כיצד לבחור מערכת ניהול תוכן בקוד פתוח?

האתר idealware פרסם לפני מספר ימים את דוח ההמלצה המעודכן שלו לבחירת מערכת ניהול תוכן בקוד פתוח ואמיר סימן טוב מביא לנו את עיקרי ההמלצות.

כמו בדוח שיצא לפני יותר משנה וחצי, נבדקו גם בדוח זה ארבע מערכות ניהול התוכן הבאות: וורדפרס, ג’ומלה, דרופל ומערכת פלון. אתמקד בפרק ההמלצות (השורה התחתונה) ומי שמעוניין לקרוא את הדוח בשלמותו (82 עמודים) מוזמן לעשות זאת – המסמך מוטמע בסוף דוח זה. אולי בשל גודלהּ הקטן יחסית של אוכלוסיית ישראל, מערכת פלון (Plone) כמעט ואינה מוכרת. גם אין לה קהילת משתמשים גדולה בארץ כמו לאחרות – שיקול חשוב ביותר בבחירת מערכת ניהול תוכן בקוד פתוח. מכיוון שכך, איני מתייחס אליה מכאן והלאה אלא רק למערכות וורדפרס, ג’ומלה ודרופל. מערכות אלה הגיעו לשלב בוגר למדיי גם מבחינת ההתאמה לעברית.

כללי

בחלק מהארגונים קיימת נטייה לבחור מישהו מתוך הארגון שיבנה ויתחזק את האתר; אם מדובר באתר פשוט יחסית, למשל בלוג או אתר תדמית עם עד כמה עשרות עמודים, כל אחת מהמערכות תתאים. במקרה כזה מומלץ לבחור במערכת אותה מכיר היטב מישהו מתוך הארגון שלכם וזאת בהנחה שאותו אדם יבנה את האתר ויתחזק אותו. מכיוון שמערכת וורדפרס היא הפשוטה והנפוצה מבין השלוש, סביר יותר שתמצאו אדם בארגון שיוכל להרים את האתר שלכם.

במקרים של אתרים מורכבים יותר ובעלי תקציב גדול יותר, מומלץ לבחון אפשרות של שכירת אנשי מקצוע לשם בניית האתר ותחזוקתו. בהגדרה נכונה של הרשאות ניתן יהיה להעניק סמכות לתפקודים רצויים גם למנהל מטעם הארגון או העסק. אם אכן תבחרו באנשי מקצוע לשם בניית האתר שלכם, כדאי לכם לבחון את המערכות מקרוב ולבחור בזו שמתאימה יותר לצרכים שלכם, ולא את זאת אותה מכיר יותר טוב אדם מתוך הארגון.

מורכבות של אתר שתדרוש בחינה כזו עשויה להתבטא בצרכים (עכשוויים או עתידיים) כגון: סוגי תוכן שונים, הצלבות מידע מפריטי תוכן שונים (חיתוכים, איחודים, סינונים ומיונים), מספר מזיני תוכן ועורכים, או פונקציונלית ספציפית הדורשת קידוד. היות שמדובר בבחירה של תשתית, חשוב לבחור במערכת שתשמש אתכם נאמנה לאורך זמן רב גם כאשר תרצו שדרוגים תפקודיים מרחיקי לכת לאתר או אף הרחבת הגדרת המטרות שלו והאופנים בהם הן יתממשו. למשל, האם יש סיכוי סביר שהאתר יצטרך בעתיד לתפקד גם כחנות אלקטרונית, כפורטל בנושא המומחיות שלכם או כרשת חברתית? – זוהי מורכבות שהתשובה הטכנית שנותנת לה מענה באופן הטוב ביותר היא מידת הגנריות של המערכת.

וורדפרס

וורדפרס היא בחירה מצוינת עבור אתר קטן (כמה עשרות או מאות עמודים) בו פריטי התוכן (מסוג פוסט בבלוג) מסודרים באופן פשוט, למשל, אחד אחרי השני לפי תאריכי הפרסום (או בסדר הפוך לתאריכי הפרסום). מערכת וורדפרס הנה הקלה והמהירה ביותר מכל המערכות הנבדקות בכל מה שקשור להקמת האתר ושדרוג רכיביו. קיימות תבניות עיצוב רבות המוכנות לשימוש ולאתרים פשוטים ההתאמה גם היא פשוטה יחסית.

עם זאת, וורדפרס אינה מאפשרת הרחבה של יכולות האתר באופן אינטואיטיבי כמו שאר המערכות. אם רוצים לאפשר סוגים שונים של פריטי תוכן (למשל, כדי שייצגו ישויות שונות במערכת) או אם רוצים להציג פריטי תוכן על פי חתכים לוגיים שונים, יש למצוא תוספים ספציפיים ותבניות עיצוב שיתמכו באפשרות כזו. כמו כן, התמיכה בתפקידים שונים של משתמשים והרשאות הנה מצומצמת, אם כי ישנם תוספים המאפשרים זאת במידה מסוימת.

ג’ומלה

ג’ומלה משמשת למגוון רחב של סוגי אתרים וההתקנה שלה פשוטה יחסית. קיימת עקומת למידה מסוימת, למשל: להבין כיצד עובדים התפריטים, להבין את מבנה האתר וכדומה, אך לאחר מעבר מכשול למידה זה, המערכת מספקת תשתית חזקה גם לאתרים גדולים מאוד. קיימים תוספים במגוון רחב מאוד המספקים יכולות שונות, כגון לוחות קיר, עגלת קנייה לחנויות מקוונות ורישות קהילתי.

אף שג’ומלה תומכת בבניית אתרים מורכבים יותר מאתרי וורדפרס, היא לא גמישה כמו דרופל. כל פריטי התוכן הנם מאותו הסוג, מה שמקל מחד את הבנת המערכת, אך מאידך מסרבל בנייה של מבנה המורכב ממספר סוגי תוכן שונים. יצירה של סוגי תוכן חדשים והצגתם בחתכים שונים בעמודים שונים באתר אינה קלה.

המהדורה הבאה של ג’ומלה, גרסה 1.6, מוסיפה תכונות המאפשרות מתן הרשאות שונות לנושאי תפקידים שונים. למשל – להוסיף, לערוך או לפרסם מידע השייך למדור מסוים, סוג תוכן מסוים, וכדומה. המערכת תתן, למעשה, אפשרות למודרציה מדויקת של תכנים. עם זאת, עדיין יהיה אפשר לשייך פריט תוכן מסוים רק לקטגוריה אחת.

דרופל

גמישה וחזקה, דרופל היא בחירה מצוינת עבור אתרים מורכבים יותר. היא תומכת במגוון רחב של מבנים לאיגוד תכנים באתר, סוגי תכנים שונים ושדות שונים. בשימוש במספר נרחב של תוספים (כל תוסף מאפשר בדרך כלל יכולת אטומית), אתם יכולים להגדיר במפורט ובמדויק הן את מיקומו של כל חיתוך תכנים והן את אופן תצוגתו. במערכת דרופל קיימת תמיכה חזקה במיוחד עבור יכולות ווב 2.0 ורישות קהילתי, לרבות הגשת תכנים על ידי משתמשים.

אולם, הכוח של מערכת דרופל נגזר מהיותה מורכבת – מורכבות שיש ללמוד על מנת להבין מה מאפשרת המערכת ואיך ניתן להגדירהּ. מכאן שעקומת הלמידה תלולה יותר בדרופל מאשר בג’ומלה (וודאי מאשר בוורדפרס). מסכי הניהול מכילים מספר רב של אפשרויות והגדרות, מה שמקשה על ההתמצאות למתחילים. מכיוון שהמערכת כה גמישה ניתן להגיע לאותה התוצאה בכמה דרכים, ולכן כדאי לתכנן מראש מהי הדרך הנכונה להשיג את המטרה הרצויה. המעוניינים באתר דרופל יפנו למומחה, בדרך כלל, ולא ינסו לבנות את האתר בעצמם. המהדורה הבאה של דרופל, 7.0, מתוכננת לצאת בשבועות בקרובים וכוללת ממשק ניהול אינטואיטיבי יותר.

סיכום

הדוח פונה למנהלי ארגונים, וכאמור, מתאים לדעתי במידה רבה גם למנהלים של עסק מסחרי. מכיוון שכך, יש בממצאיו ובהמלצותיו עניין רב גם למקבלי החלטות אסטרטגיות באיזה כלי לספק שירותי בניית אתרים ללקוחות של החברה. מקבלי החלטות יכולים להיות מנהלים בחברות או – כמו רבים מאיתנו – עצמאים המעדיפים להתמקד במערכת אחת ולהכיר אותה היטב. הבנה של סוגי האתרים שניתן לבנות באמצעות כל מערכת תעזור לבוני אתרים לבחור במערכת המתאימה גם לאופי שלהם וגם למתווה העסקי שלהם.

למשל, אם אתם מעדיפים לבנות ולתחזק הרבה אתרים פשוטים יחסית ולעבוד עם הרבה לקוחות, אולי כדאי לכם להתמחות בוורדפרס הידידותית יותר. לעומת זאת, אם אתם אוהבים מורכבות, עבודה איטית יותר ורוחבית יותר, או למשל אתם מגיעים מתחום התכנה, שווה לכם אולי ללמוד את מערכת דרופל המורכבת יותר.

חשוב לי לציין שאני עובד באופן צמוד רק עם מערכת דרופל אותה אני מלמד בקורס, ולכן איני חסר פניות לגמרי; עם זאת, השתדלתי להעביר את הממצאים שבדוח כפי שהם. וכדי לנסות ולמזער מראש נזקים של מלחמות בין חסידי המערכות השונות, בואו נזכור שהמערכות הנבדקות הן הן בין כה וכה הטובות ביותר והנחשבות ביותר מבין עשרות ומאות מערכות ניהול תוכן. כל המערכות הן המומלצות ביותר שיש בשוק כיום (והמחיר נשאר קבוע…) כך שכל בונה אתרים שמשתמש באחת מהן הוא בין המנצחים. בשורה התחתונה: חשוב לבדוק מה נותנת כל מערכת ולבדוק את זו שתתאים ביותר לצרכים שלכם – כמקבלי שירות – חיצוני או פנים ארגוני – וכנותני שירות – מנהלים בחברות ועצמאים.

.

הפוסט פורסם במקור באתר הדרופל הישראלי – פרקטיקול

אמיר סימן טוב

אמיר סימן טוב הוא מומחה בפיתוח מערכות תוכן המובססות על קוד פתוח. אמיר פיתח את קורס הדרופל של "פרקטיקול".

הגב

12 תגובות על "כיצד לבחור מערכת ניהול תוכן בקוד פתוח?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אריק
Guest
אני לא מסכים עם מה שנאמר לגבי וורדפרס. היא מזמן לא מוגבלת לפריטים המסודרים כרונולוגית כמו שהיה לפני כמה שנים כשהיא התחילה את דרכה כמערכת לבלוגרים בלבד. היום היא מערכת מדהימה שמתאימה גם לאתרים גדולים במיוחד. אפשר ליצור דפים באיזה סדר שרוצים, אפשר לבנות אתרים רב לשוניים בצורה הרבה יותר פשוטה וידידותית מאשר בדרופל, ותכלס, כמעט כל מה שאתה מנסה לעשות יוצא יותר פשוט בוורדפרס מאשר עם דרופל, מערכת שהיא לדעתי מורכבת בצורה מיותרת עם על שיטת ה-nodes שיוצרת טבלה ענקית אחת בסופו של דבר. המערכת קשה לתרגום, ודורשת ידע ספציפי של אנשי תוכנה שלא תמיד קל למצוא. אני חושב… Read more »
יוסי
Guest

אריק, אני דווקא חולק עליך.
יצא לי להשתמש לא מעט בוורדפרס ובג’ומלה. בניתי הרבה אתרים במערכות אלה, וכבודן במקומן מונח.
לאחרונה נכנסתי לתחום של דרופל, ואין מה להשוות. דרופל, הרבה יותר גנרית משתי המערכות שהוזכרו לעיל. בדרופל כמעט ואין לך מגבלות, ואתה יכול ממש לקסטם לך אתר.
עוד מיתוס, שאפשר לנפץ – נכון שקוד מאד מאד יעזור לך בדרופל, אבל בשביל אתר יותר מבסיסי, אין צורך לדעת לכתוב קוד. האמת, גם לא להבין.
עם הבנה של קוד, כמובן, אתה יכול להרחיב את יכולות המערכת עוד יותר.
מה שכן נכון – דרופל מורכבת יותר בהשוואה לג’ומלה ווורדפרס. יכול להיות שזה מה שמרתיע הרבה אנשים מלהתקב אליה.

oc666
Guest

עוד פעם אמיר והשטויות שהוא רושם. הבן אדם מכיר רק את דרופל. מי שמכיר את ג’ומלה יודע שאפשר להרחיב אותה לפחות כמו דרופל (גם לה יש CCK – הידעת זאת אמיר??) ושהיא בנויה בצורה הרבה יותר מתקדמת מדרופל. גם מה שנכתב על וורדפרס לא מעודכן. למה לא נותנים למישהו אובייקטיבי לכתוב על הדו”ח הזה??

תום
Guest
@oc666 התגובה שלך סתם מתלהמת ומיותרת. אמיר כתב בפירוש בסוף שהמערכת שהוא מכיר הכי טוב היא דרופל ולכן התוצאות יהיו מוטות מבחינתו. חוץ מזה, מהניסיון שלי יש בשטח הפרשנות שלו בגדול נכונה – לאתרים מעל רמת מורכבות מסויימת לוורדפרס חסרים עדיין הרבה מאד כלים, כמעט בכל אתר שהוא מעבר לבלוג ראיתי איך מפתחים מגיעים לתקרה שמעבר אליה לא יכלו להוסיף את הפונקציונליות שהם רצו. מה גם שמבין שלושת המערכות מערכת הפלאגאינים והעיצובים שלה היא המוגבלת ביותר וה”ספגטית” ביותר – קל מאד לכתוב קוד לוורדפרס, הרבה יותר קשה לתחזק אותו. לגבי ג’ומלה, פה אני קצת מוטה – אני פשוט לא סובל… Read more »
אריה
Guest
שוב וכרגיל הכל ענין של צרכים ושל זווית ראיה. מזווית הראיה שלי, כאדם שבנה אתר או שניים בחייו הקצרים, בעבר מאפס מוחלט, ומקידוד כל שורה באתר, ובהווה בעיקר תוך שימוש דינמי בדרופל, אני יכול לומר שבראיה של מתכנת, דרופל עדיפה. מזווית ראיה של בונה אתר, שלא מבין הרבה בקוד ומה שהוא רוצה זה אתר סביר פלוס, ואפילו די גדול, החלופות האחרות הן יותר מטובות. לנו, המתכנתים, שגם בונים אתרים, המערכות האלו לא נוחות, אין להן גמישות, (וורדפרס) או שיש להן אינספור מצבים בעיתיים (ג’ומלה).. דרופל לעומת זאת היא תענוג. אז נכון, שדרופל עשויה להיות מורכבת למדי ללמידה, אבל כשאתה כבר… Read more »
oc666
Guest
תשמעו, אני מתכנת בג’ומלה ובדרופל. מכיר את שתי המערכות מרמת ה-core של כל אחת. הבעיה של דרופל שהיא אינה בנויה טוב מהבסיס. רק בישראל ארץ הקומבינות שכל חובבן שלא מבין ב-HTTP ומה זה Session או Cache יכול לבנות בדרופל בקלות. כשאתם אומרים אתרים מורכבים, אתם מתכוונים שבדרופל זה עובד בלי להבין מה קורה במנוע, אמנם זה לא יעיל העיקר שזה עובד (ומחורר בבאגים; מישהו פה רשום ל-security list של דרופל במקרה? אולי אז תבינו). אחת הבעיות הגדולות של דרופל שהיא בנויה פונקציונלית ולא מונחית עצמים ואי אפשר ליישם תבניות עיצוב תוכנה מתקדמות, אלא אם זה מבוסס על hooks (ואין הרבה… Read more »
איתי תבור
Guest

לדעתי , היום ההרחבות של המערכות מעמידות אותן די ברמה שווה .
גם לוורדפרס “הפשוטה” יחסית ישנן הרחבות שמעמידות אותה לפחות ברמה של ג’ומלה.
אני מסכים שדרופל היא המורכבת ביותר – אך היא גם קשה הרבה יותר למשתמש הממוצע – ולכן לא מתאימה למשתמשים מתחילים.
ג’ומלה לדעתי היא מערכת שניתן ללמד אותה למשתמשים מתחילים אך ניתן לעבוד איתה ברמות גבוהות .
לכל המערכות ישנם פינות שבהן הן נופלות ..

ענת
Guest
מנסיון שלי, אכן וורדפרס הנה בעלת הממשק הנח והכיפי ביותר שיכול להיות. אני מאוד מקווה שהיא רק תלך ותשתדרג, כך שבעתיד ניתן יהיה לבצע בה דברים מורכבים יותר כדוגמת דרופל וג’ומלה. מבחינת ניהול התוכן, כשהייתי צריכה לגשת בפעם הראשונה לדרופל, אמנם הוצפתי באפשרויות, אך היה לי קל (יחסית) להבין את הלוגיקה – איך הדברים עובדים. זאת, לעומת המערכת של ג’ומלה – שבפעמים הראשונות שנאלצתי להתמודד איתה, העבודה איתה לוותה בתסכול – לקח לי הרבה זמן להבין את “ההגיון” העומד מאחורי המערכת… אבל כפי שציין אמיר, כשסוף סוף עוברים את המשוכה של להבין “איך זה עובד לעזזאל?!” החיים נהיים פשוטים יותר… Read more »
דרופל מן
Guest
היי. אני אמיר סימן טוב שכתב את הכתבה על הדוח וגם מעביר קורס דרופל – למי שמתעניין אפשר לראות באתר של פרקטיקול. הדוח עליו כתבתי מתייחס להתאמה הנכונה – לדעת הממליצים – באיזו מערכת להשתמש מתי. הבאתי את דבריהם. למעט פסקת המבוא הקצרה והסיכום – כל המידע והדעות הם מתוך הדוח. אכן, אני מסכים עם רוב דבריהם, ובמיוחד שמחתי שהם מעלים את דרופל על נס, אך אלו הם הדברים של צוות השופטים עצמו. מצטט את דבריי בכתבה: “השתדלתי להעביר את הממצאים שבדוח כפי שהם”. וורדפרס מחזיקה בנתח השוק הגדול ביותר בצדק – רוב האתרים לא דורשים הרבה. לאנשים שמתייעצים איתי… Read more »
eli
Guest

האם מישהו מתכוון לכתוב סיכום הדו”ח של
Water&Stone
?

ניסור בטון
Guest

בתחום הפשטות וורדפרס עוקפת את כולם – ממשקים נוחים, בורים ומהירים, כמו גם אינסוף טמפלטים (כולל עבריים!). ואגב וורדפרס למה כל הפעולות שם נכתבו בגוף נקבה?

Dorkny Blued
Guest

כמות העבודה שצריך להשקיע על מנת להתאים תבנית דרופל לדרישה האמיתית של הלקוח
היא יותר גדולה מאשר לבצע את הדרישה האמיתית של הלקוח. מבלי להשתמש בדרופל.

כתיבה של שורות קוד בסופו של דבר יותר קלילה ומהירה.
מכל ההתחכמויות של החכמולוגים שהמציאו את דרופל.
ה"חכמים" שהמציאו את דרופל ניסו לחסוך בעבודה
ובסופו של דבר הגדילו את כמות העבודה פי 10.

באמצעות מערכת מטופשת שמחלקת תבניות קשיחות ובלתי מתאימות.
וכנראה שכל שאר מערכות ניהול תוכן הן מערכות גרועות כמו דרופל.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: