המדריך השלם לשדר המתחיל: איך עושים פודקאסט? (חלק ב’)

כדי להצליח ולצבור קהל מאזינים רחב יש להשקיע את הזמן הנחוץ על מנת ללמוד את העקרונות הבסיסיים של הפקת תוכנית רדיו טובה. זה לא מסובך- הטכניקה קלה והציוד זול וזמין. רן לוי מדריך אותנו כיצד להקים פודקאסט איכותי כבר מהפרק הראשון, אפילו אם מעולם לא נגעתם במיקרופון. (חלק ב’)

בפוסט הראשון בסדרה, התמקדנו בהכנות המוקדמות לשידור פודקאסט. כעת נסקור את הציוד הדרוש להקלטה איכותית :

בחירת ציוד ההקלטה

מיקרופון: זהו פריט הציוד החשוב ביותר, וכל שקל שיושקע בו יניב פירות בתוצאה הסופית. לפני כל דבר אחר, קנה מיקרופון טוב. איכותו של מיקרופון נמדדת לפי רגישותו (עד כמה הוא רגיש לשינויים בקול) וההענות שלו (עד כמה הוא מעוות את הקול הנקלט). מיקרופונים מסוג ‘קונדנסר’ (‘קיבולי’, בעברית) נחשבים לאיכותיים ביותר.

התאם את אלומת הקליטה של המיקרופון (הזווית בה הוא קולט את הקול) לצרכיך: אלומה צרה להקלטה של קול בודד, אלומה רחבה (או שתי אלומות בכיוונים מנוגדים) להקלטה של שני קולות, ואלומה רב-כיוונית (360 מעלות) להקלטת פאנל של דוברים.

הדרך הנוחה ביותר להתרשם מביצועיו של מיקרופון, למי שאינו מקצוען בתחום, היא השוואתית: חפש ברחבי הרשת הקלטות שנעשו עם הדגם שאתה שוקל לרכוש, והשווה אותם להקלטות שנעשו במיקרופונים אחרים באותו טווח מחירים. הרבה להתייעץ עם אנשים בעלי ניסיון.

מיקרופונים מגיעים בשני סוגי מחברים נפוצים: XLR ו-USB.

מחבר XLR נועד להתממשקות עם מיקסר, ולא ישירות אל המחשב. מרבית המיקרופונים המקצועיים עושים שימוש בחיבור זה, שכן כל עולם הסאונד המקצועי רגיל להשתמש בהם וכל ציוד הקול המתוחכם תומך בהם. החסרון המרכזי של מחבר זה, עבור החובבן, הוא החובה לרכוש מיקסר, כבלים מתאימים וכו’. מעבר להוצאה הכספית הניכרת, הקמה של עמדת הקלטה מורכבת כזו היא מסובכת ודורשת כיוונונים ידניים רבים. לא מומלץ.

מחבר USB נועד להתממשקות ישירה מול המחשב. זהו החיבור הנוח ביותר עבור החובבן שכן הוא אינו דורש שום חומרה נוספת פרט למיקרופון ומחשב. עד לא מכבר מיקרופונים בחיבור USB נחשבו נחותים יותר על פני מיקרופוני XLR, אך כיום ניתן למצוא דגמים איכותיים גם בחיבור זה.
החיסרון העיקרי של מיקרופון בחיבור USB הוא הקושי בהקלטה של מספר ‘ערוצים’: הקלטה בו זמנית ממספר מיקרופונים. מערכת ההפעלה Windows אינה תומכת בהקלטה ממספר ערוצי USB בו זמנית, ועל כן יש להעזר בתוכנות מיוחדות לשם כך. תוכנה כזו היא Kristal Audio. ב-Mac קל יותר להקליט ממספר ערוצים, אך ניסיוני במחשבים אלה מוגבל למדי.

דוגמא מוצלחת:
Snowflake של חברת Blue – מיקרופון USB באיכות הקלטה משובחת, עם אלומה כיוונית (לדובר יחיד). המיקרופון עולה כ-50 דולר בארצות הברית (לא ידוע לי על אפשרות לרכוש אותו גם בישראל).
Zoom H2- מיקרופון רב-כיווני – ההקלטה נעשית על כרטיס זכרון בתוך המיקרופון, וניתן להעביר אותה אל המחשב באמצעות USB. נוח במיוחד להקלטות מחוץ לאולפן, כגון כנסים, אירועים וכו’. עולה כ-140 דולר.

מיקסר: זהו המכשיר שאליו מתחברים מיקרופונים בחיבור XLR. מיקסר בסיסי יכול לקבל לפחות 2 חיבורים שכאלה, בתוספת חיבורים לאוזניות, לנגני CD חיצוניים וכו’. המיקסר מספק חשמל למיקרופון (‘מתח פאנטום’) ומאפשר לקבוע את עוצמת ההקלטה של כל מיקרופון בנפרד, לסנן רעשים ועוד- ואז להוציא את הסאונד אל המחשב המקליט.

למיקסר יש יתרון עבור מי שמקליטים מכמה מיקרופונים נפרדים. הוא מאפשר לקבוע את עוצמת ההקלטה של כל דובר בנפרד, לפצות על הבדלים בין קולות חזקים וחלשים, ובכך ליצור סביבת סאונד אחידה ונעימה לאוזן. המיקסר הוא כלי רב עוצמה בידיו של מי שיודע להשתמש בו כהלכה. החסרון שלו טמון במורכבותו: למי שאינו מגיע מעולם הסאונד המקצועי, המונחים והחיבורים עשויים להיות מבלבלים וקשים לפענוח. אפילו במיקסר פשוט ישנם עשרות כפתורים וחוגות…

כרטיס קול: אם בחרת במיקרופון USB, לכרטיס הקול של המחשב (החומרה המטפלת באודיו) אין  כמעט משמעות. ערוץ USB אינו קשור לכרטיס הקול.  בהקלטה דרך מיקסר, עם זאת, הסאונד עובר דרך כרטיס הקול ולכן יש לו השפעה מורגשת על איכות ההקלטה. גם כרטיס קול בסיסי, מהסוג שעולה לא יותר מכמה מאות שקלים, יפיק תוצאות קבילות בהחלט.

מחשב ההקלטה: המחשב עליו נעשית ההקלטה יכול להיות חלש יחסית (מבחינת ביצועי מעבד וכו’). ההקלטה אינה מעמיסה על המחשב. השיקול החשוב ביותר בבחירת המחשב הוא הרעש הנפלט ממנו.

מחשבים שולחניים נוטים להיות רעשניים מאוד: הרעש שמפיקים המאווררים שלהם עשויים להקלט היטב במיקרופונים הרגישים. אם בחרת להקליט בעזרת מחשב שולחני, השתדל להחליף את המאווררים שלו במאווררים שקטים יותר (הוצאה קטנה יחסית) או להרחיק אותו ככל הניתן משולחן ההקלטה. מקם אותו כך שיהיה רחוק מאלומת ההקלטה של המיקרופון, כפי שהיא מתוארת בדף הוראות היצרן של המיקרופון.

מומלץ להשתמש במחשב נייד. המאווררים במחשבים ניידים שקטים יותר באופן מובהק. יתרון נוסף הוא היכולת להציב את המחשב שולחן ההקלטה בזמן הדיבור כך שיהיה נגיש לכל צורך.

כיצד להקליט באיכות גבוהה

ראשית, ראוי להדגיש את החשיבות העליונה שיש להקלטה איכותית. הקלטה באיכות טכנית גבוהה חשובה יותר מהתוכן, מהמגיש ומהמוסיקה.
המאזין מחליט אם הפודקאסט ‘איכותי’ או ‘לא איכותי’ בתוך פחות מחמש שניות מרגע תחילת ההאזנה. אם ההקלטה חלשה, לא ברורה או עמוסה ברעשי רקע- הפודקאסט שלך ייכשל.

הנה מספר טיפים להקלטה איכותית:

* השתמש בציוד איכותי: ראה סעיף ציוד. אין חובה לקפוץ מייד למים ולקנות את המיקרופון היקר ביותר, אבל אם הקלטת פרק או שניים והחלטת להמשיך בתחום- הכנס את היד לכיס. צפה להוצאה ראשונית של כ-500 שקלים.

* מצא מקום שקט להקלטה: המנע ככל הניתן מרעשי רקע. הקלט בחדר פנימי של הבית, עם מעט קירות חיצוניים הפונים אל הרחוב. נסה להקליט בלילה, כשהבית שקט. אם יש לך גישה למשרד כלשהו אחרי שעות הפעילות של העסק, נצל אותה- זו סביבה שקטה ונעימה.

* חפש חדר עם ‘סאונד’ טוב: זו דרישה מעט קשה ליישום, אבל כדאי להתחשב בה במידת האפשר. נסה לאתר חדר עם מעט הדים והחזרות. חדרים עם שטיחים מקיר-לקיר, תמונות על הקירות ווילונות כבדים נוטים להיות שקטים יותר מחדרים בעלי קירות ערומים.

* המנע מ’פופים’: כשמדברים קרוב מדי אל המיקרופון, מקבלים ‘פיצוצים’- בומים כתוצאה מפרצי אוויר חזקים. התופעה בולטת במיוחד כשאומרים את האותיות ב’ ו-פ’. שמור מרחק של כעשרים וחמישה ס”מ מהמיקרופון, והצב אותו כך שהוא מכוון בזווית של כשלושים מעלות מהפה. ניתן לרכוש גם ‘מגן פופים’- מסנן עגול שמוצב בין הפה והמיקרופון, ומפחית את התופעה (אם כי אינו מונע אותה לחלוטין).

* הקפד על עוצמת הקלטה שווה לכל הדוברים: בהקלטה רבת משתתפים, חשוב שכולם יוקלטו באותה העוצמה. אם דובר אחד או יותר נשמעים חלש יותר מכל השאר, הדבר גורם ל’עייפות האוזן’ אצל המאזין: הוא נאלץ להתאמץ כדי לשמוע אותם, וחווית ההאזנה נפגמת קשות.

* גוון את הקול: כשדר רדיו, קולך הוא כלי העבודה החשוב ביותר שלך. השתדל לגוון את טון הדיבור ועוצמתו במהלך הדיבור כדי שלא לשעמם את המאזין. דרך מוצלחת להעשיר את הקול היא ‘לדבר עם הידיים’: לבצע תנועות גוף והבעות בזמן הדיבור (למרות שאף אחד לא יכול לראות אותן). טכניקה זו מסייעת ‘לצבוע’ את הקול בגוונים דרמטיים ואמיתיים יותר, ממש כאילו אתה מדבר מול קהל. שמור כוס מים לידך בזמן ההקלטה, והרטב את הגרון מדי פעם.

החלק השלישי במדריך יעסוק בעריכת התכנית, ההפצה והפרסום וכמובן בהקמת אתר בית המתאים לפודקאסט.

המדריך השלם לשדר המתחיל פורסם במקור בבלוג “עושים היסטוריה” – פודקאסט דו-שבועי על מדע, טכנולוגיה והיסטוריה של רן לוי.

Avatar

רן לוי

סופר מדע פופלארי, מהנדס אלקטרוניקה, נשוי ואב לשני ילדים מתוקים. מפיק ומגיש פודקאסטים משנת 2007. הפודקאסט 'עושים היסטוריה!', זכה (נכון לתחילת 2010) ליותר מ-120,000 האזנות והוא מדורג במקום השני בטבלת ההאזנות של icast.

הגב

1 תגובה על "המדריך השלם לשדר המתחיל: איך עושים פודקאסט? (חלק ב’)"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
יוסי
Guest

תודה על המדריך!

wpDiscuz

תגיות לכתבה: