מה הופך את אינטל למקום עבודה הנחשק ביותר בהיי-טק הישראלי

אינטל נבחרה בתור החברה הטובה ביותר עבור העובדים – מה בדיוק מושך אותם וכיצד היא מסוגלת להתחרות עם ענקיות כגון גוגל או מיקרוסופט?

אינטל ישראל. מקור: יח"צ

במסגרת דירוג חברות ההיי-טק שהכי טוב לעבוד בהן שפורסם בשבוע שעבר, מככבת בראש הטבלה בשנה החמישית ברציפות – אינטל. בעוד שמדובר על חברה בסדר גודל בינלאומי, המחולקת גם בתוך ישראל למספר סניפים – עדיין הנתון עלול להשמע מעט מוזר לאלה שאינם עובדים שם.

החלטנו לבדוק מה בדיוק היתרון המשמעותי של אינטל על פני מתחרותיה וכיצד מצליחה חברה אחת לגבור אפילו על חברות תוכנה הידועות בפינוקיהן לעובדים כגון גוגל או מיקרוסופט שנה אחר שנה.

הרבה מעל לממוצע

אין זה מפליא שחלק נרחב מהישראלים מעדיפים לעבוד בחברות טכנולוגיה והייטק. בין אם מדובר בשכר הגבוה, ההטבות הנלוות או אפילו האפשרות המרחפת באוויר להפוך למשהו גדול ולהיות חלק ממשהו גדול יותר – הישראלי הממוצע רוצה לקחת בכך חלק. לגבי העובדה שעבודה באינטל נותנת לעובד הזדמנות להיות חלק ממשהו גדול יותר, אין לנו כלל ספק, אבל מבחינת הפרמטרים האחרים, אינטל לא ממש מוכרת בתור חברה שמפנקת את העובדים והתאגיד האמריקני הגדול אינו מוכר בתור מקום שבו "הרעיונות רצים חופשי" כמו שנהוג במקומות אחרים. זאת אחת מהסיבות לכך שכששמענו שאינטל נבחרה בשנה החמישית ברציפות לחברה שהכי טוב לעבוד בה, הרמנו גבה.

בעוד שגוגל ידועה בעיקר בזכות המשרדים המפוארים וההטבות שמציעה לעובדים, כמו גם סטארטאפים תל אביביים ידועים כמושכים מוחות צעירים עם הבטחה לאקזיט והנאה לאורך הדרך, אינטל אינה נכנסת לנישה זאת – היא מציעה לעובדים מקום עבודה, לא מגרש משחקים או הבטחות מפוצצות שבעוד כמה שנים מהיום ילגמו קוקטיילים על החוף בהוואי.

נועה סובל, העובדת במרכז הפיתוח הראשי של אינטל בחיפה, מסבירה כי מבחינתה, שני היתרונות המשמעותיים של אינטל הם גמישות ונגישות.

לאחר מקרה אישי שחוותה לפני כשנתיים, במהלכו קיבלה תמיכה מלאה מהחברה כגון אפשרות לעבוד פחות שעות ואפילו לקבל הסעות או כל תמיכה שרק רצתה, הבינה שמדובר בערך הרבה יותר גבוה מאשר כסף או פינוקים כלשהם. גם מבחינת גמישות, מבהירה כי עובדי החברה אינם נמדדים על השעון, אלא על פי ההישגים האישיים שלהם והתרומה לחברה – מה שגורם להם אוטומטית להשקיע ולתרום הרבה יותר.

קרן רותם, העובדת במפעל הייצור של אינטל בקריית גת מוסיפה כי מאז שהגיעה כסטודנטית לחברה לפני כ-16 שנים ועד היום בתפקידה כמנהלת, העבודה מצליחה להמשיך לעניין ולאתגר אותה, כמו גם להציע לה פיתוח אישי בתוך החברה עצמה.

למה לא סטארטאפ?

אינטל. מקור: יח"צ

עופר צפריר, העובד במרכז הפיתוח בפתח תקווה מסביר כי כבר עבד בעבר בסטארטאפ ועדיין חושב שהמענה שאינטל מציעה לעובדיה הוא משמעותי, שכן מעניקה את האפשרות להתפתח בהתאם לתחום העניין של העובד – בין אם מדובר בניהול, פיתוח או אפילו ייצור – החברה מכסה כל צורך שהוא.

סובל מוסיפה כי בעוד שסטארטאפ נחשב לאתגרי ולא שגרתי – כך ניתן להגדיר גם את העבודה היום-יומית שלה, המגיעה עם תוספות כגון שכר הוגן, תחושת שייכות וגב רחב התומך בה ובכלל העובדים.

ובכל זאת, כמו בכל מקום – גם באינטל קיימים מספר חסרונות. נועה מציינת שמכיוון ומדובר בחברה גדולה ומאוד בירוקרטית. במידה ואחד העובדים אכן רוצה להציע רעיון חדש, יהיה עליו לעבור מגוון תהליכים ולהשיג לא מעט אישורים. כמו כן, מכיוון שמדובר בחברה בינלאומית – על העובדים להתאים את עצמם וחלק ניכר מהעבודה צריכה להעשות בשעות לא הגיוניות, כמו גם להתגבר על שלל מחסומים חברתיים הנובעים מהסטנדרטים השונים של הלקוחות והעובדים ברחבי העולם.

צפריר מסכים כי אכן מדובר בחסרון, אך מסביר כי גם כאן מסתתר יתרון חבוי. "חלק מהעובדים זוכים לנסוע ולטייל בעולם, לצפות במפעלי אינטל וכיצד הם פועלים במגוון מדינות וליצור קשרים וחברויות שלא יכלו אפילו לחלום עליהם בכל עבודה אחרת, דווקא בגלל הגודל של החברה והבינלאומיות שלה".

אך האם הכל זהב?

בעוד שאין ספק כי העובדים הנוכחיים של אינטל מרוצים מהעבודה שלהם, החלטנו לבדוק גם את הצד השני של המטבע – מה עם העובדים שלמרות כל היתרונות והחיוביות כן החליטו לקום ולעזוב? וכמובן – מדוע החליטו לעשות זאת? מספר העובדים (המצומצם) שכן הצלחנו למצוא, לא ממש הבהיר עבורנו את התמונה ורוב האנשים שמצאנו, גם אחרי שעזבו את החברה המשיכו בעיקר להרעיף עליה שבחים.

אף על פי כן, העובדים שעזבו מספרים כי בעוד שלאורך זמן, אחד הדברים הבולטים ביותר באינטל, הוא בעובדה שהעובדים נמצאים שם הרבה מאוד שנים ואין להם כוונה לזוז. עם תנאי שכר העולים בכל שנה ב-4 ועד 5 אחוזים, בונוסים וכמובן יציבות וגב חזק גם במידה והשוק ירד, או שמדובר בשנה עסקית קשה, אינטל היא מקום שמאוד קשה לעזוב. לטענת אותם עובדים שעזבו, מדובר ב'כלוב של זהב' – קשה לעזוב בגלל התנאים הטובים, גם אם העובדים כבר לא ממש נהנים ממש שהם עושים – וזה מה שגורם להם להשאר לאורך שנים רבות.

כמו כן, מבהירים אותם עובדים כי קיימים פערים בין המרכזים השונים – בעוד שחיפה ופתח תקווה מציגים תנאים טובים יותר והרבה יותר פתוחים לרעיונות ולהתנסויות שונות מצד העובדים, המצב בקריית גת נראה קצת אחרת. לדברי עובדים לשעבר שעזבו את מפעל הייצור בקריית התנאים במפעל של אינטל בקריית גת הם פחות טובים משל העובדים בפתח-תקווה וחיפה והתייחסות נוקשה וקפדנית לעומת הסטנדרט המוצג כלפי חוץ – מה שגורם בין היתר גם לתחלופת עובדים גבוהה יותר האופיינית בדרך כלל למפעלי ייצור.

אותם עובדים גם ביקשו לציין כי אם משווים את מה שקורה באינטל (גם בקריית גת) לעומת מה שקורה בחוץ, אז אינטל עדיין נראית יותר טובה ובהרבה. "דואגים להכשרות תקופתיות, אפשר לצאת לקורסים מקצועיים כמעט לפי בחירה ובשורה התחתונה, יש תקציב לכמעט כל דבר שצריך" מספר אחד העובדים שעזב את המפעל לפני כשנתיים.

בסופו של דבר – זה הכל מסתכם בעובד עצמו ובתנאים ובעבודה שמחפש. אם יש בכם רוח יזמות ואתם מחפשים ליצור משהו שיהיה באמת שלכם, ככל הנראה אינטל (או כל חברה גדולה אחרת לצורך העניין) לא תהיה המקום האידיאלי עבורכם, אך אם אתם רוצים גב יציב, אחריות בתחום מצומצם, שכר גבוה ועבודה (ככל הנראה) עד גיל הפנסיה, שפשפו את קורות החיים והגישו אותם עוד היום. אינטל היא מקום עבודה נהדר ללמוד ולהתפתח בו, בייחוד אם אתם נמצאים בזירה הצפונית של החברה.

מתחם אינטל ישראל בקריית גת. מקור: יח"צ

חן אידן

אוהבת גאדג'טים, אפליקציות ואת עולם הטכנולוגיה בכלל. שלל עיסוקיה כוללים הריסת מכשירים סלולריים לצרכי בדיקה, התעסקות בלתי פוסקת ברשתות חברתיות, סקירת אפליקציות חדשות, סטארטאפים מבטיחים והתנסות עם (כמעט) כל מוצר חדש שיוצא לשוק.

הגב

4 תגובות על "מה הופך את אינטל למקום עבודה הנחשק ביותר בהיי-טק הישראלי"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
א
Guest

אין בכתבה כל פירוט על התנאים, מגוחך

הקיוסקאי
Guest

זאת ועוד- חפירה ממש שטחית מעלה כמה כתבות לא מחמיאות על אינטל בלשון המעטה- נהלים מוזרים, עובדים מתאבדים ועוד כהנה.
ניוזגיק- אם אתם רוצים לעסוק בעתונות ולא בכתבות תדמית, תתחילו לעבוד.

באנגלית זה נשמע יותר טוב: your'e doing it wrong..

הקיוסקאי
Guest

זאת ועוד- חפירה ממש שטחית מעלה כמה כתבות לא מחמיאות על אינטל בלשון המעטה- נהלים מוזרים, עובדים מתאבדים ועוד כהנה.
ניוזגיק- אם אתם רוצים לעסוק בעתונות ולא בכתבות תדמית, תתחילו לעבוד.

באנגלית זה נשמע יותר טוב: your'e doing it wrong..

לועהארי
Guest

מה היו השאלות בשאלון? מי היו הנשאלים, וכיצד שוקללו התשובות?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: