סטארטפיסט מסביב לעולם: רמאות, צניעות ושנה חדשה בגואה

אמיר ולד ממשיך הפעם לגואה ודואג לעדכן את קולנקט מגג אחד הבתים בחוף אשוום (Ashvem). כיצד בכלל מצליחים לנהל סטארטאפ כשהסביבה משתנה כל הזמן?

תמונה: אמיר ולד, פרוגנקטור לא יודע באיזו בקתת קוקוס לבחור

ערוץ הסטארטאפים בניוזגיק מפורסם בחסות תוכנית Microsoft Bizspark, המשתפת פעולה עם ניוזגיק במסגרת תוכנית Geekspark. רוצים לחשוף גם את הסטארטאפ שלכם בניוזגיק ולהיכנס לתוכנית Bizspark של מיקרוסופט? הכנסו לכאן לפרטים נוספים.

זהו יומן המסע של אמיר ולד, הסטארטפיסט והיזם שמאחורי הסטארטאפ הישראלי Colnect, אשר פיתח רשת חברתית לאספנים. לקיץ 2011 יצא אמיר למסע חובק עולם, אך הוא ממשיך לנהל את החברה והשירות וחוויתיו השונות במהלך המסע יתפרסמו כאן בניוזגיק תחת סדרת הפוסטים "סטארטפיסט מסביב לעולם". (והפעם נכתב הפוסט על ידי זוגתו של אמיר – דנה לויטס).


בכל מקום תמיד תמצא רמאים. כאן בהודו מנסים להוציא מאיתנו כמה רופי נוספים על ידי הצקה ומבטים נוזפים. הם מנסים לומר לנו שהעלות השתנתה או שעשינו להם שריטה בקיאק, השריטה העשרים ככל הנראה על הסירה, אבל כנראה שעשרים ואחת שריטות זו בדיוק כמות השריטות שאינה נסבלת על קיאק, ועכשיו יש לשלם נזיקין.

באותו זמן בקולנקט אמיר שומר על המשתמשים באתר מפני אלה שמחפשים לנצל את טוב ליבם. לעיתים הוא אף מחפש ומאתר מיני מיני רמאים בכתובות IP המובילות אל כל מיני נקודות הזויות בעולם. לפני ימים מספר הוא שם לב לחשבון כפול של אותו האדם, רק שאחד מסין והשני מהאיים המלדיביים. פיצול אישיות ארך טווח בהחלט. הוא מיהר לבטל את החשבונות ואז קיבל הודעה. האדם המדובר הוא רופא שבא במקור מהודו, עבד בסין וכעת במלדיביים ואוסף שטרות, מטבעות ובולים. כדי לתפוס את הקצב של הנעשה בעסקים הנעשים במרחבים המחוברים היום, צריך לדעת ונחמד לגלות שבזמן שהמקים של האתר נע על פני העולם, כך גם לקוחותיו. הכל נע במשחק כיסאות מוזיקליים אחד גדול. במקום כיסאות, מחליפים מדינות.

לפוסט הקודם: סטארטפיסט מסביב לעולם: לעבוד אצל אישה? אנרגיות מיניות וסלולריות בהודו

בין מוסקבה להודו

תמונה: אמיר ולד, הבוקר הראשון של 2012

בכל מסע החשוב הוא לא לאן אלא עצם התנועה. עצם זה ששינית מיקומך באופן משמעותי משנה את ההתייחסות כלפיך של האנשים סביבך, המתחלפים תדירות. במקרה של אמיר זה יוצר סביבת עבודה דינאמית. אם כך מתוך קורות המשרד המתחלף – הסילבסטר. המשרד הפעם היה הגג בבית בחוף אשוום (Ashvem) בגואה, אותו שוכרים אותם ח'ברה רוסים (עליהם סופר בפוסט הקודם) שחייהם חצויים בין מוסקבה להודו. לקראת החג, שהוא בעל חשיבות עליונה ברוסיה, שמענו שיחות ממולמלות ברחבי הבית המזכירים טיפות וסכומים גדולים של רופי. כאשר התחלפה לה השנה בהכות חצות, יצאנו אל החופים עם בחור אמריקאי וקנקן 5 ליטר של מוחיטו ביתי לראות זיקוקים ולחגוג. אחרי שינה בריאה על החוף חזרנו ומצאנו את חברינו הרוסים מחוייכים ומאושרים. הם בילו זמנם בצחקוקים והחלפת מקטעי מחשבות פילוסופיות על תפוזים ושאר פירות.

החלטתי לנום לשעתיים ובהקיצי ראיתי את אמיר כבר יושב ומתקתק על הלפ טופ. הוא עובד ומסביבו אנשים מעופפים גבוה על כנפיים נוזליות. לכבוד פתיחתה של עוד שנה אחרונה-וסופית-בהחלט-הפעם לגילו של העולם, אמיר החליט לתת מתנה לקהל האספנים באתר שבה כל חבר פרימיום יוכל לתת חברות פרימיום לחודש חינם כמתנה לחבר אחר בקולנקט. אם היינו עושים זום-אין קטן אל מסך המחשב שלו באותו הרגע, היינו רואים שכמה אספנים היו נדיבים במיוחד ואף שלא הייתה להם חברות פרימיום רצו להעניק את המתנה. חלק לעצמם והנדיבים יותר לאחרים.

צניעות ותשומת לב

אחרי כניסת השנה החדשה נותר לעשות בדיוק את מה שהיה לעשות בשנה הקודמת בגואה, להסתובב בחוף ולפגוש אנשים. האנשים הם הודים מקומיים, הודים תיירים ותיירים מחו"ל. לגבי ההודים, מהרגע בו מגיחים אל תוך תערובת אדי המסאלה של הודו מתחילים תהליך של אדפטציה מהירה לעובדה שכל ההודים מתייחסים אליך. הם בוהים בך כאילו מישהו נתן לך מיקרופון והם מחכים שתדבר. תוצאה נוספת של הימצאות במדינה שבה ישנה צניעות כוללת היא שהיא הפכה את הבחורים לחרמנים מדעתם. כאשר אני שוחה לבד בים, חוק הוא שתמיד אראה חבורה של בחורים הודים שעומדים במים. הם לא צפים, לא שוחים, לא משוחחים אלא מקדישים מירב אנרגיותיהם בלבהות בנקודה שהיא אני. תוהים אם אני בחורה או בחור עם שיער ארוך. דבר אשר למטרותיהם באותו הרגע אינו משנה.

ישנם גם התיירים והנופשים. כאן בגואה הם משתדלים מאוד לא להיות אותם אנשים שהם בבתיהם. הם כולם ברוטציה מסונכרנת של טיגון איטי בשמש, מנסים לקבל צבע אחיד. למרות מאמצי ההסוואה, קל לזהות אותם, אוסף It's a small world של דוגמיות מכל העולם. קוגריות בריטיות מנסות להתחיל עם צעירי עירן חובבי הכדורגל. רוסיות בנות 20 עם חוטיני מוזהב ומעוטר צועקות אל הילדון המתרוצץ שלהן. בחורים רוסים עפים על פטריות שורפים לעצמם את הפנים בניסיונות להדליק זיקוקים על החוף בכוחות עצמם. דרום אפריקאים עם אפרו ודנים עם קרחת מתלוננים על העלייה במחירים. שבדיות חביבות שבאו לשתות פינה קולדה. כולם באו לכאן לנוח ולברוח ממה שמחכה להם בבית. עם זאת כל הבעיות מהבית עומדות להם על קצה הלשון כמו על מקפצה לבריכה, מתים לקפוץ אבל צריכים איזו בירה אחת בשביל האומץ.

תמונה: אמיר ולד, שקיעה לבנה

בכל אדם חבוי אספן קטן

ככל שאנחנו פוגשים יותר ויותר אנשים שונים אנחנו מגלים כמה רבים מאיתנו הם אספנים מבלי לדעת זאת. תכונת האספנות היא די אנושית וכללית. כמעט כל פגישה עם אדם חדש כוללת את ההיכרות הסטנדרטית הרשמית הכוללת את ההסבר המלא לאיך יכול להיות שאמיר לוקח את עבודתו איתו בתיק אדום קטן, מהו קולנקט ומיהם אספני פריטים בייצור סדרתי. מעט לאחר מכן אנשים חושפים סוג פריט מסויים שהם פשוט… מעדיפים לשמור. מהר מאוד ישנה התפתחות ומדובר בארנק מלא ב\ צנצנת\ קופסה\ מדף\ קיר מקושט של כל כרטיסי האוטובוס\ כרטיסי קולנוע\ מציתים\ אקדחים\ חוברות קומיקס\ נעליים וכן עוד הרבה הרבה הלאה. עם זאת שבני אדם נוטים לאסוף כמעט כל חפץ בתבל, זוהי מטלה לא פשוטה בכלל להקים קטגוריות בינלאומיות לסוגי פריטים שאין להם קטלוגים מסודרים. כך כבר נמצאים בהכנה שקיקי סוכר, קופסאות גפרורים, אסימונים ופנקסי שנה. אני יותר מכל מחכה לבואה של הקטגוריה לאספני ההפתעות של ביצי הקינדר.

זה לא משנה לאן מטיילים, אם מדובר בהרים, בבקעות, בקרח או בחול. לא משנה אפילו האווירה, הוייב, או המחירים. משנה ששינית את מיקומך. משהו מיוחד קורה כאשר משנים מיקום על ידי כיסוי מרחק ארוך בזמן קצר. משהו מיוחד קורה באנשים סביבך. נדמה שהם מקבלים זמזום מיוחד בראשם ויודעים ישר שאתה נמצא רחוק מהבית, בערך כמו שכתב דאגלס אדמס פעם. מסיבה זו גם אנשים אוהבים לשאת עמם חפצים קטנים שקשורים למקום והזמן ממנו באו. מה הייתי עושה עכשיו בשביל אסימון עם חור. אז אתה והחפצים הקטנים שהם שלך נעים על פני העולם ויוצרים חיכוך. תנועה יוצרת חיכוך, יוצרת אנרגיה, יוצרת רעיון, יוצרת רצון. רק זהירות, יותר מדי חיכוך ותהיה אש. בקיצור חברים, אנחנו מאחלים חיכוך לכולם, מאיפה שאנחנו יושבים רואים הרבה חיכוך בעולם.


בחסות תוכנית Bizspark


Microsoft Bizspark היא תוכנית גלובלית שפותחה במטרה לסייע להצלחת סטארטאפים בשלבים המוקדמים על-ידי אספקת מספר משאבי מפתח, בזמן שהכי צריך אותם:

תוכנה – במסגרת התוכנית, תקבלו גישה מלאה למגוון הרחב של כלי הפיתוח, הפלטפורמות השונות ורשיונות לכל מוצרי מיקרוסופט לשימוש מיידי למשך 3 שנים, לצורך פיתוח וחדירה לשוק של פתרונות וטכנולוגיות חדשות. כל אלו, יחד עם כל ההטבות האחרות בתוכנית, מגיעות ללא תשלום.

תמיכה – התחברו לשותפים נוספים בתוכנית מרחבי העולם – חממות, משקיעים, יועצים, משרדי ממשלה וספקי הוסטינג – כולם מעורבים ומושקעים באופן שווה בתחומי החדשנות והיזמות בתחום התוכנה והאינטרנט ומציעים מגוון רחב של פתרונות שיוכלו לסייע לכם בפתרון בעיות טכנולוגיות ועסקיות.

חשיפה – מעבר לשיתוף הפעולה עם ניוזגיק, תוכנית Bizspark חושפת את הסטארטפים החברים בה לקהל רחב של משקיעים, לקוחות ושותפים פוטנציאליים. כחברים בתוכנית Bizspark של מיקרוסופט, תזכו לגישה לאקו-סיסטם עשיר של עמיתים למקצוע, שותפים ומגבים משאבי תמיכה מכל העולם, אשר יסייעו לכם לגדול ולהצליח. Microsoft Bizspark זו הדרך המהירה ביותר להזניק את הסטארטאפ שלכם קדימה.

אמיר ולד

אמיר ולד הוא היזם שמאחורי הסטארטאפ הישראלי Colnect, רשת חברתית לאספנים. היום הוא מטייל מסביב לעולם ומנהל את החברה מהפינות הכי נדחות בגלובוס.

הגב

4 תגובות על "סטארטפיסט מסביב לעולם: רמאות, צניעות ושנה חדשה בגואה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Frognector Da-Green
Guest

I finally chose a very nice room! :)

Ori Stamps
Guest

Interesting as always – keep on!

Anonymous
Guest
דנה
Guest

The bestest of rooms indeed ;)

wpDiscuz

תגיות לכתבה: