Efraim
Guest

אמיר, כתבה מדהימה. נתת תובנות עמוקות וחדות ונכונות בפשטות וציוריות. חייך הם מודל לחיקוי ואני שמח שאתה משתף אנשים בתובנות שלך. תמשיך לעשות חיל בכל מעשייך.ערן.

מישהו משהו
Guest

מחכה לעוד פוסטים שאתה כתבת בסגנון הזה, אגב יש סיכוי שהאתר שלך הוא בעצם וורדפס
ששמת לו ערכת עיצוב וזהו?

אספן
Guest

תודה על התגובות. עד כה לא הצטרף אלי אז יזם פה בפאלולים אף כי שמעתי שיש פה בחור ישראלי שמנהל עסק בשיתוף עם הודו אך לא יצא לי לפגוש אותו.

קולנקט אינו אתר וורדפרס ויש בו המון טכנולוגיה ייחודית שנכתבה מהיסוד וללא כל מערכת תוכן.

אמיר

מישהו משהו
Guest

אז איך זה שיש לו transposh, מערכת שעובדת רק על וורדפרס
ואני אישית מחכה לעוד פוסטים כמוש פירסמת עד עכשיו, זה הסיבה היחידה
שאני נכנס לאתר הזה כל יום כדי לבדוק עם יכול להיות שפירסמת עוד פוסט.
אגב אני עומד בפני פיתוח של אתר שלדעתי יצליח מאוד ואין היום משהו שקרוב אליו אפילו
אני ישמח עם תוכל לעזור לי, איך אוכל ליצור איתך קשר?

ד.א המייל ששמתי פה הוא לא מייל אמיתי כדי שלא יהיה לי ספאם…

עופר
Guest

הסיבה שיש לו את טרנספוש הינה העובדה שהמערכת הזו יכולה לעבוד גם באתרים שאינם מבוססי וורדפרס עם ההתאמה המתאימה.

עופר

אספן
Guest

עופר, היזם המהולל של טרנספוש, צודק לגמרי :)
אפשר ליצור עימי קשר בדרכים שונות, למשל… דרך קולנקט :)

מישהו משהו
Guest

איך בדיוק יוצרים אתך קשר דרך קולנקט?
ומתי הפוסט הבא שלך?

אספן
Guest

הממממ… :)

Mirit Rokach
Guest

תענוג!!! פיתוח פלוס הודו, מה אפשר לבקש יותר?! שיהיה המון בהצלחה!

wpDiscuz

תגיות לכתבה: