עצמאות 2011: הטכנולוגיות הישראליות שכבשו את העולם

פרויקט מיוחד לכבוד יום העצמאות. מדינה וצעירה על כך-כך הרבה טכנולוגיות ששינו את פני הגלובוס. נדב דופמן גור מביא את הטכנולוגיות הישראליות שעושות חיל ברחבי העולם.

cc-by RonAlmog. flickr

בעולם הטכנולוגי של היום, ישנם פיתוחים רבים שאנו לוקחים כמובנים מאליהם. התרגלנו שיש לנו טכנולוגיה מתקדמת, סמארטפונים כמעט בכל כיס, וגישה קבועה אל המידע האצור ברחבי האינטרנט.

לכבוד יום העצמאות ה-63 של מדינת ישראל, החלטנו לצאת ולבחון מספר טכנולוגיות ישראליות הפזורות ברחבי העולם ולראות מי עומד מאחוריהן ומה מקורן האמיתי.

.

הדור הבא של בקרי השליטה – חיישני תנועה

הטכנולוגיה של פריימסנס כאן בפנים. יח"צ

בתחום החומרה, אחד המוצרים החמים של השנה האחרונה, ואחד ממוצרי הצריכה הנמכרים ביותר הוא הקינקט מבית מיקרוסופט. הקינקט הוא חיישן הכולל רכיב שמאיר את החדר באור אינפרא-אדום, ומצלמה מיוחדת שיודעת לפענח באמצעות אלומות האור האדומות את המבנה התלת-מימדי של החדר, ואת המיקום שלנו בו. באמצעות חיבור החיישן הזה אל קונסולת המשחקים של מיקרוסופט, ניתן לשחק משחקים רבים ללא שלט, אלא באמצעות תנועות הגוף במרחב.
בנוסף לשימושים הפורמליים של הקינקט, מאז שהתפרסמה ברשת האינטרנט דרך בה ניתן להשתמש בו לחיבור לממשקים אחרים, נמצאו עשרות ומאות שימושים חדשים לחיישן החכם של מיקרוסופט. שימושים אלה כוללים תחומים הנוגעים לעולם הרפואה, חינוך, אנימציה, ועוד.

מעטים יודעים שבקר הקינקט מבוסס למעשה על תוצר ישראלי של חברת PrimeSense. החברה, שנוסדה בשנת 2005, פיתחה את המצלמה החכמה שבקינקט, ובאמצעותה מצליח הקינקט לזהות את המבנה התלת-מימדי של החדר בו נמצא השחקן. הקינקט עצמו מכיל בנוסף למצלמה גם שבב חשוב נוסף מתוצרת החברה, שהוא למעשה "המוח" של המכשיר, והוא זה שמפענח את המידע שמגיע מהמצלמה.

מגלולת מצלמה ועד ל-MRI

יש כאן מצלמה בפנים. הגלולה של גיוון אימג'ינג. יח"צ

בתחום הרפואה, ישראל חלוצה במספר תחומים. מבין כולם, ניתן לציין מספר טכנולוגיות שפותחו כאן בארץ, והראשונה היא חברת גיוון אימג'ינג (Given Imaging), החברה שפיתחה את המצלמה בגודל של גלולה. מקורה של החברה ביקנעם ועל פיתוחה נמנת מצלמה זעירה שמגיעה במימדים של גלולה, כאילו היתה תרופה לכל דבר. לאחר הבליעה, המצלמה עושה את דרכה לאורך מערכת העיכול ויכולה לשדר את התמונות של חלקה הפנימי של מערכת העיכול, לכל אורכה. יתרונה הגדול של המצלמה הזעירה מול טכנולוגיות צילום אחרות, כגון קולונוסקופיה, היא בכך שהיא מאפשרת לרופאים גם הצצה אל המעי הדק. החברה היום נחשבת למובילה בתחומה, ועד כה נעזרו בשירותי המצלמה הזעירה שלה מעל למיליון חולים ברחבי העולם.

תחום אחר בו ישראל מצטיינת הוא דימות תהודה מגנטית, הידוע יותר בראשי התיבות MRI. חברת אלסינט, שבעבר היתה יצרנית ציוד רפואי וייצרה מכשירי MRI, נרכשה על-ידי חברת Philips והפכה ל-Philips Medical. החברה היתה מהמובילות בעולם בטכנולוגיית ה-MRI. גם מכוני מחקר, כגון מכון ויצמן, פיתחו שיטות וטכניקות לשכלל את סריקת ה-MRI כך שתוכל לזהות בצורה יעילה יותר גידולים סרטניים בגוף. טכנולוגיית ה-MRI מאפשרת לרופאים לקבל הרבה יותר מידע מאשר בצילומי רנטגן, ולהגיע כך לאבחנה טובה יותר ובשלב מוקדם יותר של המחלה.

הקישוריות של מכשירי הסלולר והלב של המחשב

הדור החדש של מעבדי אינטל. גם הוא פותח בישראל. יח"צ

אם יש לכם מכשיר סלולרי מהדור השלישי, ועל אחת כמה וכמה אם שדרגתם מכשיר בשנתיים האחרונות, קיים סיכוי סביר שבתוכו מתחבא שבב של חברת טקסס אינטרומנטס, אשר פותח כאן בארץ, במרכז הפיתוח של החברה ברעננה. השבב המדובר מאפשר למכשירי הסלולר שלכם להנות מקישוריות בלוטות' ו-Wi-Fi, וזוכה להצלחה רבה לאור העובדה שהוא משלב בין קישוריות לאורך זמן ובמקביל הוא בעל צריכת חשמל נמוכה במיוחד. בזכות תכונות אלו יצרניות סלולר רבות בוחרות בו כאשר הן מתכננות את המכשירים הסלולריים שלהן.

מוצר בולט נוסף מעולם השבבים, שהפך לשם דבר בכל מה שקשור למחשבים ביתיים, הוא המעבדים של אינטל. משפחת מעבדי הפנטיום וצאצאיה, היו ועודם הלב הפועם במיליוני בתים ברחבי העולם. מעבדי הפנטיום פותחו כאן בארץ, במרכז הפיתוח של אינטל בחיפה. בזכות ההצלחה של הדור הראשון של מעבדי הפנטיום, זכה מרכז הפיתוח שבחיפה לתשואה עולמית, והפך לאחד ממרכזי הפיתוח המובילים של החברה בכל הקשור במעבדים.

מאז פותח הדור הראשון, אינטל הרחיבה את מרכז המחקר והפיתוח בחיפה וכיום חלק ניכר מטכנולוגיות המעבדים שנמכרות על-ידי אינטל, מפותחות אף הם כאן בישראל.

ממציאת ההודעות המיידיות

את גוגל כולכם מכירים, ובוודאי גם שמתם לב שלפני זמן מה החלו בגוגל לספק לכם שירות חיפוש מיידי. מייד לאחר שהתחלתם להקליד את האותיות של מילות החיפוש הראשונות, בגוגל כבר יודעים למהר ולהתחיל להציג לכם תוצאות רלוונטיות. שירות החיפוש המיידי הושק בארצות הברית לפני כשנה, ולאחר מכן הפך לזמין במדינות נוספות, ביניהן ישראל. באופן לא מפתיע, גם האפשרות הזו, בדומה למספר טכנולוגיות אחרות שעובדות מאחורי הקלעים של מנוע החיפוש פותחה על-ידי מרכז המחקר והפיתוח של גוגל כאן בישראל.

זוכרים את הפרח. ICQ. יח"צ

בנוסף לחיפוש, אחד התחומים הפופולאריים באינטרנט בשנים האחרונות הוא תחום ה-Instant Messaging, אשר מבוסס במקורו על טכנולוגיה שנולדה אף היא בישראל.

חברת מיראביליס הישראלית, ששינתה את שמה בהמשך לשמו של מוצר הדגל של החברה, ICQ, יצרה רשת חברתית עוד לפני שהיתה ההגדרה למונח שאנחנו מכירים היום. אז קראנו לזה Instant Messaging. התוכנה שפיתחה החברה איפשרה לנו לשמור על קשר עם חברים ומכרים. כדי להתחבר לשירות, היינו צריכים חיבור אינטרנט ודרך התוכנה להתחבר לשרתי החברה. לאחר החיבור, כל אחד יכול לראות מי ממכריו נמצא גם כן מחובר, ואז להתכתב איתו.

החברה השיקה בתקופה האחרונה גרסה חדשה לתוכנה שלה, אשר משדרגת את שירותי החברה בעוד שלב. בנוסף להתכתבויות טקסט ושיחות קוליות, היום עם הגרסה החדשה ניתן לבצע שיחות וידאו. השירות של החברה זוכה להצלחה רבה במספר מדינות בעולם, ובמיוחד באירופה.

בעקבות הפיתוח וההצלחה של החברה, פיתחו החברות הגדולות גרסאות משלהן ל-IM, וכך ראינו את המסנג'ר של מיקרוסופט נוצר, הגרסה של חברת יאהו!, ועוד.

כלי טייס בלתי מאוישים

לא צריך טייסים. Hermes 900 של אלביט. יח"צ

היום בזירות הלחימה הבינלאומיות, לוקחים כמובן מאליו את נוכחותם של כטב"מים, כלי טייס בלתי-מאוישים. אלה יכולים להיות מל"טים, מזל"טים או אמצעים אחרים אשר מסייעים לחיילים לקבל מודיעין בזמן אמת בשדה הקרב. חלק המכטב"מים כוללים גם אמצעי יירוט שונים, מה שמאפשר למטיסים, אשר נמצאים במרחב מוגן, לרוב במרחב מה משדה הקרב, לפקד על הכלי ולהביא אותו לנקודה נדרשת, ואם יש צורך גם לבצע יירוט של מטרות.

אחת החברות המובילות בעולם בתחום הכטב"מים היא אלביט מערכות. החברה אחראית לייצורם של מזל"טים ומל"טים רבים. פעולותיה ברחבי העולם מתבצעות מהסניף הישראלי, או באמצעות יצירת שיתופי פעולה מקומיים עם חברות במדינות יעד. רק לאחרונה שמענו על הסכם של אלביט מערכות עם חברת Embraer הברזילאית, על הקמת שת"פ שכזה, ובמסגרתו על הקמת חברת-בת משותפת לשתי החברות, אשר תייצר מל"טים לשוק הברזילאי ולמדינות נוספות באזור.

לנהוג בטוח יותר

חברת מובילאיי מירושלים מפתחת מערכות חיישנים אשר מספקות לנהג מידע חיוני תוך כדי נהיגה. מערכות ההגנה של החברה עוזרת להזהיר את הנהג אם הוא סוטה מנתיב הנסיעה, ועוד. המערכת של מובילאיי מורכבת ממצלמה ורכיב חכם, אשר יודע להזהיר את הנהג על סכנות בדרך. את מערכות ההגנה שמפתחת החברה ניתן לראות היום בדגמים של היצרנים ג'נרל מוטורס, וולוו ו-BMW. יצרניות הרכב יכולות אז לקחת את רכיבי המערכת של החברה, ולחבר אותה אל הרכב, כך שהמערכת תוכל, במקרה חירום, להפוך לאקטיבית ולבלום את הרכב. החברה משווקת את הגרסה הפאסיבית של המערכת בארץ ובחו"ל, וכך יכול כל אחד לרכוש ולהתקין אותה על הרכב שלו, ולקבל התראות מהחיישנים.

האחסון הנייד של העתיד

הדיסק-און-קי שהחל את דרכו כאן בישראל. יח"צ Sandisk

אחת החברות המוכרות יותר, שאת מוצריה אנחנו רואים כמעט בכל מקום בעולם, היא M-Systems. זוהי החברה שהמציאה את הדיסק-און-קי, הזיכרון הנייד שכל אחד יכול לשים על מחזיק המפתחות שלו לחבר אותו למחשב כדי לשים עליו מידע. הרעיון של M-Systems גאוני, בכך שהוא מאפשר לנו לדחוס כמות גדולה יחסית של מידע ביחידת אחסון קטנה, יחסית.

בעקבות הצלחת החברה, היא נרכשה על-ידי חברת SanDisk העולמית. סנדיסק המשיכה לקדם את הרעיון של זיכרון נייד, שידוע בחו"ל גם כ-Flash Memory, והיום הוא אחד מאמצעי המדיה הנפוצים בכל הקשור בהעברת מידע ממחשב למחשב שלא דרך רשת. אנשים רבים מחזיקים על הדיסק-און-קי שלהם את הקבצים החשובים להם לעשייה היומיומית, או מתקינים עליו תוכנות שהם יכולים להריץ רק מתוך הדיסק-און-קי בכל פעם שהם מתחברים למחשב.

שימוש חדש לדיסק-און-קי שאנחנו רואים לאחרונה הוא שימוש שעושה בו חברת אפל. החברה החלה בעת האחרונה לצרף למחשבים מקוריים הנרכשים מהחברה דיסק-און-קי, המכיל בתוכו את התוכנות הנדרשות לאתחל את המחשב. בעבר, נהוג היה לצרף תקליטורי התקנה, או תקליטורי אתחול, ביחד עם רכישת מערכת ההפעלה והמחשב.

הכתבה פורסמה במקור במוסף "און-ליין עסקים" של עיתון מעריב, ביום ראשון, ה-8 במאי ,2011

נדב דופמן-גור

עו"ד העוסק בתחומי דיני הטכנולוגיה, דיני פרטיות וקניין רוחני. מרצה ומנטור לסטארטאפים, ובעל ניסיון רב-שנים בפיתוח ווב (http://about.me/nadavdg).

הגב

2 תגובות על "עצמאות 2011: הטכנולוגיות הישראליות שכבשו את העולם"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
גל סולומוביץ
Guest

השנה חוגגים 63 לא 64 למדינת ישראל
אלא אם השנה היא 2012

לאו
Guest

יום העצמאות ה-63…

wpDiscuz

תגיות לכתבה: