פנסוניק HDC-SD800: וידאו חד בעיצוב מרשים [סקירה]

מצלמת 1080p/50 ו-14.2 מגהפיקסל באריזה אחת. יצאנו לסקור מה מסתתר מאחורי האריזה של ה-SD800 של פנסוניק.

מקור: תמונת מסך מאתר פנסוניק

פנסוניק ממשיכה את גל ההכרזות שלה מהעת האחרונה, ואחת ממצלמות הוידאו החדשות שלה, ה-HDC-SD800 נחתה אצלנו לסקירה. את המצלמה ראינו לראשונה במסגרת תערוכת IFA-2011, שם הוצגה כאחת המצלמות מהדור החדש, אשר כוללות את טכנולוגיית ה-3MOS, ובעלת יכולת להשתמש בעדשה ייחודית של פנסוניק המורכבת בהברגה (VW-CLT1) והופכת את המצלמה למצלמת תלת-ממד.

מפרט טכני

זום: אופטי X12, עם אפשרות לעד X20 (זום אופטי חכם); זום דיגיטלי X30 עד X700
עדשה: 35 מ”מ (עדשה רחבה)
זכרון: חריץ הרחבה התומך בפורמטי SD/SDXC/SDHC
משקל: כ-330 גרם (בלי הסוללה)
מימדים: 63X66X133 מ”מ
פוקוס: אוטומטי/ידני
צמצם: 1/25 עד 1/8000 (עשוי להשתנות ל-1/50 עד 1/8000, תלוי באיזה פורמט וידאו אתם מקליטים)
ייצוב תמונה: HYBIRD O.I.S. Optical Image Stabilizer
מסך: מסך מגע בגודל 3 אינץ’ (מסך רחב)
פורמט תמונות סטילס: JPEG
גודל תמונות סטילס: עד 14.2 מגהפיקסל, תלוי בפורמט (4:3,3:2,16:9)
מיקרופון: מיקרופון סטריאופוני, מקליט ל-2 ערוצים במקביל
חיבורים: HDMI, USB 2.0, וחיבור מולטי עם כבל מיוחד מצורף, שיאפשר לכם להתחבר לטלוויזיה לחיבורי RCA עם מספר ערוצי אודיו, ועוד.
סוללה: 1250mAh, מסוג Li-Ion.
תוכנה נלוות: HD Writer AE 3.0

עיצוב

מגמת העיצוב של ליין המצלמות הביתיות האחרונות של פנסוניק ממשיך גם עם ה-SD800. הצורה הכללית מזכירה גליל (או פחית שוכבת למי שצריך השוואה ציורית יותר), ואמנם היא מעט יותר מאחותה הצעירה, ה-TM80, אורכה עדיין כאורך כף יד, אולי סנטימטר יותר. בחלקה העליון של המצלמה נמצאים כפתור זום, כפתור צילום הסטילס, כפתור המעבר בין פוקוס ידני לאוטומטי, מתג הפעלה וכיבוי לפונקציית ייצוב התמונה, והמיקרופון הסטריאופוני המקליט בשני ערוצים במקביל.

מבט על החלק האחורי עם בורר מצבי הצילום, כפתור צילום סטילס מעל וכפתור הזום

בצידה הימני, בו אתם מניחים את ידכם דרך הרצועה, אין שום כפתור בדרך. מעל החיבור האחורי של הרצועה מתחבאת תחת חיפוי נקודת החיבור למקור מתח חיצוני. חיפוי זה פרקטי ביותר, שכן הבנייה שלו היא כזו שקשה לנתק אותה בטעות, וקל לנעול אותו בחזרה במקום, כך שהוא יגן על השקע.

בדופן האחורית של המצלמה נמצא כפתור ההקלטה והפסקת-ההקלטה, במיקום נוח עבור האגודל שלכם. עוד תמצאו שם את בורר המצבים של המצלמה, דרכו תוכלו לבחור האם לצלם וידאו, סטילס או לצפות בחומרים שהקלטתם ושמרתם על כרטיס הזיכרון. זהו גם הדופן בו ממוקמת הסוללה. מיקומה כאן מאפשר לכם להשאיר אותה במקומה כאשר אתם טוענים אותה, בשונה מחלק מהמצלמות.

בדופן השמאלית תמצאו את המסך הגדול של המצלמה, בגודל 3 אינץ’. כאשר פותחים את המסך נגלים לנו עוד מספר כפתורים. כאן מתחבא כפתור ההפעלה והכיבוי של המצלמה. בו תמצאו גם את הרמקול הפנימי של המצלמה, אשר ישמיע את האודיו של הסרטונים שלכם. בנוסף, בורר מצב צילום (1080p/50) ותחת כיסוי ייעודי תוכלו לקבל גישה אל כונן ה-SD, חיבור ה-HDMI, חיבור ה-USB 2.0 וחיבור המולטי הייעודי.

נוחות התפעול

מבחינת גודל, המצלמה נוחה לאחיזה. הרצועה ארוכה וקלה להתאמה, ולאחר ההתאמה הראשונית ניתן לתפוס את מצלמה בקלות ביד אחת ולצלם צילומי סטילס ווידאו. העדרה של עיינית (viewfinder) אופטית הופכת את מיקום כפתור ההפעלה בתוך הדופן הפנימית השמאלית, זאת שנגלית לעיניכם רק לאחר שפותחים את המסך, להגיונית. באינסטינקט ראשון, המיקום המתבקש היה אולי ליד בורר מצבי המצלמה ליד הסוללה, בדופן האחורית.

מבט ממעל על ה-HDC-SD800

כך או כך, זה לא מפריע כלל וכלל. כמו במצלמות אחרות, גם ב-SD800 ממוקם כפתור צילום הסטילס ליד כפתור הזום. מיקום זה עשוי להיות נוח או לא נוח, תלוי את מי שואלים. העצה שלנו בהקשר הזה היא להתאים את רצועת היד שלכם לגודל היד, ולוודא שאתם מגיעים עם האצבעות בנוחות אל כל הכפתורים. אם לא, תתאימו את הרצועה מחדש וזה מסתדר.

מבחינת קלות התפעול גרידא, לאחר טעינת הסוללה, מחברים, מדליקים ואפשר ישר להתחיל לצלם. אין כפתורים מיוחדים שצריך ללמוד להכיר, ואפשר ישר לצאת לדרך. מה שכן נמליץ לכם, זה בכל זאת לאחר ההתלהבות הראשונית של הסרטון הראשון שאתם מצלמים, שבו ובכל זאת תקראו את חוברת ההוראות במלואה. כך תוכלו לוודא שאתם מפיקים את המקסימום מהמצלמה, ויש לה הרבה להציע.

ביצועים

פאנל שמאלי חשוף, מגלה את כונן ה-SD ויתר החיבורים. בחלק העליון של התמונה ניתן לראות את כפתור הכיבוי וההדלקה.

את ההקלטות והתמונות שלכם תוכלו לאחסן על-גבי כרטיס SD, עד לנפח מקסימלי של 64GB מסוג SDXC. הכונן הייעודי של המצלמה מתחבא תחת חיפוי בדופן השמאלית שלה, לצד כל החיבורים לכבלים השונים. ביצועי המצלמה ומהירות הכתיבה על הכרטיס הפתיעו לטובה. לא מדובר במהירות האור, אבל בהחלט ניכר זריזות סיום תהליך הכתיבה על הכרטיס והכנה לקראת הסרטון הבא, בצורה מהירה יחסית למצלמות אחרות. כך יוצא שכשאתם מצלמים, לוחצים על כפתור סיום המצלמה, ואחרי משך זמן קצר שמרגיש כמו שנייה, או שנייה וחצי, המצלמה כבר מוכנה לקטע הבא שתרצו לצלם.

מדובר ביתרון חשוב, במיוחד לאנשים שרוצים שהמצלמה תהיה זמינה עבורם לצילומים מהירים, כמו צילומי חופשה משפחתית, שצריך לשלוף מהר את המצלמה לרגע ולהנציח כמה רגעים. ביצענו מספר בדיקות, עם צילומים קצרים ביותר וקצרים פחות. ביניהם גם צילמנו סטילס, והמצלמה וכרטיס הזיכרון עמדו בקצב בצורה מספקת ביותר. נזכיר שצילום הסטילס מצלם ב-14.2 מגהפיקסל, בעוד שהוידאו מכוון ל-1080p/50.

3MOS

מקור: צילום מסך מאתר פנסוניק

הטכנולוגיה החדשה של פנסוניק מהווה שינוי גישה מזו הסטנדרטית לצילום וידאו ביתי, ועושה צעד לכיוון הצילום המקצועי. במצלמות מקצועיות נהוג להשתמש בפיזמה וב-3CCD כדי לקלוט את כל אחד מערוצי הצבע האופטיים בנפרד, אדום-כחול-ירוק. בפנסוניק הכינו גרסה משלהם לרעיון הזה עם ה-3MOS, ובתוך המצלמה יש גם כן פריזמה כזאת, עם 3 חיישנים שונים, אשר כל אחד מהם קולט בנפרד את אחד מערוצי הצבע.

ההפרדה של ערוצי הצבע השונים וקליטתם על-ידי חיישן ייעודי משפרים את ביצועי המצלמה. ההבדל בין צילום ב-3MOS לבין צילום במצלמות בעלות חיישן רגיל אמור להיות ניכר בעיקר בצילומים בעלי תאורה נמוכה, ובאיכות הצבעים הנקלטת על-ידי העדשה.

קהל יעד

מקור: צילום מסך מאתר פנסוניק

המצלמה היא מצלמת וידאו לכל דבר וענין. אם אתם מחפשים מצלמה המסוגלת לצלם 50 פריימים בשניה בפורמט HD מסוג 1080p, ייתכן וזו מצלמה בשבילכם. מימדיה הקטנים יחסית למצלמות המקצועיות מאפשרות לה להיות מצלמת וידאו בשליפה מהירה עבור כל משפחה. מנגד, גם אם משווים אותה למצלמות קטנות יותר מאותה קטגוריה, הרי שדווקא משקלה (כ-330 גרם בלי הסוללה) וגודלה המעט ארוך יותר מספיקים לצילום יציבות המגיע עם המשקל הגדול יותר.

גם במבט צופה פני עתיד, הרי שהעובדה שהמצלמה מסתמכת על כרטיסי זיכרון מסוג SD מאפשרת לכם להגדיל את הנפח בעתיד עד ל-64GB. היום, כאשר בשוק קיים היצע אדיר לכרטיסי 4GB ו-8GB, הופך אותם לכרטיסים הנוחים והזמינים היום. בעתיד, כאשר יהיו אלה כרטיסי ה-32GB וה-64GB, תוכלו פשוט להחליף כרטיס ולהמשיך להקליט.

לגבי פונקציונליות נוספת, המצלמה היא אחת מהמצלמות הבודדות היום בשוק התומכות בעדשה המיוחדת של פנסוניק ה-VW-CLT1 (ראו תמונה). עדשה זו מתחברת למצלמה בהברגה, וניתנת לפירוק חזרה. באמצעות חיבור העדשה המיוחדת, ניתן לצלם צילומי תלת-מימד. עלות העדשה היא 1690 ש”ח.

המצלמה עצמה נמכרת במחיר מומלץ לצרכן של 3990 ש”ח, כולל 3 שנים אחריות מיורוקום תקשורת דיגיטלית, המשווקת אותה בארץ.

וידאו: מצלמת ה-HDC-SD800 והעדשה המיוחדת שהופכת אותה לתלת-ממדית

נדב דופמן-גור

עו"ד העוסק בתחומי דיני הטכנולוגיה, דיני פרטיות וקניין רוחני. מרצה ומנטור לסטארטאפים, ובעל ניסיון רב-שנים בפיתוח ווב (http://about.me/nadavdg).

הגב

6 תגובות על "פנסוניק HDC-SD800: וידאו חד בעיצוב מרשים [סקירה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
גל סולומוביץ
Guest

פה דווקא בכתבה ציפיתי לקרוא על האופציה של התלת מימד במצלמה חבל

גל סולומוביץ
Guest

פה דווקא בכתבה ציפיתי לקרוא על האופציה של התלת מימד במצלמה חבל

יוני
Guest

האם שורה תחתונה מדובר במצלמה האידיאלית לכל חובב צילום?
דווקא חשבתי לקנות מצלמת ווידאו שיהיה לי לטיולים

האם זאת עונה על השאלה שמדובר במצלמה הכי טוב בסקטור שוק זה לחובבנים ? (מגדיר את עצמי כחובבן שמצלם מדי פעם וזהו – אבל חשוב הקידמת הטכנולוגיה ומחפש נוחות)

דניאל
Guest

האם אפשר לחבר למצלמה מיקרופון חיצוני?
הבנתי שהפורמט הוא רק mts

זה מקשה לראות ומקשה להעלות ליוטיוב

wpDiscuz

תגיות לכתבה: