הישראליות ששינו את פני הנהיגה

שש חברות ישראליות שמו לעצמן למטרה לשנות את פני הנהיגה עבור הנהגים, להעניק להם חווית נהיגה עשירה ומהנה יותר ולהביא אותם בשלום אל היעד

מקור: flickr, cc-by Alan Cleaver

לא מעט סטארטאפים ישראלים נולדו במטרה לפתור אינספור בעיות הקשורות לעולם הנהיגה והכבישים. חלק מהיוזמות הצליחו לייצר תהודה גם מעבר לים, חלקם הפכו לחלק מהותי מחיינו ועוזרים לנו להגיע ממקום למקום באופן בטוח ופשוט הרבה יותר.

אחד התחומים הרגישים יותר בתחום וזה שמצליח לזכות בכותרות, הוא שמירה על בטיחות בדרכים. בואו להכיר שש חברות ישראליות ששמו לעצמן למטרה לשפר את איכות וחווית הנהיגה של המשתמש הממוצע, שמעוניין בסך הכל להגיע אל היעד שלו.

אז מי הן החברות הללו ומהו מוצר המפתח המהפכני שלהן?

Mobileye חיישנים לנהיגה בטוחה

מקור: יח"צ

חברת טכנולוגיה ישראלית שנוסדה ב-1999, על ידי פרופסור אמנון שעשוע ועוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק מערכות סיוע לנהג, המבוססות על טכנולוגיות עיבוד תמונה. המערכת שפיתחה החברה מורכבת ממצלמה, המותקנת על השמשה הקדמית של הרכב ושבב ה-EyeQ, שביחד סורקים ומפענחים את הכביש בזמן הנהיגה.

בתוך הרכב, לצידו של הנהג, מותקן לוח הבקרה המיועד להתריע בצורה ויזואלית בזמן אמת מפני מגוון הסכנות 'הנפוצות' בכביש, כגון התנגשות ברכב, אי שמירת מרחק, סטייה מנתיב הנסיעה, מעבר בין נתיבים ללא איתות והתרעה מפני הולכי רגל, רוכבי אופניים ואופנוענים הנמצאים בצידי הכביש. מלבד ההתרעה הויזואלית, המערכת תשמיע צפצוף חזק, המיועד לתפוס את תשומת ליבו של הנהג ולהתריע מפני הסכנה המדוברת.

בנוסף להתרעות הללו, למערכת מובילאיי ישנה שליטה על אורות הדרך הגבוהים והיא מסוגלת להדליק אותם במצבים של ראות לקויה ואף יודעת לכבות אותם כאשר הראות משתפרת, או כאשר כלי רכב אחר מגיע מולנו, במטרה לא לסנוור אותו. החיישנים המובנים מסוגלים להבחין בין נתיבים עד מרחק של 105 מטרים קדימה ובזווית של 37 מעלות לכל צד.

כיום, המשרדים הראשיים ומרכז הפיתוח של החברה ממוקמים בירושלים, כאשר משרדי המכירות פרוסים ברחבי העולם, כגון הולנד, לוס אנג'לס, דטרויט, טוקיו וניקוסיה בקפריסין. החברה כבר עובדת עם מספר יצרניות רכב המטמיעות את המוצר במכונית כבר בשלב הרכבתה, כמו וולוו, ב.מ.וו., ג'נרל מוטורס, יונדאי, וולוו אוטובוסים ועוד, וכמובן ניתנת להרכבה גם בדגמים קיימים.

סכנה לפנייך

בעוד שרובנו בטוחים כי אנחנו הנהגים הטובים ביותר בכביש וכולם סביבנו הם אלה שזקוקים לחזור לשיעורי הנהיגה, לצערנו הבטיחות בכביש אינה תלויה רק בנו, אלא בכל המכוניות מסביבנו. כאן בדיוק נכנסת לתמונה מובילאיי, המיועדת להעניק לנו מעט יותר בטחון ולעזור לנו לשמור על עצמנו.

לקחנו את המערכת לסיבוב על מנת לבדוק האם היא אכן עושה את העבודה, ואכן, גם במהלך הנסיעות הקצרות שלא לקחו יותר מ-20 דקות, נתקלנו בכמה וכמה התרעות, כאשר העיקרית בהן הצליחה להתריע לנו על רוכב אופניים קרוב ולמנוע מלהגיע למצב של כמעט תאונה.

חייבים להודות, במידה ואתם לא הנהגים הכי זהירים בעולם, מדובר במערכת שעלולה לעצבן אתכם בימי השימוש הראשונים – שכן היא תתריע לכם בכל פעם שתתקרבו קצת יותר מידי לרכב לפניכם באמצעות צפצופים חזקים במיוחד. אך מצד שני, מעבר לעובדה שניתן להגדיר את המערכת על פי אופן הנהיגה האישי שלנו, לאחר יומיים של נהיגה, מצאנו את עצמנו מקפידים הרבה יותר על מרחקים ואיתותים, ולו רק על מנת לא לעצבן את המערכת.

אין ספק שהטכנולוגיה שפיתחה מובילאיי מרשימה וחיונית, לנהגים צעירים, מבוגרים או לכל מי שמרגיש קצת חוסר בטחון על הכביש. מצד שני, במידה ואתם נהגים פרועים שלא נוהגים לשמור על עצמכם, אנחנו בספק אם המוצר הוא מה שיגרום לכם 'לחזור למוטב'. במידה ותהיו מעוניינים להרכיב את המערכת ברכב שלכם, תוכלו לעשות זאת באמצעות הגעה עצמאית אל אחד ממרכזי השירות של החברה הפזורים ברחבי הארץ, או באמצעות הזמנת שליח עד הבית.

תהליך ההתקנה עצמו ארוך למדיי ולוקח למעלה משעתיים, כך שעליכם לקחת זאת בחשבון במידה ותרצו להגיע עצמאית אל מרכז ההתקנה. חשוב לציין כי התהליך אינו כולל חירורים או קידוחים ברכב, כך שחלקו הפנימי לא נפגע. החברה מציעה ארבעה דגמים שונים, כאשר מחיריהם נעים החל מ-2,390 שקלים ועד 5,500 שקלים, אותם ניתן לחלק לתשלומים. חשוב לציין כי מדובר בעלות חד פעמית, וכי תוכלו להעביר את המתקן אל רכב אחר, במידת הצורך.

Awacs שלוש מערכות להתרעת בטיחות

מקור: יח"צ

אחד השמות הנפוצים שניתן לשמוע בתחום מערכות הנהיגה הבטוחה הוא Awacs, אך חשוב לציין כי איווקס איננה חברת סטארטאפ הקשורה לתחום אלא חברת שיווק, המשווקת מערכות מבית היצרן SDS למניעת תאונות דרכים. החברה מציעה שלוש מערכות שונות, המתמקדות בשני תחומים:

  • מערכות התרעה אקטיבית, הקולטות את הכביש, מזהות מצבי סכנה ומתריעות לנהג בכדי שיספיק לבלום בזמן. מדובר על מערכות אותן ניתן להתקין ברכב בכל שלב שהוא לאחר הייצור, כך שהנהגים יכולים להחליט לאחר רכישת הרכב האם מעוניינים להתקין אותן, או לא.
  • מערכות התרעה מתערבות, בדיוק כפי ששמן מרמז מסוגלת להתערב בעת סכנה ולהשפיע על פעולתו של הרכב, כגון לבלום גם אם רגלו של הנהג אינה נמצאת על דוושת הבלימה. המערכות הללו, בניגוד לראשונות, מותקנות אך ורק על ידי יצרנית הרכב בתהליך הייצור עצמו, כך שהנהג רוכש את הרכב עם המערכת בתוכו.

מתערבת ומונעת

המערכות שמשווקת איווקס מיועדות למנוע מספר סוגי תאונות, כגון תאונות "חזית צד", "חזית בחזית" או התהפכות הנובעות מסטייה של הרכב מנתיב הנסיעה שלו והתנגשות ברכב אחר. בנוסף, יכולות המערכות למנוע תאונות התנגשות "חזית אחור" הנובעות מבלימות פתע של הרכב הנוסע מלפנינו, אי שמירת מרחק ואף למנוע תאונות עם רוכבי אופנוע או אופניים.

הטכנולוגיה העומדת מאחורי המערכות שמציעה החברה מאפשרת להן לקלוט את נתוני הדרך במהלך הנסיעה, לנתח את המידע המתקבל, לזהות מצבים מסוכנים ולהתריע לנהג על מנת למנוע את התאונה. כחלק מתהליך השיווק של איווקס, משתפת פעולה החברה עם מספר חברות ביטוח מקומיות המציעות הוזלה של פרמיית הרכב לאחר התקנת המערכות.

לא ייצור, שיווק

חשוב להבהיר כי בניגוד לחברות האחרות, איווקס היא חברת שיווק העובדת עם יצרניות מוכרות ברחבי העולם, אך לא אחראית על ייצור מוצרים מטעמה. מצד שני, בהיותה חברת שיווק, היא מסוגלת להעניק ללקוחות מספר הטבות כגון הנחות בביטוח הרכב – וכמובן שמציעה ללקוחות מתלבטים נסיעות מבחן עם המערכות השונות, כך שיהיו בטוחים מה בדיוק המערכת עושה והאם, אם בכלל, תוכל לעזור לכם בנהיגה.

אבל למרות כל השכלולים והתוספים שמציעה החברה לנהגים, חשוב לציין כי במידה ואין לכם כוונה לנהוג כחוק – אנחנו בספק אם המערכות הללו יוכלו לעזור לכם. לצערנו, החברה אינה ממהרת לפרסם את המחירים של המערכות השונות, אך רובן מוצעות עבור עלות חודשית ולאחר התאמה אישית של המערכת לצרכיו של הנהג.

iOnRoad מאתרת סכנות בזמן אמת

מקור: יח"צ

חברת הסטארטאפ iOnRoad נוסדה ב-2011 על ידי אלון עצמון ועומדת מאחורי פיתוח אפליקציה, המסוגלת להתריע לנהגים בזמן אמת על סכנות שונות בכביש, על ידי שימוש במצלמה האחורית ובחיישנים המצויים במכשיר הסמארטפון של הנהג. האפליקציה, המוצעת בחינם ומיועדת (נכון להיום) רק לפלטפורמת אנדרואיד, מסוגלת להזהיר את הנהג ולהתריע מפני סכנות שונות הכוללות אי שמירת מרחק מהרכב שלפניו, סטייה מהנתיב לצד הכביש ואף התרעה בעת נהיגה מעל המהירות המותרת, כאשר חישוב המהירות נעשה על ידי רכיב ה-GPS, לצד שלל אזהרות נוספות.

לצד ההתרעות, האפליקציה מציעה שירותים נוספים הכוללים אפשרות להקריא את הודעות המייל והטקסט המתקבלות למכשיר, לנתב את השיחות הנכנסות ישירות לרמקול ולמעשה מונעת את הצורך להוריד את הידיים מההגה או את העיניים מהכביש. בנוסף, במידה ואכן הייתם בתאונה, האפליקציה תדע לצלם ולהקליט סרטון וידאו באורך 30 שניות (לפני האירוע), לצרכי עדות בבית משפט ובחברות הביטוח.

מכיוון שמדובר באפליקציה, iOnRoad ממשיכה לרוץ ברקע ולהתריע בזמן אמת על סכנות שונות, גם במידה ויצאתם מהאפליקציה אל המסך הראשי של המכשיר. נכון להיום, iOnRoad זכתה לכחצי מיליון הורדות מחנות Google Play וזכתה בפרס אפליקציית הנהיגה הטובה ביותר של ארגון מפעילות הטלקום האמריקאי. החברה מתכננת לשחרר בקרוב גרסה גם עבור משתמשי iOS.

הסמארטפון למען הבטיחות

בניגוד למערכות הסיוע הסטנדרטיות, iOnRoad היא בסופו של דבר אפליקציה, וככזאת תלוייה לחלוטין במכשיר הסמארטפון של המשתמש ודורשת סוללה טעונה ועבודה תקינה של החיישנים המובנים בו. בנוסף, ההפעלה הראשונית של המוצר תדרוש מכם כמה דקות של עבודה והקלקה, על מנת להבין כיצד בדיוק אתם יכולים להפעיל ולהשתמש בה במהלך הנסיעה.

בכל הנוגע לצורת העבודה שלה, במהלך נסיעה סטנדרטית באור יום הצליחה לזהות בזמן אמת את השוליים של הכביש, המכוניות הנוסעות לפנינו ואף להתריע מפני הסכנות השונות. לצערנו, בעת נהיגה באיזור בעל ראות לקוייה, התגלו החולשות של המערכת שלעיתים לא הצליחה לזהות את הנתיבים השונים ובכך למעשה הפכה ל-לא שימושית למספר שניות, שהן זמן קריטי על הכביש.

נכון להיום, האפליקציה זמינה רק עבור משתמשי אנדרואיד בעלי מצלמה אחורית, כאשר היא דורשת מהמשתמש טווח ראייה נקי של הכביש. לכן, ייתכן ויהיה עליכם לרכוש תושבת חדשה ואף תואמת לצרכים של המערכת, על מנת שתפעל כראוי. האפליקציה מגיעה בשתי גרסאות – בחינם, בתמורה להצגתן של פרסומות או תמורת תשלום חד פעמי של 19.99 שקלים, שיעניק לכם את הגרסה המלאה "והנקייה".

אפליקציה כתחליף למערכת?

למרות שמדובר באפליקציה שאינה דורשת התקנה מיוחדת ויכולה לעבוד ישירות מהסמארטפון – זהו למעשה החסרון הגדול ביותר שלה. על מנת לעבוד איתה בצורה שוטפת, יהיה עלינו לדאוג למטען צמוד ברכב, תושבת דרכה מצלמת הסמארטפון יכולה לראות את הכביש בבירור וכמובן, יהיה עלינו לזכור להפעיל את האפליקציה בכל פעם שנכנס לרכב – כך שהיא איננה אידיאלית עבור הורים דאגנים המעוניינים לשמור על בטיחות ילדיהם, הנהגים החדשים.

אבל בשורה התחתונה, מכיוון שמדובר באפליקציה המציעה גם גרסה חינמית, ההמלצה שלנו עבורכם היא קודם כל להוריד אותה ואחר כך לשפוט האם היא יכולה לעזור לכם בתהליך הנהיגה, או שאולי מצליחה להסיח את דעתכם עוד יותר ממה שהולך בכביש.

Waze ניווט חברתי עם התרעות בזמן אמת

מקור: יח"צ

למרות שנראה כי כולם כבר הספיקו לשמוע עליה בדרך זאת או אחרת, הכירו את Waze, אפליקציה חברתית סלולרית שמאפשרת לנהגים לקבל מידע על מצב הכבישים בזמן אמת. הרעיון למוצר נולד מתוך הרצון של אהוד שבתאי לשקף את השינויים התכופים שמאפיינים את הנסיעה האמיתית בכבישים, על ידי שילוב קהילת הנהגים אל תוך תהליך הניווט עצמו. בשנת 2007 חבר אהוד אל צמד היזמים אורי לוין ואמיר שנהר, שביחד גייסו הון משלוש חברות הון סיכוי והמשיכו לפתח את הרעיון למוצר שאנו מכירים כיום – תוכנת מפות חינמית המתבססת על חוכמת ההמון.

מדובר באחת מהאפליקציות הפופולאריות ביותר כיום ברחבי העולם, כאשר בין השירותים השונים שמציעה החברה ניתן למצוא מפות המתעדכנות ברציפות, התרעות על עומסי תנועה ותאונות ומידע המציע למשתמשים את הדרך המהירה ביותר להגיע ליעד שלהם. השירות מוצע ללא כל תשלום, כאשר החברה מעודדת מפתחים ליצור יישומים המבוססים על המפות החיות של החברה.

המטרה העיקרית של Waze היא שיפור חווית הנהיגה של המשתמשים. היא עושה זאת על ידי שינוי הנתיבים בהתאם לעומסי התנועה והצגת אלטרנטיבות לדרכים מוכרות, שיכולות לצמצם את המרחק או אפילו את כמות הרמזורים שנהגים נאלצים לעבור בדרכם ליעד. אמנם במדינה קטנה כמו ישראל אין הרבה דרכים עוקפות לעבודה או לבית, אבל אין ספק שמדובר באחת מחברות הסטארטאפ הישראליות הידועות ביותר בעולם.

פופולארית במיוחד

על פי נתוני החברה, בינואר 2012 האפליקציה הגיעה לרף של 12 מיליון הורדות ברחבי העולם, ובחודש יולי לאחר מכן הודיעה החברה שהגיעה ל-20 מיליון משתמשים, כאשר חצי מהם התווספו במהלך חצי השנה שלפני כן. כלל המשתמשים הללו נהגו למעלה מ-3.2 מיליארד מיילים (כ-5 מיליארד קילומטרים) על גבי מגוון פלטפורמות סלולריות, כגון אנדרואיד, iOS, סימביאן ואחרות.

כל נהג המשתמש באפליקציה יכול לקחת חלק בעדכון השוטף של המפות על ידי דיווח עצמאי על מצב הכבישים, התנועה, מיקומן של ניידות משטרה, פגעי מזג אוויר, הנחות על דלק ועוד – הנשלחים אוטומטית לכל הנהגים הנמצאים בסביבתם. כתוצאה מבסיס הנתונים הרחב המתעדכן בכל דקה, מדובר באחת מהמפות העדכניות והחכמות ביותר המוצעות למשתמשים כיום.

iGO ניווט ישראלי בתלת מימד

מקור: יח"צ

iGO הינה תכנת ניווט לוויני תלת מימדי שפותחה על ידי חברת NNG, שנוסדה ב-2004 בבודפשט, הונגריה על ידי צמד היזמים הישראלי דודי וירניק וקובי הלפרין, בשיתוף גורמים מקומיים. מדובר בחברה בינלאומית המשווקת ומייצרת את מוצרי iGO אשר לה סניפים באירופה, ארצות הברית, סין, אוסטרליה, הודו, ברזיל וכמובן ישראל.

חברת Gps & More הישראלית, בבעלותם של וירניק והלפרין הינה המשווק הבלעדי בישראל של חברת NNG העולמית, כאשר במשך 8 השנים האחרונות משווקת מערכות ניווט למחשבי כף יד שונים, לרכבים מכל הסוגים ולטלפונים חכמים. החברה מיפתה את ישראל באופן עצמאי במשך מספר שנים ונחשבת לאחת החברות בעלות המפות המפורטות והמדויקות ביותר במדינה, המשתמשת באמצעי מיפוי חדשניים כגון מיפוי תלת מימד בלייזר, המאפשר להגיע לנקודת ציון מדוייקת של חלון בודד בקומה ה-20 של בניין.

עם העלייה בשוק הסמארטפונים, כיום עיסוקה העיקרי של החברה הבינלאומית הוא בהתאמת מערכות הניווט שלה לסמארטפונים, לצד התאמתן ליצרניות הרכב עצמן – במטרה שאלה יטעימו את שירותי הניווט של iGO ישירות בכלי הרכב, עוד בתהליך ייצורם.

חזקה בתחום

למרות שנראה כי בשנים האחרונות השם iGO מוכר לכולם רק בתור אפליקציה סלולרית, החברה אחראית לייצור ושיווק ליין שלם של מוצרים, הכוללים בין היתר את iGO Primo, אפליקציית ניווט לבעלי אייפון, iGO Primo 2.1, מערכת ניווט עם מכשיר ייעודי, iGO My way, ניווט תלת מימדי לבעלי אייפון, iGO AMIGO, תוכנת ניווט בסיסית ופשוטה, IGO 8 FUN המיועדת למציאת אטרקציות ומקומות בילוי בארץ, iGO 8 Automotive מערכת מובנת ברכב, iGO 8 יהדות המציעה נקודות עניין בעלות הקשר יהודי ואת Limousin 8, המתחברת אל מסך קבוע ברכב ונשלטת באמצעות שלט רחוק.

היתרון המשמעותי של iGO על פני מתחרותיה הוא המיפוי הרחב שמציעה, הכולל בין היתר גם שלטי חוצות, כבישים לא מרכזיים ואף דרכי אפר ומסלולי אופניים, כך שמכסה כמעט את כל פלחי האוכלוסיה הזקוקים לתוכנת ניווט מכל סוג שהוא ומסוגלת להציע להם את הפתרון המתאים. בפועל, עבור כל מי שאי פעם השתמש במכשיר ניווט עצמאי, מדובר בחוויה עשירה וברורה של מפת הדרך, המציגה כיצד תוכלו להגיע מנקודה א לנקודה ב בדרך האידיאלית ביותר.

StreetOwl מתגמלים נהגים בטוחים

מקור: יח"צ

מדובר בסטארטאפ ישראלי חדש שנולד רק השנה (2012) על ידי עופר רז, כאשר הרעיון העיקרי מאחוריו הוא שיש לצ'פר נהגים הנוסעים בצורה בטוחה. כחלק מפעילותה, מתכננת החברה להשיק בקרוב אפליקציה בשם RefuelMe, שקהל היעד העיקרי שלה הוא בני נוער להם מתכננת להציע פרסים והטבות, בתמורה לכך שינהגו בצורה בטוחה ואחראית.

רז מסביר כי הרעיון למוצר הגיע מהסטטיסטיקה הקיימת כיום – תאונות דרכים הינן הגורם מספר 1 למוות של בני נוער, כאשר הם עצמם אחראים לכמות לא פרופורציונלית של תאונות. למעשה, בני נוער מהווים את האחוז הקטן ביותר של נהגים בכביש, אבל אחראים לאחוז הגבוה ביותר של תאונות. לכן, החליטה החברה לפתח טכנולוגיה שתוכל לפענח את תהליך הנהיגה של המשתמשים, להציע כיצד לשפר אותה תוך כדי נהיגה – ואף להציע פרסים אמיתיים ומוחשים עבור אותם נהגים שמיישמים מיידית את הטיפים השונים.

עם עלייתו של שוק המובייל, מאמינה החברה כי הגיע הזמן לשנות את השוק הצרכני ולגשת אל המשתמשים באמצעות הפלטפורמה הכי פופולארית – מכשיר הסמארטפון שלהם. נכון להיום החברה נמצאת בשלב גיוס Seed ועדיין לא השיקה את המוצר שלה לקהל הרחב, אך כן נמצאת בשלבי בדיקה של בטא סגורה. בעוד שההתמקדות העיקרית שלה תהיה ככל הנראה מעבר לים, מקווה רז כי כבר בקרוב תוכל להציע גם לשוק הישראלי אפשרות להרוויח מנהיגה בטוחה וחכמה.


.
בחסות StartTWS – כנס הסטארטאפים הגדול בישראל
.


ב-17 באוקטובר ייערך אירוע הסטארטאפים הבינלאומי הגדול ביותר בישראל, StartTWS שיכלול הרצאות ופאנלים בנושא סטארטאפים והון סיכון ואת ה-Startup Arena, תחרות הסטאטראפים הבינלאומית הראשונה שנערכת בישראל. השנה, בנוסף לאירוע עצמו, תערך מסיבה מיוחדת וסגורה למוזמנים בלבד בערב שלאחר הכנס.

הרשמו עכשיו כדי להבטיח את מקומכם : StatTWS Registration

חן אידן

אוהבת גאדג'טים, אפליקציות ואת עולם הטכנולוגיה בכלל. שלל עיסוקיה כוללים הריסת מכשירים סלולריים לצרכי בדיקה, התעסקות בלתי פוסקת ברשתות חברתיות, סקירת אפליקציות חדשות, סטארטאפים מבטיחים והתנסות עם (כמעט) כל מוצר חדש שיוצא לשוק.

הגב

3 תגובות על "הישראליות ששינו את פני הנהיגה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
jess
Guest

וראוי לספר על התרומה הענקית של שמעון כורדאני לחלק מהחברות הללו בפתיחת דלתות בחו"ל ובעצות נבונות

GreenRoader
Guest

אני חושב שנשמטה חברה אחת מהרשימה – GreenRoad, שהייתה החלוצה העולמית בתחום שינוי התנהגות נהג לטובת חיסכון בדלק והקטנת כמות התאונות בציי רכב.

דני זאנה
Guest

איך אני יכול להורד תוכנה ל-GPS

wpDiscuz

תגיות לכתבה: