צעדים ראשונים עם ביטקוין: הנה 4 דרכים להשיג את המטבע

החלטתם להתחיל ולעשות שימוש בביטקוין או אולי לרכוש לכם שלל וירטואלי להשקעה? איך בכלל עושים את זה?

shutterstock bitcoin

הפוסט נכתב על ידי ליאור אוזן, מייסד אתר קריפטוביט, אתר ישראלי המתמחה בביטקוין.

כולכם כבר שמעתם על הביטקוין, בשנה האחרונה היה קשה שלא. אבל לכמה מכם כבר יצא להחזיק בפועל את הפלא הטכנולוגי הזה וממש להשתמש בו?

הביטקוין, מסתבר, הוא לא משהו שסוחף אותך מיד בפעם הראשונה. רובנו צריכים זמן לעכל את כל הסיפור הזה של מטבע דיגיטלי שלא מגובה על ידי אף ממשלה או בנק מרכזי. אבל גם אחרי שקראתם, התעניינתם, הבנתם וסוף סוף החלטתם שהגיע הזמן לעשות מעשה ולרכוש קצת ממטבע העתיד, רובכם תעצרו בשלב שבו צריך ממש לרכוש את הביטקוין.

לצערי, למרות התקדמות משמעותית בפריסת התשתיות של הביטקוין בארץ בשנים האחרונות, לרובנו עדיין לא ממש ברור כיצד לרכוש את המטבע הדיגיטלי וכיצד להשתמש בו. אז בואו נעשה מעט סדר ונראה מהן ארבע הדרכים הטובות ביותר שבהן תוכלו להשיג לעצמם קצת ביטקוין:

1. קנייה במזומן

הדרך המהירה והפשוטה ביותר להשיג לידכם ביטקוין היא פשוט לרכוש אותם ממישהו אחר שכבר מחזיק בהם. די פשוט.
אבל מה אם אתם לא מכירים אף אחד שיש לו ביטקוין? או שאתם מכירים, אבל האגואיסט לא מוכן למכור לכם? במקרה כזה, דרך טובה להתחיל היא באמצעות קבוצת פייסבוק בשם "מסחר ביטקוין בישראל", בה כבר ישנם יותר מ 1,300 חברים. המטרה של הקבוצה, ניחשתם נכון, היא להפגיש בין קונים ומוכרים של ביטקוין.

עוד דרך טובה ומומלצת למציאת שותפים למסחר בביטקוין, היא להגיע בימי ראשון ל"שגרירות הביטקוין" שממוקמת ברחוב אחוזת בית 1 בתל-אביב. בכל יום ראשון בסביבות השעה 7 בערב, מתקיים מפגש של קונים ומוכרים הנקרא "כיכר סאטושי" (על שמו של יוצר הביטקוין). שם תוכלו למכור ולקנות ביטקוין ואם בא לכם גם להכיר על הדרך כמה מחברי קהילת הביטקוין הישראלית.

לא משנה באיזה מסלול תבחרו, בעת ביצוע עסקה במזומן, סביר להניח שאתם והמוכר תאלצו למצוא מחיר ששניכם מסכימים עליו. אתר בשם Bitcoin Average יציג עבורכם את שערו הממוצע העולמי של הביטקוין ויכול לשמש כשער הוגן עבור שני הצדדים בעסקה.

ועוד משהו רק ליתר ביטחון, אם אתם קונים ממישהו שאתם לא מכירים (ואולי גם אם כן) מומלץ לנקוט משנה זהירות כאשר מסתובבים עם סכומים גדולים במזומן ועדיף לבצע את העסקה עם חבר נוסף ו/או במקומות ציבוריים. לכל מקרה שלא יהיה.

2. כספומט ביטקוין

עם העלייה בפופולאריות של הביטקוין בעולם בשנים האחרונות וכחלק מתבקש בבניית התשתית למטבע הדיגיטלי, כספומטי ביטקוין החלו לצוץ בכל רחבי העולם. ישראל אמנם קטנה אך ידועה בחדשנותה ולכן זה לא באמת מפתיע שאנו נכללים בין המדינות שבהן ניתן למצוא כספומטי ביטקוין. נכון להיום, ישנם בישראל שני כספומטי ביטקוין: הראשון, ממוקם בשגרירות הביטקוין שהזכרנו כרגע, ברחוב אחוזת בית 1 בתל-אביב, והוא יאפשר לכם להמיר שקלים, במזומן בלבד, לביטקוין.

על מנת למשוך ביטקוין מהכספומט תדרשו להציג קוד QR של ארנק הביטקוין שלכם. (אם אין לכם ארנק בשגרירות הביטקוין ישמחו לעזור בזה). כל שעליכם לעשות הוא לסרוק את קוד הכתובת אליה תרצו להעביר את הביטקוין ולהכניס שטרות כסף למכונה. התהליך אורך מספר שניות בודדות והינו קל מאוד ואינטואיטיבי.

כספומט הביטקוין השני, נמצא אף הוא בתל אביב, ברחוב יבנה 32 בלובי של מלון TownHouse. כספומט זה, מציע בנוסף לאפשרות לרכישת ביטקוין תמורת שקלים, גם את האפשרות להמיר את הביטקוין שלכם בחזרה לשקלים. תהליך השימוש בכספומט הזה מעט ארוך יותר מקודמו ודורש את סריקת גב כף היד (אשר מוצפנת ונשמרת במכשיר לשימושים הבאים) וסריקת תעודת זיהוי של המשתמש.

חשוב לשים לב: עמלות הקנייה בכספומטים כרגע גבוהות ועומדות על בין 4%-5% משווי הקנייה. בעתיד הקרוב, כספומטים נוספים צפויים להגיע לארץ. סביר להניח שהתחרות תוריד מעט את העמלות.

3. חלפני ביטקוין או זירות מסחר

דרך נוספת להשיג ביטקוין היא רכישתו דרך חלפני ביטקוין או דרך זירות מסחר. אפשרות זו הינה יחסית איטית ביחס לשתי האפשרויות הקודמות אך מתחייבת במידה ותרצו לרכוש ביטקוין בסכומים משמעותיים.

בישראל כיום פועלים מספר חלפני ביטקוין אשר יבצעו עבורכם את רכישת הביטקוין, אך רק לאחר שתבצעו העברה כספית לחשבונם. קניה בצורה זו לא מתאימה לאלו מכם שרוצים לקנות ביטקוין במהרה, שכן התערבות הבנקים מאטה משמעותית את התהליך. אלא אם תבחרו לבצע העברת ז.ה.ב, בה הכסף עובר באותו היום, (ותשלמו גם עמלה בהתאם), לרוב תאלצו לחכות לפחות יום עסקים שלם עד שתקבלו את הביטקוין. בקנייה דרך חלפנים אל תצפו בהכרח לקבל את הסחורה בשער הביטקוין הנוכחי. מרבית החלפנים גובים עמלה גבוהה יחסית של בין 3%-5%. גם כאן יש לקוות שככל שתגבר התחרות בתחום יקטנו העמלות. לרשימה של חלפני הביטקוין בארץ לחץ כאן.

רכישת ביטקוין דרך זירת מסחר כרוכה גם היא בהעברה כספית מחשבון הבנק שלכם וצפויה גם היא לארוך בין 1-2 ימי עסקים (לחו"ל זמן ההמתנה ארוך בהרבה). בקנייה דרך זירת מסחר אין עמלה על ההפקדה אך ישנה עמלה על כל קנייה ומכירה שתבצעו (ובד"כ גם עמלה בעת ביצוע משיכת כספים). עמלות הביצוע לרוב מתחילות בשיעור גבוה יחסית (0.6% – 0.7%) אך צפויות לרדת ככל שתהיו פעילים יותר ויותר במסחר. (אם מעולם לא סחרתם בשוק ההון אני מראש מציע לוותר על האפשרות הזו).

4. תנו שירות, קבלו ביטקוין

כל אחד טוב במשהו לא? הדרך האחרונה להשיג ביטקוין, וכזו שבה לא תצטרכו אפילו לפתוח את הארנק, היא קבלת ביטקוין תמורת שירות. אז לא משנה אם אתם בוני אתרים, עורכי-דין  או מאלפי אריות. הציעו את שירותיכם וקבלו עבורם תשלום בביטקוין. קהילת הביטקוין בארץ הינה אחת מהקהילות המפרגנות ביותר שיצא לי להכיר. פרסמו את שירותיכם בקבוצת הפייסבוק "ביטקוין ישראלי" (מעל 4,000 חברים) או בקבוצת "ביטקוין בעסקים" ותתחילו לעבוד. ואל תשכחו גם להוסיף את העסק שלכם לרשימת העסקים המקבלים ביטקוין.

תהליך קבלת הביטקוין עבור השירות שתעניקו הינו פשוט מאוד ומצריך מכם בסך הכול להחזיק ברשותכם כתובת ביטקוין אליה יועבר התשלום תמורת השירות. ניתן להוריד ארנק ביטקוין דיגיטלי למכשיר הטלפון הנייד שלכם לנוחות מקסימאלית וניתן גם להתקינו על מחשבים נייחים. הבחירה שלכם.

אם אתם מעוניינים ללמוד עוד וצריכים עזרה בבחירת הארנק הדיגיטלי תוכלו לקרוא לעומק בפרק המוקדש לבחירת ארנק ביטקוין במדריך הביטקוין באתר קריפטופיט.

אז לסיכום, מהי הדרך הטובה ביותר להשיג ביטקוין? תלוי.

  • קניה במזומן – הדרך המשתלמת ביותר.
  • קניה דרך כספומט – הדרך המהירה ביותר. אך כרוכה בתשלום עמלה.
  • חלפנים – הדרך הבטוחה ביותר לקניית ביטקוין בסכומים גדולים.
  • מתן שירותים – גם וגם. גם משתלם וגם תורם לפיתוח הקהילה והמטבע.

לא הספיק לכם? בא לכם ללמוד עוד על הביטקוין ושאר המטבעות הדיגיטליים? אתם מוזמנים לעיין במדריך השלם לביטקוין ומטבעות דיגיטליים באתר קריפטופיט.

קרדיט תמונה: bitcoin via shutterstock

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

5 תגובות על "צעדים ראשונים עם ביטקוין: הנה 4 דרכים להשיג את המטבע"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
בבר
Guest

4 דרכים להתרוששות שאתם חייבים להכיר. צעדים ראשונים בקזינו או מה לעשות עם כסף מיותר שאין לכם.

סטושי
Guest

בתור תומך ביטקוין נלהב אשר אף מחזיק מספר ביטקוינים אני חושב שראוי להוסיף באמת משפט הסתייגות שאומר שההשקעה בביטקוין יכולה להיות מסוכנת.

נמרוד
Guest

כל אחד צריך להחזיק לפחות ביטקוין אחד. מי שלא רואה שיש פה *פוטנציאל* הוא:
טיפש או,
מקשיב לטיפשים או,
טיפש שמקשיב לטיפשים

כן
Guest

תגיד את זה לרבים שהתאבדו בגללו

מירי
Guest

כל האתרים שמחלקים לכם ביטקוין במקום אחד: http://www.pascesef.co.il/bitcoin-faucet.html

wpDiscuz

תגיות לכתבה: