הגיע הזמן לדרוש העלאה למשכורת, כך תעשו זאת [מדריך]

רוצים העלאה במשכורת? לפני הפנייה המיוחלת לבוס הקשוח, להלן בדק בית ועשרה טיפים שיעזרו לכם לראות היכן אתם עומדים והאם בכלל מגיעה לכם העלאה

מקור: flickr, cc-by-maverick2003

מקור: flickr, cc-by-maverick2003

הפוסט נכתב על ידי אליסה גולדמן (Alyssa Goldman) ותורגם מאנגלית על ידי אבישי בסה.

אתם אולי חושבים שמגיעה לכם העלאה במשכורת, אבל זה לא תמיד אומר שהבוס שלכם מסכים איתכם. ולא, אתם כבר לא יכולים לזרוק את כל האשמה על המצב הכלכלי הרעוע.

זהו הזמן המושלם לבקש העלאה בשכר, אך במידה ועשיתם זאת תוך היתקלות בסירוב קשוח, הסיבה העיקרית היא דווקא… אתם. להלן עשר הסיבות העיקריות מדוע דווקא לא תקבלו את ההעלאה בשכר בה חשקה נפשכם ומספר טיפים שיעזרו לכם לתקן את הרושם שלכם מול הבוסים.

הציפיות שלכם רחוקות מהמציאות

בשנה האחרונה, העלאה ממוצעת במשכורת עובדים עמדה על כ-2 אחוזים, כאשר עובדים בעלי ביצועים ברמה גבוהה קיבלו העלאה ממוצעת של 4 אחוזים. בכדי לקבוע האם אתם ראויים ל-4 אחוזים הללו או יותר, חיוני לבדוק באופן קבוע עם הממונה עליכם האם אתם עומדים ברף הציפיות שלו, האם הוא מרגיש שאתם משקיעים בעבודה יותר מהעובד הממוצע ובאילו תחומים הקשורים לעבודה אתם פחות חזקים.

כמו כן, כדאי לבדוק האם בחברה מעניקים העלאות במשכורות בתקופה מסויימת בכל שנה או שמא מדובר בהעלאות ספציפיות הנקבעות על פי הביצועים של העובדים. במידה ומדובר בחודש מסויים בשנה, עדיף לוודא כי אתם מתזמנים את הבקשה שלכם להעלאה בתקופה המתאימה. לבסוף, כדאי בהחלט לשקול את המצב הכספי בחברה. במידה ומדובר בחברה קטנה הנאבקת על קיומה, בקשת העלאה משמעותית במשכורת תיראה קצת תלושה מהמציאות.

לא עשיתם מחקר שכר

לפני שתחליטו על סכום המשכורת החדשה אותה תרצו לדרוש, שווה לבדוק באינטרנט לגבי המשכורות הסטנדרטיות בתעשייה לתפקידים דומים. הנתונים המפורסמים באתרים הללו יוכלו לתת לכם ולממונים עליכם מסגרת ריאלית של משכורת להתייחס אליה במהלך השיחה. למרות זאת, ממש לא מספיק לצטט ממוצעים – עליכם להוכיח כי הביצועים האישיים שלכם ראויים וכי אתם נותנים מעל ומעבר לחובות העבודה הרגילות שלכם, מה שמביא אותנו ישירות לסעיף הבא.

אתם עושים רק את מה שמצופה מכם

עשיית העבודה שלכם היא הסיבה עבורה אתם מקבלים משכורת ואילו העלאה במשכורת היא סימן לכך שהממונים עליכם רואים שאתם תורמים לארגון ברמה גבוהה יותר ממה שנשכרתם לעשות מלכתחילה. כלל אצבע חשוב הוא להיות עובד שעושה את העבודה של הבוסים שלכם לקלה יותר: להתנדב לקחת על עצמכם פרוייקטים נוספים ולחשוב על דרכים נוספות כיצד להקל על עומס העבודה שלהם, לשים לב על מה הם מתלוננים ולהבין כיצד לפתור בעיות בתוך המחלקה שלכם. במידה ותעשו זאת, הסיכוי שהבוסים שלכם ייענו לדרישותיכם יהיה גדול יותר.

אתם לא מסבים תשומת לב להישגים שלכם

מקור: flickr, cc-by-bark

מקור: flickr, cc-by-bark

שליטה באמנות של קידום עצמי היא לא משימה קלה במיוחד, אך חשובה ביותר. ראשית, ודאו שהבוסים שלכם מודעים לכל מה שאתם עושים ואל תהססו לשתף איתם הצלחות –  זה מראה שאתם מוכשרים ומסוגלים לבצע את העבודה שלכם בצורה מיטבית.

בנוסף, חשוב לעשות זאת בצורה עדינה. לדוגמא, לקבוע פגישה בכדי לדון בפרוייקטים שאתם עובדים עליהם, להזכיר הצלחות מרכזיות שהיו לכם ולבקש משוב על כיצד ניתן לעשות זאת טוב יותר. אסטרטגיה נוספת, היא העברה של מיילים הדנים בפרוייקט שבוצע בהצלחה או מחמאות מלקוחות אל הבוס שלכם ב-BCC.

אתם לא נשארים מעודכנים במה שקורה בתעשייה

העריכו את המיומנויות שלכם: מה השתנה בתעשייה מאז שהתחלתם לעבוד בתחום שלכם? בעבודות מסויימות, מעקב לא מספק אחר המגמות האחרונות בתעשייה יכול לגרום למשכורת שלכם לקפוא על שמריה או אפילו לרדת. במיוחד כאשר מדובר על עובדים וותיקים, אשר יכולים לעמוד אל מול אפליה על רקע גיל. בסקר שבוצע בקרב בני 50 ויותר, דווח כי יותר משליש מהמשיבים סיפרו כי הם מכירים מישהו שהתמודד מול אפליית גיל בעבודה. בנוסף, דווח כי 25 אחוזים מכלל התלונות שהוגשו לנציבות לשיוויון הזדמנויות בארצות הברית, מערבות אפליות מטעמי גיל.

אך אין שום הצדקה לתת לסיבות הללו למנוע מכם מלהתקדם. סמנו ועקבו אחרי בלוגים שונים, נכחו בכנסים והירשמו לקורסים המלמדים את ההתפתחויות האחרונות בתעשייה. הראו את נכונותכם לממונים עליכם ושאלו על נכונות החברה להשתתף במימון המשך הלימודים שלכם. זה יראה להם שבתור עובדים חרוצים, אתם מנסים לחדד את היכולות שלכם באופן עקבי.

אתם לא יכולים לפתור את הבעיה, או אוהבים להתלונן

היו כנים עם עצמכם: האם תחושות הבטן שלכם הם אלו שגורמות לכם לספר לבוסים על כל בעיה שמתעוררת, או שאתם מנסים לנווט דרך מכשולים בעצמכם? במידה ומדובר בנושא שבאמת צריך להעלות למעלה, לכו על זה עד הסוף. אך מדפסת שבורה היא דוגמא טובה לסיבה פחות טובה לעשות רעש ולהפריע לשגרת העבודה.

כמו כן, היזהרו מלהפוך לעובדים המעצבנים שמקטרים תמיד על מדיניות החברה או על הקולגות שלכם שאתם פשוט לא יכולים לסבול. בסופו של דבר, העובדים שמקבלים העלאות בשכר הם אלו הרואים בעבודה שלהם דרך לספק פתרונות ולא להעלות בעיות חדשות.

אתם לא שמים לב לפרטים

האם הבוסים שלכם אומרים לכם לתקן את אותן הטעויות שוב ושוב? האם אתם כל הזמן צריכים תזכורות? האם אתם נוטים לשאול את אותה השאלה פעמיים? אם עניתם "כן" על כל השאלות הללו, אל תצפו להעלאה בעתיד הקרוב שלכם.

רשמו הערות כאשר הממונים עליכם נותנים לכם הוראות, ראו אם אתם יכולים למצוא את התשובות בעצמכם לפני שאתם שואלים שאלות ובכל פעם שאתם עושים טעות, רשמו לעצמכם מה היא הייתה, מדוע טעיתם ואיך אתם יכולים למנוע מאותה הטעות לחזור שוב בעתיד.

אתם הופכים את זה לעניין אישי

מקור: flickr, cc-by-C Jill Reed

מקור: flickr, cc-by-C Jill Reed

הטיעונים שתציבו כאשר תחליטו לבקש העלאה במשכורת צריכים להיות ממוקדים במוסר העבודה שלכם, ההישגים שלכם והערך שלכם לארגון כעובדים. כל השאר, דוגמאת החובות שלכם כסטודנטים, שכר הדירה, חשבונות בית החולים שלכם או העובדה שאתם "פשוט לא יכולים לגמור את החודש בשכר הזה" צריכים להישאר מחוץ לדיון.

בשורה התחתונה, העלאה במשכורת תוענק על בסיס ההצטיינות שלכם כעובדים ולא לפי הסיפור סוחט הדמעות שלכם.

לא ביקשתם – לא קיבלתם

במידה וכל הסיבות הרשומות מעלה אינן חלות עליכם, אז ברצינות, בקשו העלאה. אל תצפו מהבוס שלכם להעלות את הנושא בעצמו.

נולדתן במגדר הלא נכון

למרבה הצער, גם בשנת 2013 זה קורה: על פי מחקר שנערך על ידי Hanna Riley Bowles מאוניברסיטת הרווארד, משתתפים הראו קטעי וידאו שבהם גברים ונשים מבקשים העלאה תוך שימוש באותו כתב הבקשה. התוצאות: חלק גדול מהבוסים המשתתפים הסכימו לתת לגברים העלאה, בעוד נשים נדחו בטענה כי הן אגרסיביות מידי ובקשותיהן תובעניות מידי.

נכון, מדובר באפליה סקסיסטית ולא הוגנת, אך היא עדיין עשויה להיות חלק מהמציאות הכואבת אותה נשים צריכות לעבור. ניסוי נוסף שנערך במסגרת המחקר הציג שתי טכניקות אשר עזרו לחסל את התפיסות המוקדמות השונות לגבי נשים וגברים. ראשית, אומרת בולס, אישה צריכה להתמקד בכיצד הביצועים שלה סייעו לארגון ולבקש משוב בצורה פשוטה: "מה אתה חושב?" זה גם יכול להיות יעיל מאוד להביא את הממונה עליכם לשיחה על ההעלאה ולערב אותו: "הממונה עליי ייעץ לי לעשות זאת".

הפוסט פורסם במקור בבלוג של חברת LearnVest.


פוסטים נוספים מ-LearnVest:

Tales of a Failed Salary Negotiation

How Much Do Bankers Really Make

This Everyday Skill Could Impact your Income

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

3 תגובות על "הגיע הזמן לדרוש העלאה למשכורת, כך תעשו זאת [מדריך]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Radical Dreamer
Guest

"אסטרטגיה נוספת, היא העברה של מיילים הדנים בפרוייקט שבוצע בהצלחה או מחמאות מלקוחות אל הבוס שלכם ב-BCC" – כמה שאני רואה יותר מיילים כאלה ככה אני יודע שהעובד יותר לוזר שמתפאר בכל שטות שעשה.
מיילים כאלה נמחקים אצלי אוטומטית.

דרור
Guest

או שאתה הלוזר שישאר רק עם עובדים שלא מסוגלים למצוא עבודה במקם אחר, בעוד עובדיך הטובים יבינו במהירות עם מי יש להם עסק, ויברחו לכדי לעבוד עבור מנהלים איכותיים

עזרא
Guest

זה בגלל שגברים יותר אגרסיבים לא בגלל אפליה או משהו

wpDiscuz

תגיות לכתבה: