כל מה שרציתם לדעת על Honeycomb (אנדרואיד 3.0)

אתמול בשעה שמונה בערב (שעון ישראל), בבניין 43 בגוגלפלקס, הציגו גוגל חידושים בקשר לאנדרואיד 3 ולשוק האפליקציות. לאיתי חורב זה הספיק בשביל לוותר על החלום לקנות אייפד.

אתמול בשעה שמונה בערב (שעון ישראל), ערכו בגוגל אירוע בו הוצגו חידושים באנדרואיד 3.0 (Honeycomb), ובשוק האפליקציות של אנדרואיד. האירוע אמנם היה קצר, אבל הוצגו בו לא מעט דברים, חלקם מרשימים מאוד.

אנדרואיד 3 – האניקומב

את החידושים בהאניקומב הציג הוגו בארה, מנהל המוצר של אנדרואיד. “הגישה שלנו היא לתת למפתחים את ערכת הפיתוח הטובה ביותר שניתן, ואז לזוז מהדרך”, אמר הוגו בפתח דבריו, ואכן, המצגת הראתה בעיקר כמה קל ונח יהיה למפתחים לעבוד עם אנדרואיד.

הוגו בארה על הבמה (קרדיט תמונה: Engadget)

בתחילת המצגת התייחס הוגו למסך הבית (“שולחן העבודה” באנדרואידית) ולווידג’טים.הוא טען שמסך הבית הוא חלק חשוב מאוד בפיתוח – מדובר בפלטפורמת פיתוח נפרדת של ממש. אין ספק שהמסך נראה טוב מאוד – כל התנועות והווידג’טים עובדים בצורה חלקה ומרשימה מאוד. גם ההודעות הקופצות התקדמו מאוד – מכיוון שיש יותר שטח מסך ניתן היה לשדרג אותן, ועכשיו הן יכולות לתפקד כווידג’טים בפני עצמן.

הדבר הודגם עם הודעת המוזיקה, למשל, שמאפשרת לעצור את המוזיקה ולקפוץ בין קטעים מתוך איזור ההודעות, בלי להיכנס לאפליקציית המוזיקה ואפילו בלי לגשת לווידג’ט המוזיקה.

גם כשמדובר בהודעות פשוטות ולא אינטראקטיביות ניכר שיפור, בעיקר בגלל היכולת לשלב תמונות בהודעות. כך למשל, אם תקבלו הודעה מיידית, תוכלו לראות את ההודעה ואת תמונת השולח, בניגוד למצב בטלפוני אנדרואיד, בהם פשוט יוצג לכם אייקון של הודעה מיידית.

האפליקציות

בהמשך הדגים הוגו איך יראו אפליקציות ישנות יותר על האניקומב. המכשיר הריץ את Fruit Ninja, משחק שנכתב לגרסאת אנדרואיד מוקדמת ולא עבר כל התאמה לגרסה החדשה – המשחק רץ על מסך מלא, והייתה תמיכה מלאה במגע מרובה.

משם המשיך להדגמת אפליקציית ג’ימייל לטאבלטים. האפליקציה בנויה משני פריימים, אליהם מתייחס הוגו בתור “מקטעי אפליקציה” (Application Fragments), שאינם תלויים זה בזה. זה נותן יותר גמישות כשעוברים בין מצב אנכי ואופקי של המסך, ומאפשר להשתמש באותם מקטעים באפליקציות שונות ובמסך הבית. הוא גם מדגים איך הוא גורר מייל לתווית מסויימת, ומסביר שהסימון והגרירה אינם חלק מאפליקציית המייל – זה חלק אינטגרלי ממערכת ההפעלה, מה שאומר שגרירה והדבקה יעבדו ויראו אותו הדבר בכל אפליקציה שבה תשתמשו בהם.

ביצועים – האצת חומרה נתמכת

בגוגל השקיעו הרבה מאוד עבודה בשיפור הביצועים, במיוחד בתחום הגרפיקה הדו ותלת מימדית. המערכת מאפשרת להשתמש בהאצת חומרה עבור גרפיקה דו מימדית, וכל מה שהמפתחים צריכים לעשות הוא להוסיף שורת קוד אחת לקוד שלהם. כדי להדגים את שיפור הביצועים קפץ הוגו הלוך ושוב בין מסך הבית ומסך בחירת הווידג’טים – האנימציה אכן הייתה חלקה מאוד, ניכר שבגוגל התחילו לחשוב סוף סוף גם על האסתטיקה של מערכת ההפעלה ולא רק על הגמישות והביצועים – הגיע הזמן באמת.

לגרפיקה תלת מימדית יש בהאניקומב ספריה חדשה בשם Renderscript. כדי להדגים אותה נפתחה אפליקציית יוטיוב – המסך הפך לקיר קעור בנוי ממסכים קטנים שבכל אחד תמונה מקדימה של סרטון. ניתן לגלול לצדדים, שם הקיר ממשיך ומסכים חדשים צצים ומתמלאים מיד בתמונות מקדימות.

קרוסלה לספרים

גם באפליקציית הספרים ניתן לראות שימוש בספריה החדשה, עם “קרוסלה” של ספרים ממנה בוחרים, וגם עם אנימציה של הפיכת דפים בזמן הקריאה בספר – לא אנימציה שמופעלת ברגע שנוגעים בכפתור הפיכת הדף, ההפיכה מתבצעת על ידי גרירת הדף, וההפיכה תתבצע בקצב שבו תניעו את האצבע על המסך, וגם ניתן להניע אותה הלוך ושוב ולראות את הדף מתחיל להתהפך ואז חוזר. גם באפליקציית המוזיקה נעשה שימוש בספריה, עם הגרסה של גוגל ל Coverflow, ובמפות גוגל ניתן היה לקבל מפות תלת מימדיות שהשתמשו בה.

Google Body – תלת מימד של גוף האדם

אפליקציה חדשה שעליה בוודאי כבר שמעתם הוצגה – Google Body. האפליקציה מאפשרת לראות שכבות שונות בגוף האדם – עור, עצמות, איברים פנימיים, מערכת העצבים ועוד. הכל בגרפיקה תלת מימדית, עם אפשרות להסתובב, להתקרב ולהתרחק. ניתן להצביע על איברים ולקבל את שמותיהם, ומצד שני – ניתן להקליד שמות של איברים ולראות אותם. נחמד מאוד, אבל לא מאוד שימושי.

Grave Danger על אנדרואיד (קרדיט תמונה: Engadget)

משחקים

שני משחקים הוצגו לפלטפורמה. Monster Madness הוא משחק שיצא במקור לפלייסטיישן 3, ועכשיו מקבל גם גרסת אנדרואיד. המשחק מאפשר משחק ברשת עבור שני שחקנים, ובסך הכל נראה מרשים מאוד.

פה ושם נראו ירידות בקצב הפריימים, אבל הגרפיקה הייתה מאוד מרשימה בשביל מחשב לוח. Great Battles תואר כמשחק חינוכי. המשחק הציג עשרות, אם לא מאות, יחידות על המסך בו זמנית. היחידות נראות נהדר, אבל הביצועים ירדו בצורה משמעותית. בתחילת ההדגמה ניתן היה לראות איך היחידות מצויירות, ובהמשך היו נפילות משמעותיות בקצב הפריימים.

הגרפיקה אמנם מאוד מרשימה, אבל אולי היא מרשימה מדי בשביל מחשב לוח, ועדיף היה לוותר על קצת פרטים ולהעלות את הביצועים. שני המשחקים אמורים לצאת כבר במהלך החודש הבא.

המצלמה

השלב הבא היה הצגת ממשק המצלמה, שחודש בגרסה הזאת של אנדרואיד. האמת היא שלא ברור לי בשביל מה טאבלט צריך מצלמה, נראה לי מאוד לא נח לצלם עם מכשיר בכזה גודל. בכל מקרה, הממשק נראה נח ונתן גישה נוחה לכל הפונקציות החשובות. בהחלט שיפור מהמצלמה הבסיסית של אנדרואיד כרגע, אבל כמו שעכשיו ניתן להוריד אפליקציות צילום טובות משמעותית מהאפליקציה הבסיסית, אני מאמין שגם עבור האניקומב נראה אפליקציות צילום מעניינות של מפתחי צד ג’.

הוגו סיפר גם על טכנולוגיית ייצוב תמונה שהכניסו בשביל שיחות וידאו. הטכנולוגיה גורמת לתמונה להשתנות פחות, וכך נחסכים רוחב פס ומשאבי מערכת. כדי להדגים את הטכנולוגיה ניסה הוגו להתקשר לחבר, אבל זה לא היה מחובר, בסופו של דבר הוא התקשר לחבר אחר, הם ניהלו שיחת וידאו קצרה – אין חידושים של ממש בתחום הזה. תמונה גדולה של החבר על כך המסך, תמונה קטנה שלכם בפינה. הכל כרגיל.

iReport של CNN (קרדיט תמונה: Engadget)

CNN עולה לבמה

לבמה עלו נציגי CNN כדי להציג את האפליקציה החדשה שלהם. האפליקציה מציגה גיליון עם מספר גדול של פריטי חדשות, כמה מאות פריטים יכולים להיכנס במסך יחיד. גם הזרמת וידאו הודגמה, ונראתה טוב למדי.

לסיום הוצגה התכונה iReport. (נשמע כמו משהו של אפל, לא?) התכונה מאפשרת לצפות בידיעות קטנות, וגם לשלוח כאלה בעצמכם ל CNN – במסך נמצאים כפתורי “צלם תמונה” ו”צלם סרטון”, אותן ניתן לשלוח בקלות. ברגע שהמשלוח התחיל, אפשר לסגור את האפליקציה לחלוטין, והמשלוח ימשיך – ניתן יהיה למצוא אותו בין הודעות המערכת.

חידושים בשוק האפליקציות

כאן עברה המצגת לחידושים בשוק האפליקציות, ואכן מדובר בחידושים לא קטנים. חנות אפליקציות מבוססת רשת הושקה, ותוכלו למצוא אותה כבר עכשיו בכתובת market.android.com. החנות מאפשרת לראות פרטים על אפליקציות, כולל קישורים לסרטוני יוטיובת תמונות ברזולוציה גבוהה וביקורות משתמשים.

בנוסף, יש בכל דף אפליקציה כפתור שמאפשר לצייץ עליה באופן מיידי. אם מצאתם משהו שמוצא חן בעיניכם, תוכלו לקנות אותו, לבחור באיזה מכשיר שמשוייך לחשבונכם אתם רוצים את האפליקציה (כדי שלא תורידו משחקים למכשיר של העבודה, למשל), וההורדה תתחיל מיד, למרות שהקניה בכלל התבצעה מהמחשב האישי.

שוק האפליקציות בדפדפן

הקישורים בחנות ניתנים להעתקה והדבקה, כך שתוכלו בקלות לשלוח לחברים המלצות על אפליקציות. ברגע שתפתחו דף של אפליקציה כבר תראו אם היא מותקנת אצלכם או לא. בנוסף, הקישורים מתאימים לפלטפורמות שונות – אם תפתחו קישור במחשב האישי, תגיעו לחנות הרשת דרך הדפדפן, אבל אם תפתחו את אותו קישור בדיוק במכשיר אנדרואיד, תיפתח אפליקציית השוק בדך של האפליקציה אליה קושרתם.

עוד צעד שלקחו בגוגל לכיוון המפתחים הוא בהמרה בין מטבעות. כל מי שנכנס לשוק של גוגל בוודאי נתקל במחירים כמו 8.43 ש”ח. הדבר נובע מכך שהמחיר מוזן במטבע אחד ועובר המרות לשאר המטבעות. מעכשיו יוכלו מפתחים לקבוע מחיר לכל מטבע, מתוך רשימת מטבעות נתמכים.

זה אומר שאם תרצו למכור את האפליקציה בדולר אחד בארה”ב אבל בשלושה פאונד באנגליה, תוכלו לעשות זאת. זה יחסוך את המספרים המכוערים ויאפשר למפתחים להתאים את המחיר לכח הקניה בטריטוריה בה הוא מנסה למכור. רק אל תצפו לתמיכה בשקלים, לפחות לא בתחילת הדרך.

עוד חידוש בתחום התשלומים הוא קניות מתוך אפליקציות. ניתן, למשל, לקנות תוספות למשחקים, או לשחק בגרסת הדגמה של משחק ואז לרכוש את המשחק המלא מתוכה בלחיצת כפתור.

כדי להדגים את האפשרות, הגיע נציג של דיסני. הוא דיבר על כמות ההורדות של אפליקציות דיסני עד היום, והציג כמה אפליקציות שיצאו לאנדרואיד בעתיד – כרגע אף אחת מהן לא מופיעה בשוק. בין היתר הוצג Tap Tap Revenge 4, ועבורו הוצגה רכישה של חבילת שירים מתוך המשחק. במספר לחיצות ניתן היה לדפדף בקטלוג האמנים, לבחור חבילת שירים, להוריד אותה, ולהתחיל לשחק בשירים החדשים בלי לאתחל את האפליקציה.

כמה זמן לקח להכניס את אפשרות התשלום לתוך המשחק? מסתבר שהמתכנתים של דיסני קיבלו את ערכת הפיתוח שמאפשרת תשלומים מתוך אפליקציות לפני חמישה ימים. מרשים מאוד. לסיום הצליח הוגו לנהל שיחה עם החבר אליו ניסה להתקשר במקור, שום דבר מרגש.

האם זה האייפד קילר?

בסך הכל, המצגת הייתה מאוד מרשימה. האניקומב נראית נהדר ונראה שסוף סוף מתחילים לראות משחקים רציניים לאנדרואיד, מה שהיה החיסרון העיקרי שלה מול iOS. נראה שבגוגל באמת עבדו קשה כדי לעשות למפתחים חיים קלים, ובקרוב נראה האם העבודה הקשה באמת תשתלם. גם החידושים בשוק נהדרים. קנייה בלי התעסקות עם המכשיר זאת אפשרות חשובה מאוד, וגם התשלום מתוך אפליקציות יוכל לשפר אותן פלאים.

אם חמש דקות לפני האירוע הייתם שואלים אותי איזה טאבלט אני מתכוון לקנות, הייתי עונה אייפד בלי למצמץ. עכשיו הבחירה נראית הרבה פחות פשוטה. האם מדובר באייפד קילר? לא. כמו שאנדרואיד לא הרגה את האייפון, האניקומב לא תהרוג את האייפד. סביר להניח שלא יהיה טאבלט יחיד שיעקוף את האייפד במכירות, אבל סביר להניח גם שתוך שנים ספורות כבר יהיו יותר טאבלטים מבוססי אנדרואיד מאשר אייפדים.

איתי חורב

אני איתי, וביליתי למעלה מ80% מחיי במשחקים. משחקי מחשב כשהייתי ילד, משחקי תפקידים (לא כאלה!) בגיל מאוחר יותר, ועכשיו משחקי קונסולות. יש לי PS3 ו XBOX360 ואני לא חושש להשתמש בהם!

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: