בדקנו: Internet Explorer 9 Beta 1 – היופי שברשת

ביום רביעי האחרון שיחררה מיקרוסופט לרשת את הבטא המלאה הראשונה לגירסתו התשיעית של דפדפן האינטרנט השלה, אינטרנט אקספלורר. אלעד אברון התקין, בדק, וחזר עם מסקנות

ביום רביעי האחרון שיחררה מיקרוסופט לרשת את הבטא המלאה הראשונה לגירסתו התשיעית של דפדפן האינטרנט השלה, אינטרנט אקספלורר. הדפדפן שלט בעבר בשוק, אך ככל שאתרי האינטרנט התקדמו ונהיו יותר עכשויים ועתירי תוכן, כך הדפדפן שפעל על מנוע מיושן יחסית נהיה כבד ומסורבל, ומשתמשים רבים נטשו אותו בשנים האחרונות לטובת אלטרנטיבות כמו גוגל כרום או מוזילה פיירפוקס.

עם זאת, מיקרוסופט לא ידועה בתור חברה שלא משיבה מלחמה, והגרסה החדשה של דפדפן האינטרנט שלה הוא הנסיון של ענקית התוכנה מרדמונד לחזור לשוק הדפדפנים, עם דפדפן שמתיימר להתחרות בדפדפנים האחרים בתחומים כמו מהירות, תאימות (הוא תומך כעת ב- HTML 5), ותחום נוסף שמיקרוסופט, לפחות בהתחלה, תהיה שלטת בו: האצת חומרה.

נפלאות HTML 5

הדפדפן החדש הושק תחת הסלוגן “היופי שברשת” (Beauty of the Web), והוקם עבורו אתר מיוחד – כולו ב- HTML 5, שמציג את היכולות הגרפיות של הדפדפן ושל פלטפורמת הווב החדשה. HTML 5, למי שלא יודע, הוא הגלגול הבא של שפת דפי האינטרנט הנפוצה והבסיסית ביותר: HTML (שנמצאת כיום בגלגולה הרביעי). לא מדובר בשדרוג גרסה פשוט של מה בכך – תקן ה- HTML מתעדכן רק אחת לכמה שנים טובות (HTML 4 לדוגמא הוכרז בשנת 1998), והגרסה הסופית של HTML 5 צפויה לצאת רק ב- 2012.

היתרונות והיכולות של HTML 5 מעדכנים את התקן הארכאי הזה לימינו אנו, ומאפשרים לדפי אינטרנט להציג אנימציות מורכבות, תלת ממד, ואפילו סרטים מוזרמים (כדוגמת YouTube) באופן ישיר וללא צורך בתוספות צד שלישי (דוגמת פלאש). היתרון העצום שבפלטפורמה שכזו הוא חיסול ה- ‘מתווך’ שבין הדפדפן לבין האתר, מה שיקל רבות על ביצועי המחשבים המריצים את האתרים הללו, ויפחית באופן משמעותי את כמות התקלות והבעיות שנובעות מהצורך בשימוש בתוספים.

אם נחזור חזרה לאתר האינטרנט שמפרסם את אקספלורר 9, מדובר באתר מלוטש וזורם שכולו כתוב ב- HTML 5 ומציג יכולות שונות כגון אנימציה, עיגול קצוות, הצגת וידאו – והכל בצורה חלקה וזורמת. האתר אפילו מציג הדגמות אינטראקטיביות ליכולות הדפדפן על גבי האתר. הכל כל כך חלק ומורכב שהייתי בטוח שהם מרמים, אבל בדיקה פשוטה מראה שלא מדובר בתוסף פלאש או סילברלייט שעושים את העבודה – הכל HTML 5. קוד בלבד.

כמו כן, מלבד מספר תקיעות וקפיאות בנסיון לגישה לאתרים חיצוניים אחרים (בכל זאת מדובר בבטא) הכל זורם חלק ובלי שום אינדיקציה לכך שמדובר בדפדפן אינטרנט: זה נראה כמו אפליקציה מקומית לכל דבר.

ממשק חדש

הממשק משתנה לטובה בגרסה החדשה, ומפנה יותר מקום לתוכן. שדה החיפוש משתלב בשורת הכתובת, שמתקצרת ומפנה מקום כך שלשוניות הדפים (טאבים) בדפדפן עוברות לאותה שורה. כפתורי ההגדרות מוקטנים ונכנסים אף הם לאותה שורה, וההבדל ברור מיד עם הפעלת התוכנה: הדפדפן מפנה כמה שיותר מקום לתוכן, ומנסה שלא להפריע לכם בפעולת הגלישה.


רק דבר אחד ממש הפריע לנו: האיקון החדש. האיקון החדש של האקספלורר הוא עדיין אותו איקון שאנחנו מכירים של האות E שמדמה את הגלובוס, מוקפת בטבעת שמסמלת הקפה של העולם. משהו בצבע, בגימור, בהצללה – לא ברור לנו מה – אבל משהו שם פשוט לא נראה טוב. זה נראה חיוור, מטושטש, וצעצועי. לא מקצועי ומלוטש כמו שהתרגלנו.

מהירות משופרת

למרות שעדיין לא מדובר בצ’יטה כמו גוגל כרום, האקספלורר החדש מהיר בהרבה מהקודם. המתכנתים של האקספלורר הכריזו לא אחת שהמטרה שלהם היא לא להיות הדפדפן המהיר ביותר, ושלמרות שהם משפרים את הביצועים והמהירות של הדפדפן כל הזמן הם יודעים שהתחרות בתחום הזה קשה, ושהם מעדיפים להשקיע את המשאבים והמאמצים שלהם בדברים חשובים אחרים כגון תאימות וטכנולוגיות עתידיות (מה שכנראה מתייחס לרינדור החומרה אליו נגיע בהמשך).

אך למרות השיפור, במבחני ביצועים מול כרום הדפדפן כושל. בסקריפט הבא, שבודק את מהירות רינדור ה- CSS של הדפדפן, כרום סיים ב- 78 מאיות השניה, בעוד לאקספלורר 9 לקחו 309 מאיות השניה:

חשוב לציין שהמבחן הורץ מקובץ מקומי משום שהוא בא לבדוק את מהירות הרינדור הישירה של הדפדפן, מבחן שאם הוא מבוצע דרך הרשת הוא אינו אוביקטיבי ומושפע ממהירות התעבורה.

האצת חומרה

גולת הכותרת של החידושים הטכנולוגים בדפדפן היא דווקא משהו שלא דובר עליו הרבה, מאחר ומיקרוסופט הם פחות או יותר הראשונים בתחום: האצת חומרה. אז נכון, בבטא של פיירפוקס 4 זה כבר קיים, ופלאש 10.1 מאפשר האצת חומרה – אבל מיקרוסופט עושים משהו אחר. דפדפן אינטרנט אקספלורר 9 משתמש בממשק רינדור חדשני שפועל ישירות על גבי DirectX, מה שאומר שלא רק הרינדור של החלקים האינטראקטיבים או התלת ממדיים של האתר מתבצע על גבי החומרה (הכרטיס הגרפי במקרה הזה, שיכול להתמודד עם רינדורים בכמה רמות מעל למעבד), אלא גם האתר עצמו: טקסטים, אפקטים מובנים וכיוצא באלה. התוצאה מורגשת בעיקר בזרימה של האנימציה, אבל באה לידי ביטוי במיוחד כשמריצים סימולציות חיות של תלת ממד באמצעות JavaScript או HTML5.

חשוב לציין שנכון להיום זה לא יבוא לידי ביטוי כמעט בשום מקום משום שאף אתר עדיין לא משתמש בדברים הללו באופן מובנה ומלא, אבל מיקרוסופט מכוונים פה לעתיד, שבו – על פי התקווה של מיקרוסופט (ושל כל מפתחות הדפדפנים), המעבר ל- HTML5 יהיה חלק ומלא, ולא יהיו מחשבים ישנים וחלשים שיגשו לאתרים עתירי תוכן (ראינו איזה יופי הגישה הזאת עבדה למיקרוסופט עם ויסטה).

העתיד של חלונות

מאז שהוכרז, אינטרנט אקספלורר 9 ממותג על ידי מיקרוסופט כדפדפן העתיד. הקלפים החזקים שלו הן טכנולוגיות שנמצאות בחיתוליהן, ורובן לא אמורות בכלל לראות אור יום בשנתיים הקרובות. כרגיל במיקרוסופט, כדי לקדם את הטכנולוגיות הללו הם מגבילים את השימוש בדפדפן למערכת ההפעלה חלונות 7 בלבד. הסיבה, על פי מיקרוסופט, היא שהתמיכה בהאצת חומרה כפי שהיא קיימת באקספלורר 9 קיימת רק בחלונות 7, אבל המניע האמיתי הוא ברור: לגרום לכם לשדרג. מיקרוסופט גם מצליחים להציב רף גבוה יחסית לדפדפן שלהם בכל מה שקשור לדרישות חומרה: אם המחשב שלכם לא מריץ חלונות 7, אז אקספלורר 9 לא בשבילו. עם זאת, אותו טיעון שימש את מיקרוסופט בקידום חלונות ויסטה ו- DirectX 10, שלבסוף ‘נפרץ’ והומר כך שיוכל להיות מותקן על חלונות XP – מה שגורם לנו להאמין שמדובר אך ורק בדרישה שיווקית, ולא דרישה טכנית אמיתית. מצד שני, לאור החידושים הטכנולוגים בדפדפן, קשה לנו להאמין שמישהו ישתמש בהם או יזדקק להם על מחשבים עם חלונות XP. בכל זאת, מדובר במערכת מלפני עשור, ולהריץ פרוטוקולים ותקנים מ- 2012 על מערכת הפעלה מ- 2002 זה מעט אבסורדי, אז אולי הצדק כן עם מיקרוסופט.

הכיוון נכון – הגישה לא בטוח

למרות השטיעונים שלהם נשמעים טוב, קשה לנו לקנות את הטענה של מיקרוסופט שהם “לא מנסים להיות הכי מהירים בשוק”. את הלקוח מעניינים מעט מאד דברים – הראשון הוא מהירות והשני זה יציבות. בעידן שבו גוגל כרום נותן את שניהם הרבה יותר מכל מתחרה, דברים כמו האצת חומרה פשוט לא מדברים לאנשים הפשוטים, שבשבילם IE9 הוא מותרות מיותרת וחסרת תועלת. שוב – יתכן שעד תאריך השחרור של הדפדפן (כנראה בשלהי סוף 2011) המצב יהיה אחר, ואתרים מבוססי HTML5 ו- 3D Javascript יתחילו לצבור תאוצה ולהופיע ברשת באופן מורגש, אבל מהפכות אמיתיות בתקנים לא קורות בין-לילה, וקשה לנו להאמין שהדפדפן החדש של מיקרוסופט יהיה רלוונטי כל עוד השאיפה של בוני האתרים היא להיות תואמים לכמה שיותר תקנים – כולל תמיכה לאחור, מה שמרתיע אותם מלהשתמש בטכנולוגיות חדשות. למשל, חלק מבוני האתרים צריכים להתמודד עד היום עם לקוחות שדורשים שהאתר יהיה תואם לאקספלורר 6, דפדפן עתיק יומין ומלא תקלות ופרצות אבטחה.

אם להאמין למיקרוסופט שהעתיד הוא ב- HTML5 ואפליקציות רשת, אז אולי יש סיכוי שלדפדפן הזה יש עתיד, אבל בכל זאת מדובר בעתיד והעתיד הוא תמיד הימור. נכון לעכשיו הדפדפן הוא לא יותר מתצוגת תכלית, אב-טיפוס עם פוטנציאל ענק ואפס פרקטיות מעשית בעולם של היום. אני מניח שרק עם הזמן נדע אם ההימור השתלם או לא. אם לא – לא נורא, מיקרוסופט ימשיכו הלאה. אם כן, מדובר בחזון מוצלח ונדיר לחברה כמו מיקרוסופט שבתחום הדפדפנים – עד היום, נשארה מאחור.

אלעד אברון

עובד בחנות מחשבים מוכרת כמוכר ביום ובונה אתרים ואפליקציות בלילה. פנבוי גאה של מיקרוסופט וממגיניה הגדולים ביותר (גם בלי שהם אי פעם שילמו לו גרוש אחד שחוק). חובב לא קטן של משחקי מחשב ווידאו, ובעבר כתב במגזין משחקים ישראלי מפורסם. אלעד גם כותב באתר הבלוגים של מיקרוסופט ישראל, והתמחה בעבר בניהול רשתות.

הגב

12 תגובות על "בדקנו: Internet Explorer 9 Beta 1 – היופי שברשת"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
נברא
Guest

אני איבדתי אמון במוצרים של מיקרוסופט. הם תמיד נגררים אחרי אחרים, מעט מחדשים, הרבה מחקים, ובד”כ יוצאים עם מוצר של אתמול ולא עם מוצר של מחר. איך זה יכול להיות שדפדפן חדש יהיה איטי יותר מדפדפן קיים בן שנתיים? למיקרוסופט הפיתרונים…

אור
Guest
כל הכבוד על הכתיבה. אני לא חושב שאתה יכול לקרוא לעצמך פאנבוי, אתה בכל זאת מעלה שאלות קשות בנוגע לדפדפן. הייתי שמח אם היית מביע את דעתך על כך ששורת הכתובת נמצאת ביחד עם שורת הטאבים, אני חושב שזו טעות – בעיקר לשוק הטאבלטים שמייקרוסופט רוצה להיכנס. יש לי בעיה עם הטיעונים והתוצאות של לא להוציא את הדפדפן לXP. ברור לכולם הרי שאין שום רציונל טכנולוגי העומד מאחורי ההחלטה הזו. עם כל הכבוד לכרום, אופרה וספארי. אם הם יכולים אין שום סיבה שמייקרוסופט, זו שמכירה את נבכי החלונות, לא תצליח להוציא את 9 גם לXP. גם אם במשמעות שלא תהיה… Read more »
אלעד אברון
Guest
קודם כל תודה :-) אני עדיין מגדיר את עצמי כפנבוי, אבל אני קודם כל (לפחות כאן באתר) כתב וככזה צריך להשאר אוביקטיבי ולבחון דברים מנקודת מבט פרקטית. חוץ מזה, הפאנבויז הם הראשונים להעביר ביקורת בדרך כלל :-P לגבי הממשק, זה דווקא כן מתאים לדעתי. אפשר להזיז את השורת כתובת ולשנות את הגודל כדי להתאים, והיתרון הגדול בשילוב השורות הוא הרחבת שטח העבודה, משהו שימושי מאד לטאבלטים שבהם שטח העבודה נמוך יותר. לגבי XP, למרות שאני חושב שזה אפשרי לשחרר את זה ל- XP, אני לא חושב שזה הכרחי או אפילו כדאי. זה דורש מהקוד להיות גדול ורחב יותר, ודורש ממיקרוסופט… Read more »
אור
Guest

זהו, שרק לאתרים גדולים יש את היכולת לבחור צד. מה עם כל שאר הקטנים שנאחזים בכל משתמש? :)

ALLSEARCH
Guest

כתבה מדליקה בהחלט,
הרמה פה גבוהה בהחלט במושגי כתיבה טכנית ועמוקה.
נתחיל שזה שהדבר החשוב שהבנתי שהם הגדילו את גודל המסך וזה חשוב .
תמיכה בHTML5 כולם יתמכו בעתיד .
מה שהיה מצחיק עד דמעות שאם הם חושבים שהמוצר שלהם
יגרום לאנשים לעבור ל7 דווקא המוצא הזה שאלטרנטיבה לדעת כולם הרבה יותר מהירה
שזה באמת הכי חשוב פה.
בכל מקרה כיף לראות שדווקא המוצר המדובר שניצח את נטסקייפ בכוחנות
הפסיד באמת לשכל ולא לכוח .
נמשיך לראות את אחוזי הצפיה בירידה.
ובטח נמשיך לגלוש על שלושה דפדפנים שונים כמו שאני עושה בדרך כלל .

תודה על הכתבה
אודי רייטר
בעלים – סטארויז מחשבים &מייזם http://www.allsearch.co.il
 

KE3
Guest

בתור מפתח פלאש, אני לא מצליח להבין למה לעבור לHTML5. אין לי שם סביבות עבודה נוחות כ”כ כמו בפלאש, והפיתוח לוקח הרבה יותר זמן.
אז למה בכל זאת?

עומר
Guest

ברור שאתה לא מבין, אתה מפתח פלאש… P-:

ערן
Guest
אני חושב שצריך לקחת את גירסה 9 בפרופורציות הנכונות. החשיבות שלה עבור מיקרוסופט היא, לדעתי, שונה לגמרי מהגירסאות הקודמות. בעבר הרחוק, במערב הפרוע של חוסר התקינות שבו גירסאות 5 ו-6 שלטו בעולם, הדפדפן היה אמצעי של מיקרוסופט לקדם את הטכנולוגיות שלה. בתקופה ההיא, כדי ליצור אתר תואם-אקספלורר, היית צריך להשתמש בכלי פיתוח של מיקרוספט. גם הרחבות לדפדפן נעשו באמצעות ActiveX, שהיא חלק מ-COM, טכנולוגיה מיקרוסופטית לחלוטין. חוסר התקינות יחד עם המונופוליסטיות של מיקרוסופט פשוט הכריח מפתחים לעבוד עם הכלים של מיקרוסופט, ועל מערכות ההפעלה שלה. היום, מיקרוסופט מיישרת קו עם הדפדפנים התקניים, ואין כבר הכרח להשתמש בכלי הפיתוח שלה עבור… Read more »
רותם
Guest
אם FIREFOX כרום ושאר הדפדפנים יתמכו גם בטכנולוגיות חדשות וגם יהיה להם תאימות למערכות ישנות אז מה הבעייה שMS יעשו גם מאמץ קטן. אין לי ספק שהמהלך להשאיר את XP מאחור הוא מכוון… אז מה MS השיגו בעצם? המשתמש הממוצע שיש לו מחשב עם חומרה זולה יישאר בד”כ מאחור כי הוא עצמו לא מוצא שום סיבה לשלם על מערכת הפעלה חדשה שאת אותם הדברים הוא יכול לעשות במערכת הישנה…(ובצדק). מה לעשות שהעולם מורכב מ95 אחוז אנשים שצריכים תמחשב נטו לעבודה אופיס קצת גלישה באינטרנט מיילים וזהו… תבדקו באירגונים גדולים עם מאות ואלפי מחשבים תגלו שהרוב המוחלט עדיין עם SERVER 2003… Read more »
מושיקו
Guest

אתם מקשקשים כולכם האקספלורר 9 משומן כהוגן ויחד עם תוסף אינג’קטורים הוא רץ מעולה, הבעיה היא בקופולונג של הרדיאטור והפלטפורמה של הגיר , עם כל זה הפלאש לא מתאים לנוטפד עדיף בפנקס רשימות אה ודבר אחרון אם תחברו את הרינדור של הלינוקס ליוניקס ביחד עם הכרום בפלטפורמת דוס זה ירוץ מעולה יחד עם גאווה סקריפט גריסה 8 – מי שלא מסכים שיגיב אבל עניינית !!

wpDiscuz

תגיות לכתבה: