ריבוי מסלולי התמיכה בעולם התמריצים הממשלתיים: כיצד להתמצא בכאוס?

בחירת התוכנית הרלוונטית והאטרקטיבית ביותר לגיוס הון ממשלתי לסטארטאפ שלכם היא קריטית. כך תעשו זאת נכון.

shutterstock

הפוסט נכתב ע”י מעיין אבניאון, מנהלת פרויקטים בכירה בחברת Sunrise Projects.

דמיינו לעצמכם את עץ ההחלטות בפניו ניצב מנכ”ל של חברת סטארטאפ השוקדת על פיתוח מוצר חדש. ענף ראשון מתפצל לתתי ענפים בנושא הכוונת המו”פ. ענף שני, מתייחס לנושא השיווק וההכוונה האסטרטגית של החברה. שלישי, לניהול השוטף של העובדים וקבלני המשנה, רביעי, עוסק ברגולציה ורישום IP והרשימה עוד ארוכה.

גם אם תנסו ותתרכזו רק בענף המתייחס לגיוס הון, תגלו פיצולים והסתעפויות כה רבות שמפתיע איך המנכ”ל מצליח לנווט את דרכו לעבר הפרי הבשל. ענף ירוק זה, מתפצל כבר בשלביו הראשונים לגיוס הון ממשקיעים פרטיים ומקרנות שונות בתמורה ל-equity מהחברה, ואילו ענף מקביל, מתייחס לגיוס הון ממקורות ממשלתיים, שאינו מוביל לדילול המניות של בעלי החברה.

התמקדות מעמיקה אף יותר בענף המענקים הממשלתיים, חושפת פיצול נוסף למעל ל-20 (!) ענפים דקים יותר, המייצגים תוכניות שונות לסיוע ולתמיכה ממשלתית. מעבר למגבלת הזמן הטבעית של המנכ”ל, היכולת שלו להחליט לאיזה ענף לגשת, הינה מוגבלת ממספר טעמים. ראשית, מתבצעת השקה שוטפת של תוכניות חדשות וקולות קוראים מוגבלים בזמן, אשר קשה לעקוב אחר פרסומם. שנית, המידע אודות התוכניות השונות אינו מאוגד במקום אחד וקיים קושי מהותי לקבל תמונה מלאה ומקיפה בנושא ולהתמצא במפת האפשרויות השונות. ולבסוף, נתונים מהותיים כגון אחוזי הצלחה בכל תוכנית, מצב תזרים המזומנים של המדען הראשי וקריטריונים א-פורמליים משמעותיים להצלחה, אינם תמיד חשופים לציבור.

מובן, שבחירת מסלול לא מיטבי עבור החברה, יוביל במקרה הטוב לקבלת מענק שאינו תואם את צרכי החברה ואינו מקדם משמעותית את תוכנית המו”פ, ובמקרה הרע, לאי קבלת מענק בכלל. במטרה להקל על נושא חשוב זה, של בחירת התוכנית הרלוונטית והאטרקטיבית ביותר לגיוס הון ממשלתי , סיכמנו מספר שיקולים מרכזיים המשפיעים על בחירת הענף הנכון:

1. סטטוס הפיתוח

התוכניות המוצעות מתאימות לשלבי פיתוח שונים ולכן על החברה למקם את עצמה ב- Timeline הנכון, בהתאם לסטאטוס הפיתוח. למשל, אם אתה מהנדס תוכנה עם רעיון מבטיח לפיתוח הדור הבא בתוכנות הניווט, תוכנית “תנופה” תסייע לך לקידום הרעיון עד לשלב הצגת הוכחת היתכנות טכנולוגית וישימות עסקית. לעומת זאת, אם אתם שלושה חברים לעבודה שכבר עזבתם את ה-Day Job שלכם, ואתם פועלים באופן מואץ לפיתוח פתרון לזיהום מי התהום, תוכנית “החממות הטכנולוגיות” תתאים לכם לבניית אב טיפוס ראשון למערכת. לחילופין, אם אתם מנהלי פיתוח בחברה שמעוניינת במימון לפיתוח דור ב’ ומתקדם של המוצר שלה לביצוע ניתוחים זעיר-פולשניים, תוכנית “המו”פ התחרותי” צריכה להיות הבחירה שלכם.

2. גובה התקציב המבוקש

התוכניות השונות מאופיינות בגובה מענקים משתנה ובזמני הגשה שונים בהתאם לגובה התקציב. כך, שהגשה לתוכנית “המו”פ התחרותי” במשך כל חודשי השנה מוגבלת בהגשת תקציב של עד 10 מיליון ₪, ואילו הגשה של תקציב גבוה מכך מחייבת הגשה בחודש ינואר בלבד, במסגרת מגרש המשחקים של החברות הגדולות. בנוסף, כאשר בוחנים אופציה של מימון פרויקט דו-לאומי, תקרת המענקים הינה מוגבלת בהתאם לכל קרן ותוכנית. למשל, חברה בתחום האנרגיה הירוקה שמגישה בשיתוף עם חברה אמריקאית פרוייקט למימון של  “קרן BIRD, מוגבלת בתקציב של 1 מיליון דולר.

3. יכולת המימון המשלים

מימון משלים הינו הסכום שמשלים את החלק היחסי שבו המדען לא תומך במסגרת המענק. תוכניות שונות מחייבות הצגת מימון משלים לפרויקט במועדים משתנים מזמן הגשת הבקשה. אם אתם יזמים של חברה שזה עתה הוקמה, וטרם גייסתם הון ראשוני, תוכנית “חברות מתחילות” תאפשר לכם הצגת מימון משלים גם 6 חודשים לאחר קבלת אישור המדען הראשי, ובכך תסייע לכם לאתר משקיעים שייהנו מתמיכה מובטחת של 50% מימון ע”י המדינה. עם זאת, במידה ואתם מנהלי כספים בחברה שסגרה לאחרונה סבב גיוס וברצונכם למנף את הגיוס לתמיכה נוספת מצד המדינה, תוכנית “המו”פ התחרותי” אטרקטיבית יותר עבורכם.

4. תחום פעילות

המדען הראשי משיק תוכניות המיועדות לתחומים שונים אותם הוא מעוניין לקדם באופן פעיל. תוכניות אלו הינן אטרקטיביות במיוחד מבחינת אחוזי התמיכה. למשל, לחברה המפתחת כלי למניעת התקפות זדוניות בסמארטפונים כדאי לגשת למסלול “קידמ”ה” המקדם טכנולוגיות סייבר ומבטיח אחוזי תמיכה גבוהים של כ-50% והטבות נוספות, ואילו חברה המפתחת יכולת תקשורת מוצפנת מול לוויניים, תהנה מיתרונותיה המובהקים של התוכנית המיועדת ל”טכנולוגיות חלל” ומאפשרת פוטנציאלית להגיע למימון של 85% מהתקציב המאושר.

5. ביסוס שיתוף פעולה מול חברה מחו”ל

קיימות תוכניות ומסלולים בינלאומיים רבים בנושא זה. חשוב להכיר, כי תוכניות אלו לרוב מאופיינות בעבודת הכנה מאסיבית יותר, בשיעורי הצלחה נמוכים יותר, ובבירוקרטיה מורכבת לצורך ההגשה לאור מעורבות צד נוסף בתהליך. יחד עם זאת, לתוכניות אלו ערך מוסף רב בקידום השת”פ מול שותף עסקי מחו”ל, במיסוד היחסים והכנסתם תחת מטריה חיצונית המחייבת עמידה בלוחות זמנים והאצת ההתקדמות, ובחשיפה לאמצעי שיווק ומכירות רחבים יותר ע”י השותף. לדוגמא, תוכנית “ישראל-יוון” שהושקה לאחרונה וזוכה לתשומת לב רבה בתעשייה, קוראת להגשת פרויקטים בהן מתבצע שיתוף פעולה טכנולוגי, בכל תחום פעילות, בין חברה מישראל לחברה מיוון.

6. ביסוס שיתוף פעולה מול אקדמיה

תחום זה זוכה אף הוא לתשומת לב מיוחדת של המדען הראשי בדמות תוכניות המאפשרות תמיכה במחקר אקדמי ובחברה תעשייתית המשלבות פעולה לשם פיתוח טכנולוגי משמעותי. תוכניות אלו נבדלות זו מזו על בסיס היחס של המשאבים  שכל צד תורם לשיתוף הפעולה, ועל בסיס גובה מענקים משתנה. לשם ההמחשה, במידה ואתה מנכ”ל בחברה המפתחת מערכות מבוססות ראייה ממוכנת ואתה מעוניין לבצע שת”פ עם חוקרים מטעם מעבדה באוניברסיטה מובילה, שפרסמו לאחרונה מאמר אודות טכנולוגיה העשויה לשמש אותך בפיתוחי המשך של מוצרי החברה, תוכנית “מגנטו”ן” תאפשר לך ביצוע הוכחת היתכנות טכנולוגית/מערכתית של הישגי המחקר האקדמי, בסיומה תוכל לקבל החלטה על כדאיות הכניסה לתהליך פיתוח מלא.

לסיכום, ההיצע הגדול של מסלולים גורם לא פעם לבלבול בקרב החברות המעוניינות בתמיכת המדען הראשי, דבר המקשה עליהן להחליט על המסלול האולטימטיבי עבורן. הבלבול ואי הבהירות בקרב החברות, מותירים את החברות באפלה וההשלכות לכך ברורות: חברות לא ממצות את מלוא הפוטנציאל שלהן בתחומי התמריצים הממשלתיים. כמו כן, מסלולים רבים נשארים “יתומים” בשל חוסר הענות והתקציב שהוקצה עבורם חוזר לקופת המדינה.

קרדיט תמונה: Choices via Shutterstock

הכתבה בחסות סאנרייז

חברת סאנרייז פרוייקטים , פועלת מזה שנים בתחום תמריצי המו"פ בישראל ומבצעת בהצלחה רבה את ההתאמה שבין החברה לבין מסלול התמיכה האופטימאלי עבורה. סאנרייז מספקת פתרון מלא, החל מאיתור המסלול המתאים וכלה בליווי החברה מול לשכת המדען הראשי בתהליך הגשת הבקשה ולאחריו, והכל באופן המבטיח ניצול אופטימאלי של מגוון מענקי המו"פ הנגישים, ובהשקעה מינימאלית של זמן ומשאבים של מובילי החברה.

Avatar

Sunrise Projects

הגב

הגב ראשון!

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: