האמת המלאה על משטחי קירור למחשבים ניידים

אחת הבעיות הראשונות שהתעוררו אחרי המצאת המחשבים הניידים, הייתה ההתחממות המהירה שלהם, אשר גרמה ללא מעט בעיות. אחד הפתרונות שהוצעו לבעיית היו משטחי קירור מיוחד. אלעד אברון בודק האם משטחי קירור ללפטופים באמת עובדים – ואם כן, עד כמה ומתי?

Logitech Cooling Pad N100

תשאלו כל טכנאי מחשבים מתחיל והוא יגיד לכם שהאויב הכי גדול של המחשב שלכם הוא חום. אם אין למחשב מספיק מאווררים ומספיק כיוונים לזרוק אוויר חם שיוצא מהמעבד, מהכוננים, ומשאר הרכיבים – הוא יאט ויקרטע עד שהוא יתקע, ואפילו – במקרים קשים – יפגם בצורה בלתי ניתנת לתיקון.

אין זה פלא איפה שהבעיה הכי גדולה במחשבים ניידים, בהיותם קטנים ומצומצמים, היא התחממות. אין מי שעובד על מחשב נייד ולא מכיר את התחושה של החום שבוקעת מתחתית המחשב כשהוא יושב על הברכיים, או לחלופין את התחושה הלא נעימה מתחת לידיים בעת ההקלדה. מחשבים ניידים הם פקעות של חום, ולפעמים נראה שהם נועדו לחיים קצרים בהיותם כה נוטים להתחממות.

לרוב בעלי הלפטופים יש גם יחס מסויג כלפי משטחי קירור ללפטופים. זה נראה כמו עוד גאדג’ט שכל המטרה שלו היא לגזול מכם כסף עבור אביזר שרק נראה (ולעיתים גם נשמע) כאילו הוא עושה משהו.

אני חייב להודות שהייתי ספקן. זה לא מנע ממני לקנות משטח קירור למחשב שלי, כמובן, אבל תמיד התייחסתי אליו באמביוולנטיות. לא מומש האמנתי שהוא עושה משהו חוץ מלספק משטח מבודד ביני לבין הלפטופ. את אותה התוצאה הייתי משיג באותה הקלות באמצעות ספר או כרית.

האמנם?

במסגרת ניסיונותיי לבדוק את מחשבה הנייד של אחת מידידותי, הרצתי בדיקת התחממות באמצעות תוכנת Everest, שנתנה לי גרף יפה של תגובת המכשור במחשב למבחני ביצועים שונים על ציר של זמן. כשהיה עלי להשאיר את המחשב לאורך זמן שמתי תחתיו את משטח הקירור, בעודי שואל את עצי “האם זה באמת עובד”, היכה בי הרעיון  שהנה זו השיטה לבדוק האם וכיצד משטחי הקירור למחשבים ניידים באמת עובדים?!

לקחתי את המחשב הנייד שלי (Dell XPS M1330) ואת משטח הקירור שלי, ויצאתי לדרך.

קו בסיס

השלב הראשון בכל ניסוי או בדיקה הם קביעת קו בסיס. כדי לדעת אם משטחי הקירור באמת עובדים, קודם אנחנו צריכים לראות איך המחשב מתפקד במצב ‘רגיל’ – ללא משטח קירור, וללא עומס כלשהו על המערכת. לשם כך לא זקוק מאמץ רב, כל שעשיתי הוא להדליק א תתוכנת המדידה ולהשאיר את המחשב דולק לחמש דקות. התוצאה היתה די אחידה כמתבקש:

מלבד כמה קפיצות במעבד שנגרמות בעקבות פעולות שהאנטי וירוס מבצע בעת זמן ‘מנוחה’, הקו די אחיד ונע סביב 45 מעלות. זה נמשך ככה כל עוד אין התערבות של המשתמש במערכת, ולא מטפס או צונח.

הכנסת משטח הקירור

בשלב הבא הכנסתי את משטח הקירור והפעלתי אותו. מדובר במשטח מסוג Logitech N100, שהוא אמנם מעט יוקרתי בשל העיצוב והחברה, אבל בהחלט שאינו מהמתקדמים או החזקים בשוק. המאוורר שלו יחסית קטן (ושקט בשל כך), ולא ציפיתי שהוא יעשה הרבה – מאחר וראיתי מאווררים יותר זולים ויותר חזקים ממנו בהרבה עושים הרבה רעש ומעט אוויר.

אבל מסתבר שטעיתי.

התוצאות מרגע הכנסת המאוורר די ברורות:

ישנה ירידה די ברורה בטמפרטורות בכל החיישנים מרגע הכנסת משטח הקירור למשוואה. הירידה נבלמת בסביבות 35 מעלות, והטמפרטורות נשארות די קבועות סביב המספר הזה כל זמן שאין פעילות במחשב. אבל איך יתמודד משטח הקירור מול מבחני הביצועים הקדחתניים של Everest?

קו בסיס – מבחני לחץ

גם כאן אנחנו לא פטורים מיצירת קו בסיס. זאת לא חוכמה להשוות את ביצועי משטח הקירור בעת בדיקות ביצועים לאותן תוצאות ללא הבדיקות – מבלי לבדוק מה ההבדל בין הטמפרטורות של המחשב בעת הבדיקות ובלעדיהן, בלי המשטח. כך לא רק נוכל לראות עד כמה פעולות כבדות במחשבות משפיעות על ההתחממות שלו, אלא נוכל לראות עד כמה – אם בכלל, עוזר משטח הקירור להתמודד מול עליות החום הצפויות הללו. לשם יצירת קו הבסיס, כמו בפעם הקודמת הרצתי את תוכנת הדיאגנוסטיקה לכמה דקות ללא כל פעולה, וללא משטח הקירור. כצפוי, התוצאות די זהות לקו הבסיס המקורי:

מבחן לחץ

לאחר מכן הפעלתי את בדיקות המערכת. מדובר בסדרה של בדיקות “Stress Test” שרצות בו זמנית ומפעילות ‘לחץ’ שך 100% על המעבד, הזכרון, והדיסק הקשיח – במטרה לנסות לגרום להם להתחמם. הטמפרטורות עלו באופן קל (כ- 10 מעלות) בכל החיישנים, מלבד המעבד שקפץ קפיצה משמעותית (ל- 70 מעלות ויותר!):

מבחן לחץ – הכנסת משטח קירור

מתמטיקה פשוטה מלמדת שאם משטח הקירור הוריד את הטמפרטורה ב- 10 מעלות במבחן מצב ההמתנה, ומבחני הלחץ העלו את הטמפרטורה בכ- 10 מעלות, אזי שהכנסת משטח הקירור למבחני הלחץ אמורה להחזיר את הטמפרטורה למצבה ה- ‘טבעי’. זה לא בדיוק המקרה, מאחר וכנראה שהחום של המעבד – שעלה בהרבה מ- 10 מעלות, משפיע על שאר הרכיבים מסביבו (חום, כמו שאנחנו יודעים, היא תכונה שמתפשטת). אז אמנם ישנה התקררות קלה עם הצגת משטח הקירור, אבל לא חזרה מוחלטת לקו הבסיס:

המעבד, כפי שאתם רואים – לא השופע בכלל.

אז מה למדנו?

משטח הקירור בהחלט עושה משהו. אי אפשר להגיד שהוא מוריד את הטמפרטורות של המחשב באופן קיצוני כשהוא פועל, אבל כשהוא במצב ‘המתנה’ הוא בהחלט מקרר אותו באופן די בולט. ה- ‘קירור’ שמתבצע בעת פעולה כבדה לא משפיע בכלל על המעבד אלא בעיקר על הרכיבים המשניים, וגם שם ההבדל אינו ענק – מדובר בירידה של כמה מעלות בודדות.

עם זאת, חשוב לזכור שמדובר במאוורר פשוט וקטן – כשבשוק מוצעים מספר מאווררים גדולים ואימתניים בהרבה יותר מה- N100 של Logitech.

בעוד שיתכן שאלה עושים עבודה הרבה יותר טובה (מה שאבדוק בפרק הבא של סדרת הכתבות הזו), גם ה- N100 אינו רק ‘עבודה בעיניים’. הוא בהחלט מקרר את המחשב, וחשוב לזכור שרוב הזמן רובנו איננו נמצאים על 100% צריכת מעבד, מה שאומר ש- 10 המעלות שהמשטח הוריד בעת מצב ‘המתנה’ בהחלט יכולות להיות מורגשות בעת עבודה סטנדרטית.

אם אתם מחפשים משהו שיעשה עבודת קירור בסיסית, שקטה, ולעניין: ה- N100 הוא בשבילכם. בפרק הבא בסדרה נבדוק את אחד ממשטחי הקירור האימתניים והמעוצבים של Cooler Master.

יום קריר לכולם!

אלעד אברון

עובד בחנות מחשבים מוכרת כמוכר ביום ובונה אתרים ואפליקציות בלילה. פנבוי גאה של מיקרוסופט וממגיניה הגדולים ביותר (גם בלי שהם אי פעם שילמו לו גרוש אחד שחוק). חובב לא קטן של משחקי מחשב ווידאו, ובעבר כתב במגזין משחקים ישראלי מפורסם. אלעד גם כותב באתר הבלוגים של מיקרוסופט ישראל, והתמחה בעבר בניהול רשתות.

הגב

10 תגובות על "האמת המלאה על משטחי קירור למחשבים ניידים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
חגי
Guest

אני ממליץ לשתף בבדיקה גם מערכות קרור פאסיבית של Chillpack.
http://www.chillpak.com/

נמי
Guest

איך הג'ל לא חוסם זרימת אוויר לפתחים שממוקמים בתחתית המחשב?

דב
Guest

ישנה עלות סמויה שלא התייחסת אליה: הסירבול.
אנחנו רוכשים את המחשבים הניידים מתוך כוונה שהם יהיו קלים ביותר הוספת משטח הקירור מכבידה על התיקים דורשת התעסקות בחיבור המשטח לחשמל ובקיצור הופכת את המחשב הנייד למחשב שכבד ומסורבל.
כאשר מביאים זאת בחשבון משטח הקרור מיותר.

אנטון
Guest

כתבה מעניינת מאוד וגם מועילה! לפני כמה ימים קניתי משטח קירור לנטבוק שלי ועכשיו הוא פשוט קפוא חחח…

אביטל בר גיורא
Guest
אביטל בר גיורא

טוב התרשמתי, אז אלעד, איזה משטח קירור לקנות????

עמית צדיק
Guest

תודה על המידע, מתכנן לקנות אחד בקרוב.

the coolest
Guest

גם אני חושב שמומלץ לשלב משטח קירור ללפטופ, אבל התלבט איזה לקנות וכמה להשקיע באחד כזה.
ראיתי באיביי כמה שנראים טוב אך קשה לי להחליט איזה הכי כדאי מבחינת עלות-תועלת. (יש הבדלים במספר המאווררים, גודל המאווררים, עוצמת הרעש, עובי המשטח, מותג/מוצר סיני 'פשוט')

אשמח לשמוע את דעתך בנושא וגם חוות דעת אישיות של אנשים שקנו משטחים מכל מיני סוגים ויכולים להעיד על יעילותם/חוסר יעילותם בשטח :)

אבו-בכר
Guest

חתולים שולטים

זה
Guest

שאלה:
האם שהמחשב יותר קר המעבד יעבוד יותר חזק או שלא?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: