התנסינו במשקפי המציאות המדומה של HTC והם פשוט העיפו אותנו [וידאו]

לקחנו את Vive, משקפי המציאות המדומה המדוברים של htc ו-Valve להתרשמות. בשלב מסוים איבדנו קשר עם המציאות ושקענו לתוך עולם טוב יותר של מלחמות עם חייזרים

צילום: גיקטיים

צילום: גיקטיים

אמנם Oculus האמריקאית נחשבת לחברה המובילה והמדוברת ביותר בכל מה שקשור למציאות מדומה, אבל חברת HTC הטאיוונית שמוכרת לנו בעיקר כיצרנית סמארטפונים, הפתיעה כאשר הכריזה לפני מספר חודשים על Vive, משקפי המציאות המדומה שלה. בברצלונה, חשפה לראשונה החברה את הגרסה הסופית של המוצר שתגיע לצרכנים בחודשים הקרובים. לקחנו אותם להתנסות.

משקפי המציאות המדומה המתקדמים ביותר כרגע

Vive, קונסולת המציאות המדומה של HTC, מורכבת ממספר אלמנטים. ראשית, המשקפיים עצמם כמובן, שעשויים פלסטיק איכותי למדי ונעים למגע וכוללים 32 חיישנים שיזהו את תנועת הראש שלנו ב-360 מעלות. בתוך המשקפיים נמצא 2 מסכים ברזולציה משולבת של 2160×1200 פיקסלים עם קצב רענון של 90Hz. הדגם הסופי כולל גם 2 מצלמות זעירות, שישמשו את ה-Vive לצורך אפליקציות ומשחקי AR (מציאות רבודה).

את המשקפיים הרכבתי על הראש בעזרת מספר רצועות גומי אלסטיות.

צילום: גיקטיים

צילום: גיקטיים

הרכיב השני הוא חיישני התנועה. מדובר ב-2 קופסאות שחורות, בגודל של רמקולים סטליטיים, אותן יש לתלות על הקיר. בתוך הקופסאות נמצאים חיישנים, שמחשבים את התנועה שלנו במרחב הוירטואלי, כך שכאשר עשיתי צעד קדימה במציאות, התקדמתי צעד גם במציאות המדומה.

צילום: גיקטיים

צילום: גיקטיים

הרכיב השלישי הוא בקרי השליטה או הג'ויסטיקים המיוחדים. אהבתי מאוד את העיצוב המיוחד והארגונומי שהעניק להם תחושה של יציבות. חוץ מהחיישנים שמסייעים לקונסולה לדעת היכן הם ממוקמים במרחב, כוללים הבקרים גם כפתורי הפעלה שמשמשים לדוגמה ליריות וכוללים 2 מצבים: חצי לחיצה ולחיצה, ששימשו אותי לצורך טעינת הנשק וירייה. בנוסף, כולל הבקר גם כפתור מגע עגול ולחיץ שמשמש לצורך בחירת כלי נשק. יחד עם המשקפיים הרכבתי את סט האוזניות הייעודי שמפיק סאונד היקפי.

הדגם אותו בדקתי הוא דגם ה-Pre שמיועד למפתחים והוא כבר קרוב מאוד לדגם הסופי שיימכר לצרכן, אם כי להערכתי הערכה עוד תעבור לא מעט שדרוגים ושיפורים נדרשים מבחינת עיצוב המוצר. הרכיב האחרון אגב לא מגיע עם הערכה והוא כמובן מחשב גיימינג עם מעבד גרפי חזק.

איך מתארים מציאות מדומה?

צילום: גיקטיים

צילום: גיקטיים

הבעיה הכי גדולה שניצבת בפני כל מי שהתנסה במציאות מדומה היא שאי אפשר להסביר את זה. נכון, אפשר לנסות לתאר את זה ולהראות תמונות ואפילו וידאו, אבל דבר לא משתווה לרגע שבו אתם מניחים את המשקפים המיוחדים וצוללים לתוך עולם ריאליסטי בטירוף, שמורכב כולו מפיקסלים. אבל בכל זאת, תנו לנו לנסות.

ראשית, הרכבתי את המשקפיים. על הדרך שמחתי לגלות שלא צריך להסיר את משקפי הראייה.

ההדגמה הראשונה לקחה אותי לספינה טרופה בעומק האוקיינוס. הריאליסטיות של הסצנה הייתה מרשימה. מכל עבר ראיתי דגיגונים קטנים ויצורים ימיים אחרים ששחו לעברי. קרני השמש שהצליחו לחדור לעומק המים, השתקפו היטב במים.

ניסיתי, באמת שניסיתי, אבל לא הצלחתי להימנע מלהרכין את הראש או לזוז לצד בכל פעם שלהקת דגיגונים כזו איימה להתנגש בי. תחושת המציאות פשוט גוברת על הרציונל שאומר – "גבר, תירגע, אתה חובש קסדת פלסטיק באמצע תערוכת מובייל".

אוקיי, זה מתחיל להיות קצת מוזר. מקור: WevR

אוקיי, זה מתחיל להיות קצת מוזר. מקור: WevR

לפתע, נעלמו כל הדגיגונים. הבטתי לאחור וראיתי את הסיבה: לוויתן עצום התקדם לעברי. הלכתי לאחור, כשמה שעצר אותי הוא הפחד לצנוח מהגשר עליו עמדתי. הלווייתן נעצר בערך מטר ממני, כשהאישונים העצומים שלו היו קרובים אלי יותר מדי. הרזולוציה המרשימה עשתה את העבודה. גם מקרוב, לא הצלחתי לראות פיקסלים.

לאחר כמה דקות של שיטוט רגוע בספינה, נעלמה הסצינה ונציג HTC העביר לידי את בקרי השליטה. לפתע, מצאתי את עצמי על גבי ספינת חלל דמויית ה-Millennium Falcon, כשמכל עבר, אני מוקף בחייזרים צמאי דם. כיוונתי את בקרי השליטה לעבר החייזר הראשון, טעינה קצרה, ירייה ו… בום. הלייזר שלי מטגן אותו. הסאונד שבוקע מהאוזניות מקיף אותי במרחב, כך שאני פונה לצד שמאל ומגלה עוד חייזר שמתקרב אלי. תוך פחות משנייה, גם המחבל הזה נוטרל.

כאשר החלו להתרבות החייזרים, הושטתי את היד לאחור לעבר הגב במעין תנועת גירוד והחזרתי אותה קדימה. המחווה הזו הפכה את האקדח שבידי השמאלית למגן אור. עתה, הגנתי על עצמי בפני קרני הלייזר שנורו לעברי. ברגע שאחת מקרני הלייזר פגעה במגן ונחסמה על ידו, הרגשתי בו רעידה חזקה וסופר-ריאליסטית, שהתקבלה בעזרת מנגנון הרטט המובנה שבו. ההפתעה היתה כל-כך אמיתית שממש עפתי לאחור, כדי להתחמק מפגיעה נוספת. פאק, זה היה אמיתי.

אחרי כמה דקות הסתיימה ההדגמה ונציג HTC נעזר בכח פיזי מתון כדי לקחת ממני את הערכה.

לאורך כל ההדגמה לא נתקלתי בבעיית רינדור או לאגים. כל תנועה של הידיים, כל מבט שהפניתי – הכל היה בזמן אמת והסאונד ההיקפי היה כמעט אמיתי מדי. הדבר היחיד שהעיב על כל חוויית המשחק היא הכבל שמחבר בין הקסדה למחשב. מדובר בכבל מסורבל ומגושם שתלוי על הראש שלכם ואם לא תהיו זהירים מספיק אתם עלולים למעוד עליו. אנחנו מקווים שעד שהמשקפיים יגיעו לשלב הסופי שלהם, תמצא HTC פתרון אלגנטי יותר כמו הצמדת הכבל לגוף למשל. עם זאת, ראוי לציין שגם כאשר התנסינו ב-Rift של Oculus נתקלנו באותה בעיה.

המציאות המדומה כבר כאן

צילום: גיקטיים

צילום: גיקטיים

HTC ו-Valve, סטודיו המשחקים המיתולוגי שחתום על מותגים כמו Counter-Strike ו-Half Life, הצליחו לפתח מוצר מצוין עם פוטנציאל עצום ואנחנו כנראה לא היחידים שחושבים ככה. שימו לב לנתון הבא: למרות שמדובר בגרסת המפתחים בלבד ועוד לא הגרסה הסופית, ולמרות המחיר שעומד כעת על 800 דולר לערכה ועוד כ-1,000 דולר בערך על מחשב גיימינג שיעמוד בדרישות של ה-Vive – למרות הכל, נמכרו יותר מ-15 אלף יחידות של הקונסולה תוך 10 דקות בלבד מפתיחת הרכישה המוקדמת!

אין ספק שהמציאות המדומה והמציאות הרבודה בדרך להשתלט על חיינו בלא מעט תחומים כשהגיימינג הוא הראשון בהם. כל הגדולות כבר בפנים: ההשקה של ה-Rift של Oculus (פייסבוק) נמצאת ממש מעבר לפינה, מיקרוסופט כבר מוכרת את HoloLens, ערכת ה-AR שלה, סוני תשיק עוד השנה את PlayStation VR, סמסונג חושפת מצלמת 360 ומשקפי Gear VR והיד עוד נטויה. על פי גולדמן זקס גודל השוק של המציאות המדומה והרבודה יגיע ל-110 מיליארד דולר תוך 4 שנים. לכן, אנחנו צפויים לראות לא מעט קרבות מעניינים ומותחים – ולא רק במציאות המדומה.

וידאו: ההתנסות שלנו ב-Vive

הכתב היה אורח חברת סמסונג בכנס המובייל בברצלונה

יניב אביטל

עורך אתר גיקטיים. יש לכם רעיון לכתבה? טיפ סודי? הדלפה? מחכה לכם ב[email protected]

הגב

9 תגובות על "התנסינו במשקפי המציאות המדומה של HTC והם פשוט העיפו אותנו [וידאו]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
נופר
Guest

נשמע מדהים אבל המחיר לא הגיוני
800$ לפני מכס והיבואן הישראלי שגוזר את הקופון שלו
זה אומר שאנחנו מדברים פה על 4500 שח לא כולל מחשב חדש

יניב
Guest

הי נופר,
נקווה שיהיו באנדלים משתלמים יותר כמו בעולם

הראל מובשוביץ
Guest

כבר הזמנתי את הריפט, מקווה שזו הייתה החלטה נכונה.
בעיקרון אני חושב שהמשחק בעמידה שה-Vive מציע הוא סוג של גימיק (כמו הקינקט או הווי) ואני לא
רואה את עצמי משחק במשחקים כאלה שעות ארוכות.
מצד שני המשחקים של אוקולוס נראים הרבה פחות טובים מאלו של ה-Vive,
במקום משחקים מלאי אקשן בגוף ראשון הם מתעסקים בהרבה משחקי גוף שלישי וארקייד.
טוב, נחכה ונראה..

יניב
Guest

הי הראל,
העלית נקודה חשובה. מה שמעניין את החברות האלו זה האקוסיסטם. אוקולוס היא לא חברת חומרה. בגלל זה גם היא חברה לסמסונג ול-Gear VR. היא פיתחה פלטפורמה, עם מתחרה קשה – Valve וה-Steam שלה. עכשיו כל אחת תנסה להביא את המשחקים הכי חזקים לפלטפורמה שלה

יונתן
Guest

איך אני חיפשתי שעות לא מוכרים אותם בארץ עם מצאת דרך בבקשה תאמר לי אני מחכה לקנות משקפי מציאות מדומה שנים (רק עכשיו אני יכול לקנות את זה)

אחד
Guest

נשמע נורא לדעתי

יהונתן
Guest

יניב, נשמע כמו חוויה חזקה.
היות ולא ניסיתי את הvive אלא רק את אוקולוס, מעניין אותי לשמוע ממך האם ויזואל דרך המשקפיים של HTC עוטף אותך מכל זווית של העין, או שהמסך בעיקר פרונטאלי ובזוויות ראיה רחבות רואים שחור..
האוקולוס קצת אכזב אותי בעניין הזה..

יניב
Guest

הי יהונתן,
באמת חוויה חזקה.
לשניהם יש שדה ראייה של 110 מעלות, אבל ב-Vive לא זכורים לי בליינדספוטים כאלו כמו שאתה מתאר. בכל מקרה, שווה לחכות להשקה הרשמית באפריל כשגם החומרה וגם התוכנה יהיו סופיות.

טל וין
Guest

היי חברה תוכלו בבקשה לעזור?

אני רוצה להזמין את הHTC VIVE לחבר בארה"ב ושהוא ישלח לי אותו בדואר.
כמה יעלה המכס על הhtc vive כשמשקפיים יעברו בדואר?

ותוכלו להגיד לי כמה יעלה ל בכללי עם ההזמנה לארה"ב והמכס?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: