בחירת קורס פיתוח תוכנה לסמארטפונים [מדריך]

מעוניינים לפתח למובייל? כיצד תאתרו את הקורס המתאים לכם ביותר ומה הלימודים יקנו לכם?

תמונה: flickr, cc-by, MJ/TR (´・ω・)

הפוסט נכתב על ידי חיים מיכאל, מרצה בקורסי תיכנות מקצועיים מתקדמים בארץ ובחו"ל אשר מוצעים במסגרת היחידה ללימודי חוץ של HIT לבוגרים של מדעי המחשב, למהנדסי תוכנה אשר כבר עובדים בתחום ולקהל הרחב, כמו כן משמש מיכאל כמרצה בקורסים אקדמים שמועברים במסגרת הלימודים לתואר ראשון במדעי המחשב במכון הטכנולוגי בחולון, במכללת תל-חי, במכללת ת"א-יפו ובשנקר.

בתקופה האחרונה ניתן למצוא מודעות פרסומת רבות לקורסים אשר מכשירים את משתתפיהם לפיתוח תוכנה למכשירי טלפון ניידים. כיוון שקיימות פלטפורמות רבות (iPhone, Android,Windows Phone וכו') הפיתוח נעשה במגוון רחב של כלים ושפות תיכנות (הפיתוח לאנדרואיד נעשה בעיקרו ב-Java, הפיתוח לאייפון נעשה בעיקרו ב-ObjectiveC, הפיתוח ל-Windows Phone נעשה בעיקר ב-#C וכו'). יתר על כן, בשנים האחרונות הופיעו כלים רבים נוספים אשר מצד אחד מקלים על תהליך הפיתוח (Adobe Flash, Titanium וכו') בכך שהם מאפשרים תהליך פיתוח קל ופשוט אשר מאפשר למתכנת לפתח תכנית אחת אשר מסוגלת לרוץ על כל הפלטפורמות (Android, iPhone וכו') ומצד שני מטילות מגבלות על המפתח.

בנוסף לכל האפשרויות הללו קיימת גם האפשרות להשתמש בטכנולוגיות web בתוך האפליקציה עצמה (אפשרות זו ידועה בשם Hybrid Application) ומכיוון שטכנולוגיות ה-web מתאימות לכל הפלטפורמות (iPhone, Android וכו') תהליך הפיתוח של הגרסאות לפלטפורמות השונות יותר מהיר וקל (כיוון שאותו חלק שעושה שימוש בטכנולוגיות web נותר למעשה ללא שינוי). ספריות (כגון PhoneGap) מאפשרות לקוד שכותבים ב-JavaScript (בחלק שפותח באמצעות טכנולוגיות web) להשתמש ביכולות של הטלפון (לגשת לספר טלפונים, להפעיל את החייגן וכו').

בהינתן המגוון הרב של הטכנולוגיות השונות ובהינתן שלעיתים מי שמתעניין בקורס כלל לא מכיר אותן מתעוררת בקרב אנשים רבים השאלה כיצד לבחור בקורס פיתוח תוכנה לטלפונים ניידים אשר יאפשר גם למצוא עבודה. בפוסט זה אני אנסה לסכם בנקודות את השיקולים העיקריים שלדעתי יש לקחת בחשבון.

תחום מקצועי מסויים

הרשו לי לגלות לכם סוד… רוב המשתתפים בקורסי התיכנות השונים לא מוצאים עבודה ובחברות רבות בכלל לא מתייחסים אליהם. הסיבה היא הרמה המקצועית הנמוכה שלהם. בקורסים רבים לא מלמדים לעומק שום תחום. אורזים ערב רב של תחומים בקורס אחד באופן אשר מקנה הבנה כללית בלבד. במקום להתמקד בתחום מסויים (פיתוח ב-objective c ל-iphone או פיתוח ב-Java ל-Android) ולהגיע לרמה גבוהה אשר תאפשר למשתתפי הקורס למצוא עבודה באותו תחום בוחרים לכסות מגוון עצום של תחומים במסגרת של קורס אחד. התוצאה היא שבאף אחד מהתחומים לא מגיעים לרמה גבוהה אשר סוללת את הדרך למציאת מקום העבודה הראשון.

נכון להיום ניתן לזהות באמצעות סקירה של מודעות הדרושים את ארבעת התחומים הבאים: פיתוח ב-objective c ל-iphone/ipad/ipod, פיתוח ב-Java ל-Android, פיתוח ב-.NET ל-Windows Phone, פיתוח ב-++C\C ל-Android ופיתוח ב-HTML5 לטלפונים ניידים (שם אחר ל-hybrid applications). אני ממליץ לבחור בקורס שמתמקד בתחום מסויים על מנת שתוכלו להגיע לרמה מקצועית גבוהה שתאפשר לכם למצוא עבודה.

לימוד שפת התיכנות הרלוונטית

כפי שלא ניתן ללמוד סיפרות מבלי ללמוד קרוא וכתוב כך לא ניתן ללמוד לפתח ל-iphone מבלי ללמוד באופן מסודר Objective C, לא ניתן ללמוד לפתח ל-Android מבלי ללמוד באופן מסודר Java ולא ניתן ללמוד לפתח ל-Windows Phone 7 מבלי ללמוד באופן מסודר פיתוח ב-.NET. חשוב לוודא שהקורס כולל הקצאה מסודרת של שעות לימוד לשפת התיכנות הרלוונטית. הלימוד של שפת התיכנות הרלוונטית יכול להיעשות תוך כדי פיתוח אפליקציות בסיסיות לפלטפורמה שאליה מכוונים (עדיף) או בנפרד.. אך הוא חייב להתקיים. יש לוודא זאת תוך צפייה ברשימת תת הנושאים בסילבוס.

שיחות עם סטודנטים

אני ממליץ בחום להתעקש על כך שיאפשרו לכם להיכנס לשיעור לדוגמא (עדיף שיעור בשלב מתקדם ככל האפשר של הקורס… ובכל מקרה, לא בתחילתו) כדי שתוכלו לשוחח עם הסטודנטים ולשמוע מה דעתם. בהרבה מכללות צצות בעיות תוך כדי ההתנהלות השוטפת של הקורסים. שיחה עם סטודנטים תאפשר לכם לקבל תמונה אמיתית יותר בנוגע לקורס שאליו אתם שוקלים להירשם.

תמונה: flickr, cc-by, Family O'Abé

מרצה מנוסה ומקצועי

במכללות רבות מנסים לחסוך באמצעות העסקתם של מרצים זולים (בדרך כלל סטודנטים ללא ידע מקצועי ברמה גבוהה וללא ניסיון מקצועי אמיתי). חשוב לוודא שהמרצה (יש לדרוש את פרטיו לפני שנרשמים) אכן בעל ניסיון בהדרכה (יש מגוון אתרים שבהם ניתן למצוא פרטים על מרצים.. http://speakermix.com הוא אחד מהם), בעל ניסיון מקצועי (דירשו לקבל את כתובת הבלוג של המרצה, חפשו עליו פרטים ב-linkdin…) ובעל ההסמכות המקצועיות הרלוונטיות (בתחומים רבים יש הסמכות מקצועיות ובחלק מהתחומים ניתן גם לוודא באמצעות ביקור באתר הרלוונטי שלמרצה אכן יש את ההסמכה המקצועית הרלוונטית… כך למשל, ב-PHP ניתן למצוא רשימה של כל מי שעבר את מבחן ההסמכה הרלוונטי של zend בכתובת http://www.zend.com/en/yellow-pages).

החזר כספי

התעקשו על כך שבמידה שאינכם מרוצים תוכלו לקבל את כספיכם חזרה וכי האפשרות הזו תעמוד לרשותכם במשך פרק זמן ארוך דיו (כגון החצי הראשון של הקורס). אל תסכימו לזיכויים (רוב הסיכויים שאם התאכזבתם מקורס אחד לא תרצו לחזור לקורסים אחרים). אין שום סיבה שמכללה שבטוחה במוצר שהיא מוכרת לא תסכים להתחייב להחזיר את הכסף (באופן יחסי) במקרה שהתלמיד מעוניין להפסיק את הקורס (בפרק זמן שמהווה 1/3 או אפילו 1/2 מתחילת הקורס).

חומרי הדרכה

במכללות רבות מנסים לחסוך באמצעות מתן ספר בתור חומר ההדרכה הרישמי של הקורס. ספר איננו תחליף למצגות וחוברות תירגול (soft copy או hard copy זה כבר לא משנה). פיתוח חומרי הדרכה (מצגות ותרגילים) ועידכונם באופן שוטף דורש משאבים רבים. לרוב המכללות אין את המשאבים הדרושים כדי לעשות זאת. דירשו לקבל לעיונכם את המצגות שבאמצעותן הקורס מועבר (אל תסתפקו בדוגמית למצגות של הנושא הראשון). מומלץ לקבל תשובה לשאלה הזו בשיחותכם עם הסטודנטים באותו מפגש לדוגמא שאליו הצטרפתם.

נושאים עדכניים

פיתוח תוכנה הוא תחום שמתעדכן באופן שוטף. חשוב לוודא (רצוי בעזרתו של חבר אשר עובד כמפתח) שרשימת הנושאים בסילבוס אכן עדכנית וכי נושאים חשובים ועדכניים אכן מופיעים בו (כך למשל, אם מציעים לכם קורס פיתוח ב-.net ומספקים לכם סילבוס שמכסה את הנושאים ב-.net גרסה 3.5 כאשר קיימת כבר למעלה מחצי שנה גירסה 4.0 רוב הסיכויים שהקורס איננו עדכני).

השוואת מחירים

קיימים גורמים רבים אשר מעבירים קורסי תיכנות. חלקם חברות מסחריות אשר פועלות למטרות רווח וחלקם גופים ללא מטרות רווח. מומלץ בחום לבצע השוואת מחירים מסודרת. אתם עשויים לגלות פערים של מאות אחוזים. חשוב לבדוק באופן יסודי את האפשרויות השונות, ובכל מקרה לא לבחור בקורס כי הוצע לכם מחיר נמוך באופן מיוחד. זו יכולה להיות סיבה נוספת לבחירתכם באותו קורס. אסור שזו תהיה הסיבה העיקרית.

תעודת סיום

צר לי לאכזב. המטרה איננה התעודה. תחום פיתוח התוכנה הוא תחום ייחודי. להבדיל מתחומים אחרים, כאשר חברות מחפשות עובדים הם רוצים 'קבלות' ליכולת המעשית. כאשר מחפשים עבודה ואין ניסיון מעשי יש צורך להציג פרוייקטים מעשיים אשר יהוו הוכחה ליכולת התיכנותית. המטרה בקורס לא צריכה להיות קבלת התעודה. המטרה צריכה להיות פיתוח פרוייקטונים מעשיים מתוחכמים ככל האפשר. הם אלה אשר יסללו את הדרך למקום העבודה הראשון. עם זאת, יש לא מעט מקומות עבודה שלתעודות המקצועיות שברשותכם יהיה ערך עבורם. ברוב המקרים, לתעודות שניתנות מטעם מוסדות לימוד אשר מכשירים לתארים אקדמיים יהיה ערך רב יותר מתעודות אשר ניתנות על ידי חברה מסחרית שפועלת למטרות רווח. לתעודות מקצועיות אשר ניתנות כאשר עוברים מבחני הסמכה שנעשים תחת השגחה (כגון: PHP Zend Certified Engineer ו-MCPD של מיקרוסופט) יש בדרך כלל (תלוי בתעודה) ערך גבוה יותר כיוון שהדרך לקבלתן יותר קשה.

הפוסט נכתב על ידי חיים מיכאל ופורסם לראשונה בבלוג של abelski.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

13 תגובות על "בחירת קורס פיתוח תוכנה לסמארטפונים [מדריך]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
שחר
Guest

מאמר מדוייק וטוב. נוגע ברוב הנקודות.

למעוניינים, ישנו קורס פיתוח לאייפון ואנדרואיד שמתמקד בפיתוח בעזרת כלים Cross platform במכון לנדר –
http://english.lander.ac.il/continuing-education-courses/courses/mobile-application-development-appleandroid-cross-development-program/

גילוי נאות – הכותב הוא המרצה :-)

אביב
Guest

הלינק שבור – אפשר לינק עובד בבקשה ?

אלעד שחם
Guest

בתור מרצה בתחום (Windows Phone) באחת המכללות המדוברות, אני מוכרח להגיד שהכפשת ציבור שלם של מכללות מקצועיות. בתור דוגמא, אני לא חושב שהמכללות המובילות בתחום מעסיקות "מרצים זולים (בדרך כלל סטודנטים ללא ידע מקצועי ברמה גבוהה וללא ניסיון מקצועי אמיתי)."
בנוסף, מכיוון שיש לי שאיפות להתפרסם כמרצה בתחום, נבהלתי לגלות שיש אתר שנקרא speakermix.com שדיברת עליו בכתבה, בו אני לא רשום… מיהרתי להרשם וגיליתי שבמידה ואעשה זאת אהיה המרצה ה-6 מישראל, כשאחד מהחמישה האחרים הוא אהוד אולמרט. בשלב הזה הבנתי שלא בטוח שבדקת לעומק לפני שכתבת על האתר המדובר.
נעלבתי בשם המרצים האחרים מהתחום… :-(

עמוס
Guest
אלעד, אני חייב להגיב לדברים אני לא בא לייצג את חיים מיכאל, אבל בתור אחד שמכיר אותו ולמד אצלו, אני בהחלט מרגיש צורך להגיב! קודם כל, חיים מיכאל לא עשה הכללה והוא אדם שבאופן כללי לא עושה הכללות ובוודאי שלא אמר כל המכללות ולא אמר "המכללות המובילות" כמו שאתה מצטט. הוא טען בכתבה שמכללות רבות מעסיקות מרצים זולים. הוא לא ציין מכללה מסוימת והוא לא טען שאלו המכללות המובילות… אני לא מכיר מרצים במכללות אחרות ולא יכול להעיד וגם לא בא להעיד אם הדבר נכון או לא, אבל חבל שאתה מוציא דברים מהקשרם ומנסה לצייר אותו כאדם שבא להכפיש ציבור… Read more »
אלעד שחם
Guest

לא התכוונתי חס וחלילה לפסול בן אדם, למעשה אני כלל לא מכיר את הכותב, ובהיכרותי את אתר Newsgeek אני יודע שכותבים בו אנשים מוכשרים המובילים בתחומיהם.
אני פשוט חושב שבכתבה מופיעות מספר אמירות שלא משתמעות לשתי פנים, אך לדעתי לא מייצגות את המצב האמיתי בשוק, ועושות עוול לחלק מהעוסקים בתחום המובייל.

ענת
Guest

כסטודנטית, אני נוטה להסכים עם חיים. במהלך חיי נרשמתי לקורסים שהבטיחו לי גדולות ונצורות, אך בפועל הקורסים היו שטחיים ורק נתנו טעימה ולא יותר. בהנחה שמי שהולך ללימודים אלו מתכנן גם סוג של קריירה מהם, אני מצטרפת להמלצה להשקיע במקום הלימודים (-:

עינת
Guest
דבר נוסף שיש לקחת בחשבון הוא שהרבה מן המפתחים הלומדים פיתוח תוכנה בסמארטפונים בסופו של דבר או בתחילתו אפילו מעוניינים לפתח עבור עצמם אפליקציות או להתחיל לעשות זאת באופן עצמאי עבור לקוחות חיצוניים. כמישהי שמגיעה מהתחום אני נתקלת באופן יום יומי במפתחים מוכשרים שיודעים את התאוריה והפרקטיקה בפיתוח אך לצערי לוקים בחסר בשלב האופרטיבי של לאחר הפיתוח. פיתחת אפליקציה מושלמת אבל איך אתה גורם ליוזרים להשתמש בה? מה הכלים המצויים בשוק? האם צריך רק לדעת לפתח אפליקציה או גם ללמוד מה לעשות איתה אחרי זה. כאן אני חושבת שבתי הספר צריכים להכנס ו"לחנך" מפתחים לדעת מול מה הם עומדים בסיום… Read more »
שחר
Guest
עינת – אני חושב שנגעת בנקודה מאוד כואבת. גם אני מעביר קורסים בתחום פיתוח המובייל, זהו נושא בדרך כלל לא נוגעים בו. באופן כללי נושא ה UI/UX אינו מוכר מספיק בארץ וישנם לקוחות רבים שאינם מבינים את הצורך ולא מוכנים לשלם עליו ולכן לדעתי אין מספיק מידע וקורסים בנושא בארץ למרות שישנן נפשות יקרות שפועלות בתחום. את יכולה לראות את מפגשי ה UX ON BEER וכו' כדוגמא. לגבי מה עושים לאחר הפיתוח – לטעמי, זה לא צריך להיות חלק מקורס התכנות. סטודנטים שרוצים למצוא מקום עבודה בחברה "מסודרת" ולא כעצמאים יעדיפו קורס יותר מעמיק ויותר טכני שייתן להם את הידע… Read more »
עינת
Guest

היי שחר,
תודה על התגובה

במידה ואתם מחפשים כלים ואנשים שיכולים לעזור בנושא, אוכל לתת את עצתי.

בנוסף גם הכלי שאנחנו פיתחנו עבור מפתחים הוא ניתן בחינם ופותר הרבה מהבעיות שהעליתי.

אשמח לספר קצת יותר
עינת

יואל ב
Guest
היי, אז כתבתם "ממה להזהר", ובמה לחשוד :) אבל יש לכם אולי הכוונה לאן כדאי לפנות? בתור אחד שמתעניין, אך אין לו יותר מידי מושג בתחום- איך אברר איזה קורס נחשב איכותי ומכשיר באמת, לעומת כזה שרק "עושה רוח" שהוא כל זאת ועוד… האם קורס בודד יכול לעזור לחסר רקע- לכתוב אפליקציה בעצמו, מ-א' ועד ת'? לאו דוקא משחק עתיר גרפיקה, אלא אפליקציה שעושה את העבודה ביעילות וראויה לשיווק במרקטים למיניהם למטרת רווח כמובן… מה אמור להיות סדר גודל המחיר? או שאין דבר כזה.. @עינת- את מייצגת גוף מסויים? או שאת פשוט בעלת ניסיון, נחמדה וגם שמחה לחלוק איתנו את… Read more »
בוע\
Guest

שלום, כתבה מעניינת אבל הכי מעניין זה התגובה של הבחור האחרון

למה אין המלצות למקום טוב גם אם זה יראה כאילו זה מקדם אותו

אביב הראל
Guest

שלום וברכה , אני גם מתעניין בקורס פיתוח אפליקציות (android) , אני בוגר תואר שני במנהל עסקים , אין לי רקע בפיתוח ומכיר את הצורך של מפתחים מתוך החברה בא אני עובד , לכן אני מעוניין בהמלצה לקורס מקיף ואיכותי – מה המלצתכם?

יצחק
Guest

אז אולי פשוט תאמר לנו באיזה בית ספר הכי טוב, שעונה לכל מה שאמרת….
יצחק

wpDiscuz

תגיות לכתבה: