Magpad: טאבלט פשוט או קורא משודרג? / סקירה

יצרנית המסכים המיתולוגית Mag מציעה לנו מחשב לוח חדש, שלא מנסה להיות אייפד קילר. אז מה הוא כן מנסה להיות?

צילום: יח"צ

כשהייתי צעיר יותר, ואנשים ויתרו סוף סוף על מסכי ה-CGA שלהם ועברו למסכי 14″, או אפילו מסכים עצומים בגודל 15″, החברה הנחשבת ביותר בתחום המסכים בארץ הייתה Mag. גם כשכולם עברו למסכי 17″ ואפילו 19″, מאג עדיין שלטה בשוק המסכים בארץ.

רק עם כניסת המסכים הדקים לתחום המחשבים המונופול נשבר, ולמרות שהחברה עדיין קיימת ומוכרת גם היום, הרוב בוחרים במסכים אחרים. אולי בניסיון להמציא את עצמה מחדש כדי לא לאבד רלוונטיות, מציעה כעת החברה מוצר חדש – מחשב לוח מבוסס אנדרואיד שנוצר במיוחד עבור השוק הישראלי: ה-Magpad.

אלא שהגדרת המוצר ושמו בעייתיים. המילה Pad מייד מזכירה למי שקורא אותה את ה-iPad, וגם ההגדרה כמחשב לוח מציבה את הלוח החדש באותה קטגוריה עם ה-iPad, ועם מגוון טאבלטים מבוססי אנדרואיד כמו הזום של מוטורולה, הסליידר והטרנספורמר של אסוס, או סדרת הגלאקסי טאב של סמסונג, וזה בכלל לא הכיוון אליו מכוון המכשיר החדש. הוא גם לא מנסה להיות טאבלט זול יותר עבור מי שלא יכול להרשות לעצמו את אחד הטאבלטים שהוזכרו למעלה, שמחירם בערך כפול משלו. לא, המכשיר הזה לא מנסה להידחק לקצה האחורי של קבוצת הטאבלטים, אלא דווקא לקצה העליון של קבוצת הקוראים האלקטרוניים, וכך צריך להתייחס אליו.

מסך ו…זהו בערך

מלבד מסך, מעבד וזיכרון, לא תמצאו הרבה ב-MagPad. אין לו מצלמה, אבל מצלמה בטאבלט היא בכל מקרה דבר מיותר – כמעט שבלתי אפשרי להחזיק את הדברים האלה בצורה יציבה בשביל להפיק תמונה סבירה, בוודאי שלא טובה. גם מקלט GPS לא תמצאו כאן, אבל רוב אפליקציות הניווט מצריכות חיבור רשת קבוע, כך שגם רוב הטאבלטים האחרים, שאינם כוללים חיבור דור 3 ברוב המקרים, לא באמת צריכים אחד.

מה שכן תמצאו הוא מסך בגודל 8.4″, ביחס של 4:3 ורזולוציה לא רעה של 800X600, יחד עם כרטיס רשת אלחוטי בתקן N. המסך עצמו, למרות השם הטוב שהיה לחברת MAG בתחום, לא מדהים. הוא אמנם נראה טוב כשמסתכלים עליו מהזווית הנכונה, אבל זוויות הצפיה שלו מוגבלות מאוד. תוכלו לצפות בו לבד, אבל אם תרצו לצפות בתוכן כלשהו בשניים, סביר להניח שכבר תאבדו חלק מהצבעים. בנוסף, יש לו זיכרון פנימי בנפח 4 ג’יגה. מבחינת חיבורים, תוכלו למצוא בתחתית המכשיר חיבור מיני USB לצורך העברת תכנים, שלמרבה הצער לא יכול לשמש לטעינת הסוללה, חיבור למטען, וחריץ לכרטיסי זיכרון מסוג SD. כן, מהסוג הגדול.

אנדרואיד ערומקו

יח"צ

המכשיר מגיע עם אנדרואיד בגרסה 2.3, ולא 3.1 למרבה הצער. לא רק שהוא מגיע עם גרסאת אנדרואיד שנועדה לטלפונים ולא למחשבי לוח, הוא גם מגיע עם מבחר מאוד מצומצם של אפליקציות מותקנות מראש. אפילו אפליקציות חברתיות או אפליקציית דואר לא מותקנות עליו כשהוא יוצא מהקופסא. למעשה, אפילו אפליקציית השוק לא מותקנת, אבל קובץ ההתקנה שלה נמצא בזכרון הפנימי של המכשיר ובתוך הקופסא מגיע גם דף עם הסבר מפורט כיצד להתקין אותה – אני ממליץ לעקוב אחרי ההוראות ולא לרוץ קדימה, כי אתם עלולים למצוא את עצמכם עם מכשיר בלי עברית, ואז תצטרכו לשחזר את הגדרות היצרן בשביל לקבל אותה בחזרה, מה שיכלול את מחיקת כל האפליקציות שהתקנתם (לא הרבה, כי זה קורה במהלך התקנת השוק) וההגדרות שקבעתם.

עוד בעיה היא שמכיוון שהמכשיר נוצר עבור השוק הישראלי, לא תמצאו התייחסות אליו באתרים כמו xda-developers, ולכן הסיכויים לראות רומים שבושלו במיוחד עבורו ברשת נמוכים. האפליקציות שכן מגיעות עם המכשיר הן אפליקציות לצריכת תוכן. נגן המוזיקה הוא סביר לחלוטין, אבל לא תומך בקבצי FLAC, כך שמי שרוצה לשמוע את המוזיקה שלו מקבצים כאלה יצטרך להוריד נגן תומך, אבל עם זכרון בנפח של 4 ג’יגה לא הייתי ממליץ על שימוש בפורמט זולל נפח איחסון שכזה. האפליקציה השניה היא קורא הספרים, ואותו הייתי ממליץ להחליף מיד. הוא לא היה נוח במיוחד, והתמיכה שלו בעברית הייתה גרועה מאוד. למרבה המזל, בשוק האנדרואיד כבר נמצא קורא אחד שתומך בעברית בצורה מצויינת – Moon+ Reader, החיסרון היחיד שלו הוא שהפיכת הדפים עדיין מתבצעת באותו כיוון כמו באנגלית, אבל הבעיה הזאת קיימת גם בקורא שמגיע במכשיר. למרבה הצער, לא תוכלו להחליף את הקיצור שבכפתור הקורא האלקטרוני שנמצא בשולחן העבודה שמגיע עם מכשיר – שווה לשקול להחליף גם אותו לאחד משולחנות העבודה החליפיים הרבים שאפשר למצוא בשוק.

הדובדבן שבקצפת הוא נגן הוידאו. מדובר בנגן לא רע בכלל, שתומך גם בקבצי MKV, שהם לא חלק מהפורמטים בהם אנדרואיד תומך בדרך כלל. הקבצים מנוגנים בצורה חלקה לגמרי, כולל קפיצות זמנים מהירות, והבעיה היחידה היא שאין תמיכה בכתוביות, אבל מי שלא זקוק לכתוביות, לא יצטרך נגן אחר. חשוב לציין שבמחשבי לוח ומכשירים מבוססי מעבדים שאמורים להיות חזקים משמעותית, לא הצלחתי להגיע לניגון חלק כזה של קבצי MKV, כך שאם המטרה שלכם ברכישת מחשב לוח היא צפייה בקבצי MKV, המכשיר הזה עדיף על הטרנספורמר של אסוס, וככל הנראה על כל טאבלט אנדרואידי מבוסס טגרה 2 שתוכלו למצוא.

בסך הכל, מדובר במכשיר מוצלח למדי. הוא מאפשר לקרוא על מסך בגודל נוח, לא גדול מדי, ויותר גדול מרוב הקוראים האלקטרוניים שתוכלו למצוא. הוא מאפשר גם צפייה בסרטים, משחקי אנדרואיד שונים ושימוש באפליקציות חברתיות, ברגע שתתקינו את כל אלה. אם אתם מחפשים מכשיר לקריאה נטו, ומתכננים להשקיע שעות בקריאה מדי יום, הוא לא מומלץ – מסך ה-LED פחות נעים לעיניים ממסך של קורא ייעודי, במיוחד לאורך זמן, ואורך הסוללה שלו קצר משמעותית מזה של קורא ייעודי, שיכול להחזיק שבועות בין טעינה לטעינה. מצד שני, אם אתם מעוניינים בקריאת ספרים בעברית, אין לכם הרבה אופציות מלבד e-Vrit (יש עוד אופציות, אבל לא רבות), שנחשב לקורא בינוני למדי, כך שאולי לא כדאי למהר לוותר על ה-MagPad במקרה כזה. רק תזכרו שתצטרכו להשקיע מעט עבודה בהתאמתו אליכם לפני שאתם מתחילים לקרוא.

יתרונות:

  • מסך גדול יחסית לקורא
  • גמישות בבחירת אפליקציות: מבוסס אנדרואיד
  • מנגן קבצי MKV בצורה מצויינת

חסרונות:

  • זוויות צפייה מוגבלות
  • מסך LED מגביל את זמן הקריאה האפשרי
  • סוללה בינונית עד חלשה
  • אין תמיכה של קהילת המפתחים

 

מפרט טכני

מידות: 15X20.7X1.1 ס”מ

משקל: 500 גרם

גודל מסך: 8.4″

מחיר מומלץ: 1,199 ש”ח

Avatar

איתי חורב

אני איתי, וביליתי למעלה מ80% מחיי במשחקים. משחקי מחשב כשהייתי ילד, משחקי תפקידים (לא כאלה!) בגיל מאוחר יותר, ועכשיו משחקי קונסולות. יש לי PS3 ו XBOX360 ואני לא חושש להשתמש בהם!

הגב

2 תגובות על "Magpad: טאבלט פשוט או קורא משודרג? / סקירה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
עומר
Guest

מאכזב מאוד, אבל לא ציפיתי ליותר מזה.
לא שווה 1200 ש”ח, לדעתי.

אוראל
Guest

גם לדעתי הוא לא שווה את הכסף .. ראיתי את המסך שלו .. נראה פשוט זוועה .. מזכיר את המסכים של הנוקיות הישנות (כדוגמת 3100)

wpDiscuz

תגיות לכתבה: