2011: השנה החברתית ביותר [סיכום שנה]

לאחר המהומות במצרים, חיסולו של בן לאדן, פליטת הפה של בר רפאלי ותמונות של ביסט הכלב – אין ספק ש-2011 הייתה השנה החברתית ביותר עד כה

מקור: cc-by en.inmoreau.com, עיבוד תמונה

במהלך השבוע הקרוב נעלה סדרת כתבות שתסכם את השנה החולפת בתחומים שונים בעולם הטכנולוגי ומנגד תדון בתחזיות הנוגעות לשנה הבאה. פוסט רביעי בסדרה.

אם יש משהו אחד שאפשר להגיד על שנת 2011, היא העובדה כי מדובר בשנה החברתית ביותר שהייתה עד היום. למרות שגוגל היא היחידה שפתחה השנה את השערים החברתיים שלה, בעוד שפייסבוק, טוויטר, לינקד אין ואחרות קיימות כבר הרבה זמן בשוק – עדיין 2011 היא השנה בה הן הצליחו לתפוס את הנפח המשמעותי ביותר מבחינת המשתמשים. אז מה בדיוק קרה במהלך השנה האחרונה והאם נוכל לצפות למגמת צמיחה גם ב-2012?

טוויטר

מקור: יח"צ

אין ספק שרשת המיקרובלוגינג הפופולארית הצליחה השנה לגרוף את מלוא תשומת הלב, במיוחד לאור היותה מקור התקשורת העיקרי בזמן המהומות במצרים. נדמה שטוויטר כבר מזמן אינה נכנסת לקטגוריה של "רשת חברתית" או אפילו "רשת מיקרו-בלוגינג" – אלא נחשבת כמערכת חדשות בזמן אמת, כשמשתמשים מכל רחבי העולם הם הכתבים הדואגים לעדכן בכל רגע נתון אודות כל דבר שקורה, בין אם מדובר בחיסול של בן לאדן, רעידת האדמה ביפן או כל דבר אחר – סביר להניח שתוכלו למצוא אותו על גבי דפיה ממש בשלבים הראשונים.

למרות הפופולאריות העולה של הרשת ברחבי העולם, בארץ, יש תחושה כי קהילת טוויטר היא מצומצמת למדיי ומונה מספר סלבריטאים מקומיים לצד קבוצה של משתמשים ממוצעים – ונדמה כי כולם מכירים שם את כולם, ללא הבדל דת גזע ומין. אנו מקווים כי שנת 2012 תציג את טוויטר ליותר ויותר משתמשים מקומיים, שיוכלו להשתמש בה כפלטפורמה להעברת מידע, ארגון הפגנות, לחימה על זכויות או אפילו סתם התעדכנות מהירה – בדיוק כמו שמתפקדת בעולם כולו.

שלושת המומלצים:

אשטון קוצ'ר – במובנים מסויימים נטל השחקן ההוליוודי חלק בתחילת המהפכה עבור טוויטר. למרות שנרשם כבר ב-2009, נחשב עד היום למשתמש האולטימטיבי וכמובן הראשון שהצליח להגיע למיליון עוקבים, במסגרת תחרות שערך מול רשת CNN.

ג'ודי שלום ניר מוזס – אשת משנה ראש הממשלה. אחרי ג'ודי אנחנו ממליצים לעקוב מכיוון שמדובר במכורה כבדה לשירות, שדואגת לעדכן כל פרט קטן בחייה על גבי טוויטר. אם אתם מעוניינים ברכילות מקומית או "סקופים" לגבי מהלכים ממשלתיים עתידיים, היא הבחורה אחריה צריך לעקוב.

נועה תשבי – למרות שכשחושבים על סלב מקומי שמצליח מעבר לים ישר קופץ לכם לראש שם אחר, החלטנו להמליץ דווקא על נועה תשבי, בגלל האהבה לישראל, הפעילות בטוויטר לקידום אהבת הארץ וכמובן העדכונים השוטפים אודות מה שקורה בארץ ובחו"ל. מדובר בבחורה שדואגת להשאר מעודכנת ולעדכן את כל סובביה על הדרך.

פייסבוק

מקור: יח"צ

מה אפשר להגיד על פייסבוק שלא נאמר עד היום? מדובר ברשת החברתית האהובה והשנואה ביותר, המסוגלת לגרום לנו להתרגש, לכעוס, להתעצבן, להתאהב ובעיקר להסתגל. במהלך השנה האחרונה ביצעה פייסבוק את השינויים המשמעותיים ביותר מבחינת עיצוב ואופן שימוש ולמעשה התפתחה מרשת חברתית שאמורה לקשר בינינו לבין משתמשים שאנו מכירים, לרשת חברתית גלובלית המאפשרת לנו לעקוב ולהתעדכן מפי מגוון רחב של משתמשים – אותם איננו חייבים להכיר בפן האישי.

ברמה החברתית פייסבוק חדרה לתודעה במהלך השנה האחרונה והשתדרגה לכלי עבודה של ממש, בו עסקים רבים בוחרים להשתמש על מנת להתקרב יותר ויותר אל לקוחותיהם, להציע להם תמיכה ועזרה מיידית ולהציג לשאר המשתמשים עדכונים אודותם. אין ספק שכבר מזמן לא מדובר בתחביב – אלא בהתמכרות ואחת כזאת שיהיה לנו מאוד קשה להתנתק ממנה.

עם מאגר של 800 מיליון משתמשים שממשיך לגדול ולהתפתח, ניתן להגיד בבטחה כי פייסבוק כאן כדי להשאר, לפחות במהלך 2012. לאור מהלכיה האחרונים של מתחרתה העיקרית – גוגל – להערכתנו, פייסבוק תמשיך להתפתח דווקא לכיוון העסקי ותציע לבעלי מותגים וחברות אפשרויות חדשות ומגוונות ליצירת ושמירת קשר הדוק עם לקוחותיהן.

שלושת המומלצים:

Beast the Dog – אם השם לא אומר לכם הרבה, אז נעים להכיר – הכלב של מארק צוקרברג. מי שדואג לעדכן את הדף באופן סדיר הוא כמובן מארק, שמציג תמונות מגוונות של היכן הכלב משתין במשרדי פייסבוק, באיזה סוג מחשב הוא משתמש כדי לעזור לחברה עם הקוד וכמובן כיצד הוא גדל לאורך הזמן.

משטרת ישראל – למרות שהמחשבה הראשונית היא שמדובר בגוף לא אהוד במיוחד על ידי אזרחי ישראל, הדף מציג עדכונים שוטפים אודות אירועים ומבצעים של משטרת ישראל ומציע ערוץ פתוח למשתמשים שנתקלו בבעיות כגון חניית משטרה באדום לבן, תפיסת מקום חניה של נכה ואפילו מציאת נעדרים. אנו מבטיחים לכם כי ביקור קצר בדף יכול לשנות את דעתכם לחלוטין על גוף זה.

יאיר לפיד – בדף של יאיר לפיד תוכלו לשתף את כל מה שעל ליבכם, בין אם מדובר בחדשות מקומיות, תהיות פוליטיות או שאלות ברומו של עולם – תוכלו לשפוך את הכל על גבי הדף וליצור דו שיח בינכם לבין משתמשים אחרים. יאיר עצמו לא יושב בצד ונוהג להגיב להודעות פה ושם, בעיקר אם יש לו דעה נחרצת בעניין.

גוגל פלוס

מקור: יח"צ

רשת גוגל פלוס שנפתחה לציבור הרחב רק לפני מספר חודשים ספורים, כבר מצליחה לתפוס את המקום השלישי ברשימת הרשתות החברתיות הידועות ביותר על ידי המשתמשים. למרות שהמאגר הנוכחי שלה מונה "רק" כ-60 מיליון משתמשים, אין ספק שהיא נמצאת במגמת עלייה. למרות זאת, התקופה שלה בשוק הייתה מעורערת ולא חזקה במיוחד, שכן בכל פעם שניסתה להציג משהו חדשני ומיוחד עבורה – הגיעו המתחרות והציגו תכונה דומה, שגרמה למשתמשים להשאר במקומם ולגוגל להתעצבן בכל פעם מחדש.

גוגל מצידה כבר הודיעה כי במהלך השנה הבאה תעניק התייחסות גבוהה להטמעת גוגל פלוס במגזרים העסקיים ולאו דווקא עבור המשתמשים הפרטיים, אנו מקווים כי תשכיל ללמוד מטעויות העבר שלה ותדע להרים ידיים במידה ולא תצליח להגיע ליעדים שהציבה לעצמה. שכן העבר אינו מעיד טוב על עתיד הרשת החברתית, אך נקווה כי תצליח להפתיע אותנו ולהציג לנו משהו שלא ראינו בעבר.

שלושת המומלצים:

לארי פייג' – האדם העומד מאחורי גוגל. במידה ואתם מבין הבודדים שבאמת התלהבו מגוגל פלוס ומעוניינים לדעת על כל עדכון קטן שהרשת מבצעת, פייג' ידאג לעדכן אתכם על כל חידוש ואלמנט קטן שנוסף ברשת החברתית או בגוגל באופן כללי.

רוברט סקובל – סביר להניח ששמעתם את השם בעבר. מדובר בבלוגר אמריקאי, שבמשך שנים שימש כבלוגר הראשי של מיקרוסופט. כיום הוא שם ידוע בתעשייה הטכנולוגיה בזכות כך שנמצא בכל מקום ומעודכן בכל חידוש טכנולוגי. בדף הגוגל פלוס שלו תוכלו לראות עדכונים על גאדג'טים חדשים, טכנולוגיות מתקדמות ואפילו פאבים מומלצים באיזור בו מתגורר.

בריטני ספירס – בריטני לגוגל פלוס היא כמו אשטון קוצ'ר לטוויטר. היא הסלבריטאי הראשון שהצליח לעקוף את רף מיליון העוקבים ונוהגת לעדכן בקביעות על הופעות עתידיות, לפרסם תמונות משעשעות ולעדכן את עוקביה באופן כללי על מעשיה במהלך היום. אם אתם אוהבים רכילות, או פשוט מעריצים את בריטני – זהו הדף עבורכם.

ומה עם השאר?

ישנן היום בשוק רשתות חברתיות רבות, המנסות לתפוס נתח שוק מסויים ולהנות מהספק. בין אם מדובר בחברות מקומיות שבוחרות להתמקד בשוק או מדינה ספציפים כגון סין או יפן, לבין אם מדובר ברשתות המכוונות לקהל יעד שונה – כגון לינקדאין, אין ספק שיש מקום לכולן – והן הצליחו להוכיח את זה על ידי צמיחה משמעותית במהלך השנה האחרונה, גם אם מדובר על אחוז קטן של משתמשים לעומת ענקיות כגון פייסבוק.

מבחינת גודל – אנחנו בספק כי במהלך השנה הקרובה תוכל לקום רשת חברתית שתצליח לתפוס מקום משמעותי כמו של פייסבוק, טוויטר ואפילו גוגל, אך אין זה אומר שהן יכולות לשבת בשקט ולנוח קצת. עם עלייה בצורך לרשתות חברתיות מבוססות מיקום התחרות בשוק קיימת ותמשיך להתקיים כל עוד יש לחברה מוצר מנצח, או כזה שמצליח לתפוס את תשומת ליבם של המשתמשים. השאלה שעומדת בפני כל אחת מהחברות שקמו או מתכננות לקום בקרוב היא כיצד תוכלנה להכנס ולהשאר בתחרות ואיזה רווח יציעו למשתמשים שלהן.

וידאו: How The Social Network Should Have Ended

חן אידן

אוהבת גאדג'טים, אפליקציות ואת עולם הטכנולוגיה בכלל. שלל עיסוקיה כוללים הריסת מכשירים סלולריים לצרכי בדיקה, התעסקות בלתי פוסקת ברשתות חברתיות, סקירת אפליקציות חדשות, סטארטאפים מבטיחים והתנסות עם (כמעט) כל מוצר חדש שיוצא לשוק.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: