מיקרוסופט: השנה שהייתה וזו שבדרך [סוף שנה]

שנת 2013 הייתה מלאה בעליות ומורדות עבור מיקרוסופט, שחנכה קונסולה חדשה, קיבלה חיזוק בתחום הסלולרי והקשיבה למשתמשי הדסקטופ.

מקור: יח"צ

מקור: יח"צ

לצד הקריאה לחזרתו של כפתור ה״התחל״ במערכת ההפעלה חלונות 8, עזיבתו המתוקשרת של סטיב באלמר וההשקה של קונסולת אקסבוקס One, אין ספק ששנת 2013 הייתה מעניינת במיוחד עבור מיקרוסופט.

כיאה לענקית טכנולוגיה הפורסת את ידיה למגוון רחב של תחומים הכוללים תוכנה, חומרה ושירותים נוספים, בחרנו להתייחס לעליות ולירידות של החברה בכל אחד מהתחומים המעניינים ביותר הרלוונטים אליה. אז מה בדיוק עבר על רדמונד במהלך השנה האחרונה ולאן היא מכוונת לשנים הבאות?

פרוייקט זה הוא חלק מסדרת פוסטים שיסקרו את הטרנדים החמים של 2013 ולאן הם צפויים ללכת בשנים הבאות.

מקור: יח"צ

מקור: יח"צ

Xbox One

אחת מהידיעות המעניינות ביותר השנה בכלל, ומהמעניינות שיצאו  ממיקרוסופט בפרט, היא קונסולת המשחקים החדשה של החברה: Xbox One. ההכרזה הגיעה בתום ציפייה ארוכה שארכה קרוב ל-7 שנים ובסופה נחשפה קונסולה מתקדמת הרבה יותר עם חיישנים משופרים.

החל מאירוע ההכרזה של מיקרוסופט, שלווה כחודש לאחר מכן בהכרזה מצד סוני על השקת הקונסולה שלה, הרשת לא הפסיקה להתעסק בכל ההצהרות וההבטחות שעתידות להגיע עמן. חלק מהמשתמשים זעמו על החוסר במשחקים מקוריים, אך הכעס העיקרי נבע מכך שהקונסולה לא תעבוד מחוץ ל-21 המדינות בהן תושק באופן רשמי.

הסערה שהובילו המשתמשים יחד עם התחרות המתחממת מצידה של סוני, גרמו למיקרוסופט לבטל את ההגבלה הנוכחית ביחד עם עוד מספר מגבלות במטרה להפוך את המשתמשים והצרכנים העתידיים למרוצים. בחודש נובמבר יצאו כמעט במקביל שתי הקונסולות החדשות לשוק, וקהל הצרכנים החל במרדף אחר מציאת ורכישת הקונסולה הטובה מבין השתיים.

בעוד שבכל הנוגע לדגמי הקונסולות הקודמים של שתי החברות – פליסטיישן 3 ו-Xbox 360 מיקרוסופט היא המובילה, נכון לחודש דצמבר נראה כי מדובר בתמונה שונה לחלוטין. שבוע לפני חג המולד מלאי הפלייסטיישן 4 אזל לחלוטין בחנויות המקוונות והפיזיות, בעוד ש-Xbox One הייתה זמינה לרכישה מיידית.

נכון לעכשיו המירוץ בין שתי הקונסולות צמוד, אך לצערה של מיקרוסופט לסוני יש יתרון ברור במכירות במהלך חודש נובמבר. המידע מגיע מחברת המחקר NPD, אך זאת עדיין לא שחררה את המספרים המדוייקים אלא רק הצהירה על ההובלה של סוני בשוק האמריקאי.

מקור: יח"צ

מקור: יח"צ

מה צופן העתיד?

כשזה מגיע לקונסולות משחק אנו חייבים להודות שהכל יכול להתרחש. לצד מיקרוסופט וסוני עשרות קונסולות מבוססות אנדרואיד החלו להציף את השוק ולמרות שעדיין לא מצליחות לצבור פופולאריות, הן בהחלט עלולות לשנות את כללי המשחק כבר בעתיד הקרוב. אם היינו צריכים להמר, היתרון הברור וההובלה של Xbox One תגיע, אך לאו דווקא בתחום המשחקים.

להערכתנו מדובר בקונסולה שתשתלט על תחום מערכות הבידור הביתיות, שם היא דווקא מציגה חדשנות וערך מוסף אמיתי.

מקור: יח"צ

מקור: יח"צ

Windows Phone 8

נראה כי רוב משתמשי המובייל והמשתמשים בכלל מגיעים עם דעה קדומה בנוגע למערכת ההפעלה הסלולרית של מיקרוסופט, כשברוב המקרים מדובר על נקודת מבט שלילית וביקורת על מספר האפליקציות הנמוך בהשוואה למערכות אחרות.

במטרה להטות את המצב לטובתה, שנת 2013 נפתחה עם מאמץ אדיר מצד מיקרוסופט להעשיר את האקוסיסטם של מערכת ההפעלה הסלולרית. מאמץ זה לווה בעיקר בתמלוגים כספיים למפתחים במטרה שיעלו אפליקציות אל החנות שלה, Windows Phone Store.

המאמץ היה מוצלח ככל הנראה, לפחות מבחינה כמותית, שכן בתחילת חודש דצמבר הצהירה מיקרוסופט כי חנות האפליקציות שלה מונה למעלה מ-200 אלף אפליקציות שונות והחברה רואה 12 מיליון אינטרקציות מידי יום, הכוללות ככל הנראה את מספר ההורדות והרכישות יחדיו.

בעיה נוספת איתה נאלצה מערכת ההפעלה הסלולרית להתמודד בתחילת השנה היא בתחרות ראש בראש מול בלאקברי, במטרה לכבוש את המקום השלישי בתחום מערכות ההפעלה הסלולריות. "הודות" לבעיות שונות של בלאקברי וצמיחה מהירה של Windows Phone 8 במספר שווקים, נכון להיום מיקרוסופט מחזיקה בתואר "מערכת ההפעלה הסלולרית השלישית בגודלה", גם אם בסופו של דבר מדובר על אחוזי אימוץ ושימוש נמוכים משמעותית מול מתחרותיה: iOS ואנדרואיד.

מערכת ההפעלה הסלולרית זכתה לדחיפה משמעותית כשמיקרוסופט הודיעה בחודש ספטמבר האחרון על רכישתה של נוקיה, תמורת כ-7.17 מיליארד דולרים. במסגרת הרכישה, שעדיין לא נחתמה סופית, מיקרוסופט תקבל בעלות על מכשירי ושירותי נוקיה השונים, רישיון שימוש בפטנטים השונים וכמובן רישיון לשימוש בשירות המפות של החברה.

המשמעות היא שמלבד התוכנה, מיקרוסופט תוכל להתחיל להתאים את החומרה ולהציע למשתמשים מכשירים העובדים בצורה טובה יותר עם מערכת ההפעלה שלה, בצורה דומה למה שאפל וגוגל עושות היום עם מכשירי הדגל שלהן. במקביל להודעה על הרכישה מכון הסקרים Kantar פרסם נתונים שהציעו את העלייה בפופולאריות ובתפוצה של מכשירי Windows Phone. מיקרוסופט הצליחה להגיע ל-9.2 אחוזים מנתח השוק הסלולרי בחמישה שווקים אירופאים: בריטניה, גרמניה, צרפת, איטליה וספרד.

אך נראה כי לפחות עבור הקהל הישראלי, את הדחיפה המשמעותית ביותר למערכת ההפעלה קיבלה החברה בחודש נובמבר, כשוויז ואינסטגרם השיקו את האפליקציות הייעודיות ל-Windows Phone 8. האפליקציות הללו, לצד אפליקציות פופולאריות נוספות הקיימות בפלטפורמה כגון פליפבורד, פייסבוק, טוויטר, פורסקוור ואחרות מסמנות כי החברות הגדולות מתחילות להתייחס ברצינות לפלטפורמה ואולי הגיע הזמן שהמשתמשים יתחילו גם הם לשים אליה לב.

מקור: יח"צ

מקור: יח"צ

מה צופן העתיד?

את שנת 2013 סוגרת Windows Phone 8 בעלייה משמעותית בכל הנוגע לדירוג בשוק הסלולרי ומספר המכשירים הזמינים בשוק. מכון המחקר IDC פרסם כי להערכתו, במהלך הרבעון הרביעי של 2014 מפתחים רבים יביעו עניין במערכת ההפעלה של מיקרוסופט מה שיכול להשפיע משמעותית על מספר ואיכות האפליקציות שלה.

אם היינו צריכים להמר, אנו חייבים להגיד בכנות כי הכל פתוח. בעוד שאין מקום להשוואה בין איכות האפליקציות המוצעות בפלטפורמות הסלולריות הפופולאריות כיום לאלה המוצעות ב-Windows Phone 8, אין ספק שמדובר על הזדמנות אדירה עבור מפתחים רבים להכנס בסערה אל שוק מתפתח הזקוק למוצרים טובים וכך להוביל בו.

האם מיקרוסופט תצליח לעקוף את גוגל או אפל? סביר להניח שמהפך כה משמעותי לא יתרחש בשנים הקרובות והחברה תשמור באדיקות על מקומה השלישי והמכובד לעת עתה. עם זאת, לאור הצמיחה של פלטפורמות הווב, יש סיכוי מאוד טוב שהמפתחים יבחרו להתמקד בה – מה שיכול להוביל לשינוי רציני במגרש הסלולרי ושוב להשאיר את מיקרוסופט מאחור.

מקור: יח"צ

מקור: יח"צ

חלונות 8

למרות שמערכת ההפעלה חלונות 8 הושקה רשמית באוקטובר 2012, מדובר באחד מהצעדים המשמעותיים ביותר של מיקרוסופט שהמשיכו להשפיע עליה גם במהלך השנה האחרונה. לאחר תלונות רבות אודות מערכת הפעלה שאינה ידידותית למשתמש, אינה עונה על הצרכים הבסיסיים וכמובן, אינה כוללת את כפתור ההתחל – בחודש ינואר 2013 הצליחה החברה להגיע ל-60 מיליון רשיונות שנמכרו וכללו שדרוגים למערכות הפעלה קיימות לצד התקנת המערכת על מחשבים חדשים.

אך עם כל הכבוד לגרסה "הישנה" של המערכת, 2013 הביאה איתה רוח חדשה ורעננה בדמות מערכת חלונות 8.1. הגעתה המהירה של הגרסה החדשה הציגה את המדיניות החדשה אותה מיקרוסופט החליטה לאמץ: עדכונים תכופים ומהירים הרבה יותר מבעבר, במטרה להציג למשתמשים את מערכת ההפעלה העדכנית והטובה ביותר.

אין ספק שההחלטה לעבור לקצב עדכונים מהיר לצד הצגתה של חלונות 8.1 המשופרת הייתה חיובית עבור החברה, שכן הגרסה החדשה קיבלה ביקורות טובות יותר מצד המשתמשים בזכות כך שהחברה הקשיבה לתלונותיהם ועשתה ככל שביכולתה על מנת לשפר את חווית השימוש.

אם נסתכל על העובדות היבשות, מכון המחקר Net Applications הציג בנובמבר 2013, כחודש לאחר שהושקה המערכת בצורה רשמית, כי גרסת חלונות 8.1 מצליחה לצבור תאוצה בקרב המשתמשים בצורה יציבה, בזמן שמערכת חלונות 8 צונחת לה. המשמעות היא שהמשתמשים ממהרים לשדרג "ולברוח" ממערכת ההפעלה החדשה, בתקווה שהגרסה החדשה אכן תהיה טובה מקודמתה.

מקור: יח"צ

מקור: יח"צ

מה צופן העתיד?

בהתחשב בעובדה שבמהלך 2014 מיקרוסופט תפסיק לחלוטין את התמיכה במערכת חלונות XP ובאופיס 2003, סביר להניח שהנתונים יציגו עליה בשדרוגים וברכישות מערכת חלונות 8 או 8.1, עבור כל אותם משתמשים וארגונים שנדחקו לפינה.

בנוסף, בחודש נובמבר האחרון במסגרת ראיון שנערך עם ג'ולי לארסון גרין, סגנית נשיא בכירה בתחום המכשירים והסטודיו במיקרוסופט, הובהר כי העתיד של מיקרוסופט לא יכלול שלוש מערכות הפעלה נפרדות הממותגות תחת השם "חלונות". להערכתנו כבר במהלך השנה הקרובה תנטוש מיקרוסופט את גרסת חלונות RT ותתמקד בשתי מערכות ההפעלה העיקריות שלה: למובייל ולדסקטופ.

ההחלטה הגיעה לאור הגדילה של שוק המובייל והצורך להציג למשתמשים מערכות פשוטות, קלות להרצה המותאמות לחיי העבודה והחיים האישיים של המשתמשים. האם מיקרוסופט תשאר מובילה בתחום מערכות ההפעלה השולחניות? סביר להניח שהתשובה תשאר "כן" במהלך השנים הקרובות, אך אין זה אומר שהיא יכולה להרשות לעצמה לנוח.

מיקרוסופט צריכה להמשיך לעבוד בשיא הכוח על מנת לחדש, להקל ולהפתיע את המשתמשים, להציע להם את הממשק הטוב ביותר עבורם ולקוות שלא יפזלו אל עבר מערכות הפעלה אחרות.

אירועים ראויים לציון ב-2013

עוזב את הבית

האירוע המשמעותי ביותר שקרה במיקרוסופט במהלך השנה האחרונה, הוא ללא ספק עזיבתו של סטיב באלמר מתפקידו כמנכ"ל החברה. אמנם נכון לעכשיו הוא עדיין לא עזב, אבל כבר בחודש ספטמבר נערכה "מסיבת הפרידה" עבורו, שכללה דמעות בעיניים, נאום מרגש ושיר קיטשי להחריד.

עדיין לא ברור מי יהיה המחליף שיכנס לנעליו של באלמר במהלך השנה הקרובה, אך כפי שראינו בצורה חד משמעית עם יאהו, מנכ"ל חדש משמעותו רוח חדשה לחברה – שייתכן ותעזור לה להתרומם משמעותית בתחום בו היא מדשדשת כיום: מערכות הפעלה סלולריות.

מכיוון שאנו לא יודעים מי עתיד להחליף את באלמר, למרות שנכון לעכשיו שמועות ודיווחים מתייחסים לרשימת מועמדים פוטנציאלים מצומצמת, מי יודע לאן היא תתפתח במהלך השנים הבאות. ההימור שלנו הוא שהיא לא תעלם כל כך מהר והמנכ"ל החדש ינסה לעשות ככל שביכולתו על מנת לגרום למיקרוסופט להוביל וזה עשוי לכלול גם ויתורים שבאלמר לא היה מוכן לעשות.

תוקפת את המתחרה

בעוד שמיקרוסופט השיקה את אחד מהקמפיינים המושמצים שלה, Scroogled, כבר בשנת 2012, הקמפיין חזר לתודעה גם במהלך השנה האחרונה. הפעם בחרה מיקרוסופט להתמקד בבעיתיות הקיימת בחנות האפליקציות Google Play השולחת את המידע הפרטי של המשתמשים בכל פעם שאלה רוכשים אפליקציה, לצד תקיפה של מחשב ה-Chromebook מבית גוגל ושאר בעיות כאלה ואחרות.

בנוסף, החברה בחרה להשיק קמפיין נוסף המציג את מכשיר הסרפס מול האייפד, שגם הפעם לא הצליח לבצע "מטלות פשוטות" כגון פתיחת מסמך אופיס, צפייה בשני חלונות במקביל וכדומה. בדיוק כפי שקרה כשהשיקה את הקמפיינים הללו לראשונה, גם הפעם מיקרוסופט ירתה לעצמה ברגל כשהביקורת הופנתה כלפיה, בשל כך שבוחרת להתמקד בחסרונות מתחרותיה ולא ביתרונותיה שלה.

נראה כי מיקרוסופט פשוט אינה מבינה שקמפיינים מסוג זה אינם מושכים את המשתמשים אליה, אלא משיגים בדיוק את ההפך ומרחיקים אותם אפילו יותר. בכל הנוגע לקמפיינים העתידיים של החברה, נקווה שהמנכ"ל החדש שעתיד להגיע יעשה קצת סדר בבלאגן וידאג להתמקד בהצגת היתרונות והיכולות של המכשירים הקיימים ולא רק בחסרונותיהן של המתחרות.

פועלת עבור המשתמשים

אחד מהצעדים המעניינים ביותר מצד מיקרוסופט במהלך השנה האחרונה היה ההשקה של אופיס למשתמשי האייפון. כלומר, משתמשי האייפון כעת יכולים להשתמש בוורד, אקסל ופאואר-פוינט על גבי המסך הקטן למטרות עריכה בסיסיות, בעזרתו האדיבה של שירות הענן מבית החברה: SkyDrive.

למרות שהמשתמשים צריכים להרשם ל-Office 365 על מנת להשתמש במוצר, ההתמקדות של החברה בתחום הענן למעשה יפתח מגוון שירותים מבית החברה לכלל משתמשי המובייל, ללא תלות במערכת ההפעלה אותה הם מריצים. אז נכון, משתמשי האייפד נשארו "מיותמים" ולא קיבלו אפליקציה המותאמת למסך הגדול, אך אין ספק שהפעולה הנוכחית משמעותה שינוי בהלך הרוח של החברה והבנה כי למרות התחרות, עליה להתחשב קודם כל במשתמשים עצמם.

האם האפליקציה תגיע גם למשתמשי האייפד? אנחנו לא היינו מהמרים על זה. בכל זאת מדובר על אחד מהשירותים הגדולים והעיקריים של מיקרוסופט והיא אינה מעוניינת לחלק את כל המוצרים שלה בחינם, אלא למשוך את המשתמשים אל הפלטפורמות, המכשירים והמערכות שלה.

מקור: יח"צ

מקור: יח"צ

בשורה התחתונה

כשמסתכלים על כל אחד מהאלמנטים ואבני הדרך שמיקרוסופט עברה בשנה האחרונה בצורה פרטנית, נראה כי היא חווה עליה משמעותית בכל הנוגע למספר המשתמשים ומדד הפופולאריות שלה. עם זאת, חשוב להבהיר כי השנה האחרונה אמנם מסתיימת בסוג של צמיחה עבור מיקרוסופט אך עדיין מדובר בעליה מתונה באופן יחסי.

על מנת לשמור על המומנטום, להשיג עוד יותר משתמשים ולהחזיר את החברה לימי הזוהר שלה תצטרך מיקרוסופט לעבוד קשה מאוד במהלך השנים הבאות, במסגרתן תהיה חייבת להקשיב למשתמשים ולהיות מוכנה לחשוב מחוץ לקופסה. האם היא תצליח לעשות זאת?

חן אידן

אוהבת גאדג'טים, אפליקציות ואת עולם הטכנולוגיה בכלל. שלל עיסוקיה כוללים הריסת מכשירים סלולריים לצרכי בדיקה, התעסקות בלתי פוסקת ברשתות חברתיות, סקירת אפליקציות חדשות, סטארטאפים מבטיחים והתנסות עם (כמעט) כל מוצר חדש שיוצא לשוק.

הגב

8 תגובות על "מיקרוסופט: השנה שהייתה וזו שבדרך [סוף שנה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
א.א.
Guest

מס' הערות…
1. כשסופרים עלייה בנתח שוק במס' מדינות באירופה ולא כללית, זה לא מבשר טובות.. זה נשמע יותר תעלול יחצ"ני מאשר הישג אמיתי.
2. צרכנים שידרגו במהירות מווינדוס 8 ל8.1 כי הוא היה בחינם עבור רבים מהם, במסגרת הקמפיין של מייקרוסופט והנסיון למחות חלק מהזעם של רב המשתמשים ששידרגו מ7. עדיין, עצם העובדה שזה הדור השני של מע' ההפעלה עם התפישה העיצובית החדשה של מייקרוסופט והיא עדיין מסרבת להקשיב לדרישה של רבים מלקוחותיה לא מבשרת טובות. בנוסף- בערוב השמש על XP, לפחות כשמדובר בשוק הפרטי, אני שם לב לכאלו שמתעניינים בהפצות לינוקס בעלות ממשק דומה לשל ווינדוס הישנה והטובה וסולדים מ8.

ב. ב
Guest

מדהים לראות כתבה כזו
עכשיו זה ממש ברור כמה מימון מגיע מצידה של מיקרוסופט לאתר
כתבה מגמתית ולא ממש משקפת את המציאות
בהצלחה

יוני
Guest

מה היה מגמתי בכתבה?
אני לא "מעריץ גדול" של מיקרוסופט אבל בניגוד למה שא.א. ציין כבדרך אגב, דווקא מיקרוסופט היא מבין החברות היחידות שאשכרה מקשיבות למשתמשים שלה – כל שינויי המדיניות שהם עשו ב-xbox one ודפי ה-user voice שהם מתחזקים בקביעות.
לא רואים כאלה דברים אצל המתחרות…

א.א.
Guest
מעניין שהשינויים הללו הגיעו רק *אחרי* הפרסומים של סוני לגבי הקונסולה שלה.. הם עשו זאת כי המתחרה העיקרית שלהם בשוק מאוד תחרותי הציגה יתרונות משמעותיים מאוד במדיניות והיחס למשתמשים ואנשים אמרו זאת בקול רם- לא ממש הייתה להם ברירה. אני כיוונתי לעובדה שבגזרת מע' ההפעלה, בה אין לה מתחרה אמיתית במבט על השוק הגלובאלי, מע' המיועדת גם למגזר העסקי מבצעת בבת אחת שינוי דרסטי בעיצוב והממשק מבלי לאפשר עבודה גם בממשק הישן והמוכר, ולאחר ביקורת מצד כמעט כל גורם שהוא ואחוזי אימוץ לא מעודדים, התעלמה מהדרישה גם בעדכון הבא של המע' (מלבד שינוי קוסמטי קל) ועדיין לא ידוע אם תשנה… Read more »
יוני
Guest
א. ברור שהשינויים נעשו אחרי שסוני חשפה את הקונסולה שלה – סוני חשפה את הקונסולה שלה שבוע לפני מיקרוסופט ב. אני עובד בעבודה על windows 8.1, אני לא משתמש באפליקציות כי אין לי מה לעשות איתן אבל אני דווקא ממש מברך על מערכת החיפוש של windows 8 ובכלל, אני דווקא אוהב את השינוי הדרסטי. זה לא שינוי גדול מבחינת מחלקת it, ממשקי וכלי ה-administrator נשאו זהים ונוספו להם יכולות. השינוי הוא רק התצוגה ובעניין הזה, אני, בדיוק כמו שאר חברי לעבודה משתמשים במערכת כמו משתמש פרטי. אני בא בבוקר ופותח את המחשב בדיוק כמו משתמש פרטי. פשוט פותח תוכנות שונות… Read more »
א.א.
Guest
מייקרוסופט הכריזה על המדיניות שלה לפני ההשקה- עובדה שדיברו עליה בצורה נרחבת, את השינויים במדיניות קיבלנו רק אחרי שסוני הכריזה שהיא דוגלת באחת נוחה משמעותית כלפי המשתמשים.. בשוק מאוד תחרותי לא נורה למייקרוסופט ברירה. שוב, הדוג' הקלאסית היא עם ממשק ההתחל בווינדוס, שוק בו אין לה תחרות אמיתית. שנית, אני מברך אותך ואת חבריך על התמצאתכם המהירה, לא כולם נהנים מזמן הסתגלות מהיר שכזה.. "תצוגה" היא הגדרה רחבה מאוד ועובדה שאני שומע לא מעט על אנשים שמבזבזים זמן יקר על הבנה היכן כל דבר נמצא ואינספור קפיצות בין הממשקים שגורמות להתקפי זעם. בלי קשר, כשכמות כזו מקהל היעד מבקשת פיצ'ר… Read more »
רועי
Guest

כל עוד מערכות ההפעלה של מיקרוסופט ימשיכו להיות ללקוחות פרטיים במחיר הזוי החברה תמשיך בכישלונותיה האחרונים.
חבל…

ר.פ.
Guest

קראתי את הכתבה והדברים נראו לי סבירים והגונים, אולם לדעתי אתם (וביתר דיוק: חן אידן) מוכרחים להתייחס לטענת המגיב\ה ב.ב., דהיינו: מימון מצד מיקרוסופט, כתבה מגמתית, וכו'. אי-התייחסות כמוה כהודאה באשמה.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: