מוציאים את הקונסולות מהסלון

כיצד משפיע עידן מחשבי הלוח והסמארטפונים על קונסלות המשחקים הביתיות והאם הן קרובות לסיים את הקדנציה בקרוב?

צילום: יח"צ

מאז ימי האטארי יושבת בהרבה בתים קונסולת משחקים מתחת לטלויזיה. הן אמנם לא מציעות גרפיקה מרשימה כמו שמציע מחשב משחקים חזק, אבל הן גם עולות הרבה פחות, לא מצריכות שידרוגים תכופים, מספקות חווית משחק שונה, ומתחברות לטלויזיה ומערכת הסאונד שבסלון, ולא למסך מחשב וזוג רמקולים. אבל האם קונסולות המשחק יישארו בסלון לנצח? מספר הכרזות מהתקופה האחרונה מראות שהקונסולות נמצאות בסכנה של ממש, והדור הנוכחי או לכל היותר הבא של הקונסולות, בהחלט עלול להיות הדור האחרון שלהן בצורת הנוכחית.

האיום מגיע מכיוון המכשירים הניידים, שהופכים להיות פלטפורמת המשחקים הנפוצה ביותר. נכון, משחקים באייפון הם לרוב משחקים פשוטים שנראים טוב על מסך של טלפון, אבל יראו הרבה פחות טוב על מסך גדול, אבל נראה שהמשחקים המיועדים לניידים עומדים להפוך לרציניים הרבה יותר.

פלייסטיישן בטלפון

אקספריה פליי הוא מכשיר אנדרואיד חדש מבית סוני אריקסון, שכולל בתוכו את כל הכפתורים של שלט פלייסטיישן. הוא גם הטלפון הראשון שיתמוך ב Playstation Suite – חבילת תוכנה שתביא למכשירי אנדרואיד משחקים שיעמדו בסטנדרטים של קונסולות משחק. למרבה הצער המכשיר כנראה לא ישווק בישראל, ובכל מקרה החומרה שלו חלשה יחסית למכשירי אנדרואיד המתקדמים ביותר שיופצו בקרוב, כך שלא הייתי ממהר לבחור בו בתור הטלפון האולטימטיבי למשחקים.

מעבדי Tegra

טגרה היא סדרת המעבדים למכשירים ניידים של nVidia, אחת משתי היצרניות המובילות של שבבים לכרטיסי מסך. מכשירי אנדרואיד המתקדמים ביותר שיושקו בקרוב מכילים מעבד טגרה 2 כפול ליבה מהסדרה, מה שיאפשר למכשירים להריץ יישומים כבדים במיוחד, כמו משחקים עם גרפיקה מרשימה. כדי לאפשר לבעלי מכשירים עם המעבד הזה למצוא משחקים מתאימים בקלות, עומדת nVidia להפיץ אפליקציית אנדרואיד בשם Tegra Zone, שתהווה שוק בתוך האפליקציות, ותכיל את המשחקים הכבדים יותר מבחינה גרפית, שהותמאו למעבד. מכשירים סלולריים חדשים גם כוללים היום יציאת HDMI שמאפשרת לחבר אותם לטלויזיה בסלון, והנה, המכשיר הסלולרי שלכם יהפוך לקונסולת משחק קטנה, למרות שהגרפיקה תהיה פחות מרשימה ממה שהקונסולות בימינו מציגות. המכשירים האלה, אגב, יתמכו גם ב Playstation Suite שהוזכרה למעלה.

סופרמן במחשב הלוח שלכם

צילום: יח"צ, מכשיר האייפוד טאצ', שווק על ידי אפל כקונסולת משחקים ניידת

בקרוב יוצף השוק במחשבי לוח. אחרי תקופה ארוכה שאפל נהנתה לבדה מהשוק הזה, סוף סוף נכנסים מחשבי הלוח של המתחרות. מחשבי הלוח מבוססי אנדרואיד מכילים ברובם מעבדי טגרה 2, אבל nVidia כבר הכריזה על הדור הבא של המעבדים – קאל אל (שהוא השם שמופיע בתעודת הזהות הקריפטונית של סופרמן) הוא מעבד ארבע ליבות שמכיל גם שבב גרפי בן 12 ליבות, ולמרות כל הליבות האלה, הוא גם יותר חסכוני בחשמל. כבר התבצעה הדגמה של המעבד בפעולה, מציג סרטון באבחנה גבוהה במיוחד (רזולוציה גבוהה יותר מ1080P), על שני מסכים שונים בשתי רזולוציות שונות בו זמנית ובלי גימגומים. גם משחקים הודגמו עליו, כולל משחק אסטרטגיה בשם Great Battles Medieval בו הוצג קרב בהשתתפות לא פחות משש מאות וחמישים יחידות שונות בו זמנית. המעבד חזק מהטגרה 2 בערך פי חמש, ומכשירים ראשונים המבוססים עליו צפויים לצאת כבר באוגוסט הקרוב. בכל שנה מתכוונים ב nVidia להוציא מעבד חדש בסדרה, כשהמעבד האחרון שנחשף בינתיים, סטארק, שיצא בשנת 2014, כבר אמור להיות חזק פי שבעים מהטגרה 2.

‏HTC Flyer – קונסולת משחק אמיתית

אחד ממחשבי הלוח שהוצגו לאחרונה הוא HTC Flyer, ולמען האמת – הוא היה מאכזב מאוד. מעבד חלש יחסית, מסך קטן יותר מרוב המתחרים האחרים, ומערכת הפעלה לא עדכנית – הוא יפעל על גרסת אנדרואיד שמיועדת לטלפונים, ולא על אנדרואיד 3.0 שנועדה למחשבי לוח. אבל למי שמחפשים משחקים, יש לו יתרון גדול על המתחרים – הוא מתחבר לשירות אונלייב. אונלייב הוא שירות שהושק לאחרונה, שמאפשר למשתמשים בו להזרים משחקים דרך הרשת. קופסה קטנה, אפילו קטנה יותר מממיר של כבלים או לווין, מונחת לצד הטלויזיה. המשחק רץ על מחשב שנמצא בחוות השרתים של החברה, ומוצג על מסך הטלויזיה. זה אומר שלא צריך יותר לקנות מחשב יקר ולשדרג אותו לעתים קרובות, ועדיין ליהנות מגרפיקה של מחשב, עם כל האפקטים ואפשרויות חידוד התמונה שניתן לקבל רק עם כרטיס מסך יקר במיוחד.

HTC קנתה לאחרונה לא מעט מניות של אונלייב, והתחילה לשלב את השירות במוצריה – המשמעות היא שניתן לשחק בכל משחק מחשב על ה HTC Flyer, ולא באמצעות שליטת מגע מוגבלת, אלא בעזרת בקר המשחק של אונלייב, שהוא בקר קונסולות לכל דבר. אפשר גם לחבר את המכשיר לטלויזיה ולהשתמש בו בתור הקונסולה שלכם. השירות כולל משחקי מחשב מובילים רבים, ולא משחקים עלומי שם, אבל יש לו חיסרון משמעותי – הוא מצריך תעבורת נתונים מאוד משמעותית. מכיוון שהמשחק מוזרם אל הטלויזיה כסרטון באבחנה גבוהה, בסופו של דבר כל משחק יצריך העברה של כמות נתונים גדולה יותר ממה שהייתה מועברת אם המשחק פשוט היה מורד אל המחשב המקומי מחנות מקוונת כלשהי. עוד חיסרון – השירות לא זמין בארץ כרגע, והחברה מוכנה לספק שירות רק למי שגר לא יותר מ1500 ק”מ מהשרתים, כדי למנוע פגיעה בחווית המשחק בגלל עכבות ברשת.

הקונסולות הניידות החדשות

היום כולם מדברים על תלת מימד, אבל למה לקנות טלויזיית תלת מימד יקרה, כשאפשר לקנות קונסולה ניידת שתאפשר לכם לצפות בתמונה תלת מימדית, ואפילו בלי משקפיים? 3DS היא הקונסולה החדשה של נינטנדו, ששיווקה החל בימים אלה ממש, והיא כוללת שני מסכים, אחד מהם מסך מגע והשני מסך תלת מימדי שלא מצריך משקפיים. נכון, זה לא מסך טלויזיה ענק, אבל מדובר בקונסולה ניידת שלא תהיה רחוקה יותר מאורך הזרוע שלכם. מכשיר כזה בהחלט יכול להפוך את המשחק על טלויזיה למיותר.

מלבד ה 3DS הוכרזה לאחרונה עוד קונסולה ניידת, NGP של סוני. היא אמנם לא כוללת מסך תלת מימדי, אבל מדובר במפלצת אמיתית מבחינת החומרה. יש לה מעבד ארבע ליבות והארכיטקטורה שלה דומה לזאת של הפלייסטיישן 3, מה שמאפשר העברת משחקי פלייסטיישן אליה בקלות. מבחינת שליטה היא חלומו הרטוב של כל חובב קונסולות ניידות – כל כפתורי הפלייסטיישן, כולל שני סטיקים אנלוגיים אמיתיים (ולא כפתור שמחקה סטיק אנלוגי יחיד, כמו שהיה בקונסולת ה PSP הישנה), מסך מגע גדול ומשטח מגע בגודל המסך בגב המכשיר, שמאפשר לשחק במשחקי מגע בלי להסתיר את המסך עם האצבעות. בנוסף, יהיו לה יכולות נרחבות בתחום הרשתות החברתיות – היא תאפשר לכם לראות שחקנים נוספים עם קונסולה זהה שנמצאים בסביבה, לרכוש את המשחק שבו הם משחקים דרך הרשת ולהצטרף אליהם בקלות. היא גם תתמוך ב Playstation Suite, למרות שהיא לא מכשיר טלפון סלולרי ובמשחקים של קונסולות ישנות יותר. כמובן שניתן יהיה לחבר גם אותה לטלויזיה בסלון וליהנות ממשחקים באיכות קרובה מאוד למה שמציעות היום קונסולות המשחק הכבדות יותר – יש אפילו מי שאומרים של NGP יש עוצמת חישוב גדולה יותר מלאקסבוקס 360, קונסולת המשחק של מיקרוסופט שמכה את הפלייסטיישן שוק על ירך בשנים האחרונות.

היתרונות שבשימוש בקונסולה ניידת גם בסלון גדולים – קודם כל, מדובר בחיסכון במכשיר אחד. בנוסף, ברגע שמשתמשים באותו מכשיר למשחקים בבית ובדרכים, לא צריך לעבור בין משחקים רק בגלל שיוצאים מהבית. ניתן יהיה לשחק במשחק כלשהו על הטלויזיה בערב, להמשיך אותו למחרת בבוקר, ברכבת בדרך לעבודה, ולחזור אליו שוב בערב הבא, על הטלויזיה הגדולה. אין ספק, אם קונסולות המשחקים ירצו להישאר רלוונטיות בעתיד, היצרניות יצטרכו למצוא דרך להתמודד עם האיום שמגיע מכיוון המכשירים הניידים. בעולם שבו רוב השחקנים מעדיפים לירות ציפורים על חזירים ולנהל חווה וירטואלית בפייסבוק, בכלל לא בטוח שזה אפשרי.

הכתבה פורסמה במעריב און ליין בתאריך 27.3.11

איתי חורב

אני איתי, וביליתי למעלה מ80% מחיי במשחקים. משחקי מחשב כשהייתי ילד, משחקי תפקידים (לא כאלה!) בגיל מאוחר יותר, ועכשיו משחקי קונסולות. יש לי PS3 ו XBOX360 ואני לא חושש להשתמש בהם!

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: