סיכום כנס מחשוב ענן IGT2009

הוועידה השנתית למחשוב ענן, IGT2009, ננעלה ביום חמישי כש- 2010 מסומנת כשנת הענן. על פי רוב הדוברים בכנס כמעט כל ארגון בוחן כיום את הדרך בה מחשוב ענן יכול לפעול לטובתו.

gridהזדמנות לסטרטאפים: כל בחור במרתף יכול לקבל שירותי מחשוב

במהלך בכנס עלה לא פעם, כי ההזדמנות במחשוב ענן אינה רק בחסכון בחשמל ובהשקעות במחשוב, אלא מדובר בשינוי הכלכלה של המחשוב המאפשר התפתחות של סטרטאפים וליזמים חדשים. ראובן כהן, מייסד הסטרטאפ אנומלי, ומוביל אירועי CloudCamp לקידום הענן ברחבי העולם אמר כי היכולת לרכוש יכולות מחשוב באמצעות כרטיס האשראי מאמזון או חברות אחרות מאפשר ליזמים להקים שירותים בזמן קצר ובהשקעה מינימאלית. “לסטרטאפים יש הזמנות. כל בחור במרתף יכול לקבל יכול לקבל שירותי מחשוב מגוגל. יש כיום גישה להיקפים גדולים וזה מניע הזדמנויות. כל ילד יכול ללכת ולבנות מערכות”.

דן שומרון, יועץ בכיר לתחום ה- SAAS אמר כי: “70% מהארגונים בארה”ב משתמשים בלפחות יישום SAAS אחד, 29% ברמה הבינלאומית. ממשל ארה”ב הרים חנות מקוונת לשירותי SAAS, וארגונים מבינים שהסביבה משתנה. בשנתיים האחרונות CIO התחילו לאמץ SAAS, והבינו שזו הזדמנות לעשות דברים חשובים במקום להתעסק בבאגים. בעוד שנתיים לא נראה יותר יישומים ארגוניים הפועלים בארגון עצמו. זה בארה”ב. ישראל עדיין בעדין החשוך בנוגע ל-SAAS ביחס לארה”ב”.

ריק טלפורד סגן נשיא לשירותי ענן ב- IBM הסביר את הרציונל עבור ארגונים: “יישום של מחשוב עננים פנימי בארגון מגדיל את הניצול היעיל של משאבים פי 3-4 בממוצע, מ- 20-25 % ל-75-80 %. זאת מאחר שמיחשוב הענן מביא את היכולת לנייד את התשתית להיכן שהיא נחוצה באותו הרגע”.

יישום ענן מספק לארגון שקט משום שהארגון אינו צריך לדאוג היכן נמצאים תשתיות המיחשוב. ניהול דאטה סנטרס כיום צורך משאבים רבים של חומרה, תוכנה ומשאבי אנוש, כאשר רוב עלויות תחזוקת ה- IT אינן נדרשות. עם מיחשוב ענן ותשתיות כשירות ניתן לקבל יותר עוצמה בפחות משאבים.

ג’ון רולסון, מנהל שיווק מוצרים ופתרונות של חברת NetApp ציין כי הענן מאפשר לייעל את חלוקת משאבי האחסון בצורה חכמה יותר והוסיף כי ענן היא לא עוד טכנולוגיה חדשה אלא דרך חכמה לניהול IT. “אני מניח שכל אחד ואחת מכם בחדר ישתמש בזמן הקרוב במחשוב ענן בין אם בארגון ובין אם בחיים הפרטיים”.

את הפוטנציאל העסקי שבמחשוב הענן הציגה חברת We!, מקבוצת חילן טק אשר השיקה שירות חדש בתחום תשתיות המיחשוב על פי תפיסת מיחשוב ענן (Cloud Computing) תחת השם weCloud. במסגרת השירותים מציעה We! לארגונים שימוש מרחוק במגוון תשתיות מיחשוב באמצעות מתקן Data Center ייעודי המתקדם ביותר בישראל שהקימה החברה.

רנית זקצר, סמנכ”ל טכנולוגיות, מטריקס: “מחשוב ענן צפוי ליצור טרנספורמציה עסקית במשק ולהשפיע על שאלות, כגון: באיזו מהירות הארגון יכול להיכנס לטכנולוגיות חדשות ובאיזו מהירות הוא יכול להוציאן החוצה, ליצור התייעלות תפעולית דרך התמקדות בפעילות הליבה של הארגון, לשפר ביצועים פיננסים, לפזר את הערפל סביב הנושא של תקצוב ה- IT ועוד”.

“מחשוב ענן לא יקרה ביום אחד, אנחנו בתקופת מעבר. מטריקס מציעה לחברות להיערך לכך מבעוד מועד. במסגרת תהליך טכנו-עסקי שמטריקס מכנה Cloud Readiness היא מציע לארגונים למפות את התועלות העסקיות (הפוטנציאליות) של מחשוב ענן עבורם. עוד אנו מציעים שירות וכלים שמסייעים בבניית התשתית הנדרשת להקמת ענן באופן מנוהל, תוך הבטחת רמת שירות ויצירת שיתופי הפעולה הנדרשים בנושא. לארגונים ול-ISVs שמעוניינים לפתח יישומים שיסופקו כ-SaaS באחת הפלטפורמות הקיימות באינטרנט מטריקס תסייע בתהליך הפיתוח לארגונים שרוצים להקים ענן פרטי/פנימי”.

בפאנל האקסקיוטיב זרק סטיב רובינאו, ה CTO של בורסת ניו-יורק כפפה לעשרות הסטארט-אפים אשר לוקחים חלק בוועידה, כאשר סיפר שהבורסה של ניו-יורק מחפשת יישומים להציע ללקחותיה שאת השרתים שלהם היא מארחת, מעבר לשירות המסחר המקוון שהיא מספקת להם היום. לדבריו הוא רואה באספקת שירותי ענן נוספים ללקוחות הבורסה של ניו-יורק, כמקור פוטנציאלי להכנסה, שיתן ללקוחותיו ערך מוסף.

tל הרמתי

טל הרמתי

טל הרמתי: בתוך מספר חודשים ייצא מכרז להקמת ענן פרטי לחינוך בישראל

למרות ההזדמנויות העסקיות שמספק הענן, עדיין קיימים אתגרים רבים להתמודד איתם – העיקריים שבהם, כפי שהציג דניאל קטאדו, מארגון אבטחת המידע של האיחוד האירופי ENISA, הם הסכנה שבהוצאת נתונים מחוץ לגבולות המדינה אל אזורים בהם קיימת רגולציה שונה, ואיבוד השליטה על המידע. “אירופה חוק ההגנה על מידע מנסה להימנע מהוצאת מידע מחוץ לאירופה. זה פוגע באחד מהעקרונות של מחשוב הענן. אם אתה לא יכול להוציא מידע מחוץ לגבולות זה פוגע במחשוב הענן. עוד בעיה לגלית היא זו של מחשבים פיסיים המוחרמים על ידי ממשלות. בחודשים האחרונים ראינו מספר אירועים של ממשלות בעולם שהחרימו מחשבים. העובדה שהמידע נמצא בצורה משותפת עם על גבי מחשבים פיסיים מהווה איום. מכיוון שהם שהמידע שותף גם ריבוי אזורי שיפוט יוצר בעיה. צריך הסכמים מולטי ליטראליים בין מדינות בתוך האיחוד ובכל העולם. הצורך למצוא אזון בין המדינות השונות לא יהיה פשוט”.

כפי שהציג קטאדו, נטען לא פעם בכנס כי בניגוד למגמות קודמות במחשוב כי בגלל האופי של ביזור המידע והצאתו למערכות חיצוניות, לממשלות יש תפקיד קריטי בהצלחת וקידום מחשוב הענן באמצעות רגולציה וקידום סטנדרטים. על פי קטאדו האיחוד האירופי ישקיע חצי מליארד דולר בחקר מחשוב הענן בשנים הקרובות.

בוב מרקוס, המייעץ לממשל האמריקאי, טען כי הממשל האמריקאי הציב לעצמו לוח זמנים אגרסיבי לקידום הענן. העובדה, לדבריו, שהממשל כבר נמצא בפיגור ביחס ללוח הזמנים מראה את הרצינות שלו. “הפעילות של הממשל האמריקאי מקדמת את האימוץ של מחשווב עננים בכל העולם”, אמר מרקוס “עד השנה הבאה יציגו רוב מדינות המערב יוזמות של מחוב עננים. אבל לפעילות הממשל האמריקאי יש השפעה רחברה יותר גם על הנעשה במגזר הפרטי. הדרישות שמציג הממשל בפני ספקי מחשוב עננים שרוצים לעבוד איתו, דוחף לאימוץ דרישות אלה כסטנדרטים שכל השוק מאמץ. למשל בכללים של רמת אבטחה והצפנה, זמינות השירות, איכות השירות, כלי מדידה ודיווח ועוד”.

טל הרמתי, אחראי תחום ממשל זמין במשרד האוצר, הציג את החזון שלו לאימוץ מחשוב הענן. “הממשלה הישראלית מטמיעה ענן כבר 8 שנים, עוד לפני שידעו שזהו ענן. בעולם הנוכחי, זו התפיסה שלנו. CIO לא צריך להתעסק עם מערכות הם צריכים להתעסק עם שירות ללקוחות אם עבור לקוחות בתוך הממשלה ואם לציבור הרחב”. הרמתי תיאר כמה מהפרויקטים העיקריים של ‘ממשל זמין’ אחד מהם הוא הקמת מספר מרכזי מחשוב שיספקו את שירותי המחשוב לכל משרדי הממשלה. פרויקט נוסף הוא מתן שירות דרך הענן לכל בתי הספר בישראל, מה שיבטל את הצורך בהקמה ובתחזוק של רשת מחשוב עצמאית על ידי כל בית ספר כפי שקיים היום.

“היוזמה המעניינת ביותר שלנו היא מערכות פנימיות – היישום של ענן פרטי. יהיו לנו מספר מרכזי מידע מרכזיים שיספקו את כל השירותים לכל המשרדים. אנו עובדים על מודל עסקי שאינו טריוויאלי. אנו עומדים להקים ענן פרטי לחינוך – לכל בתי הספר בארץ תהיה רשת עם תוכנת ניהול ותשתית. התקציב נמצא והתהליך אושר. אנו עומדים להכין מכרז גדול שיצא בקרוב. כל בתי הספר בישראל יקבלו את השירות מענן זה, ללא צורך להקים מערכת מההתחלה”. כמו כן אמר הרמתי כי: “אנו בדרך להוציא מכרז לכל ה- ECM (מערכות ניהול תוכן ארגוני), פלטפורמה לניהול כל הארכיב והמסמכים. מדובר בפלטפורמה אחידה אבל באמצעות מספר פתרונות. זה יהיה בכמה החודשים הבאים”.

והעתיד הרחוק…

נקודה מעניינת שעלתה בכנס על ידי רובינאו היא כי הדברים בעולם הטכנולוגיה דומים לתנועת מטוטלת וכי לאחר איחוד המשאבים נראה ביזור מחודש בעתיד: “אנחנו נחזור למחשוב אישי. זה וודאי, כי כך חברות מרוויחות כסף. המודל אולי ישתנה, אבל אנו חוזרים על דברים שנעשו בעבר. לפעמים חדשנות זה לחזור על מה שעשינו כשזה מתאים המנכ”ל של דיגיטל, יותר לפני מ- 20 שנה, שאל למה שאנשים ירצו את הכאב ראש של להחזיק מחשב בבית. אז הוא לא פיתח את המחשב האישי ולבסוף נרכש על ידי HP, אם הוא היה מחזיק מעמד עד היום הוא היה בדיוק במקום הנכון”.

אל הכנס הגיעו כ- 500 אנשי מחשוב מישראל, תחת חסות של של חברות המחשוב המובילות בישראל. וידאו של הרצאות מהכנס יהיו זמינים באתר איגוד הגריד.

מערכת גיקטיים

גיקטיים, אתר חדשות הטכנולוגיה הגדול בישראל, פועל משנת 2009, ומהווה הבית של קהילת ההייטק, הסטארטאפים והטכנולוגיה בישראל

הגב

הגב ראשון!

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: