שמועה: פלייסטיישן 4 ב-2012

על פי השמועות, בעוד קצת יותר משנה כבר נוכל לשחק בפלייסטיישן 4. האם זה ייתכן?

האם סוני הולכת בעקבות נינטנדו? לאחרונה דיווח האתר הטיוואני Digitimes שקונסולות הפלייסטיישן 4 תיכנס לייצור בסוף שנת 2011, תכלול בקר תנועה בסגנון קינקט, ומכירתה תחל בשנת 2012. המקור לדיווח, לטענת האתר, הוא הדלפה מיצרניות החומרה הטיוואניות Foxconn ו-Pegatron, שייצרו את הקונסולה, לפי השמועה. מה הסיכויים שמדובר בידיעה אמיתית, ומה נוכל לצפות לראות בקונסולה הזאת?

יש הרבה סיבות להאמין שמדובר בידיעה אמיתית. אולי הסיבה הטובה ביותר, היא שפשוט מאוד הגיע הזמן – הקונסולות מובילות את שוק המשחקים, כאשר רוב המשחקים מפותחים קודם כל עבורן, ורק אחר כך עבור ה-PC, מה שגורם לקונסולות לעכב את שוב המשחקים – טענה שאפשר לשמוע גם מכיוון מפתחות

 

סוני מוכרחה להוציא קונסולה חדשה

סוני בוודאי בלחץ בעקבות הדור הנוכחי – אחרי שבדור הקודם סוני הייתה השליטה הבלתי מעורערת של שוק המשחקים,  נראה שהפעם היא מדשדשת מאחור. אם שוב תשיק סוני את הקונסולה שלה בשלב מאוחר יחסית, היא עלולה לסבול באותו אופן גם בדור הבא, ומכיוון שאנחנו כבר יודעים שנינטנדו עומדת להשיק את הקונסולה הבאה שלה, הווי-יו, ב-2012, ושמיקרוסופט כבר גייסה מהנדסים לפיתוח הדור הבא של הקונסולה שלה, סוני מוכרחה להוציא קונסולה חדשה גם היא.

מצד שני – כסף

מצד שני, לא חסרות סיבות לבטל את הידיעה. השקת הפלייסטיישן 3 הייתה קשה וסוני ספגה הפסדים כבדים בשנותיה הראשונות של הקונסולה. רק לאחרונה הם התחילו להתאזן, וקשה יהיה לשכנע את חבר המנהלים להחליף חומרה שוב, כשהחומרה הנוכחית עוד לא החזירה את ההשקעה העצומה שנעשתה בה (ואגב, באמת קיימת שמועה שסוני תשקיע בפיתוח הפלייסטיישן 4 פחות מבפיתוח הפלייסטיישן 3).

בנוסף, סוני מדברים על כך שלפלייסטיישן 3, שהושקה לפני חמש שנים, יהיה אורך חיים של עשר שנים. אלא שכדאי לזכור שבין שני דורות של קונסולות קיימת חפיפה – גם לפלייסטיישן 2 היה אורך חיים של עשר שנים, ובכל זאת בשנתה השישית הושקה קונסולת הפלייסטיישן 3. השקת הפלייסטיישן 4 בסוף 2012 תעמיד את הפלייסטיישן 3 באותו מצב בדיוק.

PS2 - גם לה קמה יורשת בשנתה השישית

עוד סיבה חזקה לא להאמין שסוני תשיק קונסולה בשנה הבאה היא שסוני לא הציגה קונסולה חדשה בתערוכת E3. נכון, ישנן תערוכות נוספות בהן ניתן להציג את הקונסולה, כמו תערוכת TGS שנערכת ביפן, מולדתה של סוני, או Gamescom שבאירופה, שם סוני נהנית מהצלחה, לעומת ארה”ב שם בחר הרוב באקסבוקס של המתחרה, מיקרוסופט.

אלא שאם נסתכל אחורה, נראה שזה פשוט לא נעשה. הפלייסטיישן 1, 2 ו-3 הוצגו ב-E3. כך גם ווי (שם הוצגה רק הקונסולה, את בקרי התנועה חשפה נינטנדו ב-TGS), ווי-יו, אקסבוקס ואקסבוקס 360. נראה שהמקום להציג בו קונסולות חדשות הוא תערוכת E3, אבל מי יודע, אולי סוני רוצים להפתיע.

מעבר לשמועות

בסך הכל, נראה שהטיעונים לטובת הכרזה על פלייסטיישן 4 בקרוב חזקים למדי, ובכל זאת, כדאי לקחת את הדברים בעירבון מוגבל. אבל רגע, לפני שנסיים, בואו נראה מה אפשר לצפות למצוא בקונסולה הבאה של סוני, ומה היינו רוצים לראות בה:

  • מעבד: השמועות מצביעות על כך שסוני תשתמש במעבד מותאם אישית המבוסס על מעבד Power7 של IBM. מצד אחד, מדובר בשמועות טובות – מדובר במעבד פחות מוזר מזה של הפלייסטיישן 3, שיאפשר למפתחים לנצל אותו בקלות יחסית. מצד שני, זה מקטין את הסיכויים לתמיכה לאחור – הפלייסטיישן 2 השתמשה במעבד מוזר, עבורו לא הצליחו לכתוב אמולציה באמצעות המעבד המוזר של הפלייסטיישן 3. אם שוב תשתנה הארכיטקטורה בצורה מהותית, שוב לא יהיה אמולטור מוצלח, ולא נוכל לשחק במשחקי הפלייסטיישן 3 שלנו על הפלייסטיישן 4.
  • ויטה - שבב גרפי דומה? (יח"צ)

    כרטיס מסך: נראה שסוני תבחר בסדרה 6 של PowerVR. מדובר ביצרנית שבבים גרפיים קטנה וותיקה, שנדחקה החוצה משוק כרטיסי המסך כשזה נכבש על ידי ATI ן-Nvidia. השבבים של החברה משתמשים בטכנולוגיה ייחודית בשם TBDR, בה המסך מחולק לחלקים קטנים, וכל אחד מהם מרונדר בנפרד, והפיקסלים מרונדרים על פי המרחק שלהם מהמצלמה – כך מרונדרים רק הפיקסלים הנראים, בניגוד לטכניקות המקובלות של החברות הגדולות בהן מרונדרים כל הפיקסלים, מה שמאפשר חיסכון גדול בכח עיבוד. בקונסולה הניידת הבאה של סוני, הפלייסטיישן ויטה, יהיה שבב מסדרה 5 של החברה, כך שהמשך עבודה איתם, במיוחד בהתחשב בעובדה שסוני רוצים להוציא משחקים משותפים לויטה ולקונסולה הביתית, נראית הגיונית. גם זאת בחירה טובה מבחינת המפתחים, מכיוון ששבבי PowerVR תומכים ב-DirectX, מה שיאפשר פיתוח לפלטפורמות של סוני ושל מיקרוסופט במקביל בצורה פשוטה בהרבה, מה שיאפשר למשחקי מולטי פלטפורמה להיראות טוב יותר.

  • זכרון: היום הזכרון זול מאוד, כך שאין סיבה שלא נראה כמות מרשימה של זיכרון בקונסולות הבאות. אולי לא צריך להיסחף ולשים שמונה גיגה, כמו שביקשו בקרייטק (בכל זאת, מדובר באולפן שידוע במשחקים ששותים משאבי מערכת), אבל בהחלט יהיה נחמד לראות ארבעה גיגה זיכרון למערכת עצמה. גם כרטיס המסך יצריך לפחות גיגה זיכרון, אולי אפילו מעט יותר, בשביל להתמודד עם טקסטורות כבדות.
  • בקר תנועה: האם באמת נראה בקר בסגנון קינקט? כבר ראינו שהחברה שמאחורי הטכנולוגיה משתפת פעולה עם עוד חברות מלבד מיקרוסופט, כך שאין מניעה לבקר כזה. זה יכול להיות רעיון יפה, אבל אני מקווה שסוני לא תנטוש את בקר הזוז לטובתו. השניים יכולים לחיות ביחד, כשהבקר החדש ישמש למשחקים שמבוססים על תנועה בלבד (וסוני הרי יצרה כמה וכמה כאלה עוד בתקופת הפלייסטיישן 2), בזמן שבקר הזוז יאפשר שימוש בכפתורים שנחוץ כל כך למשחקים פחות קלילים.
  • רשת: הרשת של סוני תמיד הייתה נחותה לעומת זאת של מיקרוסופט. עכשיו נראה שהפלייסטיישן ויטה יציע כמה תפקודי רשת משופרים, כמו צ’אטים מבוססי חדרים, במקום צ’אט רק בתוך המשחק. זה הזמן להעביר את התכונה הזאת גם לרשת ה-PSN עבור קונסולות ביתיות, וגם לשפר את ביצועי הרשת – אנחנו רוצים צ’אטים שעובדים כמו שצריך, חיבור מהיר למשחקים ומערכת משחק עם חברים שעובדת כמו שצריך. בקיצור – אנחנו רוצים רשת כמו באקסבוקס.

Avatar

איתי חורב

אני איתי, וביליתי למעלה מ80% מחיי במשחקים. משחקי מחשב כשהייתי ילד, משחקי תפקידים (לא כאלה!) בגיל מאוחר יותר, ועכשיו משחקי קונסולות. יש לי PS3 ו XBOX360 ואני לא חושש להשתמש בהם!

הגב

הגב ראשון!

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: