אלים מודרניים

גיפיאס, אלת האדמה, היא מן האלים האחרונים אשר נשתמרו בפנתיאון של שוחרי-הצלמים אשר ביבשת אירופה של הימים ההם. הגברים נוהגים היו לקחתה איתם בצאתם למסעותיהם, ולהוועץ בה אנה יפנו. האמונה הרווחת היתה כי תפילה קצרה אל פני הצלם קושרת את המאמין עם רוח גיפיאס ופמלייתה אשר בשמיים, החגה וסוקרת את בני האדם ומעשיהם בארץ למטה

גיפיאס, אלת האדמה, היא מן האלים האחרונים אשר נשתמרו בפנתיאון של שוחרי-הצלמים אשר ביבשת אירופה של הימים ההם. הגברים נוהגים היו לקחתה איתם בצאתם למסעותיהם, ולהוועץ בה אנה יפנו. האמונה הרווחת היתה כי תפילה קצרה אל פני הצלם קושרת את המאמין עם רוח גיפיאס ופמלייתה אשר בשמיים, החגה וסוקרת את בני האדם ומעשיהם בארץ למטה. כאשר שרתה הרוח, כך נמסר מן הכתבים התיאולוגיים, היה הצלם משנה פניו ומורה אותותיו למאמיניו. עדויות ספורות מעלות כי במקרים אחדים, היתה בת קול רוחשת מן הצלם, עתים קול עמוק כשאול ועתים גילוי רוחה של אלת פריון זו או אחרת, אשר הורה את אשר יעשו.

אילוסטרציה (מקור: zizzle.com)

כבכל חברה מאמינה, נשתמרו גילויים על ספקנים אשר הטילו חצי ארסם בסוגדים בעלי האמונה התמימה. מרבית הכתבים הללו לוקים בחסר ומשמיטים חלקים מרכזיים מאותן מלחמות אמונה, אם משום שעצם העלאתם על הכתב נתפס כבל ייעשה בעיני האלים, אם משום שהיו עצלים. אף-על-פי-כן חוזר מוטיב מרכזי יחיד באותן מגילות. בכל אותן פעמים בהן קבעו הכהנים כי קרב ייכון במקום פלוני, בו יובסו הכופרים בגיפיאס, מתארים הכתובים אלפי מאמינים הנקבצים ובאים למקום אחד, איש איש וצלמו בידו. ואולם, מן הכופרים לא הגיע אל הקרב אף לא אחד. יש שטענו כי מורא גיפיאס נפל על הכופרים. כהנים אחרים נזכרים כטוענים כי ללא עזרתה של האלה, תעו הכופרים בדרכם ועתה, תחת להגיע אל המקום, להלחם וליפול על חרבם, הריהם מגששים באפלת כפירתם.

כדי לבסס את מעמדה של גיפיאס, נוהגים היו הכהנים להוכיח למאמיניהם את קריאת העתיד הנתונה ביד כל מאמין. בצאתם אל השדה, בדרכם אל הקרב או אל כור-פרנסתם, נוטלים היו הכהנים את הצלם, מציגים אותו בידיהם החשופות אל-על, וקוראים את רוח גיפיאס כי תפעם בהם. ואכן, כעבור רגעים אחדים, היתה תפילתם נענית והרוח שורה עליהם. אתם ההולכים בדרך, גבעה לפניכם בעוד שלושה מילין, היו הכהנים מכריזים. ואכן, כעבור מהלך שלושה מילין, היה העם הנפעם משתחווה אל הצלם כאשר חזו עיניהם בעצם הגבעה, אשר רק נביא אשר רוח הקודש בו יכול היה לדעת את קיומה טרם יצא מן הכרך.

אחד מסיפורי התיאולוגיה המרתקים מספר על גיפיאס אשר שוטטה במרחבי ממלכתה בלילה קר וחשוך, עד כי מעל אחת מפסגות הקרפטים המושלגות פגשה באל המסוקס גיאורוסקופ, המושל ברוחות הארץ והשמים. השניים תינו אהבים, ופרי-חטאת זה הוליד את הפולינאום. הפולינאום לא ירשה מהוריה את השליטה ברזי ההרים והגאיות, הדרכים והרוחות. תחת זאת, נוגשת היתה בגברים המכוונים דרכיהם, אם בעזרתה של גיפיאס ואם בכפרנותם הם. נהוג היה לזהות את התגלמותה של הפולינאום בנשים רבות, בעיקר בשל משיכתן העזה אל הקור, הבדידות והחושך. גברים בישי-גד, אשר איתרע מזלם, נשאו לעתים נשים ובהן התגלמות רוחה. גברים אלו נדונו לחיים של מכאוב. בכל דרך בה פנו, היתה רוח הפולינאום מטחת בהם חיציה, וזועקת כי הכיוון אליו מועדות פניהם בטעות מקורו, טעות אשר נובעת מחדלת-אישיותו של הנוהג, המבקש להוכיח את עליונותו תחת אשר ישאל את אחד העוברים והשבים לפשר מיקומו של הצפון. סיפורי הפולינאום חצו את רכסי ההרים האירופיים, ונתגלגלו עד למזרח התיכון (בשפות השמיות, כגון האכדית, השומרית והעברית, כונתה הפולינאום בשם הפולניה).

אין בידי המדע רשומות המטילות אור נוסף על האמונה המרתקת בגיפיאס והכוחות אשר נתנה בידי הסוגדים לה. אף על פי כן, יש מן החוקרים אשר מקשרים עצמים מלבניים חסרי פשר, אשר נמצאו בכלי רכב מן התקופה ההיא, עם צלמה של גי.פי.אס.

הפוסט פורסם לראשונה בבלוג “מי שצוחק אחרון”.

Avatar

מייק לינדנר

מתעסק בקידוד עוד מהימים שבקומודור היה חור. מתמחה בתחומי ארכיטקטורה ודיזיין של תוכנה ובקשר בין מערכות טכנולוגיות למשמעות העסקית, ומאמין גדול בשיתוף ידע. חובב קישון, ג'וזף הלר והפייתונס, ובין לבין, מתופף, כותב ומטייל.

הגב

4 תגובות על "אלים מודרניים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
עמית
Guest

שכחת לאזכר כמה אלי משנה, וזעמם פול ייפול על כתפיך הכופרות:
סירף, האלה האחראית על השמיים;
יואוסבי, אל שנחשב לאחראי ליכולתה של גיפיאס לעבוד עם אלים אחרים,
טיאמסי, אל הפקקים והעבודות בכביש.

ונזכיר את ניקד, ניסידי ו-ליאיון, האלות שנתנו את הכח לגיפיאס.

ניסור בטון
Guest

פרנציפ אני לא רונה גי פי אס. כל החברות שלי מצויידות באחד ואני החלטתי לא לשתף פעולה. מקסימום שואלים נהג במונית ברמזור. לא צריך להיות זומבי הגה ולהגשיב ל-“פנה ימינה עוד 50 מטרים” במבטה של דובר רהוט…אפשר גם בלי…והיעקר שנסע בזהירות.

Avi Kozlovski
Guest

אוי זה אדיר! (:

Avi Kozlovski
Guest

אוי זה אדיר! (:

wpDiscuz

תגיות לכתבה: