ענן שחור: אם אתם לא חייבים, אל תעברו לענן [דעה]

טרנד הענן הצליח לשטוף את הקהילה הטכנולוגית שנעה אליו לעיתים מתוך עיוורון. האם באמת תחסכו ותתייעלו אם תחליטו לעבור לענן או שמא מדובר בבאזז ששטף את כולנו?

הפוסט נכתב על ידי ליאור כהן, מומחה תקשורת אינטרנט, מתכנן ומקים סביבות פרודקשן קריטיות בתחום האונליין ומפתח אפליקציות.

תמונה: flickr, cc-by, rsaxvc

איפה שלא תסתכלו עכשיו מישהו נמצא על ענן, והוא גם מגחך לו על זה שאתם עדיין עם הרגליים על הקרקע.

אם אתם נמנים על אלו שבונים אפליקציות ווב להמונים כגון משחקים לפייסבוק, אתרי מסחר או אתרים פופולארים אחרים, הגעתם למקום הנכון. שירותים שונים מבוססי ענן מגיעים היום בכל מיני צורות ולכל מיני צרכים, אני בחרתי להתייחס לאירוח שרתים. מאחר ובחרתי לצאת נגד הזרם (או נגד הרוח) אפתח לפחות בהסבר קטן על ענן, שירותי ווב (WEB) ומי בכלל צריך את זה.

הרבה פחות ורוד

"אתה משלם רק על מה שאתה משתמש" אומרים אנשי העננים, וזה נכון אבל אני כל הזמן "משתמש" בשרתים. מישהו מכבה את האתר בלילה? אני אפילו לא מכבה את המחשב האישי שלי בלילה. אז "תגדל בקלות ובזול" תוסיף שרת כשצריך ותחזיר כשלא צריך. ענק! בואו נבדוק את זה לעומק:

נניח שיש לכם משחק בפייסבוק ואתם צריכים שרת חזק לבסיס הנתונים, ושרת אפליקציה בינוני או חלש. עכשיו נכפיל בשניים כי צריך גיבוי חם לשרתים ואתם נמצאים בארבעה שרתים מבלי להכניס למשוואה הכוללת סוג של איזון עומסים (LOAD BALANCING). השרתים האלה באמאזון יעלו לכם אלף דולר לפני שנוסיף עלות על תעבורה ושרתים נוספים שתצטרכו להוסיף (בקלות מפליאה אומנם) כי שרת אפליקציה שלכם הוא שרת וירטואלי חלש.

אנשי ענן עם אפליקציה מאסיבית בקלות מגיעים לעשרות ומאות שרתים וירטואלים בכדי להתמודד עם כמות התעבורה. מה שאנשי הענן לא שמו לב אליו זה ששרתים ייעודיים נחכרים היום במחירים זולים וכוללים את רוב התעבורה במחיר. מי שלצערו מפתח בסביבת מיקרוסופט חייב להוסיף עלויות תוכנה וכשיש לכם 20 שרתי WEB וירטואלים במקום שניים אז גם העלות המיותרת של התוכנה גובה פה מחיר כבד.

שני שרתים לא חדשים (2 מעבדי ליבה כפולה ו-4GB RAM) פשוטים אבל ממשפחה טובה, מסוגלים להגיב לאלפי טרנזקציות בשניה (עם שרת MYSQL בנפרד וקוד ב-PHP שעושה פעולות סטנדרטיות כגון לוגין עדכון וקריאה לכל משתמש) וכשאני אומר אלפים אני מתכוון יותר לכיוון העשרת אלפים. וכמה עולים לנו ארבעה שרתים ייעודיים חזקים מספיק? משהו כמו 50 יורו בחודש לכל שרת כולל רוב התעבורה. גם אם הלכתם על רכישה של השרתים והאחסון שלהם זה ייצא לכם הרבה יותר זול מהענן שחוסך לכם.

תמונה: flickr, cc-by, Slideshow Bruce

פרשת אמזון כמשל

"אבל הענן גם חוסך לי עבודת IT”. נכון, עכשיו שאתם צריכים כל פעם לגדול בענן (כי יש לכם הרבה שרתים חלשים מאוד) אז אתם לא צריכים איש IT שיתקין שרת נוסף או DBA תשתיתי שיתקין את הSQL. וכשיש בעיה ב"פרודקשן" כי יש לופ באפליקציה, עומס על ה-Database או התקפה מהסוג הספציפי שלא מרים דגל אדום אצל ה-ISP שהוא הענן שלכם, אתם בבעיה. אין לכם איש IT שיעזור לכם לא להפסיד הרבה יותר מכסף – את השם שלכם ושל האפליקציה שלכם.

בעולם הנוכחי, משתמש שלא יקבל ממכם את מה שהוא רוצה, ילך לקבל את אותו דבר במקום אחר והוא עוד עלול להבין שמה שהוא מקבל במקום אחר הוא אפילו יותר טוב משלכם ולעולם לא יחזור, כל זה בגלל שהייתם למטה יותר מידי זמן.

הדברים הנאמרים פה נכתבו אמנם בערך שבועיים לפני הנפילה הגדולה של אמזון, ונכון שזה לא הכי נבון להגיד שהענן לא מספיק כי כאלו תקלות קורות (ויכולות לקרות) בכל חוות שרתים שהיא. אבל מה שמדהים בתקלה הזו הם שני דברים:

  1. מספר האנשים שנפגעו כתוצאה מהתקלה בחוות השרתים של אמזון היא בלתי נתפסת. רק בארץ ממש במקרה שמעתי על שלוש חברות שונות לחלוטין שנפגעו והיו למטה לגמרי (חלקם בשלבי פיתוח וחלקם עם אפליקציה חיה ונושמת שמכניסה הרבה כסף).
  2. הזמן שלקח לחברות האלה להתרומם היה ארוך מהרגיל, גם אם אין תכנית לאסונות מסודרת ואין אתר DR אם היו להם אנשי IT מיומנים הם היו מארגנים שרתים חלופיים במקום אחר כדי להחזיר אפילו רק חלק מהשירות, אבל כנראה שהענן דורש פחות מיומנויות IT כמו אנשי אבטחת מידע ותקשורת, כי מי צריך מומחה סיסקו כשכל התשתית מנוהלת על ידי חברה אחרת?

ואגב כשתקלה כזו פוקדת חברה בסדר גודל כמו של אמזון עם כל כך הרבה חברות שתלויות בה, גם אין סיכוי לקבל תשובות בזמן אמת, לא בגלל שאמזון חברת הוסטינג לא טובה, אלא בגלל שהיא לא מסוגלת לטפל בכל הפניות האלה בזמן סביר.

ובכל זאת – הדבר הכי חם כעת

תמונה: flickr, cc-by, Sean Houlihan

"אז למה כולם בענן?”, כי זה נוח. וכי זו הדרך של העתיד כך אומרים, יש באז כל כך חזק בתעשייה בנוגע לענן שאפילו ציירים ואנשי עבודה סוציאלית שואלים אותי על מחשוב ענן.

מי שבונה מערכות מורכבות ובונה על גדילה, יחסוך לעצמו המון כסף והמון זמן יקר אם יקח שרתים פיזיים. שום אפליקציית WEB לא צריכה שרתים מפלצתיים שעולים כמו דירה ברחובות, הצוואר בקבוק שלכם תמיד יהיה הדיסקים של שרת בסיס הנתונים, לכל השאר פתרונות פשוטים וזולים.

אם החלטתם להשתמש ב-MySQL אז תוכלו גם לשרת את האפליקציה על פני כמה שרתים פיזים פשוטים ולקבל גם שרידות וגם ביצועים נהדרים בעלות נמוכה שמאפשרת לכם להשקיע במה שחשוב באמת, פיתוח ושיווק. זה נראה כאילו אנשים התאהבו בקלות שהציגו באמזון להוסיף שרתים ושירותים ותורים ועוד המון פיצ'רים שהיו נראים קסומים לאנשים שלא מתעסקים בזה ביומיום – בעיקר מפתחים ומנהלי פיתוח. הופ ויש שרת ווב, הופ ויש עוד חמישה, אפילו מאזן עומסים ושרת Database וכל זה ללא אף אחד שיסדר את ה-Database כמו שצריך, את הגיבויים, את הטונינג שמצריך שרת הווב ובכלל אולי בחרו בשרת ווב שלא מתאים? אבל הם עשו את זה תוך דקות ספורות.

ובכל זאת, למי דווקא כן?

חברות שרוצות מעבדות וירטואליות לפיתוח, חברות ספקיות מוצרים כגון מערכות סליקה או תוכנות מענה בדוא"ל וצ'אט שבקליק אחד יכולות לסדר שרת פרטי ללקוחות שלהם בתוך הענן. יש עוד מקרים רבים שבהם הענן הוא טוב, אבל במערכות פרודקשן מורכבות אחרי חישוב קצר, גם בכסף, גם במורכבות התפעול, וגם בשקט התעשייתי הענן הוא לא מספיק טוב. לפחות עד שהעלויות יהפכו לסבירות.

פעם המחלה הגדולה של חברות קטנות היתה לקנות ציוד יקר שלא מתאים להן, היום זה לקחת שירותים יקרים שלא מספיקים להם, והכי גרוע שהפתרון של שתי הבעיות הללו קיים מזמן. לדהור עם העדר זה טוב במידה והוא בורח מסכנה, אבל לפעמים הוא רץ אל התהום. למרות שלהישאר לבד זה לא כיף, כמו בכל דבר, עדיף לבדוק אם זה כדאי לפני שממהרים לרוץ.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

11 תגובות על "ענן שחור: אם אתם לא חייבים, אל תעברו לענן [דעה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Lior Frenkel
Guest
היתרונות של שירותי ענן הם *עצומים* למי שרוצה להיות מסוגל לגדול מהר. בייחוד לסטארטאפ. אבל מי שרוצה שירותי ענן צריך לבדוק טוב טוב מה הוא לוקח ולא ללכת כמו עיוור לאמאזון. למשל אם מישהו משלם 1000 דולר לאמאזון בשביל שרת שהוא יכול להרים ב-50 דולר, הוא כנראה לא יודע לתכנן את המערכת שלו, הוא צריך להפשיל שרוולים ולעשות כמה בדיקות וחישובים. בכמה ימים הוא יגיע למסקנה מה הוא באמת צריך, ויחסוך מעצמו את הכאב ראש העצום של ניהול שרתים פיזיים, גיבוי, הצורך להיות זמין לתקלות וכו'. אני עשיתי בדיקה ארוכה, בסופו של דבר החלטתי להשתמש בשירותי הענן של גוגל, ואני… Read more »
משה קפלן
Guest
שלום ליאור, הצפת נקודה חשובה, והיא שהענן לא מתאים לכל אחד (האמת שהתראיינתי לפני כמה שבועות ל – TheMarker ואמרתי דברים דומים: http://technation.themarker.com/digital/1.1772940) אבל ויש אבל גדול. ענן הוא צורת אחסון יקרה מאוד לארגונים גדולים ו/אן מערכות שבנויות ל – Data Center. מה זה מערכות שבנויות ל – Data Center? אלו מערכות שאין להם שרתים של A/A, שאי אפשר להשבית שרת ברגע בלי לפגוע במשתמשים (אם בגלל Cache מקומי ואם בגלל צורת ניהול ה – Session). מערכות אלו צריכות Data Center עם Stateful Load Balancer מקדימה, תקשורת חסינה עם חיבורים כפולים מהניתוב דרך המיתוג ועד האחסון והשרתים, וכל נפילה של… Read more »
ליאור
Guest
היי משה, תודה על התגובה, זה נכון שהענן נותן אופציה לגדילה מהירה, אבל נכון להיום המחיר המינימלי שאתה משלם על שרתים חלשים שווה (לפעמים אף יקרה יותר) למחיר שתשלם על שרתים פיזים ושם הגדילה שלך כבר צריכה להתמתן כי אתה יכול להחזיק יותר נפח. ואת המינימום ההכרחי אתה לא יכול לכבות כשאתה לא משתמש בו וזה בדרך כלל מינימום של 4 שרתים (דאטהבייס, ואפליקציה) בשביל מינימום שרידות. מבלי לדבר על עלויות תעבורה שגבוהות בהרבה בענן. הנקודה היותר חשובה שאולי הייתי צריך לחזק היא שחברות שמחזיקות שרתים ללא אנשי IT עושות עוול לעצמן כי שרת ווב ודאטהבייס ללא טיונינג זה חצי… Read more »
גל
Guest

צריך להפריד בין סוגי ענן והמטרות שלהם. התייחסת רק public cloud.
private cloud זה כלי מעולה. צריך להפריד את זה מpublic cloud. הוא מאפשר המון גמישות בתוך הארגון. כמובן שאז התחזוקה נשארת בבית.

לPublic cloud יש את היתרונות שלו. הוא מתאים לדברים מסויימים. לא כל מי שרוצה להרים אתר או לפתח מערכת צריך לקפוץ על הענן. אמנם, יש לו את היתרונות שלו.

אגב, אפשר לבצע שילוב (hybrid) בין private ל public. זה נוח עבור גיבויים ו load balancing.

Elazar gilad
Guest

מאמר נפלא מספק הצצה מרתקת מנקודת מבט ביקורתית ומרתקת תודה!

מומי
Guest

דינוזאור שתקוע בפרדיגמות מגן הילדים של שנות החמישים!

אורי להב
Guest
פוסט טוב מאוד ליאור. למי שיש סבלנות יכול לצפות בהרצאות שלי בנושא מנקודת המבט של אאוטבריין: http://www.iltt.org.il/home/talks/outbrains-view-of-scalability אני הכי אוהב את המגיבים שמספרים איך הם בקלות מריצים את האפליקציה שלהם בענן מרימים ומורידים שרתים בהתאם לצורך. לא משקיעים בידע ב-IT והכל ורוד. כאשר אתה שואל אותם כמה שרתים הם מריצים או כמה משתמשים יש להם, יוצא המרצע מן השק. רוב החברות האל הן בשלבי פיתוח או שלבים ראשוניים של השירות ועדיין לא נתקלו בבעיות Scaling אמיתיות. תודה לאל שיש כמה חברות ישראליות שמצליחות ליצור בסיס משתמשים גדל. בערך פעם בחודש מגיעים אלי 2 חבר'ה שאומרים: "אנחנו גדלים, אמזון קורע לנו… Read more »
ליאור
Guest

תודה אורי,

המצגת שלך מהנה, אין טוב יותר מלקרוא על ניסיון מוכח של אחרים.

ליאור

איש IT
Guest

מי ששם את הdata שלו על שרת בשוודיה ואין לו מושג אפילו מי אחראי עליו הוא מנהל כושל, המזלזל במוצר שלו.

ליאור
Guest

מסכים

סמי
Guest

הרצל , כל עוד שאתה איתי , הכל בסדר .

wpDiscuz

תגיות לכתבה: