׳׳פנה שמאלה ליד המעלית׳׳: סטארטאפ ישראלי מפתח מערכת ניווט למקומות סגורים

האפליקציה רותמת את חוכמת ההמונים והסמארטפון שלכולנו יש בכיס על מנת להציג הוראות ניווט מפורטות גם במקומות ללא קליטת GPS

navin

מקור: אפליקצית Navin

מי מאיתנו לא הולך לאיבוד כל פעם מחדש בדיזינגוף סנטר? כנראה שלא מעט אנשים, כי לפני כמה שנים הושקה אפליקציה ייעודית שנועדה לאפשר לכם לנווט בקניון המתעתע ולא להרגיש אבודים. בעוד שאפליקציות לניווט בכבישים או ברחובות עובדות נפלא, קליטת ה-GPS בתוך מבנים הולכת לאיבוד, מה שהופך את הסמארטפון שלנו "לעיוור", ללא יכולת לדעת היכן הוא, ולכן אפליקציות כמו ווייז או Google Maps פשוט לא רלוונטיות.

הסטארטאפ הישראלי Navin מאפשר לנווט בתוך מבנים סגורים כמו שדות תעופה, בתי חולים ואוניברסיטאות, שכן המערכת שלו לא מסתמכת על קליטת לווינים. במקום, נעשה איסוף נתונים וניטור תנועות התשדורות של מכשירי הסמארטפונים של כל העוברים והשבים – משמע, מדובר באפליקצית ניווט מבוססת חוכמת ההמונים. בצורה זו כל מבנה בכל נקודה בעולם מכוסה באופן אוטומטי, מבלי שיהיה צורך לבצע התאמות מיוחדות הטכנולוגיה עוקבת באופן אנונימי אחרי מיקומם של אנשים באמצעות חיישנים המצויים בסמארטפונים שלהם, תוך יצירת דפוסי תנועה מבוססי ביג דאטה ממיליוני נקודות. בשורה התחתונה, המשמעות היא שתוכלו לנווט גם לשדה התעופה במדינה זרה, וגם בתוך הטרמינל, ישירות לדלפק הטיסה שלכם.

navin

מקור: Navin

"הווייז לניווט במבנים סגורים"

Navin פיתחה טכנולוגיה למיפוי תלת מימד אוטומטי של מבנים, כאשר ההתמקדות כרגע היא במבנים ציבוריים כמו שדות תעופה, בתי חולים, מרכזי קניות וקמפוסים. הפתרון שלה הופך את הסמארטפון שיש לכולנו בכיס למכשיר מיפוי אוטומטי ופסיבי, הממפה באופן אוטומטי לחלוטין מבנים פנימיים. הקסם מתרחש הודות לשילוב בין החיישנים המובנים בסמארטפונים של המבקרים במקום, ביחד עם "טביעות אצבעות" של התקני אותות רדיו אחרים כדוגמת WiFi, בלוטות' ורשת סלולארית. השילוב של כל אלו מאפשר למקם את המשתמש במרחב, כאשר היתרון הוא שלא נדרשות התקנות של חומרה או שליחת צוות מקצועי על מנת לבצע את המיפוי, ואפילו לא מיפוי של המבנה – כך שאין תלות באף גורם שלישי.  פרט מעניין הוא שהפיתוח מסתמך על מערכות הניווט של מטוסי קרב, שכן מייסד החברה, שי רונן, פיתח את המוצר על בסיס הניסיון שלו כנווט קרב ב-F16.

הגישה של החברה עוקפת חסמים שהיו עד כה, ומאפשרת יצירה אוטומטית של מפות מפורטות של מבני ציבור בעולם, באמצעות שיטוט של משתמשים במבנים. כמו במקרה של ווייז, חלק קטן מקהילת המשתמשים, כמו למשל סטודנטים או מוכרנים בקניונים, יהוו נציגים אזוריים ויתרמו לעדכניות ולשלמות המידע והמפות.

וידאו: הדגמה של תהליך המיפוי

לדברי שי רונן, מייסד ומנכ"ל החברה, בעשור האחרון הושקעו מיליארדי דולרים ע"י חברות שונות כדי לאפשר ניווט בתוך מבנים. "גוגל השיקה פרויקט בשם טנגו שנסגר לאחרונה ואפל השיקה פרוטוקול שמאפשר מיקום ע"י התקנת ביקונים (beacon). המתחרים הקטנים מתקינים ביקונים (או חומרה אחרת) בכל מבנה או מבצעים מיפוי ידני של כל מבנה על בסיס תכניות הנדסיות של המבנה. מדובר במכירת פרויקט לכל מבנה שדורש שיתוף פעולה משמעותי עם בעלי המבנה ולבסוף קיים בתוך אפליקציה של המבנה – לכל מבנה אפליקציה אחרת. עד היום מופו רק אלפי מבנים, מתוך למעלה מ-11 מיליון מבני ציבור בעולם. הגישות הללו ידניות, איטיות ומסורבלות ואין בהן מספיק כי לסגור את הפער ולאפשר פתרון ניווט רציף וקל שעובד בכל מקום".

ניווט מדלת לדלת

כיום מה שנהוג לעשות בהיעדר GPS הוא להתבסס על טריאנגולציה של אנטנות סלולר ולנסות לשפר אותה באמצעות ה-WiFi. רונן מסביר לנו כי הפתרונות האלו נתקלו בחסם, שכן השאיפה שלהם היא לאתר באופן אוטומטי את מקורות גלי הרדיו – למשל הראוטרים האלחוטיים ולפיהם לחשב מיקום מדויק יותר. "זו שיטה שמתאימה להאנגרים, אך פחות למבנים. השיטה הזו הביאה לשגיאות מיקום של 50 עד 100 מטר בגלל המורכבות של המרחבים הסגורים או המקורים – indoors. ריבוי קומות, קירות ופינות גרמו להחזרים, התאבכות ותופעות פיזיקליות מורכבות להתבטא בעוצמה".

מנגד, Navin בחרו בגישה שונה; "לא ניסינו לשפר את דיוקי המיקום באמצעות גלי הרדיו הקיימים במבנה. התחלנו דווקא מהמדידים המותקנים במכשיר הנייד. המצאנו מספר שיטות לביטול רעשים ולתיקון סחיפות. אלו שתי דרכים מקובלות במערכות מוטסות high end המקובל לחשוב שלא ניתן ליישם אותם עם המדידים (הזולים והלא מכויילים) של הסמארטפון. לא השתמשנו באף תוכנה או כלי חיצוני. המצאנו, רשמנו פטנטים, פיתחנו ומימשנו בעצמנו אלגוריתמים שעושים בדיוק את זה; מטפלים בייצוב מערכת צירי הסמארטפון בזמן הליכה, מחליפים את האלגוריתמים המקובלים באלגוריתמים חדשניים שלנו ומבצעים תיקון שגיאות מיקום באמצעות גלי הרדיו הקיימים במבנה. בפעם הראשונה הגענו למצב בו סיור אקראי של אדם, אשר על הסמארטפון שלו מותקנת האפליקציה שלנו, יוצר בזמן תנועה, פיסת מפה תלת מימדית וירטואלית בשרתים שלנו, של המבנה בו הוא משוטט. הדבר נעשה באופן אוטומטי ללא מאמץ, התקנות, כיולים, קלט, שיתוף פעולה או צורך במפות המבנה. השרת מחבר כל הזמן פיסות מפה באופן שדומה לפתרון פאזל, והמפה, יחד עם דיוקי המיקום והניווט, משתפרים אוטמטית בזמן אמת".

אפליקצית הניווט של החברה מיועדת לשמש קהל יעד רחב של משתמשים, מבני נוער לבעלי מוגבלויות ועד לתיירים או קונים פוטנציאלים. מבחינת המודל העסקי, הוא בנוי על פרסום מלמטה: בעלי עסקים שיראו משתמשים נעזרים באפליקציה יוכלו להוסיף את עצמם בקלות למפה ולמשוך יותר קונים שנמצאים באיזור אל תוך בית העסק שלהם. במבנים הממופים תתאפשר להם חשיפה "מטורגטת" לקהל היעד הרלוונטי שלהם, שנמצא מחוץ לחנות שלהם, וכנראה שללא Navin הם לא היו יודעים זאת. מדובר במודל כלכלי המוכר לנו מווייז, רק שכאן לא קיים חשש להפרעה בנהיגה או להסחת דעת, ויותר סיכוי ופוטנציאל לביצוע עסקה.

Navin

חלק מהצוות של Navin. מקור: עמוד הפייסבוק

Navin נוסדה ב-2013 על ידי שי רונן, ליאור רונן (CTO) מהנדס מחשבים ומומחה בגלי רדיו והיזם הסדרתי גידי ברק (יו"ר פעיל) העומד בין היתר מאחורי חברת Envara שנרכשה על ידי אינטל. כיום מועסקים בחברה 11 עובדים. החברה גייסה עד היום כ-2 מיליון דולר מאנג'לים ומקרן ההון סיכון Sherpa. לפני מספר חודשים קיבלה מענק מהרשות הישראלית לחדשנות בגובה של חצי מיליון דולר. הטכנולוגיה פעילה כרגע בתוך אפליקציות ייעודיות לניווט והתמצאות בבתי חולים ורשת מרכזים רפואיים בעקבות זכייתה במכרז בתחום. הצפי הוא להשיק את האפליקציה לקהל הרחב בתוך כ-8 חודשים בתל אביב, סינגפור ועמק הסיליקון.

הילה חיימוביץ׳

גיקית, Deal With It

הגב

10 תגובות על "׳׳פנה שמאלה ליד המעלית׳׳: סטארטאפ ישראלי מפתח מערכת ניווט למקומות סגורים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
RUBI
Guest

זה לא יעבוד. כרגע הטכנולוגיה מאפשרת שימוש של תוכנה וחומרה בלבד. אפשר לראות בכמה שדות תעופה את הטכנולוגיה בתלת מימד (ולא בדו מימד) בשילוב של ביקון ואפליקציה לטלפון. גוגל סגרו את טנגו כי הם מתמקדים בטכנולוגית ה- ARCore שלהם. עד NAVIN תגיע להוכחת יכולת ממשית, אפל וגוגל ישתלטו על השוק באמצעות החומרה שלהם בטלפונים, וכל חברות התוכנה בתחום כבר יהיו מיותרות.

neutrino
Guest
RUBI, חבריה פתחו פה טכנולוגיה שעובדת ללא HW. מסימה קשה ביותר אם אתה מבין את המגבלויות של הסנסורים בטלפון. ARCore הינה טכנולוגיה שונה מ-Tagno בעיקרון. אין שם RealSense, זה מבוסס על Image Processing נטו (ראה Optical Flow לדוגמא). זאת גם טכנולוגיה שמתאימה פחות למיפוי או ניווט עקב הצורך להחזיק את הטלפון מקדימה – פשוט לא נוח. כמו שאמרתי, אפל רכשה את WiFiSLAM ב-2013 שעשתה אותו דבר בדיוק כמו ש-NavIn, ולא יצא מזה כלום – עובדה שהלכו לכיוון ה-iBeacon. בעולם קיימים כ-200 סטארטאפים בתחום הניווט בתוך בניינים אבל רק 3 בתחום המיפוי האוטומטי. לנווט בבנין זאת יחסית בעיה פשוטה. ועיקר האתגר… Read more »
neutrino
Guest

איך זה שונה מ-WifiSLAM שנרכשה על-ידי Apple ב-2013?

Cupertino
Guest

Neutrino נראה שאתה מכיר את התחום מצוין. יש הבדל עיקרי בין מה שעושה Navin לבין wifiSLAM. האחרונים ניסו להתחיל משיפור דיוקי המיקום, ו Navin החלה מהמיפוי. המיפוי האוטומטי ללא תשתית מורכב. הכתבה סוקרת את הבדלי הגישות וגם דייקת בקביעתך – הטכנולוגיה של wifiSLAM לא עבדה. Navin מנסה לפתור את הבעיה ב crowdsourcing כראוי לבעיה בהיקף שכזה.

RUBI
Guest

אני מבין שהם רוצים למפות בסגנון של WAZE אבל זה עניין שיקח שנים רבות (לווייז לקח לפחות 6 שנים) ובזמן הזה כל הטכנולוגיה כבר תשתנה. אנשים מחפשים לנווט ב- AR כשהמיפוי מופיע כשכבה ממשית על תצוגת הדרך בזמן אמת. כבר היום אפשר לעשות את זה עם מכשירים של אפל, בעיקר בחוץ. ובקרוב זה יהיה גם בתוך המבנים. עם כל הכבוד, זה בזבוז של זמן לנסות ולמפות בעזרת הציבור כשהטכנולוגיה משתנה בקצב אדיר. רק בארץ יש כמה חברות שעושות את זה והן רחוקות מאוד משלב המימוש.

neutrino
Guest
במצב של הטכנולוגיה של Navin ייקח להם הרבה יותר זמן. כי לא מספיק שיוזר אחד הלך במסלול מסוים כמו הוויזה. הם צריכים פה המון יוזרים. אני מאמין שלאורך המסלול הם שומרים גם WiFi Fingerprints שמשמשים בעתיד נקודות הצלבה עם מסלולים אחרים. זה אולי נשמע כמשהו obvious, אבל מי שניסה לפתח אלגוריתמים לבנית מפה שמבוסס על העיקרון הזה, יודע עד כמה המידע הוא מלא רעשים. קשה מאוד להוציא מידע מדוייק גם כי הרגישות של סמארטפונים ל-wifi היא שונה וגם תלויה האוריינטציה של הטלפון! שלא נדבר על כל התופעות הפיזיקליות שאנו זוכרים מבית הספר על refraction, diffraction, reflection וכוו. יש הבדלים של… Read more »
neutrino
Guest

אה, מה שכן הם יכולים להוות טכנולוגיה מעניינת למי שיש לו המון יוזרים (גוגל מפס לדוגמא). אבל זה רק אם אסטרטגיית האקזיט שלהם להימכר מהר בשלב מוקדם. שנראה לי קצת חבל

neutrino
Guest

שלום. כן, אני מכיר את התחום כי אני עוסק בו כבר 3 שנים. והגישה של Navin היא נכונה (כי היא אותה גישה כמו שלי :)) הריי הדיוק אינו חשוב לפחות לשלב הזה. המיפוי ההמוני זה מה שחשוב והכיסוי המירבי של המבנים. לכן פתחתי משהו שעוזר בהרבה לקדם את הכיסוי. וגם, לא לשכוח את האפליקציה של מייקרוסופט האחרונה. היא דיי אנמית אבל לך תדע מה תרצה לעשות ענקית הסופטוור. כמו כן הגישה של כניסה לשוק של Navin נראת לי מוזרה. אבל זה בסדר. צריך לנסות. נראה מה יהיה.

roy
Guest

לי נראה שלחברה אין פוקוס, אין באמת מודל עסקי שעובד, הם מצאו קרן פרייארית מארה"ב בגלל גידי ברק.. קרנות בארץ בחיים לא ייתנו להם שקל כי הם מבינות שהם רחוק שנות אור ממודל עסקי פיזבילי, ואין להם באמת product market fit, הם יכולים למכור עד מחר שיש לזה 1000 שימושים, אבל בתכלס האנשים שם בצוות לא מגיעים עם ניסיון עסקי בשווקים בינלאומיים כדי לדחוף טכנולוגיה כזאת, אבל מה אני יודע? אני רק מכרתי חברה לאפל בתחום ;)

neutrino
Guest

שמע, אם מחרת חברה לאפל בתחום, אז זה או indoor.io או ה-wifislam. אולי אתה מתכוון לחברה ישראלית שפתחה טכנולוגיה דומה ל-realsense שהם מכרו ל-Microsoft ששמה אותה ב-Kinect?

אבל בוא נסתכל על הפוטנציאל. לא רוצה להכנס כרגע לשימושים השונים של ניווט בבניין – נגיד שזה אחלה דבר וכנראה יהיה פופולרי. אתה אומר שהתחום העסקי לא מפותח אצלם? יכול להיות, אבל חברה בעלת מפות indoor של הרבה בניינים מהווה נכס עבור הגדולות כמו google ו-apple. גם אם לא ימכרו לחברה גדולה, יוכלו ליצור פלטפורמה חדשה ל-marketing/advertising.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: