אקזיט ענק: ProQuest רוכשת את ExLibris הישראלית תמורת כחצי מיליארד דולר

חברת Ex Libris שמפתחת מערכות לניהול תוכן ומאגרי מידע בספריות אקדמיות ולאומיות, הודיעה כי חתמה הסכם מכירה לענקית האמריקאית ProQuest. סכום הרכישה מוערך בחצי מיליארד דולר

מקור: וידאו, Ex Libris

פתרונות לספריות אקדמיות. מקור: וידאו, Ex Libris

הספריות האקדמיות והספריות הלאומיות אחראיות על מאגרי מידע יקרים וחשובים, שכוללים מידע אלקטרוני, דיגיטלי ומודפס. בין המשימות המאתגרות של הספריות הללו ניתן למנות ניהול, רישום, קיטלוג וחיפוש במאגרים הללו. חברת Ex Libris הישראלית, שפיתחה מערכות ייעודיות לספריות, הודיעה היום על רכישתה בידי חברת ProQuest האמריקאית. סכום הרכישה לא פורסם באופן רשמי, אך לפי ההערכות הוא עומד על כחצי מיליארד דולר.

סטארטאפ בן 29

Ex Libris החלה כמיזם של האוניברסיטה העברית אי שם בשנת 1980, כשב-1986 יצאה החברה לדרך עצמאית והחלה לפעול ברחבי העולם. מאז פיתחה החברה פתרונות מיכון מבוססי ענן המיועדים לספריות אקדמיות ולספריות לאומיות. כיום יש לחברה מעל ל-5,600 לקוחות בלמעלה מ-90 מדינות, והפתרונות של החברה מוטמעים ב-43 מתוך 50 האוניברסיטאות המובילות בעולם וביותר מ 40 ספריות לאומיות. בין לקוחות החברה נמנות אוניברסיטת אוקספורד, אוניברסיטת קמברידג’, אניברסיטת הארוורד, ספריית הקונגרס האמריקאי, הספרייה הלאומית של סין, הספריה הבריטית ועוד. מרכז הפיתוח העיקרי וכן משרדי ההנהלה של החברה ממוקמים בירושלים, כשלחברה מרכזי פיתוח נוספים ומשרדים ברחבי העולם. סכום העסקה לא פורסם, אולם על פי ההערכות בתחום, גובה העסקה הוא כחצי מיליארד דולר.

לאחר סגירת הרכישה, פרוקווסט ואקס ליבריס ייצרו יחידה עיסקית ניפרדת בשם Ex Libris, a ProQuest Company. יחידה זו תנוהל על ידי מתי שם טוב, מנכ”ל אקס ליבריס, בעזרת הנהלת אקס ליבריס הנוכחית, ובצרוף חברי הנהלה מיחידת ProQuest Workflow Solutions. על פי החברות, חיבור היכולות המשלימות שלהן יאפשר להן לשפר את המוצרים הקיימים ולהאיץ את החדשנות, כדי לתת מענה מהיר יותר לאתגרים העיקריים העומדים בפני ספריות אקדמיות כיום כמו: תהליכי ניהול נפרדים לתכנים מודפסים, אלקטרוניים ודיגיטלים וניהול ידע בעולם שבו טכנולוגיה, תוכן וסביבת המשתמשים משתנים במהירות.

בתגובה לרכישה, מסר מתי שם טוב, מנכ”ל Ex Libris: “רכישתה של אקס ליבריס על ידי פרוקווסט מדגישה את המחוייבות שלנו לקהילת הספריות הגלובלית ותגדיל את היכולת שלנו להוציא לפועל את תוכניות פיתוח המוצרים והתכנון האסטרטגי שלנו”. שם טוב הוסיף: “שילוב הכשרון והמומחיות של פרוקווסט ואקס ליבריס יאפשר פיתוח ותמיכה יעילים יותר למוצרים המובילים שלנו ויאיץ את החדשנות במוצרים קיימים וחדשים. אנו נזהה הזדמנויות ליישם את המיטב שיש לשתי החברות להציע על ידי מינוף יכולות מרכזיות בניהול תוכן, מאגרי ידע, ושירותי חיפוש”.

וידאו: כך פועלת מערכת ALMA שפותחה על ידי Ex Libris

יניב אביטל

עורך אתר גיקטיים, ובזמנו החופשי גיק, קופירייטר, אבא, חולה על גאדג'טים וקוד, לא בהכרח בסדר הזה

הגב

הגב ראשון!

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* שימו לב: תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, לרבות דברי הסתה, הוצאת דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב ו/או בניגוד לדין ימחקו. Geektime מחויבת לחופש הביטוי, אך לא פחות מכך לכללי דיון הולם, אתיקה, כבוד האדם והדין הישראלי.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: