המדריך השלם לפריצת אייפון – חלק ב' – כיצד פותחים את המכשיר לאפליקציות צד שלישי

אחרי שהסביר בחלקו הקודם של המדריך מהי פריצת מכשיר אייפון ומדוע משתמשים יהיו מעוניינים לעשות זאת, מסביר שחר דומאי על סוגי הפריצות השונות המאפשרות לנו לפתוח את המכשיר לשימוש עם אפליקציות צד שלישי.

iphone-jailbreakהערה חשובה: אין להשתמש בתוכנות השונות בטרם קראתם בעיון רב את ההוראות, האזהרות וההגבלות של התוכנה בה אתם נעזרים והבנתם בדיוק מה אתם עושים. שימוש לא נכון יכול להפוך את המכשיר ללא שמיש. כמו כן, התוכנות מתעדכנות כל הזמן (כמו גם העדכונים של אפל) ויש לוודא שהתוכנה מתאימה לסוג המכשיר וגרסאות הקושחה שבידיכם. לא בטוחים מה אתם עושים? השתמשו בתוכנה שלא דורשת עדכון קושחה (למשל Blackra1n).

את הפריצה (Jailbreak) ניתן לבצע באמצעות אחת מ- 3 תוכנות. העיקריות שבהן:

Redsn0w (חלונות), blackra1n (חלונות ומק), Sn0wbreeze (חלונות), Pwnage tool (מק)

נא לשים לב שעדכוני קושחה ב- iTunes למכשירים פרוצים יש לבצע באמצעות restore (לוחצים shift ומקליקים על restore, מה שמאפשר לבחור את קובץ הקושחה אליו "משחזרים" את המכשיר). שימוש ב- update עלול להקטין את כמות הזיכרון הפנוי במכשיר לאחר העדכון (ואם עשיתם בטעות, הדבר ניתן לתיקון ע"י restore).כמו כן, לפעמים שימוש בתוכנת iTunes לא מעודכנת יכול ליצור בעיות. מומלץ לעדכן את התוכנה.

Blackra1n

blackra1nהתוכנה הפשוטה ביותר. עובדת על מק וחלונות.

יתרונות: אין צורך לשנות קושחה, תומכת במכשירים בגרסאות קושחה חדישות (מומלץ להישאר עם 3.1.2). מהירה, ועובדת על מק וחלונות.

חסרונות: במכשירי iPhone 3GS, iPod Touch 2G/3G חדשים יש להשתמש בתוכנה בכל פעם שמכבים ומדליקים את המכשיר (כשמבצעים reset).

התוכנה "פורצת" את המכשיר ישירות, ללא עדכון קושחה – רק לחבר את המכשיר ולהריץ את התוכנה. לאחר ההרצה המכשיר יהיה פתוח לתוכנות צד שלישי. במכשיר תותקן אפליקציית Blackra1n ודרכה ניתן להתקין cydia, Icy או Rock להתקנת תוכנות צד שלישי. האפליקציה גם מאפשרת התקנת Sn0w כלומר התקנת Blacksn0w לפתיחת המכשיר לכרטיסי סים "זרים" בגרסת קושחה 3.1.2. מי שמשתמש בקושחות ישנות יותר יוכל להתקין את Ultrasn0w דרך Cydia.

הוראות מפורטות (בעברית) עם צילומי מסכים ניתן למצוא בפורומים של PH1 ואת התוכנה ניתן להוריד מהאתר של blackra1n.

Pwnage tool

piconתוכנה למק בלבד. האפליקציה של ה- dev-team, קבוצת ההאקרים הנחשבת ביותר. נחשבת לאפליקציה הטובה ביותר לפריצה אולם קיימת בגרסת מק בלבד. האפליקציה לוקחת גרסת קושחה ומשנה את תוכן הקושחה ישירות. לאחר מכן מעדכנים את קושחת המכשיר דרך iTunes לקושחה הפרוצה שכוללת כבר את הפריצה וכו' – לוחצים על מקש shift ומקליקים על "restore", מה שמאפשר לבחור את קובץ הקושחה אליו מעדכנים.

יתרונות: בתום העדכון לקושחה הפרוצה המכשיר יהיה פתוח לתוכנות צד שלישי ומותקנת בו Cydia (באמצעותה ניתן להתקין פתיחה לכרטיסי סים "זרים").

מתאים למכשירי iPhone 2G, 3G, iPod Touch 1G או כאלו שיש להם בייסבנד בגרסה 04.26.08. מכשירי iPhone 3G ו- iPod Touch 2G/3G אחרים (חדשים יותר) גם כן, בהגבלות מסוימות.

חסרונות: לא ניתן להשתמש אם המכשיר נמצא כבר בגרסת קושחה 3.1.3 (אלא רק מכשירים שכרגע מותקנת עליהם גרסת קושחה ישנה יותר). מי שיש לו בייסבנד 05.11.07 (גרסת קושחה  3.1, 3.1.1 או 3.1.2) לא יוכל לפתוח את המכשיר לכרטיסי סים "זרים" עם גרסת קושחה 3.1.3.

הוראות מפורטות ולינקים להורדה ניתן למצוא באתר Modmyi.

Redsn0w

redsn0wתוכנה לחלונות. עדכון לאחת התוכנות הותיקות. עובדת על מכשיר שביצע עדכון לגרסת קושחה "נקיה" (מקורית) של אפל, ונעזרת בפרצת תוכנה כדי לפתוח את המכשיר לתוכנות צד שלישי.

יתרונות: יציבות, תהליך שמשלב את iTunes באופן חלק מה שמאפשר לשחזר את כל התוכנות והגדרות התוכנה של המכשיר לאחר העדכון/הפריצה. מתאימה גם לאייפון, גם אייפוד טאץ' וגם למכשירים ישנים יותר: iPhone 3G, iPhone 2G, iPhone 1G (התוכנה כוללת גם את שיטות הפריצה הישנות לאותם מכשירים).

חסרונות: עדכון "נקי" מעדכן גם את ה- baseband ועשוי למנוע אפשרות לפתיחת המכשיר לכרטיסי סים "זרים" למי שמכשירו נעול! כמו כן בגרסאות האחרונות של iPhone 3GS ו- iPod Touch 2G/3G (אלו שהמספרים הסריאליים שלהם מתחילים ב- MC) יש להשתמש בתוכנה (או ב- blackra1n) בכל כיבוי והדלקה של המכשיר, בדומה ל- blackra1n (כלומר, המכשיר צריך להיות מחובר למחשב כשמדליקים אותו לאחר כיבוי או ריסט).

אפשר להוריד את תוכנת ה-Redsn0w בגרסה לחלונות או בגרסה למק.

Sn0wbreeze

00bdb877bd6a646edeb4d0d1354187d7תוכנה מקבילה ל- Pwnage tool המיועדת לסביבת חלונות (דורש .NET Framework 3.5). חדשה יחסית וצוברת פופולאריות. פועלת באופן דומה ל- Pwnage tool: לוקחת קובץ עדכון קושחה, משנה אותו, ואת המכשיר מעדכנים ע"י iTunes לקובץ הקושחה הפרוצה.

יתרונות: לא משנה (לא מעדכנת) את גרסת ה- baseband, כך שתישארו עם הגרסה שיש לכם כרגע במכשיר. מאפשרת restore למכשיר ושמירת הנתונים. עובדת על גרסאות הקושחה החדשות ביותר (כולל 3.1.3). "פריצה" חד פעמית כל זמן שלא משנים גרסת קושחה (ניתן להדליק ולכבות המכשיר בלי צורך להתחבר למחשב).

חסרונות: חדשה ופחות מוכרת. דורשת restore למכשיר, מה שאורך מעט זמן (כרבע שעה עד 20 דקות, ואף שעה לאחר מכן לסינכרון כל קבצי המוסיקה והאפליקציות) ואם יש תקלה בתהליך iTunes עשוי לדרוש שדרוג "נקי" של הקושחה לגרסה החדשה ביותר (מה שעשוי למנוע unlock). לא מתאימה למכשירים חדשים שיש בהם כבר גרסת בייסבנד או בוטרום עדכנית. התוכנה מתעדכנת לאחרונה, יש לבדוק את רשימת המכשירים הנתמכים העדכנית (הגרסה העדכנית ביותר כרגע היא 1.5.1 שתומכת בקושחה 1.3.1). ישנם באגים קטנים – סמל המפעיל הסלולרי עשוי להיעלם.

הוראות מפורטות להתקנה ושישמו ב-Sn0wbreeze ניתן למצוא באתר redmondpie, באתר ihacknitosh ובאתר techpp. את התוכנה עצמה ניתן להוריד מהאתר הרשמי של Sn0wbreeze.

ניתן למצוא לינקים נוספים להורדת גרסאות קושחה "נקיות" חדשות או ישנות באתר iClarified.

הערה: כדי להכניס את המכשיר למצב DFU ניתן להשתמש בתפריט העזרה של Sn0wbreeze. כדי להכניס את המכשיר למצב Recovery Mode ניתן לעקוב אחרי ההוראות. בקיצור, מחברים את המכשיר ל- iTunes, לוחצים על כפתור תפריט הבית וכפתור הכיבוי/הפעלה ביחד. ברגע שהמסך מחשיך, עוזבים את כפתור הכיבוי/הפעלה וממשיכים ללחוץ על כפתור תפריט הבית עד ש- iTunes נותן הודעה שנמצא מכשיר במצב Recovery)

במקרה ונתקלתם בבעיה – אל ייאוש! נסו להיעזר בהוראות שבסוף העמוד שכאן ובעיקר ההנחיות לשימוש ב- iReb (את iReb ניתן להוריד מכאן ויש לעקוב אחר ההוראות על המסך).

תוכנות נוספות

ישנן תוכנות נוספות (כגון iReb, Bootneuter ל- iPhone 2G) שבעיקר מתאימות לדגמים יותר ישנים או פחות פופולאריות ולכן הסיכוי להמשך תמיכה בעתיד נמוך יותר. לא נתייחס אליהן במסגרת זו.

.

בחלק הבא של המדריך נסביר פתיחת מכשירי האייפון לשימוש עם כרטיסי SIM שאינם של המפעילה ממנה רכשתם את המכשיר.

שחר דומאי

עורך-דין, הי-טקיסט ויזם. צלם ועיתונאי לעת מצוא. בעל ניסיון עסקי חובק עולם: הן כעורך-דין בשוק ההון וההשקעות, והן כמנהל פיתוח עסקי ופרויקטים בחברות הזנק. גדל כילד קומודור, וכיום מתמקד בפיתוח עסקי וניהול מוצרי תוכנה. אתר הבית: www.sdumai.com

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: