איך תבדקו את אפליקציית האנדרואיד שלכם? [מדריך]

למעלה מ-250 סוגים שונים של מכשירי אנדרואיד זמינים בשוק והם כוללים מעבדים שונים, מערכות הפעלה שונות, וגדלי מסכים שונים – מטריצת בדיקות נכונה, צ’ק ליסט מפורט ותוכנות עזר חינמיות לבדיקה, הם רק חלק מהכלים בהם כדאי לכם להשתמש ואשר זוכים להתייחסות בפוסט הבא

פוסט זה נכתב על ידי ג’יימי סיין ושרון סברייגו מחברת uTest Inc.

cc by flickr, Morten Rand-Hendriksen

עם אין ספור קומבינציות של מכשירים, מערכות הפעלה, מפעילות סלולאריות ופרמטרים נוספים – בדיקת אפליקציות אנדרואיד הינה אחד מהאתגרים המרתיעים ביותר שניצבים בפני צוותי הפיתוח היום. בפוסט זה, אנו משתפים כמה טיפים כיצד לפשט את תהליך הבדיקות באנדרואיד על ידי:

 1. התמקדות בגורמים הפופולאריים בתוך מטריצת הבדיקות המורכבת של אנדרואיד.
 2. עבודה לפי צ’קליסט מתועדף של פ’יצרים ופונקציות לבדיקה.
 3. שימוש בכלים חינמיים לבדיקות אנדרואיד.

להבין את מטריצת בדיקות האנדרואיד

קיימים למעלה מ-250 מכשירי אנדרואיד בשוק, כ-10 גרסאות מערכות הפעלה בשימוש, מגוון של גדלי מסכים, מסכי מגע ומקלדות פיזיות ו-63 מפעילות סלולאריות שונות שתומכות באנדרואיד. זוהי מטריצת בדיקות עצומה ובכדי לפשט את הבדיקות של אפליקציות אנדרואיד, כדאי להתחיל בהתמקדות במרכיבים הפופולאריים ביותר:

1. מכשירים – האתר Android.com מציג רשימה של כ-250 מכשירים. ניתן לצמצם את המספר הזה אם מתמקדים רק במכשירים הספציפיים אשר זמינים בדרך כלל באזור / מדינת היעד שלך. לדוגמא, בארה”ב רשומים כ-150 מכשירים, בעוד שבמדינות האירופאיות המפורטות ב-Android.com יש בסה”כ כ-68 מכשירים. כדי להיות יעילים, עליכם לזהות את המכשירים הפופולאריים ביותר באזור היעד שלכם ולהתחיל לבדוק עם מכשירים אלו. זכרו שייתכן מאוד כי המכשירים “הנמכרים ביותר” כיום אינם נפוצים יותר ממכשירים ותיקים אשר אולי כבר לא נמכרים אבל נמכרו היטב בעבר ולכן ה’חתימה’ שלהם בשוק עדיין גבוהה. קייסי ג’ונסטון, כתב ב-ARS Technica, אמר לאחרונה בנוגע למטריצת המובייל: “25 המכשירים המובילים אינם מכסים אף לא מחצית מהמפה”.

 2. גרסאות OSאנדרואיד מעדכנים אונליין את כל גרסאות ה-OS שלהם ושומרים על רשומות מעודכנות של נתח השוק של כל אחת מהגרסאות. ביקור בעמוד “Platform Versions” באתר המפתחים של אנדרואיד הינה הדרך הטובה ביותר להישאר מעודכן בנוגע לגרסאות הנפוצות ביותר. כל פלטפורמות אנדרואיד מגרסת 1.5 Cupcake ועד 4.0.4 Ice Cream Sandwich עדיין פעילות בשוק – ואילו גרסת 4.1 Jellybean הגיעה למכשירי Galaxy Nexus ,Nexus S  ו-Motorola Xoom רק החודש (יולי 2012). למרות שהיא הגרסא החדשה ביותר כמעט, ה-Ice Cream Sandwich (גרסאות  4.0-4.0.4) פעילה רק על 11% מהאנדרואידים, מה ששם אותה במקום השלישי של הגרסאות הנפוצות ביותר. Froyo 2.2 הינה במקום השני עם 17% מנתח השוק ו-Gingerbread (גרסאות 2.3-2.3.7) עדיין פוקדת על חלק הארי של השוק ומופיעה על 64% ממכשירי האנדרואיד. זוהי אינדיקציה ברורה לכך שפיתוח ובדיקות על פלטפורמות האנדרואיד החדשות ביותר בלבד איננה גישה ברת-קיימא הלוקחת בחשבון שיקולי עולם-אמיתי. אם אתם מתעלמים מגרסאות ותיקות, אזי תאבדו בוודאות חלק עצום מהשוק.

cc by flickr, Morten Rand-Hendriksen

3. מסכים – לעומת עולם ה-iOS בו ישנם רק שני גדלי מסכים (טלפון וטאבלט) ומספר מצומצם מאד של רזולוציות, באנדרואיד קיימים גדלים רבים. אבל זה לא בלתי אפשרי לבדוק שהאפליקציה שלכם עובדת כראוי על כל המסכים השונים הללו – צריך פשוט להכיר את החוקיות הבאה: כל מכשיר אנדרואיד חייב להתאים לאחד מארבעה גדלי מסך ואחד מארבעה סיווגי צפיפות המסך (Screen Density). יש קצת מרווח תמרון בין כל סיווג אבל שינוי הגדלים הינו מוגבל לטווח צר הרבה יותר. כל גדלי המסכים הינם בטווח הבא: Small, Normal, Large או Extra-Large. כל צפיפויות המסך הינן: Low dpi, Medium dpi, High dpi או Extra-High dpi. הרוב המוחלט של מכשירי האנדרואיד הזמינים היום הינם בעלי מסך בגודל Normal וצפיפות בסיווג Medium dpi) 26%) מנתח השוק או High dpi) 58%) מנתח השוק.

אם אתה מפתח עבור טאבלטים ודאי תרצה להתמקד במסך בגודל Extra Large וצפיפות מסיווג Medium dpi. נכון לעכשיו, Medium dpi הינו סיווג צפיפות המסך היחיד אשר זמין עבור מכשירים בגודל Extra-Large ומחזיק כ-7% משוק האנדרואיד. לבדוק את האפליקציה שלך על שילובים אחרים של גדלי מסך / סיווגי צפיפות מסך הוא רעיון טוב, אבל נתח השוק של כל אחד מהם יהיה קטן ולכן זה לא צריך להיות בעדיפות עליונה בשלב התחלתי.

4. מפעילות סלולאריות – המפעילות הסלולאריות שעליכם להתמקד בהן תלויות לחלוטין בשווקי היעד שלכם. בדומה לשאר הנקודות במאמר זה, עליכם להתחיל בזיהוי המפעילות הסלולאריות הפופולאריות ביותר באזור. זה חשוב מאוד לבדוק על כל אחת מהמפעילות הסלולאריות שתזהו כרלוונטיות לשוק שלכם. לכל מפעילה יש חוזק סיגנאל (Signal) ומהירות רשת משתנים במיקומים שונים וההבדלים הללו עלולים להשפיע על הביצועים של האפליקציה שלכם.

זכרו גם שהפופולאריות של כל מפעילה עלולה להשתנות בכל אזור – אז בעוד שמפעילה אחת אולי איננה פופולארית מדי ברחבי המדינה כולה, היא יכולה להיות המפעילה מספר אחת באזור מסוים באותה מדינה. תנו לדמוגרפיה של קהל היעד שלכם להכתיב באיזה מפעילות סלולאריות הבדיקות שלכם יתמקדו קודם.

הצ’קליסט של בדיקות מובייל

אחת הטעויות הנפוצות הינה להתמקד יותר מדי במחשבה על איך אתם מעוניינים לבצע את הבדיקות, לעומת על מה אתם מעוניינים לבדוק. ולכן, אספנו בשבילכם רשימה של פ’יצרים ופונקציות שכדאי שתשקלו לתעדף. הרשימה הזו איננה כוללת את כל מה שצריך להיבדק ואיננה ייחודית רק עבור אנדרואיד, אבל זה ייתן לכם מקום טוב להתחיל בו.

 • cc by flickr, Morten Rand-Hendriksen

  התקנה והסרה: אולי זה נראה כמובן מאליו, אבל אם המשתמשים לא יכולים לגשת לאפליקציה שלכם בקלות, אז כל שאר המאמצים שלכם היו לחינם.

 • תפריטים: לעיתים קרובות, קשה לגשת ולפענח את התפריטים. וודאו שהתפריטים הבסיסיים כגון עזרה, אודות ועוד, הינם פשוטים וקלים לניווט.
 • מקשים ומקלדת:  וודאו כי השימוש במקשים שלכם הינו ברור ועקבי. יש כ-20 מכשירי אנדרואיד עם מקלדת פיזית, אז במידה ומכשירים אלו רלוונטיים לשוק היעד שלכם, הקפידו לבדוק שהאפליקציה שלכם עובדת גם עם מקלדת וכמובן גם עם מסך-מגע.
 • ניהול נתונים: ניהול נתונים הינו שיקול חשוב. האם אפליקציית המובייל שלכם מאחסנת מידע שמור כראוי? מה בנוגע למחיקת מידע בכוונה ולא בכוונה?
 • זמן סוללה: כיצד האפליקציה שלכם מתפקדת כאשר הסוללה של המכשיר הינה מלאה לחלוטין, חצי מלאה וכמעט ריקה? האם האפליקציה “זוללת” אנרגיה ומרוקנת את הסוללה? איך האפליקציה מגיבה להתראת מתח נמוך?
 • הפרעות: מלבד התראות סוללה, הפרעות אפשריות אחרות כוללות שיחות נכנסות, SMS, MMS, שיחות וידיאו, שעון מעורר ועוד התראות שונות.
 • הודעות שגיאה: על הודאות השגיאה שלכם להיות ברורות, מתומצתות ובעלות קריאה לפעולה. עשו זאת, ואתם כבר צעד אחד לפני כל שאר אפליקציות המובייל אשר נמצאות בשוק היום.

כלים חינמיים לבדיקות אנדרואיד:

עכשיו כשיש לכם מושג מה לבדוק, אספנו בשבילכם כמה כלים חינמיים וטיפים שיעזרו לכם לבצע את הבדיקות:

 1. Google Android Emulator – בעוד שאין להמעיט בחשיבות הבדיקות של האפליקציה שלכם על מכשירים אמיתיים (מקלדת ועכבר שונים כשמיים וארץ משימוש באצבעות שלכם על גבי מסך מגע), סימולטורים של אנדרואיד יכולים להיות מאוד שימושיים על מנת לבדוק את הפונקציונאליות הבסיסית והמראה של האפליקציה שלכם בשלבים המוקדמים של הבדיקות.
 2. Android SDK Emulator – ככל שהבדיקות שלכם הופכות להיות יותר מתקדמות ואתם עוברים לבדיקות על מכשירים, מומלץ להוריד את ה-Android SDK (עבור Windows, Mac ו-Linux), אשר מציע מגוון כלים שיעבדו על כל מכשיר אנדרואיד. ה-SDK יאפשר לך לחבר את המכשיר שלכם למחשב, להקליט סרטוני וידיאו וצילומי מסך ולאסוף לוגים מתקדמים עבור דיווח מעמיק יותר. בעוד שה-SDK יכול להיראות מרתיע, יכולות הוידיאו וצילומי המסך שלו הינן יעילות ביותר.
 3. תצלום מסך, uTest AppGrader

  uTest AppGrader – ה-AppGrader הינו כלי חינמי של uTest אשר זמין אונליין ויכול לעזור לבדוק בזריזות את אפליקציית המובייל שלכם על מגוון מכשירי אנדרואיד נפוצים. ה-AppGrader מתקין את האפליקציה בפועל על מכשירים אמיתיים ברשתות שונות בארה”ב ומבצע סדרה של פעולות בסיסיות האופייניות לאפליקציות אנדרואיד (בהתאם לסיווג האפליקציה המוגדר בתחילת התהליך). בסיום התהליך המערכת מספקת אינפוגרפיקה ובה אינדיקציה לגבי ההתאמה של האפליקציה לכל אחד מהמכשירים שנבדקו ו’ציון’ בהתאם ל-3 פרמטרים מרכזיים; התקנה, הפעלה וניווט בסיסי. בנוסף מתקבל ציון כללי והשוואה לציוניהן של אפליקציות מקבילות ומובילות. התהליך כולו אורך כ-10 דקות. הייעוד המרכזי של הכלי הוא להוות דרך מהירה לביצוע טסט אוטומטי מסוג Sanity על מכשירים שונים בארה”ב. ניתן למצוא כאן מידע נוסף על כלי זה.

 4. אפליקציות לצילום מסך – צילומי מסך הם כלי חיוני לתיעוד באגים על מכשירים פיזיים. בהרבה מן המכשירים החדשים קיימות יכולות צילום מסך מובנות. יש גם מספר אפליקציות חיצוניות לצילומי מסך אשר זמינות ב-Google Play וישנם גם מספר כלי שידור מסך (ScreenCast) אשר עובדים על כל פלטפורמה (Platform Independent) באופן מוצלח כגון Droid@Screen ו-Ashot.
 5. לוגים – בנוסף ל-SDK, ישנם מספר אפליקציות לוגים שיאפשרו לכם לאסוף לוגים מהמכשיר. לוגים מהמכשיר עוקבים אחר כל האפליקציות אשר רצות על המכשיר ברגע נתון. הם יעילים מאוד באבחון סיבות ל”התרסקויות” (Crashes) או באיתור אפליקציות אשר פוגעות לרעה באפליקציה אותה אתם בודקים. לוגים יכולים לעזור באיתור האטה, אי-היענות, מקשים לא מתפקדים, הודעות שגיאה בחומרה נמוכה (non-fatal) ועוד בעיות. aLogcat הינה דוגמא אחת לאפליקציה נהדרת שניתן להריץ על מכשיר המובייל שלכם בשביל לאסוף לוגים.
 6. אפליקציות לניטור RAM & Data Usage – ישנם גם מספר גדל של אפליקציות אשר מאפשרות לנטר RAM ו-Data Usage. זכרו, משתמשים ישליכו במהירות אפליקציות אשר מאטות את החיבור שלהם, צורכות זיכרון רב מדי, מבזבזות את הבטרייה במהירות, הינן איטיות או מחבלות במידע שלהם. כאשר אפליקציות כאלו הופכות להיות נפוצות יותר ויותר, משתמשים רגילים עלולים להתחיל לאמץ אותן לשימושם האישי על מנת לנטר (ולסנן) את אוסף האפליקציות שלהם. הקדם את כולם ובדוק האם האפליקציות שלך לא יוצרות עודף מידע ובזבוז זיכרון.

השורה התחתונה

מטריצת הבדיקות לאנדרואיד הינה הגדולה ביותר לעומת כל מערכת הפעלה מתחרה בעולם המובייל כיום, אבל כאשר מוצאים נקודת פתיחה טובה ויודעים מהם הכלים היעילים ביותר – כיבוש המטריצה הזו נראית כמשימה ברת ביצוע. תרגישו בנוח להגיב ולהוסיף המלצות, טיפים וכלים חיוניים נוספים שאתם מכירים ורוצים לשתף בהם את שאר מפתחי האנדרואיד שנמצאים איתכם באותה קלחת. 

 


.

פוסט זה בחסות חברת uTest

.


חברת uTest נוסדה בשנת 2007 ומספקת שירותי בדיקות תוכנה בעולם האמיתי עבור אפליקציות Web, Mobile ו-Desktop. כמו כן, uTest עוזרת לחברות לשפר את המוצרים שלהן על ידי שימוש בקהילה של למעלה מ-60,000 בודקים מקצועיים מ-183 מדינות. אלפי חברות, מסטארטאפים בתחילת הדרך ועד תאגידים בינלאומיים כמו גוגל, מייקרוסופט, פייסבוק וזינגה, פונות ל-uTest על מנת להשלים את בדיקות המעבדה שהם עושים ובכדי שנסייע להן להשיק אפליקציות טובות יותר.

השירותים של uTest מקיפים את כל מחזור החיים של פיתוח התוכנה וכוללים בדיקות שמישות (Functional), אבטחת מידע (Security), לוקליזציה (Localization), חוויית המשתמש (Usability) ועומסים (Load). משרדיה הראשיים של uTest ממוקמים בבוסטון עם משרדים נוספים בהרצליה, לונדון, סן-מטאו, סיאטל וניו יורק. uTest גייסה עד כה למעלה מ-37 מיליון דולר ומגדילה בעקביות את נפח הפעילות שלה בשיעור תלת ספרתי מדי שנה. למידע נוסף בקרו באתר שלנו או עקבו אחרי הבלוג שלנו.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

1 תגובה על "איך תבדקו את אפליקציית האנדרואיד שלכם? [מדריך]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
גיל
Guest

ממליץ לנסות גם את http://www.perfectomobile.com

wpDiscuz

תגיות לכתבה: