פיקסלים, ליבות ומסכים: עד כמה זה משמעותי?

כולם רוצים שיהיה להם גדול יותר: יותר ליבות במעבד, יותר מגה פיקסלים במצלמה, יותר אינצ'ים במסך. האם גדול יותר הוא בהכרח טוב יותר? לא בטוח, אבל זה בהחלט נשמע הרבה יותר טוב וקליט לאוזני הצרכנים

סיפור אמיתי: מוכרת באחת הרשתות, לא משנה איזו, ניסתה לשכנע אותי בבואי לקנות אנדרואיד חדש שלמעשה עדיף לי לקנות מכשיר שעולה 1,000 שקלים יותר, רק כי המצלמה שלו היא של 8 מגה-פיקסל ולא 5. האמת? לא השתכנעתי, אבל זה גרם לי לחשוב על משהו.

flickr, cc by Håvar og Solveig

פעם השאלה הכי עתיקה בעולם הייתה האם הגודל אכן קובע. ואז עברו מאות שנים, ובאו לעולם הלפטופים והסמארטפונים והטאבלטים ולפתע הסתבר שהגודל קובע אבל הפוך – כמה שיותר קטן וקל – ככה יותר טוב, ואז שוב התהפכו הצדדים וקיבלנו יצורי כלאיים כמו סמארטפון בגודל של טאבלט ולהיפך. ובכלל, קשה לדעת כיום לאן אנחנו שואפים, כשכל יצרנית משחקת במספרים, וזו ככל הנראה הדרך היחידה שלה להרשים אותנו. אבל מה באמת עומד מאחורי כל זה? זה באמת משנה?

ליבה אחת, שתי ליבות, ארבע ליבות

קחו למשל את שאלת המעבדים. כל היצרניות הגדולות מתהדרות בימים אלה בסמארטפונים בעלי מעבד מרובע, משל היו אלה לא טלפונים חכמים אלא לפטופים לשימוש יומיומי סוער.

האם מספר הליבות במעבד אכן קובע? לדברי גרג סוליבן, מנהל מוצר בכיר במיקרוסופט, אם אתם עומדים להשתמש במספר הליבות כמדד העיקרי לביצועי הסמארטפון שלכם, אתם פשוט טועים. למעשה, היעילות של המכשיר תיקבע על ידי איזון עדין בין השבבים הבסיסיים ביותר, הסוללה, מערכת ההפעלה וגם האנשים המוזרים האלה שיושבים ומפתחים את האפליקציות בהן אתם משתמשים.

אל תבינו אותי לא נכון, זה לא שאין שום תועלת בריבוי ליבות. השבב המרובע מספק ביצועים מהירים יותר וחיי סוללה טובים יותר, מכיוון שכל ליבה עובדת פחות קשה על מנת לבצע את המשימה. חוץ מזה, רזולוציית המסך אמורה להיראות טוב יותר, תמונות ואפליקציות יעלו מהר יותר, וסרטוני הווידאו יזרמו יותר.

זה יפה על הנייר, אבל במציאות 2 כפול 2 שווה 4 רק על הלוח בכיתה א'. מעבד של ארבע ליבות לא מגיע לרמת הביצועים אליה היינו מצפים להגיע מחיבור שני מעבדים כפולי ליבה מהסיבה הפשוטה שיש פה עוד אלמנטים מעורבים, כמו למשל שכל הליבות משתמשות באותה סוללה, באותו זיכרון ולמעשה באותה חומרה. כך שאם המערכת כולה שודרגה, כן, מעבד מרובע זה אדיר, אבל אם לא – ההבדל אינו משמעותי.

חייכו, לא משנה באיזו מצלמה

מדד אחד שמראה היטב כי הגודל לא תמיד קובע הוא זה הקשור לסיפור לעיל, סיפור עצוב ולא בכדי. ההתלהבות הגדולה סביב הגלקסי אס 3 נסבה בין היתר על כך שהוא מתהדר במצלמה של 12 מגה פיקסל, בניגוד ל-5 מגה פיקסל של ה-Optmus 4x או ה-8 מיליון פיקסלים של האייפון 4s.

אבל תחזיקו חזק את הכיסא, לא הפיקסלים הם אלה שיהפכו את הצילום הסלולרי שלכם לבר תלייה במוזיאון גוגנהיים. למעשה, אין הבדל משמעותי בתוצאה שבין 5 מגה פיקסלים ל-8 וככל הנראה גם ל-12, זה פשוט נשמע יותר טוב. הפיקסלים הם אחד הפרמטרים הפחות רלוונטיים לקביעת איכות התמונה. יש סמארטפונים שמצלמים נהדר עם לא יותר מ-5, ויש סמארטפונים עם 8 מגה פיקסלים ו-#$&$ של תמונות.

אז מה הסוד הטמון בתמונות סלולריות טובות? זה תלוי בכל המודול של המצלמה, הכולל לא רק את גודל העדשה, אלא גם ובעיקר את חיישני האור שמאחוריה, את מעבד התמונה ואת התוכנה שקושרת את כל אלה יחד. לכן, בפעם הבאה שתגיעו לנקודת מכירה ויבקשו ממכם 1,000 שקלים בעבור חופן מגה פיקסלים, אתם מוזמנים לחייך בהתנשאות קלה ולהבהיר שעליכם לא עובדים.

תמונה: flickr, cc-by, AlphaTangoBravo / Adam Baker

המסך של השכן גדול יותר

ועכשיו, אם כבר בגודל עסקינן, הגיע הזמן להתעסק גם בבסיס, או יותר נכון – בגודל המכשיר. האם מכשיר גדול יותר, ומכאן, בעל מסך גדול יותר, הוא בהכרח מכשיר טוב יותר?

מחקר חדש שבוצע בקרב משתמשי סמארטפונים הן בבריטניה והן בארצות הברית גילה כי יותר מ-90 אחוזים מהמשתמשים היו מעדיפים לעבוד עם מסך גדול יותר מאשר זה המוצע להם כרגע. זאת, מכיוון שיותר ויותר אנשים עושים שימוש במכשירים החכמים לצרכי גלישה רציפה, צפייה בסרטוני וידאו, שיחות ועידה, ומשחקים.

תמונה: יח"צ, LG Optimus G החדש, מסך בגודל "4.7. משתמשי אנדרואיד מעדיפים מסכים גדולים

באופן לא מפתיע, שאלת "האם הגודל קובע" זכתה לתשובות שונות בקרב בני המגדרים השונים. וכך, הנשים שלקחו חלק במחקר ביקשו מסכי תצוגה קטנים במעט מאלה אותם ביקשו הגברים. בנוסף, משתמשי אנדרואיד נטו לבקש מסכים גדולים יותר מאשר משתמשי האייפון. מכיוון שאין הבדל משמעותי בין גדלי המסכים במקרה זה, וממילא רבים ממכשירי האנדרואיד כיום מציעים מסך גדול יותר מ-3.5 האינצ'ים של אפל, כמו ה-Optimus G שרק הושק בשבוע שעבר עם מסך ענק של 4.7".

תצוגה גדולה יותר מאפשרת גם נגישות למכשירים החכמים לאוכלוסיות מבוגרות יותר, שלא בהכרח יכולות להסתדר עם מסכים קטנים הדורשים דיוק רב במגע. כשרוב ההתעסקות הסמארטפונית שלנו כיום מבוססת טקסט, ולמעשה דורשת הקלדת-מגע, מדובר ביתרון משמעותי למסכים הגדולים.

אחת השאלות המעניינות פה היא כזו: אם המשתמשים רוצים מסכים גדולים יותר, ולמתחרות הגדולות אכן יש מסכים גדולים יותר, למה אפל מתעקשת על 3.5 אינץ'?

אחת הסיבות היא הטענה שבגודל כזה נוח יותר להחזיק אותו בכף היד, אבל הטענה הזו לא מחזיקה מים, שכן כל הבדיקות הראו שניתן להחזיק בקלות רבה גם מכשירים גדולים יותר, ואף להשתמש באגודל על מנת להגיע לתצוגה. סיבה אחרת היא כי מומחי אפל סבורים שזה גודל המסך האידיאלי עבור רזולוציית תמונה ברורה וחדה. לכן ניתן להניח שיחד עם קפיצת הרזולוציה הבאה, אפילו יצרנית האייפון תגדיל את המכשיר.

ואכן, אין ספק שמסך גדול יותר אכן יספק חוויית משתמש נוחה יותר, אבל האם הוא עדיף בסיכום הכללי? סביר להניח שלא, וזאת מכיוון שמסך גדול יותר משמעותו מכשיר גדול יותר, וככל הנראה כבד יותר. אם אי אפשר להכניס את הסמארטפון לכיס, מן הסתם כבר עדיף לקנות טאבלט.


הפוסט בחסות LG


LG Electronics Israel עוסקת ב-5 תחומי עסקים עיקריים: תקשורת ניידת, מכשירי חשמל ביתיים, טלוויזיות ובידור ביתי, מוצרי מחשב ומיזוג אוויר.

בתחום הטלפונים סלולרים LG מייצרת טלפונים ניידים במנעד רחב, החל בטכנלוגיית תלת-מימד ועד ל OPTIMUS 4X – סמאטפון בעל ארבע ליבות. הכל תודות לשילוב טכנולוגיות פורצות דרך עם יכולות עיצוב חדשניות. במוצרי חשמל ביתיים- LG היא חברה מובילה בעולם בענף מכשירי החשמל לבית, החל מטכנולוגיה ייחודית 6MOTION במכונות הכביסה, מדחס LINNIAR שקט במקררים ועד לטכנולוגיית KOMPRESSOR לדחיסת האבק. הודות למוצרים דיגיטליים חדשניים ומחקר ופיתוח מוצקים, הגדירה LG Electronics מחדש את הדרך שבה משתמשים במכשירי חשמל בחיי היום-יום.

בטלוויזיות ואלקטרוניקה בידורית, הדגש המרכזי שלנו הוא על טלויזיות תלת-מימד בטכנולוגיה החדישה LG CINEMA 3D המאפשרת צפייה איכותית בשילוב מגוון אפליקציות ה-SMART TV. מוצרי ה-DVD שלנו המגדירים מחדש את חוויית הקולנוע הביתי והיוקרתי.

במוצרי המחשוב LG מציגה ללא הרף פיתוחים חדשים בתחום המחשב, החל ממסכי מחשב בטכנולוגיית LG IPS, ועד לצורביDVD‏.


נועה זהבי רז

נועה רז, בת 30. חיה באינטרנט מאז 1999, חובבת ג'אדג'טים אך לא יודעת מה עושים איתם, וכותבת, בעיקר על כלום.

הגב

2 תגובות על "פיקסלים, ליבות ומסכים: עד כמה זה משמעותי?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Liran Stern
Guest

לגלקסי S3 יש רק 8 מגה פיקסל ולא 12 כפי שציינת..

א.א
Guest
אני כלל אינני מסכים עם הפסקה האחרונה. ראשית, אינני יודע באיזה גודל הכיסים של כל אחד, אך כמי שהתנסה אישית (ובעל נסיון מסובביו) במגוון סמארטפונים מגודלי מסך, אציין שאפילו הגלקסי NOTE נכנס לכיסי רוב המכנסיים. שנית, כבעל אצבעות גדולות שהתייאש מנסיונות כושלים להקליד באייפון/במוטורולה DEFY אציין שגודל המסך הוא כנראה אחד הפרמטרים החשובים ביותר עבורי: לא עוד מקשים כה צפופים עד שדרשו להמציא אופציית AUTO CORRECT (שבתורה מילאה אתרים בהודעות משעשעות להפליא), אלא אופציה אמיתית לכתוב (כמעט) ברצף וללא חשש גם למי שלא ניחן באצבעות מיניאטוריות. וככל משתמש סמארטפון, הקלדה היא חיונית, בין בחיפוש או בכתיבת הודעות. זאת ועוד, הגדלת… Read more »
wpDiscuz

תגיות לכתבה: