iRobot Roomba 780: אהבה משאיבה ראשונה [סקירה]

לקחנו את המכשיר החדש ביותר מבית iRobot: שואב האבק Roomba 780 והצגנו בפניו איזורים מלוכלכים במיוחד. האם הוא שווה את ההשקעה והאם כדאי לכם לרכוש אחד בעצמכם?

מקור: יח"צ

חברת iRobot השיקה במסגרת תערוכת IFA שנערכה לפני מספר חודשים בברלין את הדור הבא של רובוטי הנקיון ממשפחת רומבה, סדרת ה-Roomba 700.

הסדרה האחרונה כוללת שיפורים משמעותיים ליכולות השואב לאסוף את חלקיקי האבק והלכלוך, בצורה אוטומטית. בדקנו את דגם ה-Roomba 780 במספר איזורים מלוכלכים במיוחד. האם הוא מסוגל להתמודד גם עם לכלוך קשה?

קטן אבל שואב

סביר להניח ששמעתם בעבר על רובוטים מנקים ואולי אפילו יצא לכם לראות אחד בפעולה, בעוד שסביר להניח שפקפקתם ביכולת הניקוי שלו, כמו גם הבנתם שהוא לא מסוגל לעשות את כל הנקיון עבורכם ועדיין יהיה עליכם לעבור אחריו – סביר להניח שרציתם אחד. כך לפחות אני הרגשתי וכשסוף סוף פתחתי את קופסת הרומבה בביתי, מודה – צהלתי משמחה.

המכשיר עצמו גדול למדיי, בקוטר של כ-50 סנטימטרים וגובה של 10 סנטימטרים, חששתי שיהיו מקומות בעייתים בהם יתקע, או אפילו לא יצליח להגיע – כגון מתחת לספה, מתחת לכוננית וכדומה. הרומבה מגיע עם תחנת עגינה קומפקטית, המשמשת כבסיס הבית כמו גם יחידת ההטענה. מיד לאחר חיבור השניים, נדלקת תצוגת המגע על הרומבה, המאפשרת לנו להגדיר את התאריך והשעה, כמו גם אפשרות לקבוע תזמון לניקוי אוטומטי ביום ושעה ספציפיים.

הרומבה מצוייד במברשת עבה בתחתיתו, העוזרת לאסוף את הלכלוך הקשה ובסט צידי של מברשת בעל שלוש זרועות, המסוגלת לאסוף שיערות ו”פירורי” אבק גדולים במיוחד. כמו כן, הדגם המשופר מגיע עם חיישני מגע כמו גם חיישני שמע, המאפשרים לרומבה לשמוע האם הוא אוסף גרגירי חול קטנים או לכלוך גס יותר.

אופן הפעולה – רומבה לומד

למרות שמדובר ברובוט חכם המסוגל ללמוד את הסביבה שלו וכך לנקות בצורה טובה יותר, שבסופו של דבר הייתם מעוניינים להפעיל ולשכוח ממנו – אנו ממליצים לבצע את ההפעלה הראשונית כשאתם לידו. בפעם הראשונה שמופעל, הוא למעשה רק מתחיל ללמוד, כך שנתקלנו במספר מקרים בהם היינו צריכים לחלץ אותו ממקומות בעייתים בהם הוא נתקע. מצד שני, ברגע שעשה את הטעות בפעם הראשונה, הרומבה יודע להתקרב אל אותה פינה בעייתית באיטיות ובחשש, על מנת להמנע מלעשות את הטעות בשנית.

בזמן הפעולה שלו, הרומבה מסוגל להודיע על בעיות או נקודות שונות המתעוררות תוך כדי הנקיון – לדוגמה, במידה ומזהה איזור מלוכלך במיוחד, מדליק נורה בצורת זכוכית מגדלת ומתחיל לנקות בצורה יסודית ומחזורית את אותה הנקודה. כך לדוגמה, הצלחנו לגלות כמה בדיוק השטיח במשרד מלוכלך וכמה חשוב לנקות מתחת לספה בבית. במידה ואחת המברשות הצדדיות שלו נתקעת, הוא מציג את הנורה המתאימה, אך מנסה להתמודד עם כך בעצמו – על ידי סיבוב המברשות לצד השני.

הרובוט מנקה פה – נא לא להפריע

חשוב לציין כי מאוד כדאי ואף אסור להפריע לרומבה בפעולתו הרציפה. במידה ותחסמו לו את הדרך, תפתחו או תסגרו דלת או אפילו תזיזו את אחד הכסאות, לאחר שכבר עבר סביבם – תבלבלו אותו ופעולת הנקיון לא תהיה מושלמת. לאחר מספר פעמים בהם הצלחנו לבלבל את הרובוט על ידי הוספת והסרת אלמנטים שונים מסביבת החדר – התייאש מאיתנו לחלוטין, הדליק את הנורה המורה על כך שמחפש את תחנת העגינה שלו ופשוט חזר אל בסיס הבית, למרות שלא סיים את תהליך הניקוי.

מקור: יח"צ

גם כשנתקל במדרגות, בין אם הגיע אליהן חזיתית או צידית – הצליח לזהות את הסכנה ולא ליפול ולהפגע וגם במידה ויש לכם מפלסים בבית, או מספר קומות – אל תחששו. הרומבה מגיע עם ידית נשיאה נשלפת ונוחה המאפשרת לנו להרים אותו בכל שלב שהוא ולהניח אותו במקום החדר בו אנו רוצים שינקה – מבלי להתלכלך בעצמנו.

חשוב לציין שבסופו של דבר מדובר בשואב אבק – כך שהרעש המגיע ממנו הוא בהתאם. במידה ואתם מפעילים אותו בחדר קטן, קחו בחשבון שהרעש יכול להפריע מאוד בהתחלה, אך עם הזמן הופך ל”רעש לבן” ולא תשימו לב אליו, לפחות עד שיסיים. מצד שני, כשניסינו לשחרר אותו בשטח גדול במיוחד, נטה ללכת לאיבוד ולאחר כשעתיים פשוט חזר לביתו – מבלי לסיים את פעולת הנקיון באופן סדיר.

ההמלצה שלנו היא שגם במידה והבית שלכם בעל איזורים פתוחים וגדולים, עדיף לתחום את פעילות הרובוט לאיזורים – כך תוכלו למקד את פעולת הנקיון, כמו גם לוודא שאכן מבצע אותה בצורה הטובה ביותר.

דגם הרומבה 780 מגיע עם תמיכה בשלט רחוק – המאפשר לנו להפעיל את הרומבה, כמו גם להגדיר לו את צורת הניקוי ואפילו לנווט אותו ברחבי החדר כדי להורות לו מהם האיזורים המלוכלכים בהם כדאי לו להתמקד. הוא תומך במגדלים הוירטואלים, המשמשים למעשה כקירות ובעזרתם אנו יכולים לתחום את פעילות הרומבה לאיזור אחד, לפני שיעבור לאיזור השני אוטומטית.

ידידותי לסביבה

מכשיר הרומבה 780 הצליח להתמודד עם כל לכלוך שהצבנו בפניו, בין אם מדובר בשיערות חתול או כלב, שטיחים עם גדילים ואפילו בוץ – ניקה את האיזורים בצורה יסודית וטובה והצליח להוכיח שהוא שואב אבק עוצמתי. מצד שני, ברגע שנתקל בשטיח בעל שיערות פרווה עבות במיוחד, הוא לא הצליח אפילו לטפס עליו והכריז על האיזור כ”בלתי נגיש”. כך שאם יש בביתכם שטיחים מסוג זה, קחו בחשבון שיהיה עליכם לנקות אותם בעצמכם.

הנסיון להפעיל את השואב בקרב אסמטיים, הנאלצים לצאת מהבית בכל פעם שצריך לשאוב אבק – עבר בהצלחה. אך אין זה פלא, דגם הרומבה 780 מגיע עם פילטר HEPA המסוגל להסיר 99.7 אחוזים מחלקיקי האבק בגודל 0.3 מיקרומטר הנמצאים באוויר – כך שגם בעלי אלרגיות לאבק יכולים להשתמש בו בחופשיות, מבלי לדאוג מתופעות הלוואי המגיעות לאחר שאיבה רגילה.

מצד שני, חשוב לזכור כי גם צריך לנקות את המכשיר – תהליך מעט מלוכלך ולא נעים. מעבר לתא האשפה אותו צריך לרוקן, יש לנקות את המברשות משיערות שבוודאי נמשכו אליהן. הרומבה מתפרק כמעט לחלוטין, כך שכל מברשת ניתן להוציא ואף לשטוף – על מנת להבטיח ניקוי יסודי בכל פעם מחדש.

לסיכום

בשורה התחתונה – כל מי שראה את הרובוט בפעולה, פשוט התאהב. מצאנו את עצמנו בוהים בו בעת הנקיון ומייחלים לאחד כזה בכל בית בו אנו נמצאים. למרות שמוצע באתר היצרן במחיר גבוה – 3,200 שקלים, חשוב לציין כי הדגם הנוכחי מגיע באריזה עם שלט רחוק, מגדלים וירטואלים וחלפים עבור מברשות הניקוי. בהתחשב בעובדה שהחברה ממליצה לרכוש חלפים כל שנה, בעלות של כ-250 שקלים, כמו גם ששואבי אבק רגילים נמכרים באותו גודל מחיר – אין ספק שמדובר בהצעה טובה.

ובכל זאת, רגע לפני שאתם רצים לרכוש – תחשבו שוב. האם יש לכם בית מלוכלך במיוחד, חיות מחמד או חול מהסביבה, שאתם זקוקים לנקיון על בסיס יומי או דו יומי? במידה והתשובה היא לא, אולי כדאי שבכל זאת תסתפקו בשואב אבק רגיל, אותו תוכלו להפעיל גם פעם בשבוע, בראש שקט.

וידאו: iRobot Roomba 780

חן אידן

אוהבת גאדג'טים, אפליקציות ואת עולם הטכנולוגיה בכלל. שלל עיסוקיה כוללים הריסת מכשירים סלולריים לצרכי בדיקה, התעסקות בלתי פוסקת ברשתות חברתיות, סקירת אפליקציות חדשות, סטארטאפים מבטיחים והתנסות עם (כמעט) כל מוצר חדש שיוצא לשוק.

הגב

12 תגובות על "iRobot Roomba 780: אהבה משאיבה ראשונה [סקירה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
עידן זיירמן
Guest

אני מעונין לשמוע תגובות מצד אנשים שיש להם רומבה בבית וגם חיות מחמד עם שערות ארוכות – שמעתי שרובוטים שואבים נוטים להתקע ממש מהר ברגע שהם צריכים להתמודד עם שערות ארוכות של חיות (או כי הם מתמלאים, או כי השערות מסתבכות במברשות שלהם). זה נכון? כי אנחנו שקלנו לקנות אחד כזה, אבל יש לנו כלבה עם שיער לא-קצר בבית, ואנחנו תוהים מה לעשות עם זה…

חיים
Guest

יש לי את הרומבה מהדור הקודם, מותאמת לבעלי חיים (אם אני לא טועה roomba 564 pet)
הרומבה מופעלת באופן אוטומטי חמש פעמים בשבוע כשאני לא בבית.
יש לי שני חתולים, אורך שיער רגיל. הרומבה ברשותי כחצי שנה.

אין לי ספק שזה הדבר הכי טוב שקנינו הביתה, הבית תמיד נקי. אין בעייה עם שערות החתולים, להיפך. לפני זה היינו צריכים לטאטא כל יום – עכשיו לא.

אני ממליץ.

אבי
Guest

1. אין שום צורך לקנות חלפים יקרים מדי שנה.
2. אם כבר צריך, ניתן להזמין דרך האינטרנט בעלות של פחות משליש ממה שיבואן בארץ דורש.

שלי
Guest

אחרי שנתיים הזמנתי דרך איביי סוללה וסט מברשות צד בחצי מחיר ממה שדורשים בארץ.

דנה כהן בראון
Guest

אני רוצה כזה ועכשיו!!

דרדסבא
Guest

יש לנו רומבה זמן רב. הנה המסקנות:

1. היבואנים בארץ שוחטים במחיר. עדיף להביא מחול לבד ולשלם את המיסים.
2. לעידן – שערות ארוכות באמת גורמות יותר בעיות משערות קצרות. הארוכות מתלפפות סביב המברשות וצריך להאמץ כדי להוציא אותן, אבל זה עדיין יותר קל מאשר לטאטא את כל הבית לבד.
3. מתי כבר יביאו חלקי חילוף במחירים הוגנים?

נסים
Guest

איך הרומבה מסתדר עם הרבה חפצים שמונחים על הרצפה ומשנים את מקומם תדיר?

יניב פלדמן
Member

יש לנו את הרומבה יותר משנה ומאוד מרוצים. גם אצלנו הוא מתמודד לא רע עם שערות ארוכות וצריך בדרך כלל אחרי הניקיון לרוקן את המיכל שלו ולנקות טוב טוב את המברשות אבל חוץ מזה הוא באמת אחלה.

לגבי ההתמודדות עם חפצים: אם מדובר בחפצים קטנים, הרומבה יכול להזיז אותם ולעשות קצת בלאגן בבית. אם מדובר בדברים גדולים יותר כמו כסאות ושולחנות זה לא באמת משנה לו.

אבישי
Guest

לי יש את ה Neato XV-11, עובד מהר ואחלה, מתמודד עם השערות של חברה שלי (מאוד ארוכות ובכל הבית) ביעילות. מנקה בית של 120 מטר (4 חדרים) בלי בעיה…

לא מסתבך בכבלים (ויש המון כאלה) וכל מיני נעליים/קפקפים על הרצפה..

והבונוס הכי גדול, במקום 600 דולר הוא עולה 400 (או 350 באמזון)

שלי
Guest
יש לי רומבה כמעט 3 שנים דגם 560. מאוד מאוד מרוצה ממנו. מצטרפת לכל מה שנאמר בכתבה לגבי הגבלתו לאיזורים קטנים יותר. אני נותנת לו לנקות את איזור הסלון והמטבח כשאני לא בבית ואח”כ מעבירה אותו בין החדרים. ממש אין צורך לנקות אחרי כל שימוש. אצלי יש 4 ילדים וחתולה והוא עובד כמעט כל יום ןאני מנקה אותו פעם בשבוע. גם לגבי חלפים ממש לא צריך כל שנה. זה בעיקר בהתאם לבלאי (אני החלפתי רק אחרי שנתיים סוללה ומברשות צד) ואפשר להזמין באי ביי ביותר זול מהארץ (ויסלחו לי אנשי קוהלת אבל הפרש המחירים הגבוה לא מותיר בכלל מקום להתלבטות).… Read more »
חיים
Guest

מכשיר מדהים! יש לי כבר קרוב לשנה (דגם 580 )
אמנם הוא לא זול ורכשנו אותו עם ספקות גדולים אבל לא התאכזבנו ואפילו הופתענו לטובה!
במשך השנה , למעט ניקיון של המברשות והמכל, לא החלפתי חלפים כלל.
הרובוט מתמודד מצוין עם פינת האוכל ,כסאות בר וכו’.
לרוב מצליח לכסות את רוב שטח הבית. (הגודל המומלץ הוא כ 100 מטר מרובע).

יהב שיטרית
Guest

יש לי רוחבה780 ואני רוצה לשלוט עליי דרך האפליקציה שלכם הוא יכול ?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: