סנאפצ׳ט על רגל אחת

בחודשים האחרונים סנאפצ׳ט חזרה לכותרות וביססה את מעמדה. אז איך זה שאתם לא לגמרי בקיאים בה? תנו לנו לנחש שאתם בני 23 ומעלה. הנה מדריך קצר שיחזיר אתכם לעניינים

snapchat

מאת גילי טל.

רגע לפני שנצלול יחד לתוך עולם של פילטרים שהופכים אתכם לחד קרן, ואימוג'יז שעוקבים אחרי אוביקטים בוידאו, אני רק אסייג שהיות וסנאפצ'ט היא אחת האפליקציות שמתעדכנות באופן כמעט שבועי, יתכן שעד שתקראו את הכתבה סנאפצ'ט ישנו את הממשק, הגישה, הרעיון או כל דבר אחר והכתבה הזו תראה קצת לא מעודכנת.

אז כדי להסביר למה אני חושב שאתם לא שם תרשו לי לפתוח בסקירה בסיסית על איך עובדת סנאפצ'ט ומה גורם לה להיות כל כך פופלארית בקרב אנשים שהם לא אתם.

את השימוש בסנאפצ'ט אני אחלק ל-3 חלקים: שליחת מסרים אישיים בין חברים, העלאת תמונות וסרטונים ל"סיפור שלך״ ו-"סיפורי מערכת".

שליחת מסרים בין חברים

אחרי מספר חודשים בהן התנסתי עם האפליקציה ובאמת שניסיתי ולא מצאתי סיבה טובה להשתמש בשליחת מסרים דרך סנאפצ'ט. כמו בכל אפליקציית מסרים היום, גם סנאפצ'ט מאפשרת שליחת טקסטים, שיחות וידאו, סרטונים ואימוגי'ז. מה הטוויסט? ברגע שהצד השני יצפה בתוכן ששלחתם לו התוכן יעלם.

אחלה דבר אם בא לכם להגיד או להראות משהו בלי להשאיר ראיות (אתם הרי לא באמת מאמינים שהמידע שלכם באמת נעלם לעולמי עד נכון?) אבל פיצ'ר די מעצבן אם אתם רוצים לנהל שיחה ואין לכם מושג על מה הצד השני כרגע הגיב לכם.

snapchat

הסיפור שלי

אוקי, פה זה מתחיל להיות מעניין, אז בניגוד לפייסבוק אין פה פוסטים – יש פה סיפורים. סיפורים הם רצף של תמונות או סרטונים בני 10 שניות שהועלו ב-24 שעות האחרונות. כלומר מהרגע שהעלת קטע לתוך הסיפור שלך אותו קטע מתחיל לספור אחורה, וכשהוא מגיע ל-24 שעות הוא פשוט נעלם מתוך הסיפור שלך.
 מי רואה את הסיפור שלך? רק מי שעוקב אחריך. אין הגדרות פרטיות, אין הגדרות זמן, אין הגדרות מיקום רק רצף של קטעי וידאו ותמונות מה-24 השעות האחרונות. 
מה לגבי לייקים? אין.
 מה לגבי לשלוח לבבות? אין
. מה לגבי לשתף סיפורים של אחרים? אי אפשר. 
יש מדד כלשהו לדעת אם מישהו מחבב אותי? לא. אבל אם אתם ממש מתעקשים אז יש ספירה של כמה אנשים צפו באותו קטע. זה לא אומר שהם אהבו או צחקו, אבל אם הם ממשיכים לצפות בכל קטע חדש שאתם מעלים כנראה שאתם עושים משהו נכון. 
איזה תוכן אפשר להעלות לסיפור שלי? טוב ששאלתם! פה זה נהיה ממש מעניין.

לסיפור שלכם אפשר להעלות רק דברים שצילמתם כרגע דרך סנאפצ'ט. זה אומר שלא ניתן לערוך סרטונים או תמונות, מה שאומר שאי אפשר להעלות שום דבר שנמצא בספריית התמונות שלכם. מעצבן? קצת, אבל חכם. כך סנפצ'ט מבטיחים תוכן אותנטי ובעצם מכריחים אתכם לפתוח את האפליקציה בכל פעם שמשהו מעניין קורה אצלכם ולא פעם ב… 
דבר חכם נוסף בסיפורים של סנאפצ'ט הוא שכפועל יוצא מזה שכל קטע בסיפור "חי" רק 24 שעות, הוא מכריח אתכם בעצם לפתוח את האפליקציה לפחות פעם ביום אחרת קטעים מסויימים מסיפורים של אנשים יעלמו לכם ולעולם לא תוכלו לדעת מה אכלה קים קרדשיאן בשעה 15:01.

סיפורי מערכת

סיפורי מערכת הם שם שאני המצאתי כי באמת שאין לי דרך להגדיר את זה (אולי גם לסנאפצ'ט לא היה, כי הם ממתגים את זה תחת Discover).
 כאן הנושא שוב מתחלק לשניים: הראשון הוא תוכן של אתרים\חברות שיצרו סיפור אבל בניגוד אליכם הסיפור שלהם נבנה עם תוכנת עריכה כלשהי, ע"י מעצב, ועם המון חשיבה איך לגרום לכם להקליק ולקרוא עוד מאותו הקטע. על אותם קטעים מהסיפור לפעמים ניתן להגיב (התגובה תשלח ליוצר הסיפור ולא תראה בשום מקום אחר), לפעמים ניתן לשתף (לשלוח לחבר בהודעה פרטית) ולפעמים גם עוד אינטרקציות חדשות ומפתיעות.
 החלק השני הוא שוב סיפורים, רק שהסיפורים האלו מיוצרים מתוכן שנשלח ע"י משתמשים ונבחר ונערך ע"י עורכים. נשמע מסובך אבל זה לא. אתן דוגמא: בפסח האחרון סנאפצ'ט איפשרו לכל מי שצילם קטע להעלות את הקטע שלו ל"סיפור פסח". וקצת אחרי שהאפשרות ניתנה הופיע "סיפור מערכת" שנקרא כמה מפתיע "happy passover" שם היה אפשר לראות עשרות סרטונים ותמונות מכל העולם של אנשים שהעלו את הקטע שלהם לסיפור פסח.

זה הכל? לא

snapchatיש עוד מלא. סנאפצ'ט אולי נראית אפליקציה 'פשוטה' אבל כגודל הממשק הלא ידידותי ולא ברור שלה כך גם עומק הפיצ'רים המעניינים שמתחבאים בה. הנה חלק קטן מהם:


פילטרים לפנים

(משחק המילים לא בכוונה, או אולי כן) בטח כבר יצא לכם להתקל בתמונה של הדודה שלכם עם אוזני כלב או קיא בצבעי הקשת שנשפך לה מהפה, אם לא, כדאי שתכירו, כאשר מסך הצילום של סנאפצ'ט פתוח, כוונו אותה על פנים של מישהו והחזיקו אצבע על המסך איפה שהפנים מופיעות, הפעולה הזו תזהה את הפנים של המצולם ותפתח לכם רשימת פילטרים מגניבים שיעוותו את הפנים שלכם, החל מפרצוף טאקו (הפילטר היה זמין ליום אחד בלבד), החלפת פרצופים, ועד פרצוף בוער באש.
 פילטרי וידאו\תמונה: אחרי שצילמתם את הקטע שלכם תוכלו להוסיף לו פילטרים מדליקים כמו הרצת סרטון אחורה, הרצה מהירה, הרצה מהירה מאד, שינויי צבעים, הצגת שעה, מהירות תזוזה (בבקשה לא כשנוהגים) ועוד.

אימוג'יז

איך אפשר היום בכלל לחשוב על אפליקציה שפונה לקהל צעיר ולא משלבת אימוג'יז? אבל סנאפצ'ט לא הסתפקו בסתם אימוג'יז שאפשר להניח על הוידאו אלא גם הטמיעו יכולת ממש מגניבה למקם אימוג'י על אוביקט בוידאו ואותו אימג'י יזוז בעקבות הנקודה שסימנתם לו כולל שינוי גודל במידה והאוביקט שלכם מתרחק ומתקרב מהמצלמה.

פילטרים מבוססי מיקום

פילטרים מסויימים יופיעו רק במיקום מסוים. למשל פילטרים עם שם המקום שאתם נמצאים בו, פילטר שיפתח רק אם תהיו באיזור פסטיבל מסויים ועוד.


זיהוי סנאפצ'ט קוד

לכל אחד בסנאפצ'ט יש אייקון צהבהב מלא בנקודות שמשויך לפרופיל שלו. רוצים להוסיף חבר בלי להסתבך עם חיפוש השם? הציגו למצלמה את קוד הסנאפצ'ט של החבר והחזיקו את האצבע לחוצה על המסך. סנפצ'ט יזהה את הקוד ויוסיף את החבר לרשימת החברים שלכם.

נו, אז איך אני יודע שכנראה אין לכם סנאפצ'ט? זה פשוט. הנתח הדמוגרפי של סנאפצ'ט הוא בגילאי 13-23 וההערכה שלי היא שרוב מי שקורא את הטקסט הזה הוא בן 23+ אבל לא רק זה גורם להאמין שאין לכם סנפצ'אט. לדעתי סנאפצ'ט היא מדיה שמאיתנו "המבוגרים" +24 דורשת אפילו יותר תשומת לב לטלפון, ולמרות שאנחנו יודעים בלב ובכף היד שאנחנו מכורים לגלילה אין סופית ברשתות חברתיות, סנאפצ'ט באופן מסוים לקחה את זה אפילו צעד קדימה. צעד שאולי הוא קצת רחוק מדי בשבילנו, כי אפילו שאנחנו שמבלים בפייסבוק כל יום, יודעים שאם "נפסיד" יום אחד בלי פייסבוק תמיד נוכל להשלים את החסר מיד כשהמטוס ינחת ונדליק חזרה את הרשת. עם סנאפצ'ט זה לא אפשרי, קטע מסיפור שלא ראיתם ועבר זמנו לעד יעלם מכם. אבל לא רק החובה להכנס ולבדוק כל הזמן היא שמעיקה, גם הצורך לתעד רק דרך סנאפצ'ט בדיוק ברגע שהדברים קורים מחייבת אתכם להיות תמיד עם האפליקציה פתוחה ומוכנה. וזה לדעתי קצת כבד אפילו עלינו.

ואם אחרי כל זה לא התייאשתם ובא לכם לראות מה "הסיפור" הנה כמה קודי סנאפצ'ט להתחיל מהם.

סנאפצ׳ט ל-iOS  –  סנאפצ׳ט לאנדרואיד

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

5 תגובות על "סנאפצ׳ט על רגל אחת"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
רן
Guest

אני בן 16 ואני לא בסנפצאט…
לא מדבר אליי

מעל גיל 23
Guest

כתבה מצויינת וקולעת בול ועדיין אני לא מוצא שום סיבה להתקין אותה אצלי.

חתול
Guest

רצוי שתעדכנו את הקוראים שאין שום פרטיות בסנאפצאט, ומהרגע שהתמונה מועברת ועד לרגע שהנמען מקבל אותה, היא נמצאת זמינה לכל באתר המשמש אתרי פורנו. מוטב שתחקרו קצת לעומק.
http://www.giladhan.co.il/%D7%9B%D7%9C%D7%99%D7%9D9.html

James Crow
Guest
מאז שהתחלתי להשתמש בפייסבוק מסנג'ר לא רואה שום סיבה לנסות אפליקציית מסרים אחרת. והנה הסטוריית המסרים שלי לפי הסדר: icq msn messenger google talk google hangout facebook messenger יצא לי גם להשתמש בוואטצאפ שלא אהבתי בגלל הפיצ'רים והממשק,וייבר המעולה שלא אהבתי את הסגול וגם סיניות כמו ויצ'אט,קיו-קיו (של חברת טנסנט) ומיטוק של חברת שיומי. בעקרון לסינים יש את האפליקציות עם הכי הרבה פיצ'רים אבל הקהל הישראלי היה ונשאר מקובע לשתי אפליקציות שהן פייסבוק ו-וואטצאפ. אז למה בסוף עברתי למסנג'ר של פייסבוק למרות שאני לא משתמש בפייסבוק? 1. גוגל מעדכנת בקצב איטי את אפליקציית המסרים שלה ועדיין חסרים פיצ'רים שאחרים מחפשים.… Read more »
מורן
Guest

מישהו יודע איך אני מוצאת פרצוף שהיה וכבר לא נמצא האם ניתן להחזיר

wpDiscuz

תגיות לכתבה: