המדריך השלם למימון סטארטאפים [+ אינפוגרפיקה]

הרבה מאוד יזמים, בעיקר בתחילת הדרך, אינם יודעים כיצד ומתי לפנות למשקיעים פרטיים, מתי להגיע אל קרנות הון סיכון וכיצד תהליך המימון עובד. המדריך המלא למתחילים

הפוסט נכתב במקור על ידי Anna Vital ותורגם מאנגלית על ידי אבישי בסה.

סטארטאפ היפותטי יקבל כ-15 אלף דולרים ממשפחה וחברים (Family & Friends), כ-200 אלף דולרים ממשקיע פרטי (אנג'ל) שלושה חודשים לאחר מכן וכ-2 מיליון דולרים מקרן הון סיכון חצי שנה לאחר מכן, אם הכל הולך כשורה. באמצעות האינפוגרפיקה הבאה תוכלו להבין ויזואלית כיצד תהליך גיוס ההון עובד:

לחץ להגדלה; קרדיט: Anna Vital

לחץ להגדלה; קרדיט: Anna Vital, FundersandFounders.com

ואולי בכלל עדיף לעבוד במודל Bootstraping?

ראשית, עלינו להבין מדוע אנחנו מדברים על תהליך המימון כאל משהו שאנחנו חייבים לעשות. ההיפוך מקבלת מימון הוא Bootstrapping, תהליך שבו מימון החברה נעשה באמצעות החסכונות הפרטיים שלכם. יש דוגמאות לכמה חברות שעבדו במודל של Bootstrapping לזמן מה עד לקבלת השקעה, כגון Airbnb ו-MailChimp.

במהלך המאמר אתן הסבר פשוט להבנה של תהליך המימון, אז במידה ואתם יודעים את היסודות של קבלת מימון, עברו לסוף המאמר. הבסיס אומר, שבכל פעם שאתם מקבלים מימון, אתם מוותרים על חלק מהחברה שלכם. בעגה המקצועית, חלק מהחברה נקרא Equity (אקוויטי) וכאשר אתם נותנים את האקוויטי הזה למשקיעים, הם הופכים להיות בעלים משותפים של החברה.

מחלקים את העוגה

הרעיון הבסיסי העומד מאחורי אקוויטי הוא הרעיון של חלוקת עוגה. כאשר אתם מתחילים סטארטאפ, יש בידכם עוגה קטנה, אך יש בידכם 100 אחוז מהעוגה, או עוגה בגודל ביס. כאשר אתם מקבלים השקעה חיצונית והחברה צומחת, אמנם החלק היחסי שלכם באחוזים מהעוגה יורד, אך העוגה גדלה כך שהחלק מהעוגה שנמצא ברשותכם למעשה הופך כמותית לגדול יותר מאשר 100 אחוזים מהעוגה כפי שהייתה בתחילת הדרך. לדוגמא, כאשר גוגל החליטה לצאת להנפקה בבורסה, ברשות לארי פייג' וסרגיי ברין אמנם הייתה פרוסה בגודל 15 אחוזים מהעוגה, אך הפרוסה הזו היא חלק מעוגה ענקית והערך הכמותי שלה גדול בהרבה מהערך של העוגה השלמה כפי שהייתה בעת הקמת החברה.

מקור: ויקיפדיה, cc-by-Calimo

מקור: ויקיפדיה, cc-by-Calimo

שלב הרעיון

בהתחלה, מדובר רק בכם. אתם מוכשרים ביותר, ומעשרות הרעיונות שעלו במוחכם, בסופו של דבר החלטתם שזהו הרעיון איתו אתם רוצים לרוץ ואתם מתחילים לעבוד עליו. ברגע שהתחלתם לעבוד על הרעיון, התחלתם ליצור ערך לחברה שלכם. הערך הזה יתורגם לאחר מכן לאקוויטי, אך מאחר ואתם הבעלים של 100 אחוזים מהחברה ואתם למעשה האנשים היחידים שנמצאים בחברה הלא-רשומה שלכם, אתם אפילו לא מתחילים לחשוב על אקוויטי, עדיין לא.

שלב ה-Co-Founder

כאשר אתם מתחילים להפוך את הרעיון שלכם לאב טיפוס פיזי ואתם מבינים שזה לוקח לכם יותר מידי זמן (מה שכמעט תמיד קורה), אתם מתחילים לחשוב כיצד להשתמש בכישורים של אנשים אחרים ומבינים שהגיע הזמן למצוא מייסד שותף, נלהב וחכם גם כן. אתם עובדים יחד עם מישהו שמצאתם במשך כמה ימים על הרעיון שלכם ואתם רואים שהוא מוסיף הרבה ערך למוצר ולחברה, אז אתם מציעים לו להפוך למייסד שותף. הבעיה היא, שאתם לא יכולים לשלם לו כסף שאין לכם, לכן אתם מציעים לו אחוזים מהחברה בתמורה להשקעה שלו.

השאלה היא כמה אתם צריכים לתת לו? 20 אחוזים? 40 אחוזים? אחרי הכל מדובר ברעיון שלכם ובלעדיו החברה לא הייתה קיימת, אבל אז אתם מבינים שהסטארטאפ שלכם שווה כמעט שום דבר בשלב הזה ולמעשה המייסד השותף שלכם לוקח סיכון עצום על הזמן והעבודה שהוא מקדיש. אתם מבינים, שמפני שהוא עושה חצי מהעבודה, הוא צריך לקבל את אותו חלק בחברה השייך לכם – 50 אחוזים. אחרת, הוא עשוי להיות פחות נמרץ ובעל פחות מוטיבציה לגרום לחברה להצליח. שותפות אמיתית מבוססת על כבוד, כבוד מבוסס על הגינות, וללא שני הגורמים הללו השותפות עתידה להתפרק. במידה ואתם רוצים שהסטארטאפ שלכם ימשיך להתקיים, אתם נותנים למייסד השותף שלכם 50 אחוזים מהחברה.

מקור: ויקיפדיה, cc-by-Eneas De Troya

מקור: ויקיפדיה, cc-by-Eneas De Troya

שלב ה-Friends & Family

ברגע שאתם מבינים שעוד מעט לא יהיה לכם מספיק כסף להרשות לעצמכם לאכול מנה חמה 3 פעמים ביום, אתם זקוקים ככל הנראה למימון. כמובן שהייתם מעדיפים ללכת ישירות אל קרן הון סיכון, אבל עד כה אין בידכם מוצר עובד טוב מספיק בכדי להדגים למשקיעים, כך שאתם מתחילים להסתכל על אפשרויות אחרות. בהתחלה, אתם חושבים לשים מודעה בעיתון באשר להזדמנות להשקעה בסטארטאפ, אבל החבר עורך הדין שלכם מסביר לכם שאתם מפרים את החוק לרשות לניירות ערך. כעת, אתם חברה פרטית ומחפשים השקעה מהציבור, אך מודעה בעיתון היא למעשה שידול ציבורי להשקיע בחברה שלכם, דבר שהוא בלתי חוקי לחברות פרטיות, שכן האופציה היחידה לקבל כסף מהציבור הוא להנפיק את החברה בבורסה.

אז מאיפה אתם יכולים לקבל מימון עבור הסטארטאפ שלכם? או ממשקיעים מוכרים – אנשים שיש להם מיליון דולר בבנק או מרוויחים 200 אלף דולרים בשנה, אנשים מורשים על ידי הממשלה, על פיה הם חכמים מספיק בשביל להחליט אם להשקיע הון סיכון בחברה קטנה ומסוכנת כמו שלכם.

במידה ואתם לא מכירים מישהו עם מיליון דולרים זמינים להשקעה, יש לכם מזל, כי לכל כלל יש יוצא מן הכלל וכאן נכנסים לתמונה המשפחה והחברים שלכם. גם במידה ובני המשפחה שלכם והחברים שלכם לא עשירים כמו המשקיע, אתם עדיין יכולים לקבל את המזומנים שלהם. אתם מחליטים לעשות זאת, שכן למייסד השותף שלכם יש דוד עשיר, אתם נותנים לו 5 אחוזים ממניות החברה בתמורה ל-15 אלף דולרים במזומן, וכעת אתם יכולים להרשות לעצמכם מנה חמה למשך 6 חודשים נוספים, תוך כדי בניית אב הטיפוס שלכם.

רישום החברה

בכדי לתת לדוד העשיר של השותף המייסד שלכם 5 אחוזים מהחברה, עליכם לרשום אותה כחברה פרטית. ישנם שירותים אינטרנטיים או חברים עורכי דין שיעשו זאת בשבילכם ואז תוכלו להנפיק מניות רגילות לחברה. אתם נותנים לדוד 5 אחוזים ומפרישים 20 אחוזים כאופציות לעובדים עתידיים בחברה שלכם משתי סיבות. האחת היא שמשקיעים עתידיים דורשים אופציות והשנייה היא שהמניות הללו בטוחות מריבים פוטנציאליים בתוך החברה, שכן שינוי האופציות הוא לא דבר שעושים בהחלטה של רגע ובהינף יד.

סבב האנג'לים

עם המזומנים של הדוד בכיס שלכם ו-6 חודשים לפני שהם נגמרים, אתם מבינים שאתם צריכים להתחיל לחפש את מקור המימון הבא שלכם, מהסיבה הפשוטה שאם נגמר לכם הכסף, הסטארטאפ שלכם ימות. אתם מתחילים להסתכל על האפשרויות: חממות סטארטאפים, מאיצי סטארטאפים – מקומות מעין אלו לעתים קרובות מספקים מזומנים, מרחב עבודה ומנטורים. אמנם המזומנים שמתקבלים משם אינם רבים – כ-25 אלף דולרים תמורת 5-10 אחוזים מהחברה, אך מנטורים מסויימים, כגון פול גרהאם מ-Y-Combintaor לפעמים עדיפים על מזומן נקי ביד. החדשות הטובות עבורכם הן שברבעון הראשון של השנה, סבב גיוס ממוצע מאנג'לים הסתכם בכ-600 אלף דולרים (על פי הדו"ח של HALO). החדשות הפחות טובות הן שהאנג'לים הסכימו לתת את הכסף בעיקר לחברות המוערכות בכ-2.5 מיליון דולרים לפחות.

בנקודה הזו, הגיע הזמן להעריך האם החברה שלכם שווה יותר מ-2.5 מיליון דולרים או לא. נניח שבתקופה הנוכחית, אתם נמצאים עדיין בשלב מוקדם של החברה, והמוצר שלכם עדיין נמצא בשלב ה-Prototype, כך שאתם עדיין לא שווים 2.5 מילון דולרים. בסופו של דבר, אתם מוצאים משקיע פרטי שמחפש את מה שיש לכם ומסכים להשקיע בחברה שלכם 200 אלף דולרים על פי הערכת שווי חברה של מיליון דולרים. עכשיו, עלינו לחשב את האחוז של החברה ממנו תיאלצו להיפרד לטובת המשקיע, ולא מדובר ב-20 אחוזים.

אל ההשקעה, אנחנו נוסיף את הערך אותו החברה הייתה שווה לפני ההשקעה. בחשבון פשוט, אם נתתם לדוד העשיר שלכם 5 אחוזים תמורת 15 אלף דולרים במזומן, החברה הייתה שווה 315 אלף דולרים – Pre Money Valuation, המורכבים מהשווי של החברה על פי ההשקעה + המזומנים הזמינים בקופת החברה. סך הכל, ערך החברה הנוכחית לאחר ההשקעה של מיליון הדולרים, הוא 1.3 מיליון דולרים. חשבו על זה בצורה הבאה: קודם אתם לוקחים את הכסף, ולאחר מכן מקצים את החלק היחסי במניות. כעת, בחשבון פשוט, החישוב יוצא ש-1.315 מיליון חלקי 200 אלף שווה 6.575, כלומר המשקיע צריך לקבל כ-15.2 אחוזים מהחברה.

מקור: Flickr, cc-by-IntelFreePress

מקור: Flickr, cc-by-IntelFreePress

סבב ה-VC – קרנות הון סיכון

סוף סוף, השקתם את הגירסא הראשונית של המוצר שלכם והמשתמשים החלו להגיע, זהו השלב בו אתם מתחילים לדבר עם קרנות הון סיכון. כמה הן ישקיעו? לפחות 500 אלף דולרים. נניח שקרן ההון סיכון מעריכה את מה שעשיתם בחברה ב-4 מיליון דולרים ורוצים להשקיע 2 מיליון דולרים. החישוב הוא אותו חישוב וקרן ההוון סיכון מקבלת כ-33.3 אחוזים מהחברה על פי ה-Pre Money Valuation, אך עכשיו חלק גדול יותר נפרד מכם ושייך לגורמים אחרים. הסבב הראשון בו מעורבת קרן הון סיכון נקרא סבב גיוס ראשון, או Series A.

לאחר סיום סבב הגיוס הראשון, אתם יכולים להתחיל את סבב הגיוס השני והשלישי שלכם, כאשר בנקודה מסויימת אחת מהאפשרויות הבאות תתקיים: או שייגמרו לכם הכספים, אף אחד לא ירצה להשקיע וכל מה שבניתם ימות, או שתצליחו להשיג מספיק כסף בשביל לבנות חברה ומוצר שחברה אחרת תרצה לקנות ותבצעו אקזיט, או שתחליטו, לאחר מספר סבבי גיוס, לצאת להנפקה ציבורית.

מדוע חברות יוצאות להנפקה ציבורית?

מבחינה טכנית, הנפקה היא רק עוד דרך לגייס כספים לחברה, אך לא ממשקיע פרטי או מקרן הון סיכוי, אלא ממיליוני אנשים רגילים ברחבי העולם. באמצעות הנפקה, באפשרות החברה למכור מניות בבורסה, מניות שכל אחד יכול לקנות. מכיוון שכל אחד יכול לקנות את המניות הללו, סביר שתמכרו מניות רבות באופן מיידי ותגייסו את הכסף במהירות, במקום ללכת למשקיעים פרטיים ולבקש מהם להשקיע. באופן כללי, מדובר בדרך קלה יותר לגייס כספים.

סיבה נוספת להנפקת מניות, היא שכל אותם האנשים שהשקיעו בחברה שלכם, כולל אתם, מחזיקים במה שנקרא "מניות חסומות" – מניות שאתם לא יכולים פשוט ללכת ברחוב ולמכור אותם למי שאתם רוצים תמורת כסף מזומן. מדוע? מכיוון שמדובר במנייה של חברה שלא "אומתה על ידי הממשלה", דבר שמתבצע בתהליך ההנפקה. האנשים שהשקיעו כל כך הרבה בחברה רוצים סוף סוף להמיר או למכור את המניות החסומות שלהם בכסף מזומן, דבר שנעשה באמצעות הנפקה ציבורית ומאפשר למשקיעים לקבל תמורה ראויה להשקעה שלהם.

גורם נוסף שמאוד מעוניין שתצאו להנפקה הוא בנק ההשקעות, כמו גולדמן סאקס ומורגן סטנלי. הבנקים האלו ילוו אתכם בתהליך ההנפקה, יכינו עבורכם את כל הניירת המתבקשת וייצרו קשר עם המשקיעים שיקנו את המנייה שלכם בעת ההנפקה, בכדי שתהיה לכם הנפקה כמה שיותר מוצלחת. מדוע הם עושים זאת בכיף? כי הם מקבלים 7 אחוזים מהמניות שתחליטו להוציא להנפקה. לדוגמא, אם החלטתם להנפיק מניות בשווי 235 מיליון דולרים לצורך גיוס כספים, בנק ההשקעות יקבל 7 אחוזים, כ-16.5 מיליון דולרים במניות החברה, עבור שבועיים-שלושה של עבודה רציפה מצוות המורכב מ-12 בנקאים.

ומה עם העובדים המוקדמים בחברה?

אחרונים חביבים, חלק מהמשקיעים בחברה הם העובדים עצמם, אשר השקיעו מרץ, זיעה ועבודה בשכר נמוך בכדי שהחברה תהפוך לגדולה מספיק בשביל להיות מונפקת בבורסה ולחיות עם הסיכון שהסטארטאפ שלכם עלול למות. בהנפקה, זוהי ההזדמנות שלהם לקבל מזומנים עבור ההשקעה שלהם.

הפוסט נכתב במקור על ידי Anna Vital והופיע לראשונה תחת הכותרת How Funding Works – Splittling The Equity With Investors בבלוג Funders and Founders.

אבישי בר

מנהל מוצר. מפתח Web ו-React Native, חולה גאדג'טים, הולך נגד הזרם ואוהב את כל מה שקשור לגוגל, לאנדרואיד ולקוד פתוח. עיסוקו העיקרי הוא לפרק לחלקים כל צעצוע חדש שמגיע למשרד ואז לכתוב עליו מדריך.

הגב

8 תגובות על "המדריך השלם למימון סטארטאפים [+ אינפוגרפיקה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
עידן
Guest

אהבתי איך מהסבב הראשון עד ה IPO החברה עוברת משווי של 4 מיליון ל 2.6 מיליארד,
אבל היזמים עוברים מ 19.2% ל 17.6%, כנראה שמדובר בחברה הכי מצליחה בהיסטוריה (או שמהספרים מונפצים)

רמי
Guest

קראתי את המאמר באנגלית ועכשיו שוב בעברית, ואותה השאלה חוזרת על עצמה שוב ושוב. נקודת המוצא של הכותב שגיוסים אמורים לממן את המשך הפעילות של החברה. וכשנגמר הכסף עוד גיוסים ועוד גיוסים. אבל חברה בריאה אמורה לממן את עצמה.

נראה כאילו מחנכים את הסטרטאפיסטים לחיות על חשבון אחרים, במקום לבנות עסק שחי בזכות עצמו.

יגאל
Guest

האם אתה מודע להגדרה של חברת סטרטאפ ? מה שונה חברה רגילה לחברת סטרטאפ ?
לו הייתה… סביר להניח כי לא הייתה עולה לך השאלה הזו (:

רמי
Guest

יגאל, אינני מסכים איתך.

אתה צריך להפריד בין חידוש טכנולוגי לבין קיום פיננסי. אומנם לוקח זמן וכסף לממש תפיסות חדשות המשנות סדרי עולם, אבל בסופו של דבר צריך איכשהו להחזיר את ההשקעה, בין אם למשקיע הראשוני ובין אם מדובר בחברת ענק הרוכשת אותך.

לצערי, התפיסה בשוק נוטה יותר לכיוון "שיווק חלומות למשקיעים" במקום "שיווק טכנולוגיות ללקוחות". התעלמות מהפן הפיננסי קוברת הרבה רעיונות מוצלחים. ואם יהיה חינוך פיננסי טוב, פחות מיזמים יסגרו.

תחכמוני
Guest

רמי: "חברת הזנק או חברת סטארט אפ (באנגלית: Startup Company) היא חברה שנוסדה זה מכבר, במטרה לפתח מוצר או רעיון ייחודיים, לרוב בתחום ההייטק.

*** חברה מפסיקה להיות חברת הזנק כאשר היא נמכרת לחברה מבוססת או מתבססת בעצמה והופכת לחברה רווחית, בדרך כלל ציבורית." ***

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%97%D7%91%D7%A8%D7%AA_%D7%94%D7%96%D7%A0%D7%A7

דניאל
Guest

כתבה מעולה! אשמח לעוד כתבות מורה נבוכים לסטרטאפיסט המתחיל. אולי על גישת הבוטסראפינג הפעם.

וסתם הערה מהצד. גם אני תוהה, כמו רמי. מה ההגיון בנורמה שסטרטאפ לא חייב להיות רווחי? האם הפרוספקט היחיד הוא הנפקה (במחיר לא ריאלי כי החברה מפסידה) או מכירה לחברה גדולה שאולי תמצא דרך להפוך את המוצר לרווחי?

לירן
Guest

כתבה מצויינת. אומנם מדובר על פרטי מידע שכולנו מכירים, אבל הכל כתוב ומנוסח באופן כזה שכיף יותר לסדר את הדברים בראש מעט יותר טוב.

פבלו
Guest

יפה מאוד אך נתקעתי עם מספר שאלות לא ברורות – אם תוכל לענות אשמח – מה קורה כאשר למישהו יש רעיון, היכולת לבנות אותו ועדיין מנסה לעשות אקזיט אך אין לו משקיעים? דוגמת אתר יד 2 – אשר ביצע את האקזיט שלו לאחר השקעה של כמה מאות אלפי שקלים בפרסום עד האקזיט שהושקעו מבני המשפחה, אותו דבר רק בלי בני המשפחה? איך ואיפה יכול אדם להשיג מימון בבמקרים כאלו לצורך פרסום?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: