׳׳אנחנו מעדיפים שלבים מוקדמים מאוד ומשקיעים בתחומים שלא תמיד נתפסים כחמים׳׳

מדי חודש נביא לכם את הסיפור של קרן הון סיכון אחת, והפעם: ורטקס ונצ’רס, שמנהליה ביצעו למעלה מ-120 השקעות וזיהו כמה מההצלחות הגדולות של התעשייה כבר בסבבי הגיוס הראשונים

במשך כל השנה אנחנו בגיקטיים מביאים לכם את הסטארטאפים הישראליים שמגייסים כסף, קונים חברות או נרכשים בעצמם, והקוראים שלנו נחשפים למוצרים חדשניים, מהפכניים ולפעמים מיותרים שמפותחים באקו סיסטם הישראלי. אך מאחורי כל מוצר וחברה נמצאת לרוב גם קרן הון סיכון, שמשקיעה כסף, מלווה את היזמים, תורמת מניסיונה ולפעמים גם סופגת הפסדים.

בישראל פועלות כיום 202 קרנות הון סיכון (132 קרנות ישראליות ו-70 קרנות זרות). כל אחת מתמקדת בשלבים שונים בחיי סטארטאפ, בתחומים שונים ומאמינה באסטרטגיית השקעה משלה. מדי חודש נביא לכם כאן קרן הון סיכון אחת ואת הסיפור שמאחוריה – האופן שבו היא בוחרת חברות להשקעה, ההצלחות והכישלונות, נורות האזהרה והדמויות שמעוררות השראה במייסדיה. מעתה תוכלו להיחשף גם לצד האחורי של סצנת הסטארטאפים בישראל ולהבין מה מחפשים המשקיעים בקרנות ההון סיכון.

Vertex Ventures

שנת הקמה: 1997

גודל הקרן: למעלה מ-800 מיליון דולר (הקרן הנוכחית היא בהיקף של כ-150 מיליון דולר)

מנהלי הקרן: יורם אורון (מייסד), רן גרטנברג, דוד הלר, עמנואל תימור, ינאי אורון ואביעד אריאל

שלבי ההשקעה: משלב הקמת החברה ועד סבב B

ורטקם,Vertex Ventures' דוד הלר, לירן חסון, רן גרטנברג, ינאי אורון, עמנואל תימור, אביעד אריאל, נעמה זלצמן-דרור ויורם אורון

מימין: דוד הלר, לירן חסון, רן גרטנברג, ינאי אורון, עמנואל תימור, אביעד אריאל, נעמה זלצמן-דרור ויורם אורון. צילום: עומר הכהן

מהם תחומי ההשקעה המובילים?

“בתחום התוכנה הארגונית אנחנו משקיעים בכל האזורים – Cloud infrastructure, Big data & analytics ,Enterprise SaaS, DevOps ועוד. בנוסף, אנו מחפשים טכנולוגיות פורצות דרך של Deep Learning ו-AI, ובקטגוריות כגון AgriTech ,Automotive2.0 ,Cyber Security ו-Digital Health”.

מי הן חברות הפורטפוליו הפעילות כעת?

Innoviz, Spotinst, Axonius, Dynamic Yield, DataRails, Kryon Systems, Taranis, Perfecto Mobile, YotPo, Fleetonomy, Indegy, ועוד.

ואילו חברות כבר נמכרו?

“44 חברות נמכרו. זכינו להיות משקיעים מוקדמים בכמה מסיפורי ההצלחה הגדולים בישראל במהלך שני העשורים האחרונים – Waze, CyberArk ו-SolarEdge, וגם בשנתיים האחרונות אנחנו רואים מומנטום חזק של אקזיטים (8 במספר נכון לרגע זה) לרבות LightCyber ו-Argus Cyber Security”.

מהי אסטרטגיית ההשקעה שלכם?

עמנואל: “אנחנו אמנם מכווני תוכנה ארגונית, אבל קשובים ופתוחים תמיד גם לחברות מקטגוריות אחרות. לאורך השנים לא חששנו לצאת מאזורי הנוחות שלנו וביצענו השקעות בתחומים מגוונים. ההעדפה שלנו היא להיכנס מוקדם ככל האפשר, לעיתים אף בשלבי ההקמה הראשוניים, וגם במקרים של יזם בודד”.

ינאי: “אנחנו מחפשים צוותים עם יכולות טכנולוגיות עמוקות, שמכוונים לשווקים שעוברים שינויים משמעותיים, מה שיאפשר את היווצרותן של חברות גדולות”.

אביעד: “בראש ובראשונה אנחנו משקיעים סבלניים, תומכים ומבינים שהמסע שעוברת חברה נע באופן תמידי בין הצלחות ואתגרים. כשיש הזדמנות לחברה להימכר או להמשיך לצמוח לעבר ההנפקה, נתמוך בהחלטת היזמים ובטובת החברה”.

מה יגרום לכם להשקיע בחברה?

עמנואל: “קודם כל היזמים. אנחנו מחפשים צוותים עם טכנולוגיה ייחודית, יכולות בין-אישיות גבוהות, חזון והבנה טובה של השוק אליו הם פונים. השקענו בעבר ביזם בודד, בצוותים של 5-4 יזמים וגם באלו שהסטארטאפ שפתחו היה מקום העבודה המסודר הראשון שלהם לאחר שסיימו את הצבא או האוניברסיטה”.

ינאי: “במחצית מהחברות שהשקענו בהן מדובר בצוותים שליווינו כמה חודשים או יותר טרם ההשקעה, ובמהלכם ראינו סימני התקדמות משמעותיים בהבנה של התחום ובחשיבה העסקית. אבל חשוב יותר הוא שצוות היזמים גם מתפתח, ולא מונחה דרך אחת”.

אביעד: “אנחנו מחפשים יזמים שידעו לגייס ולעבוד עם אנשים חזקים, זהו המפתח לבניית חברה. בנוסף, אנחנו מחפש יזמים שלא מתאהבים בסיפור שלהם, אלא יודעים לנסות כיוונים שונים בזמן קצר, ולא מפחדים לשנות כיוון עד שמוצאים את זה שנכון ביותר לחברה”.

מהן נורות האזהרה שיגרמו לכם לברוח מהשקעה?

עמנואל: “חלוקת בעלות לא מאוזנת (בצורה חריגה) בין היזמים, ויזמים שנותנים אחוזים גבוהים מדי לבעלי מניות שהם לא משקיעים ולא פעילים בחברה”.

אביעד: “יזמים שמשתמשים במתווכים בשביל להגיע לקרנות. אנחנו וגם קרנות אחרות עושים מאמץ גדול להיות נגישים וזמינים בכל הדרכים המקובלות, וברגע שיזמים מרגישים שהם צריכים לפנות אלינו באמצעות מתווכים נדלקת נורת אזהרה. בנוסף, יזמים שבמהלך השיחה מרגישים צורך להתגונן יתר על המידה יכולים לעיתים להרתיע. אין ציפייה מצד המשקיע שתדעו הכל בפגישה הראשונה, והיכולת להתמודד עם שאלות לא נוחות היא חשובה”.

ינאי: “יזמים שמגיעים לפגישה עם רעיונות שלא ביססו אותם כלל בחוץ, מבלי שניהלו שיחות מקדימות עם לקוחות וקיבלו פידבק חיצוני, זו נקודה בעייתית”.

מה הטיפ שלכם ליזמים?

עמנואל: “אל תפחדו לפגוש לקוחות ומשקיעים כמה שיותר מוקדם. אנו מאוד נעריך יזמים שמגיעים ‘מוקדם’ מהרגיל ונשמח להיפגש שוב לאחר כמה חודשים ולראות את קצב ההתקדמות. זה אחד הדברים שעוזרים לנו להאמין בצוות יזמים ולהחליט להשקיע בהם”.

אביעד: “אל תקראו בלוגים שמתחילים ב-‘5 עצות ליזמים’. אני לא מאמין ב-“Instant Tips”, בסוף מדובר בכל סיפור לגופו וצריך לפגוש הרבה אנשים מהתעשייה, ללמוד כמה שיותר ולהתמקד בהכרת השוק, בלקוחות ובצרכים שלהם”.

ינאי: “לעומת זאת, כדאי לקרוא בלוגים של אנשי מפתח בתעשייה מחו”ל ומישראל, כולל פודקאסטים מצוינים, כיוון שדרכם אפשר להיכנס לראש של משקיעים ולהבין איך הם חושבים”.

במה אתם שונים מקרנות אחרות?

ינאי: “אנו נכנסים בשלבים מוקדמים מאוד ומשקיעים בתחומים שלא תמיד נתפסים כ’חמים’. חלק מההצלחות הגדולות שלנו לא תמיד נתפסו ככאלה בזמן שהשקענו בהן, ועם הזמן הפכו למובילות שוק בקטגוריה שלהן בקנה מידה עולמי”.

עמנואל: “אנחנו צוות שמגיע מרקע מגוון וכבר שנים ביחד. ביצענו למעלה מ-120 השקעות, אנחנו תמיד משוחחים עם היזמים בגובה העיניים ועושים מאמצים לתת ערך ולעזור, גם ליזמים שלא השקענו בהם”.

אביעד: “יש לנו ניסיון ארוך שנים בעבודה עם יזמים ורשת קשרים בינלאומית של קרנות Vertex Global, שפועלות גם בעמק הסיליקון, הודו, סין וסינגפור. כקרן ישראלית זה מספק לנו רשת קשרים ענפה המאפשרת לנו לעזור לחברות הפורטפוליו שלנו לחדור לשווקים חדשים ולצמוח”.

בדיעבד, באיזו חברה הייתם רוצים להשקיע ופספסתם?

ינאי: “Mobileye, פעמיים (ופעם שלישית כשלא קנינו בהנפקה)”.

עמנואל: Valens, עוד בשלב הקמתה ו-Dapulse”.

אביעד: “WalkMe”.

איזו דמות בתעשייה (המקומית או העולמית) מעוררת בכם השראה?

עמנואל: “אנחנו מעריצים ומעריכים את היזמים והצוותים של חברות הפורטפוליו שלנו. פגשנו במהלך השנים אנשים חריגים ומוצלחים, וכבר היום אנו רואים על אילו יזמים ידברו בעוד מספר שנים”.

ינאי: “המשקיע והיזם זוהר זיסאפל, שפעם אחר פעם מצליח לזהות צוותים מובילים בשלבים מוקדמים, ועוזר להם לגבש את הדרך הנכונה לבניית חברה גדולה ומצליחה יחד איתם”.

אביעד: “היזם שאפגוש מחר”.

לאיזו קרן אחרת מגיע פרגון?

ינאי: “ויולה ונצ’רס בנו את דור העתיד של הקרן בצורה יפה וגיבשו צוות טוב ברמה האישית והמקצועית. גם העובדה שכל אחד מהשותפים לקח תחום התמחות, דבר שלא פשוט לעשייה בישראל, מעוררת הערכה”.

עמנואל: “קרן מגמה דומה לנו מאוד מבחינת צורת ההשקעות והתחומים שבהם היא משקיעה, ואכן במהלך השנים ביצענו עסקאות רבות יחד. אנחנו מעריכים מאוד את הגישה וההישגים שלה”.

אביעד: “כמי שעבד 4 שנים בקרן Bessemer עם אדם פישר, אני יכול לומר שאדם הוא ללא ספק אחד המשקיעים הטובים בתעשייה, ויש לו מניות טובות בעובדה שאני חלק ממנה. אני מאוד מעריך את המקצועיות והיכולות שלו”.

רונה חזקיה

עורכת וכותבת על כל תחום חוץ מכדורגל. מנהלת מערכת יחסים אובססיבית עם השפה העברית ובטוחה שדווקא הכי מצחיק זה להגיד בטטה. כתבת מגזין ומנהלת התוכן המסחרי של גיקטיים

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: