האייפד נכנס למשרד

האייפד מתרחב בהדרגה מהשוק הפרטי לעסקי. על אף שאפל מודעת לתהליך, לפחות בשלב זה היא לא תורמת לו הרבה. הצצה למספר שימושים בהם התהליך כבר החל

צילום: יח"צ

האייפד של אפל הוא אחד ממוצרי הצריכה הנמכרים ביותר בשנה האחרונה. המכשיר, אשר נחשף לראשונה באפריל 2010, זכה לאחרונה לשדרוג משמעותי עם השקת גרסת האייפד 2 לפני כשלושה חודשים, מה שדחף את המוצר להצלחה גדולה עוד יותר. גם בארץ, כמו בעולם, האייפד זוכה להצלחה, וחלקכם בוודאי זוכרים איך בחודשים הראשונים לאחר יציאתו לשוק בחו"ל היו כמה סלבריטאים שהביאו אותו לארץ, עוד לפני שהתחיל היבוא הרשמי.

כמכשיר, האייפד הוא מחשב לוח לכל דבר. למעשה, רבים אומרים שהוא המציא מחדש את הקטגוריה, שכן הוא כל כך שונה מהטאבלטים שהיו לפניו, שהיו לרוב פשוט מחשב נייד עם מסך מגע. בנוסף, ההצלחה הרבה שלו לא רק שהיתה פנומנלית בזכות עצמה, אלא שהיא דחפה יצרנים רבים להזדרז ולפתח מוצרים דומים וקרובים, אשר יתחרו באותה קטגוריה שאפל יצרה מחדש. כך יוצא שהיום אתם יכולים למצוא מתחרים לאייפד מתוצרת מוטורולה, אסוס, ועוד.

על מה כל המהומה

האייפד מציע למשתמשים כמה יתרונות בולטים על פני קודמיו. ראשית, יש לו מסך מגע מזכוכית, המצטיין בחדות תמונה שהתעלתה לזו שהציעו המתחרים שקדמו לאייפד. שנית, המסך הגדול שלו (9.7 אינץ', או 25 ס"מ) גדול יותר מזה של האייפון, או של מכשירים קטנים אחרים, וקטן רק במעט ממסך של מחשב נייד. גודלו של המסך מאפשר שטח עבודה רחב ביותר, כמו גם שטח תצוגה, ויוצא שהוא שילוב נוח לאנשים רבים ברחבי העולם.

מעבר לכך, יחסית למחשב נייד, האייפד קל משמעותית. לא צריך לסחוב ספקי כוח ותיק גדול וכבד; אפשר לשאת את האייפד במתקן נשיאה ייעודי, או פשוט לקחת אותו ככה. היבט חשוב נוסף ליכולת הניידות של המכשיר היא חיי הסוללה, אשר מספיקה לכ-10 שעות של שימוש סביר, הכולל שימוש פעיל והפסקות בהן המכשיר במצב המתנה.

האייפד מציע למשתמשיו גישה להורדה והתקנה של מגוון רחב של אפליקציות. בשונה מעולם ה-PC והמחשבים הניידים, שעד העת האחרונה השתמשו בכינוי 'תוכנות', ה'תוכנות' של האייפד מכונות 'אפליקציות', בדומה לאפליקציות של האייפון. למעשה, אחד היתרונות של האייפד הוא שהוא מאפשר למשתמשיו להוריד ולהתקין במכשיר שלהם את כל האפליקציות שיש לחנות האפליקציות של אפל להציע עבור האייפון גם אליו, ובנוסף אליהם גם אפליקציות ייעודיות לאייפד. כלומר, בעלי האייפד, יכולים לבחור בין כמה מאות אלפי אפליקציות מהשוק האייפוני או משוק האפליקציות הייעודי לאייפד, ההולך וגדל אף הוא.

מחיר בלי מקלדת

צילום: יח"צ, מקלדת פיזית ניתן לרכוש בנפרד

יתרון משמעותי נוסף, בעיקר עבור המשתמשים האמריקנים, הוא המחיר; האייפד נמכר בארצות הברית במחיר של פחות מ-500 דולרים. כך יוצא שכאשר צריך לבחור בין רכישת מחשב שולחני, מחשב נייד, או אייפד, לא שוברים את מסגרת התקציב, והאמת היא שיחסית לביצועים שהוא מציע, האייפד מספק תמורה לא רעה בכלל.

אלא שהאייפד לא חף מחסרונות. החיסרון העיקרי הבולט במכשיר הוא העדר המקלדת הפיזית. בכל פעם שהמשתמש רוצה להקליד מידע, בין אם זה מילת חיפוש, או הקלדת שם משתמש וסיסמא לשירות כלשהו, תוצג על-גבי המסך מקלדת וירטואלית, אשר מאפשרת להקליד את כל הנתונים שאתם צריכים (אותיות, מספרים וסימנים מיוחדים). כך יוצא שהעדר מקלדת ישפיע בעיקר על אנשים הנדרשים להקליד תוכן רב, ואלה יצטרכו לשקול אם לרכוש מקלדת חיצונית.

שימושים אפשריים

טאבלטים קיימים כבר שנים רבות. למעשה, חדי העין בוודאי שמו לב שכבר לפני מספר שנים התחלנו לראות טאבלטים מופיעים בתוך סדרות טלוויזיה, כמו CSI, בהן נראים חוקרי משטרה ועובדי מעבדה מסתובבים בתחנה עם מחשב טאבלט ביד, ועליו הנתונים הטכניים הקשורים לחקירה שבה הם עוסקים. השימוש שהוצג לטאבלט הוא אפשרות תצוגה וסידור יעיל של המידע הטכני, והוא שימש בעיקר כפלטפורמה ניידת המחליפה את המחשב השולחני בתחנה. כך ניתן היה לצלם סצנות בהליכה במסדרונות התחנה ולהפנות את הצופים למידע שהתקבל זה עתה, במקום להושיב את הדמויות ליד שולחן סטטי ולצלם הכל שם.

מחוץ לעולם הבידיוני, ישנם כמובן עסקים רבים אשר יכולים להרוויח משימוש באייפד ככלי עבודה. ואכן, בהתאם, ניתן למצוא היום עסקים שכבר החלו להטמיע את האייפד כחלק מההתנהלות הארגונית שלהם.

אחת הדוגמאות הבולטות בעת האחרונה מגיעה מארצות הברית, שם החליטה לאחרונה רשות התעופה האזרחית (ה-FAA) כי היא תחל בניסוי במסגרתו היא תאפשר לטייסים לעלות לטיסות עם מכשירי אייפד במקום ספרי הבד"חים שהם אמורים לעלות איתם. טייס מסחרי העולה לטיסה אמור לעלות איתו למטוס כאשר הוא מצויד בספר המטוס, רשימות בדיקות החובה (בד"ח בראשי תיבות), ועוד. האייפד הוצע כתחליף לניירת הזאת, ולאחרונה נחשף כי אחת מהחברות הראשונות שישתתפו בניסוי הזה היא Alaska Airlines. במסגרת הניסוי, הטייסים יוכלו לעלות לטיסה עם אייפד הטעון בכל המידע הרלוונטי למטוס ולאותה טיסה, במקום לקחת איתם 8-22 ק"ג של ספרות מקצועית. בשלב זה, הניסוי עדיין בתחילת דרכו, וה-FAA הנחתה כי בדומה לנוסעים, גם עבור הטייסים האייפד יהיה פעיל במהלך הטיסה, למעט בעת המראה ונחיתה. כך שנראה שבינתיים, האייפד עדיין לא מהווה תחליף מושלם עבור הטייסים, אלא תחליף חלקי בלבד.

בשירות החוק

צילום: יח"צ, נטילת מידע מותאם אישי

משטרת רדלנדס (Redlands) בארצות הברית הצטיידה לאחרונה באייפונים ואייפדים, ככלי עבודה לכל דבר. מבחינת השוטרים, מדובר בציוד חובה, בדיוק כמו מכשיר קשר, בכל פעם שהם יוצאים לשטח אל רחובות העיר. שוטר העומד לצאת לסיור יכול לטעון את האייפון והאייפד שלו במידע רלוונטי לאותו סיור, מידע עדכני, ולצאת לדרך כשהוא לוקח את המידע איתו.

באפל יודעים לספר גם על בית-חולים בעיר אוטווה, בירת קנדה, אשר אימץ את האייפד כסטנדרט הרישום של החולה במחלקות השונות. לכולנו יצא בשלב זה או אחר להיות בבית-חולים, במסגרת ביקור, או חלילה כחולה. שם, כל אחד נחשף לגיליון הרפואי התלוי על המיטה של כל חולה, וכולל את המידע הרפואי העדכני שהאחיות מעדכנות במהלך המשמרת. לצד הכתב שלהן, קל לזהות את הכתב של הרופא, אשר ברוב הסיכויים יהיה לא קריא. תארו לכם את השיפור שיתרחש ברגע שגם ברשומה הזאת, כל המידע מוקלד ולא יהיה יותר מידע בכתב חרטומים רפואי. בית-החולים התחיל עם ניסוי של כ-500 מכשירי אייפד, ובעקבות ההצלחה הרבה לה הם זכו הזמין 1800 יחידות נוספות.

גם בבית-החולים, כמו בסדרת הטלוויזיה CSI, הרופאים יכולים לעבור בין החולים עם האייפד, ולהסתובב במחלקה, כאשר יש להם גישה כל העת לגיליון הרפואי של החולה ובמקביל לצילומי הרנטגן שלו, וליתר המידע החיוני הנדרש לביצוע עבודתם הרפואית.

ניצנים בארץ

גם בארץ נשמעים ניצנים ראשונים לבתי-עסק המאמצים את האייפד אל חיקם. אחד מהם הוא אספרסו בר בקניון רמת אביב. באספרסו בר החלו בפיילוט לפני כשלושה חודשים. במסגרת הפיילוט, המלצרים מקבלים מכשירי אייפד, שצוידו מראש באפליקציה שעברה התאמה לצרכים של אספרסו בר. באמצעותה, הם יכולים להציג את התפריט וכיצד נראית כל מנה, הם יכולים להזין לתוך המכשיר את ההזמנה כשהם עדיין בשולחן, ובמטבח יכולים לראות את ההזמנה עוד לפני שהמלצר חוזר לכיוון המטבח כדי לקחת את ציוד עריכת השולחן לו הוא נזקק. בכך, מצליחים באספרסו בר לצמצם את משך ההמתנה לכל מנה מוזמנת, ולהביא את המנה אל הלקוחות בצורה יעילה ומהירה יותר.

במקביל, היו גם פרסומים במדיה כי חברות ישראליות נוספות עושות שימוש באייפד, במסגרת עבודתן. ביניהן החברה המרכזית למשקאות קלים, משרדי עורכי-דין, ועוד. אצל רובם, הגורם העיקרי לרכישת המכשירים היא רצון לחסוך בנייר במסגרת ההתנהלות הרגילה של העסק.

דוגמאות אלה הן רק סנוניות, המבשרות את המגמה הכוללת למצוא דרכים בהן האייפד יכול לעזור לעסקים לייעל את עבודתם. בכל עסק בו מכשיר כמו אייפד יכול לעזור, בין אם זה להציג את הנתונים בתוך מסוף נייד, או אם זה כדרך למחשב ולהנגיש את המידע הרפואי, כפי שקורה בבית החולים הקנדי, האייפד משנה את הדרך שבה אנשים לא רק עושים עסקים, אלא בכלל נעזרים בטכנולוגיה כדי לבצע את הפעולות היומיות שלהם.

כל עוד האייפד ימשיך להציע לאנשים כלים לבצע את עבודתם בצורה יעילה מצד אחד, ומצד שני הוא אינו דורש מהם יותר מידי למידה והתאמה לטכנולוגיה החדשה, הוא יישאר כחלופה רלוונטית למחשבים ניידים, ויציע אפשרות אטרקטיבית לבתי עסק לרכוש לעובדיהם אייפדים, במקום מחשבים ניידים.

קיצו של המחשב השולחני?

צילום: יח"צ

האם האייפד מסמל את קיצו הקרב של המחשב השולחני? התשובה, נכון להיום, היא שלילית. האייפד מאפשר היום לצרוך תכנים בצורה יעילה ביותר, בין אם אלה תכנים מקצועיים במקום העבודה או תכני פנאי שאדם קורא ברכבת או באוטובוס, בדרך חזרה הביתה. אחד האתגרים העיקריים עימם מתמודד האייפד היא העובדה שהמחסור במקלדת מסרבל את הקלדת הנתונים אליו לאורך זמן. הסיבה לכך היא שהקלדה על-גבי מסך הזכוכית היא קלה וסבירה כל עוד לא מדובר בהקלדה ממושכת של טקסט ארוך. לאורך זמן, הופכת ההקלדה על מסך הזכוכית לבעייתית, בלשון המעטה, שכן הדרך משם אל כאבים בפרקי האצבעות קצרה.

כך יוצא שמי שמתכנן להשתמש באייפד, ובמסגרת השימוש בו להקליד לתוכו תוכן רב, יבחר לשאת עימו לכל מקום גם מקלדת, וכנראה שזו תהיה מקלדת אלחוטית. מקלדות שכאלה זמינות היום למכירה גם בישראל, ועל אף שעלות מקלדות שכאלה נעה סביב כ-300 ש"ח (מחיר סביר סך-הכל), בכל זאת מדובר בסחיבת עוד רכיב לצד האייפד, מה שמסרבל מעט את הניידות.

טאבלט מול נייד

היבט נוסף המשפיע על אחוזי הקליטה של האייפד בארץ הקודש הוא המחיר. בישראל, כאשר מחיר אייפד עומד על מעל 2000 ש"ח (לעומת 499 דולרים בארה"ב), בית-עסק השוקל לרכוש אייפד כמכשיר עבודה לעובדיו ייאלץ לעשות את ההשוואה המתבקשת אל מול כל מחשב אחרת באותה קטגוריית מחיר. כיום, ישנם נטבוקים רבים, ומידי פעם צצים גם לפטופים, הנמכרים במחיר של עד 2000 ש"ח. עובדה זו עשויה לגרום לבתי-עסק רבים בישראלי לשקול שנית האם בכל זאת שווה להם לרכוש לעובדים אייפד, על אף היתרונות שבו, ולהעדיף נטבוק או לפטופ באותו מחיר. מובן, אם כן, שבמקומות בהן המחיר הוא לא שיקול, הופך האייפד לפנינה רצינית, והדחף לרכוש את הטאבלט המוצלח של אפל עולה עוד יותר.

על רקע דברים אלה עלינו להזכיר, כי לאייפד קיימים היום מתחרים. החברות המתחרות באפל, שהוכו בתדהמה כשהוא יצא לפני כשנה, הספיקו מאז לייצר כמה מכשירים אלטרנטיביים, בגדלים שונים ובאפיוני מערכת שונים, המאפשרים למעסיקים למצוא את המכשיר המתאים ביותר לצרכים שלהם. מכשירים אלה לצד האייפד עשויים לאפשר לבתי-עסק חופש בחירה רב יותר בבואם לשקול איזה ציוד מחשבים הם רוצים לרכוש עבור עובדיהם, ועשויים להטות את הכף בין מחשבים ניידים לטאבלטים, לטובת הטאבלטים.

פורסם לראשונה במעריב עסקים 9.6.11

נדב דופמן-גור

עו"ד העוסק בתחומי דיני הטכנולוגיה, דיני פרטיות וקניין רוחני. מרצה ומנטור לסטארטאפים, ובעל ניסיון רב-שנים בפיתוח ווב (http://about.me/nadavdg).

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: