סמארטפונים וטאבלטים: מה צפוי לנו ב-2012?

לאחר הצלחתם המסחררת של האייפד, האייפון וסדרת הגלקסי של סמסונג – מה צפוי להיות הדבר הגדול הבא במהלך 2012?

במהלך השנה האחרונה, שוק הסמארטפונים והטאבלטים גדל באופן משמעותי כשהוא מלווה בגל השקות של מוצרים חדשים מבוססי טכנולוגיה מתקדמת ותכונות מיוחדות שנועדו להתחרות זה בזה במקום שהופך צפוף יותר ויותר בחודשים האחרונים. הקרב על הצרכן היה מורגש בכל החזיתות, ומגוון רחב של מכשירי טאבלט וסמארטפונים נטשו את הליך הפיתוח ועברו לרשתות השיווק.

אז מה היה לנו?

במהלך שנת 2011 הושקו הסמסונג גלקסי ס2 והאייפד 2 – מכשירי הדגל של שתי החברות היריבות, בנוסף למגוון רחב של מכשירים שהציגו מצלמות מתקדמות, מסכים ברזולוציה גבוהה במיוחד, מצלמות הלוכדות וידאו בהפרדה גבוהה ואפילו מכשירים המיועדים לקהל הגיימרים וכוללים בקרי שליטה המיועדים במיוחד עבורם.

גם קצב התפתחות הטכנולוגיה היה מרשים והוא היה ניכר ברמת החומרה והתוכנה שהגיעה עם המכשירים החדשים. נדמה כי כל סמארטפון שהושק בתחילת השנה, הפך כיום, רק מספר חודשים לאחר מכן למיושן, בעוד שהדור החדש של אותו מכשיר הציע שדרוגים ותוספות שנראים למשתמש כאילו הוא לא יכול לחיות בלעדיהם. בקצב התקדמות מסוג זה, ניתן להניח כי תוך שנה אופן הפעולה והשימוש של הצרכנים בסמארטפונים וטאבלטים יוכל להחליף באופן משמעותי למדי את השימוש במחשבים ולהציג עולם שלם עם אפשרויות כמעט בלתי מוגבלת, ישירות בכף ידנו.

אז מה צפוי להיות הסמארטפון עליו כולם ידברו ב-2012? האם האייפד 2 ישאר בפסגת הטאבלטים, או שאחת היצרניות עתידה להשיק מוצר שיוכל להעניק תחרות של ממש נגד אפל וחידוש משמעותי עבור הצרכן? ריכזנו עבורכם את מגוון המכשירים והחידושים לשנה הבאה יחד עם מגוון שיתופי פעולה מפתיעים. אין ספק כי השנה התחרות מתקרבת לשיאה ובפנינו צפויה לעמוד משימה מסובכת יותר לבחור את המכשיר המתאים לנו מבין אלו הזמינים בשוק.

היריבות המובילות

אחד הנושאים הראויים ביותר לציון במהלך 2010 היה התחרות בין סמסונג לאפל. שתי החברות השיקו מכשירים שהצליחו לייצר הרבה מאוד עניין עבור המשתמשים – האייפון 4 הוצב מול הסמסונג גלקסי ס2, שלמרות שהושקו בהפרש ניכר זה מזה, עדיין ממשיכים לככב בראש טבלת המכירות ולהתחרות על המקום הראשון אצל הצרכנים. העובדה כי מכשיר הגלקסי ס2 שוחרר רק לאחרונה בארצות הברית גורמת לו להמשיך ולגזול את אור הזרקורים לצידו של האייפון. תחרות זאת מגיעה בנוסף למאבקים המשפטיים שמנהלות ענקיות הטכנולוגיה כבר מספר חודשים במסגרתם הדירה אפל את אחד ממחשבי הלוח המובילים של סמסונג מגרמניה וממדינות נוספות.

מי שזוכה כעת לציפייה הגדולה ביותר הוא ללא ספק מכשיר הדגל הבא של אפל: האייפון 5. ההערכות הן כי השקתו תהיה ככל הנראה במהלך אוקטובר והמכשיר עתיד להתמודד ראש בראש מול מכשיר הנקסוס החדש מבית סמסונג, שימותג ככל הנראה תחת השם נקסוס פריים ויהיה ממשיך דרכו של הנקסוס S, מכשיר הדגל של גוגל בשוק הסמארטפונים. אין זאת הפתעה שהשנה התחרות קשה מתמיד עבור אפל, שרגילה להיות המובילה והמתקדמת בשוק. התחושה היא שהחברה תעשה ככל שביכולתה על מנת לגרום לאייפון 5 להיות הדבר הגדול הבא ולהציע תחרות של ממש מול גלקסי ס2 והנקסוס פריים, מהלך שהפך לקשה מהרגיל לאור התפטרותו של סטיב ג'ובס, המנכ"ל המיתולוגי של החברה ומי שידע לשווק את מוצריה באופן כמעט וירטואוזי.

חברה נוספת שככל הנראה תבלוט בשוק המכשירים העולמי היא HTC שבתקופה האחרונה החלה לחלוק מידע נרחב על המכשירים העתידיים לצאת במהלך 2012, כשחלקם יריצו את מערכת ההפעלה אנדרואיד וחלקם האחר יריץ את מערכת ההפעלה Windows Phone. החברה תעניק תחרות משמעותית ליצרניות האחרות בעיקר בזכות מכשירים בעלי מעבדים חזקים ומהירים במיוחד, מצלמות מתקדמות, איכויות סאונד מרשימות וכמובן בזכות ממשק ה-Sense הייחודי ל-HTC. עוד סיבה בעקבותה ייתכן כי המכשירים יצליחו לצבור קהל מעריצים נרחב היא העובדה שהענקית הטיוואנית מהמרת על שתי מערכות הפעלה במקביל: אנדרואיד ו-Windows Phone. בעוד שבארץ ככל הנראה לא נוכל לאתר את המכשירים החדשים של HTC בקרב מפעילות הסלולר בשלב המאוד ראשוני, סביר להניח שהדגמים החדשים יהיו זמינים לרכישה במגוון החנויות הפרטיות מעט לאחר השקתם מעבר לים.

מקור: יח"צ, עיבוד תמונה

הפתעת השנה?

מי שעשויה להפתיע השנה תהיה נוקיה יחד עם השקת סדרת סמארטפונים חדשה בעלת מערכת הפעלה הסלולרית של מיקרוסופט. החברה שילבה כוחות עם מיקרוסופט על מנת להשיק ליין חדש של מכשירים, שיריצו את מערכת ההפעלה Windows Phone. כך תוכל נוקיה להציע למשתמשים את אותה אריזה מוכרת עם מערכת הפעלה חדשנית שכנראה לא יצא להם להשתמש בה קודם. הטלפונים צפויים להגיע לשוק במהלך הרבעון הראשון של השנה וסביר להניח כי יצליחו ליצור סוג של עניין אצל המשתמשים. למרות זאת, נדמה כי זה לא יהיה מספיק על מנת להחזיר את נוקיה לתקופת ימי התהילה שלה, כפי שחוותה לפני מספר שנים כשהייתה השליטה הבלתי מעורערת של שוק הסלולר.

גם בגזרת מערכות ההפעלה צפויים מספר שינויים. בעוד שב-2010 היו שתי מערכות הפעלה עיקריות בשוק – iOS של אפל ואנדרואיד של גוגל, בשנה הבאה תצטרף גם מיקרוסופט לחגיגה. נדמה כי בעיקר בעקבות העובדה שמדובר במערכת הפעלה חדשה שאינה מוכרת לחלק גדול מהמשתמשים, תוכל זו למשוך קהל מעריצים גדול, עניין והתלהבות סביב המכשירים שיציגו את המערכת החדשה ישנה ואולי לבלום במידת מה גם את הצלחתן של מתחרותיה.

בגזרת מחשבי הלוח המצב משעמם קצת יותר, אין ספק שהפופולארי ביותר בקרב המשתמשים בשלב זה הוא מחשב הלוח של אפל ולמרות שחברות רבות ניסו כבר להתחרות בו עם מועמדים בעלי חומרה מתקדמת הרבה יותר, אף אחת לא הצליחה לגנוב ממנו את התואר כמכשיר האהוד והנמכר ביותר. בעוד שהאייפד מציע מגוון רחב של אפליקציות המותאמות במיוחד עבורו ועבור תפעול במסך גדול, הקרב הוא גם על המחיר והתמורה, שם המתחרות טרם הצליחו להדביק את הפער. למרות זאת, גם בשוק הטאבלטים המתחרה העיקרית שמאיימת לשנות את המצב היא סמסונג. עם מגוון רחב של טאבלטים תחת שם המותג גלקסי העתידיים לצאת כבר בתחילת השנה, נדמה כי המגמה אליה השוק חותר היא טאבלטים בעלי מסכים קטנים, בגדלי 8 עד 9 אינץ' – מעט יותר קטנים מהאייפד, המגיעים עם מצלמות אחוריות וקדמיות וכמובן אפשרות להוספת סים לתקשורת סלולרית.

ייתכן כי רק בעקבות הגודל של המסך, אפל עלולה לאבד מעט מהשוק המציע גדלים מגוונים יותר וייתכן כי זוהי הסיבה העיקרית בעקבותה היא גם מנסה למנוע את הפצתם של מכשירי הגלקסי, באמצעות שימוש אגרסיבי בזירה המשפטית. אך למרות זאת, נדמה כי גם אם תאלץ להתחרות, אפל לא תאבד את מעמדו של האייפד כמחשב הלוח המועדף עבור המשתמשים. כדאי גם לזכור שבמהלך שנה הבאה צפויה אפל להשיק דגם חדש למכשיר האייפד ויחד איתו לטרוף את הקלפים מחדש.

מקור: יח"צ

הודעתה של גוגל על רכישת חטיבת הסלולר של מוטורולה, יחד עם ההכרזה של מיקרוסופט על שיתוף הפעולה עם נוקיה עשוייה להגביר את התחרות בשנה הקרובה ולהפוך אותה אגרסיבית הרבה יותר, יתרון מובהק לצרכנים. פועל יוצא מהקואליציות שנוצרו בשוק המובייל עשויות להוביל את החברות לעשות כל שביכולתן על מנת לייצר עניין סביב המותג שלהן ולדאוג שהמשתמשים יהיו מעוניינים לבחור דווקא בהן.

כרגע אנחנו רק מתקרבים לסיומה של השנה הקלאנדרית הנוכחית וספטמבר ואוקטובר מאופיינים בגלי השקות והכרזות משלל היצרניות אודות מכשירים חדשים ומתקדמים, בעיקר בזכות העובדה כי מדובר בתקופה שלפני החגים. בתקופה זאת נוהגות היצרניות לחשוף את המכשירים החדשים לשנה הקרובה ולנסות לגרום למשתמשים להתמקד בהן על פני המתחרות. העובדה כי מדובר בתקופה שלפני חג המולד, בו רף המכירות בעולם המערבי הוא הגבוה ביותר איננו מקרי ועשוי להוסיף עניין רב בשוק הטכנולוגי במהלך השבועות הקרובים.

ובכל זאת, כפי שציינו – שוק הטכנולוגיה הוא שוק דינאמי ויכול להשתנות בעקבות מהלכים בלתי צפויים והכרזות לא שגרתיות. עם קצב הצמיחה המרשים של החברות והתפתחות הטכנולוגיה, נדמה כי במידה וחברה מעוניינת להשיק מכשיר סלולרי חדש – היא מסוגלת לעשות זאת תוך מספר חודשים בודדים ולגרום למשתמשים לבזבז כסף רב עבור כל חידוש מינורי יחסית המוצע להם, זאת במידה וישווק היטב.

(פורסם לראשונה במעריב עסקים בתאריך 2.10.2011)

חן אידן

אוהבת גאדג'טים, אפליקציות ואת עולם הטכנולוגיה בכלל. שלל עיסוקיה כוללים הריסת מכשירים סלולריים לצרכי בדיקה, התעסקות בלתי פוסקת ברשתות חברתיות, סקירת אפליקציות חדשות, סטארטאפים מבטיחים והתנסות עם (כמעט) כל מוצר חדש שיוצא לשוק.

הגב

2 תגובות על "סמארטפונים וטאבלטים: מה צפוי לנו ב-2012?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
עידו
Guest

אף מילה על אמאזון?

דב
Guest

לא מבין מהיכן אתם שואבים את האופטימיות בעניין מיקרוסופט, מערכה ההפעלה הזו קיימת כבר כמעט שנה ואין אף אחד שרץ לקנות אותה.
נוקיה שאחרי ה-N97 היא חברה חבולה חסרת הילה או חזון שפשוט נגררת (שלא לומר מדשדשת) אחרי השוק.
מערכת ההפעלה WP7 נראת סוג של me tooלא מוצלח במיוחד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: