Neato XV-15: שואב רובוטי רציני למשתמש העסוק [סקירה]

לקחנו את שואב האבק ניטו לסיבוב ובדקנו, האם מדובר במתחרה רציני בשוק הרובוטים שואבי האבק, או בעוד מכשיר שבעיקר עושה רעש ולא בהכרח מנקה

מקור: יח”צ

משתמשים רבים מעוניינים להקל על תהליך הניקוי של הבית ומאמינים כי אין יותר מידי דגמים או מגוון בשוק שואבי האבק הרובוטים. לא רק שהם טועים, אלא שלשעיתים האלטרנטיבות עולות על המקור – ולשם כך אנחנו פה.

הכירו את ניטו, שואב האבק הרובטי העוצמתי שמיועד להעניק תחרות למותגים המוכרים וכולל מערכת מעט שונה מזו שנתקלנו בה עד עתה בקרב שואבי האבק הרובוטיים הזמינים בשוק.

טכנולוגיה, רובוטים ואבק

לפני 20 שנים, היינו בטוחים כי הטכנולוגיה של 2012 תצליח לייצר עבורנו רובוטים שמכינים לנו ארוחת בוקר, מלבישים את הילדים וכמובן, מנקים ומצחצים את הבית. בעוד שהשניים הראשונים עדיין נמצאים בפיתוח, או לפחות כך אנחנו מקווים – את האלמנט השלישי ניתן לראות כיום בתפוצה רחבה הרבה יותר, באמצעות רובוטים שואבי אבק.

שואב האבק ניטו, מבית Neato Robotics האמריקאית, מצטרף לשלל הדגמים והמוצרים הקיימים כיום בשוק, כאשר החברה מבטיחה עוצמת שאיבה חזקה יותר ממתחריו, בעקבות הראייה הייחודית שלו – שאינה קיימת אצל האחרים. עם אמירות כאלה חד משמעיות, כמובן שהחלטנו להעמיד אותו למבחן.

בכל הנוגע לפרטים הטכניים, לניטו מערכת ניווט חדשנית שסורקת באמצעות קרן לייזר את השטח אותו יש לנקות, מזהה מראש את המכשולים הפוטנציאלים ורק לאחר מכן מעניקה את האישור לשואב האבק לצאת אל הדרך.

אמנם בניטו לא תמצאו עיצוב חיצוני מושקע במיוחד, אך החזית הישרה והנוקשה היא זאת שעוזרת לשואב להפוך ליעיל יותר, באמצעות גישה נוחה יותר לאיזורים שעליו לנקות. פגוש המכשיר הוא רך ובעל חיישנים בצידו, שעוזרים לו להמנע ממכשולים ולהקיף איזורים בעייתים, כגון רגלי כסאות או שולחנות, בצורה מלאה ובמידה ואכן נתקל בחפצים שונים, לא יגרום להם נזק.

בחלקו העליון של ניטו ניתן למצוא איזור מעט מוגבה מהשואב עצמו, המכיל למעשה את קרן הלייזר הסורקת את החדר, את הצג המציג את התפריט וכמובן את כפתור הכיבוי וההדלקה.

קופסת המכשיר מכילה בנוסף לשואב האבק גם עמדת הטענה המציגה אפשרות להחביא את כבל החשמל בתוכה, מברשת לניקוי כללי שאינה מתלכלכת, מברשת מיוחדת לניקוי שטיחים ושערות של חיות, רצועה איתה ניתן לתחום את איזור הפעולה של הרובוט וסט של פילטרים, הממוקמים במיכל איסוף האשפה ומונעים מגרגרי האבק להתפזר בחדר.

את שואב האבק שלנו קיבלנו עם המברשת המיוחדת המיועדת לשערות בעלי חיים ושטיחים, כך שהחלטנו להעמיד מולו ארבעה אתגרים לא פשוטים בכלל: ניקוי חדר גדול עם שטיח מקיר לקיר, שלא נשאב מספר שבועות, סלון ללא שטיחים אך עם חמישה חתולים, סלון עם מספר שטיחים קטנים וכלבים מתרוצצים וסלון סטנדרטי, ללא חיות וללא שטיחים בכלל.

תחזיקו חזק, אנחנו ממריאים

מקור: יח”צ

כבר בעת ההפעלה הראשונה של השואב, נתקלנו בבעיה המשמעותית ביותר בתחום רובוטים שואבי האבק – הרעש. בניגוד לשואבי אבק אחרים, בהם הרעש מתחיל מיידית עם הפעלת השואב, לניטו יש שיטת פעולה מעט שונה.

לאחר ההפעלה, מתקדם ניטו מחוץ לעמדת העגינה שלו ומבצע סיבוב של 360 מעלות במקום. הסיבוב נועד לאפשר לקרן הלייזר לסרוק את החדר ולהבין כיצד על השואב להתקדם, ורק לאחר מכן הוא מתחיל לעבוד. עם סיום הסריקה, בוקע מהשואב רעש שנשמע כמו מטוס ממריא, המתחזק ומתחזק עד שניטו מתחיל להסתובב בחדר – ואז פשוט נהיה רועש מידי כדי להמשיך לשבת ולעבוד, לקרוא או אפילו סתם לצפות בטלוויזיה.

אך אם הרעש הוא יותר מידי עבורכם, אתם יכולים להיות רגועים. אחת התכונות החיוביות ביותר שמציע השואב, הוא האפשרות להגדיר מראש את שעות הניקוי לכל יום בשבוע, כך שתוכלו להפעיל אותו רק לאחר שתעזבו את הבית – והרעש וההמולה יחסכו מכם.

כמובן שעל מנת לבדוק את עבודת השואב, לא רק שנשארנו בחדר, אלא עקבנו באדיקות אחרי כל צעד וגלגול שביצע השואב. האתגר הראשון מולו נאלץ להתמודד – שטיח מקיר לקיר, היה קל ואפילו קל מידי עבורו. את החדר הצליח השואב למפות בקלות, את השטיח ניקה בצורה כל כך טובה שלא האמנו באיזה לכלוך ישבנו במשך שבועות וכשהגיע הזמן לרוקן את מיכל האשפה, נדהמנו מכמות הלכלוך שהשואב הקטן הצליח לאסוף.

כאן אגב, הופיע חסרון נוסף מצד השואב. בעוד שאופן הפירוק של המיכל פשוט וקל, פתיחתו על מנת לרוקן את הלכלוך התגלתה כמעט מאתגרת, במיוחד שעלינו להתמודד עם כל כך הרבה לכלוך. גם לאחר שהבנו את הטריק, בכל פעם שהיה עלינו לרוקן את המיכל מצאנו את עצמנו נאבקים איתו מחדש.

חשוב לציין כי בניגוד למוצרים אחרים הקיימים בשוק, בניטו בחרו שלא להשקיע במברשת צד אלא רק במברשת קדמית, בטענה כי המברשת הצידית הרבה יותר מלכלכת ממנקה. כך שבמידה ותשפכו חול צמוד לקיר, ייתכן והשואב לא יצליח לנקות אותו בצורה ייסודית – ועליכם לקחת זאת בחשבון.

ומה אם אין לי שטיחים?

לאחר שהבנו כי לא מדובר בצעצוע, אלא בשואב אבק רציני – החלטנו להעמיד מולו את האתגרים הנוספים שלנו. נקצר ונאמר כי על גבי רצפות רגילות נראה כי השואב מרעיש הרבה יותר ומצליח לאסוף לכלוך, שערות של חיות וגם גרגירי חול, אבל לא ברמה גבוהה כמו שהתנסנו עם השטיח. כמובן שייתכן שבעיה זאת נבעה מכיוון שהמברשת שהייתה ברשותנו מיועדת בעיקר לשטיחים, אבל עדיין מעט התאכזבנו מהפעולה הכללית.

כשהגענו לבית שמכיל גם חיות וגם שטיחים, בעלת הבית יצאה מרוצה עד מאוד מהנקיון הסופי שביצע השואב, למרות שהוא הסתבך מעט עם הפרנזים של השטיח – אך הצליח לצאת מהתסבוכת בכוחות עצמו.

כאן אכן מדובר ביתרון משמעותי לניטו לעומת האחרים, שכן הגלגלים שלו מגיעים עם ‘רגליים’ המתרוממות במידה והשואב נתקל או נתקע ובחלק גדול מהמקרים הצליח לשחרר את עצמו לבד, מבלי שנעזור לו. לצערנו, כשעלה השואב על רגל המאוורר היה עלינו להתערב ולהוריד אותו בעצמנו, אך למדנו להבא להצמיד את המאוורר לקיר בעת הניקוי.

כמובן שניטו מגיע עם חיישנים המונעים ממנו ליפול במדרגות, ועם רצועה ארוכה המאפשרת לנו לתחום את איזור העבודה שלו, באמצעות הנחת הרצועה על הרצפה. כך, במידה ואינכם מעוניינים להרים את כלי האוכל של החתולים בכל פעם, או שאתם חוששים שהשואב ימשוך ויפיל לכם את המחשב מהשולחן – תוכלו לתחום את האיזור שלו בצורה קבועה, כך שלא יגיע לאיזור בעייתי.

[flagallery gid=26 name=Gallery]

מתחרה רציני בשוק

אם עד עכשיו הצלחנו לבסס את העובדה שניטו לא רק שואב, אלא מנקה שיכול לעזור לנו בתהליך התחזוקה השוטף של הבית, חשוב לציין כי הוא עושה זאת במהירות הרבה יותר גבוהה ממתחריו. כך לדוגמה, הצליח ניטו לנקות סלון קטן או חדר משרדי בפחות מחצי שעה – פעולה שבוודאי הייתה לוקחת לנו הרבה יותר עם שואב ידני.

במידה והחדר גדול מידי והסוללה של הניטו מתרוקנת באמצע הפעולה, השואב יודע להפסיק בנקודה ספציפית, לחזור אל תחנת העגינה שלו על מנת להתחזק ולהמשיך בדיוק מאותה נקודה שהפסיק – לאחר שהסוללה שלו התמלאה בשנית. כך כשאתם עוזבים אותו לבד בבית, אתם יכולים להיות בטוחים שינקה את כל החדר – ויהי מה. ומצד שני, אנו ממליצים בחום לבצע את הפעולה הראשונה של הנקיון בחדר יחד איתו, על מנת לוודא במה בדיוק הוא נוגע והאם ישנם איזורים בעייתים עבורו.

לדוגמה, באחד מהבתים בהם בדקנו, הניטו התעקש להכנס שוב ושוב מתחת לספה – ונתקע שם. זאת מכיוון שבעוד שהחלק הקדמי של ניטו הצליח להדחס מתחת לספה, החלק האחורי והמוגבה שלו לא הצליח לעבור. שואב האבק התעקש כל כך להגיע אל אותו האיזור שוב ושוב עד שלאחר מספר פעמים היה עלינו לחסום את הגישה שלו לספות, מכיוון שהתעקש להגיע ולנקות שם.

מצד שני, ברגע שהבנו את הבעיה והצבנו את הרצועה המונעת ממנו לעבור, הצלחנו להשאיר אותו לבד בבית ולחזור אל חדר נקי, כששואב האבק ‘ישן’ בעמדתו ולא תקוע מתחת לספה

גזר הדין

כיום, כשהתחרות בשוק הרובוטים השואבים בשיאה, מגוון היצרניות מנסות להציג את המוצר שלהן כטוב ביותר והאידיאלי ביותר עבור המשתמש, שנאלץ לבצע את הבחירה שלו בהתבסס על השיקולים הלא נכונים, כגון עיצוב ומחיר. בעוד שאין ספק שמחיר המוצר הוא משמעותי, לפעמים אנו נוטים לשכוח את המטרה האמיתית לשמה אנו רוכשים את המוצר – ואת הפונקציונליות שמיועד להציע.

למרות שניטו דגם XV-15 הוא אינו המעוצב ביותר בשוק, אין ספק כי מדובר בשואב אבק עוצמתי המיועד למשתמשים שרוצים ‘לשגר ולשכוח’. פאנל הניהול המאפשר קביעה יומית של פעולה, לצד עוצמת שאיבה חזקה, מיפוי חכם ומברשות ייעודיות המתלכלכות הרבה פחות משל המתחרים, גורמים לניטו להפוך לשואב אבק נחשק, במיוחד עבור מי שלא כל כך אוהב לנקות, אך כן אוהב כשנקי.

את המוצר ניתן לרכוש ישירות באתר החברה הישראלית, ניטו רובוטיקס, במחיר העומד כיום על 2,840 שקלים לערכה המלאה וכולל אחריות לשנתיים.

וידאו: Neato Robotic Vacuum

חן אידן

אוהבת גאדג'טים, אפליקציות ואת עולם הטכנולוגיה בכלל. שלל עיסוקיה כוללים הריסת מכשירים סלולריים לצרכי בדיקה, התעסקות בלתי פוסקת ברשתות חברתיות, סקירת אפליקציות חדשות, סטארטאפים מבטיחים והתנסות עם (כמעט) כל מוצר חדש שיוצא לשוק.

הגב

5 תגובות על "Neato XV-15: שואב רובוטי רציני למשתמש העסוק [סקירה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
שואב אבק רובוטי
Guest

יש מצב לטבלת השוואות בין כל הסוגי שואבי אבק רובוטים?

השוק נהיה אשכרה מבלבל :/

מיכל
Guest

ועדיין המחירים הזויים

Inbar Zingel
Guest

מאהב קטן, ניטו מנקה ומבריק ובסוף לא צריך לדאוג לו לנסיעות

נחום
Guest

אני מחכה שהם יעשו שוטף רצפות
השואבים האלו בלי לשפוך מים זה רק חצי עבודה
למתחרים שלהם כבר יש את ה”סקובה”

יוני
Guest

כל הכבוד על הכתבה. הלוואי שהיו נותנים לכם שואב אחר “לסקר” ולא למכור את השואב הזה.
עשיתי השוואת שואבי אבק רובוטיים והתוצאות של הניקיון, מצביעות רק על מגמה אחת:
http://www.turovsky.co.il/2012/03/blog-post_22.html

wpDiscuz

תגיות לכתבה: