מדריך: כך תבחרו קורס בניית אתרים

כיוון שתחום האינטרנט קורץ למדי והמשכורות בו יחסית לממוצע במשק גבוהות, הקורסים השונים המלמדים מאפס את נושא בניית האתרים בכלל ופיתוח אינטרנט בפרט פורחים כפטריות לאחר הגשם. רן בר זיק מסביר איך בוחרים קורס טוב

תכירו, זה PHP (מקור: stock.xchng)

מטבע הדברים, אני מקבל לא מעט פניות מאנשים ששואלים אותי על איזה קורס בניית אתרי אינטרנט אני ממליץ. כיוון שתחום האינטרנט קורץ למדי והמשכורות בו יחסית לממוצע במשק גבוהות, הקורסים השונים המלמדים מאפס את נושא בניית האתרים בכלל ופיתוח אינטרנט בפרט פורחים כפטריות לאחר הגשם. דבר שמדרבן לא מעט אנשים לנסות את מזלם בתחום בניית האתרים.

ראשית צריך להבין ששום קורס בעולם לא יכול להביא אתכם לרמה שבה אתם נחשבים כבוני אתרי אינטרנט מומחים או 'מקצוענים', זה עניין של ניסיון. שום קורס בעולם לא יכול לכלול את מגוון הידע העצום שנדרש מבונה אתר אינטרנט (שלא לדבר על מתכנתים ומפתחי אינטרנט, שהידע שלהם עולה בהרבה על בוני אתרי אינטרנט). קורס בבניית אתרים יכול להביא אתכם למדרגה בסיסית ביותר של ידע שממנו אתם יכולים לצמוח הלאה. מהניסיון וההכרות שלי עם השוק, מעטים שבמעטים מבוגרי הקורסים משתלבים בתעשיה בתפקידים שונים. רוב אלו שמסיימים את הקורסים לא מצליחים להשתלב בתעשיה כיוון שהידע שלהם דל מאד ואין להם רצון או יכולת להתפתח מעבר לבסיס שנלמד בקורס.

שום קורס בניית אתרים ילמד אתכם 'מקצוע'. אם אתם רוצים מקצוע, ישנם לא מעט מכללות ומקומות שמלמדים מקצועות שונים עם תעודה מוכרת ממשרד התמ"ת. קורס הנהלת חשבונות מקנה תעודה מקצועית של מנהל חשבונות סוג 02 או 03 מטעם המדינה. מי שלא מקבל תעודה כזו לא יכול לעבוד בהנהלת חשבונות. בבניית אתרים יכול לעבוד כל אחד בעל הידע המתאים וקורס בבניית אתרים מקנה לכם בסיס תיאורטי בלבד. גם אם איש המכירות יבטיח הרים וגבעות.

עולה השאלה 'למה כדאי ללכת לקורס בוני אתרים?'. התשובה היא שהבסיס שקורס כזה מעניק הוא חשוב ביותר. כאשר עבדתי ב-012 כמפתח אתרים, נשלחתי כצ'ופר מטעם העבודה לקורס webmaster של ג'ון ברייס, המדריך ליאור זמיר העניק לי ידע תיאורטי חשוב מאד ובסיס יציב להמשך ההתפתחות שלי. וכאמור הייתי כבר מפתח אתרים במשרה מלאה.

אפשר ללמוד לבד הכל, אבל קורס מסודר ומוסדר יכול בהחלט לתרום להצלחה בהשתלבות בתחום. לפיכך אני מאד ממליץ כן ללמוד בקורס בניית אתרים לאלו שכן חושבים על קורס כזה. כאשר כל הזמן אנו זוכרים שגם הקורס הטוב ביותר לא יוציא אתכם כבוני אתרים אלא יתן לכם מספיק ידע כדי להמשיך וללמוד.

כיצד מזהים קורס טוב?

כאשר אנו מקבלים מספר הצעות לקורס בוני אתרים, אנו צריכים לבקש את הסילבוס של הקורס. קורס שאין לו סילבוס מסודר עם פירוט מדוקדק של תכני הלימוד הוא קורס שצריך להמנע ממנו.

בקורס טוב לבניית אתרים, צריכים להופיע תכני הלימוד האלו:

 1. HTML – זה התחביר הראשוני של כל דף אינטרנט כאשר צריך לברר שה-HTML שאתם לומדים הוא לא HTML טבלאי אלא HTML מודרני (לפעמים בסילבוס יצויין שמלמדים XHTML – לצורך העניין HTML ו-XHTML הם אותו הדבר).
 2. CSS – כל קורס חייב להכיל תכנים המלמדים על CSS. אם מוסבר שם גם על CSS3 אז הרווח הוא כולו שלכם.
 3. JavaScript – שפת תכנות שרצה בדפדפן ואי אפשר להתעלם ממנה. חשוב להקפיד שבסילבוס יהיה מצויין שלומדים JavaScript שמשפיע על ה-DOM.
 4. PHP – היום PHP היא השפה המובילה בכל הנוגע לבניית אתרים קטנים ובינוניים. PHP לצד MySQL היא השפה שעליה מבוססות הפלטפורמות האולטרא-פופולריות וורדפרס וג'ומלה.

ממה צריך להזהר ואילו תכנים כבר לא רלוונטיים לבוני אתרי אינטרנט?

 1. ASP.net – עם כל הכבוד ל-net. (ואין לי ממש כבוד) או לפתרונות של מיקרוסופט, אין טעם ללמוד ASP.net עבור בניית אתרים בעולם שמי ששולט בו ללא עוררין הוא הקוד הפתוח. רוצים ללמוד net.? לכו על קורס ייעודי ומקיף בתחום.
 2. DreamWeaver – תוכנה שאבד עליה הכלח כבר בשנות ה-90. כיום משתמשים בה רק גרפיקאים וגם זה בדוחק. לימוד שלה בסביבה של היום הוא בזבוז זמן אדיר.
 3. דרופל – דרופל היא ממש לא עבור בוני אתרי אינטרנט. דרופל היא מערכת CMS מתוחכמת שעל מנת להפיק ממנה את המירב צריך להיות מתכנתי PHP של ממש עם ידע עצום בפיתוח ובמסדי נתונים.

איזה תכנים נוספים יש בקורסים לבניית אתרים?

תכנים נוספים בקורסים השונים הם:

 1. פוטושופ – שימוש בסיסי בפוטושופ הוא די חשוב עבור בוני אתרים.
 2. פלאש – לימוד פלאש בסיסי גם הוא חשוב עבור בוני אתרי אינטרנט.
 3. לימוד פרטני של וורדפרס/ג'ומלה – מעולה עבור בוני אתרי אינטרנט.
 4. קידום אתרים, נגישות אתרי אינטרנט, שמישות אתרי אינטרנט – מדובר בקורסים שהם במסגרת very nice to have.

מה עושים תוך כדי הקורס?

ראשית, חשוב למלא אחר דרישות הקורס באופן מלא ולעשות גם את תרגילי הבונוס וכמובן את תרגילי הבית באופן מלא.

 1. לאחר לימוד HTML ו-CSS – יש ללמוד על ההבדלים בין HTML ל-XHTML וללמוד לפתח אתרי אינטרנט לפי תקינה ובכלל ללמוד על תקינה של ה-WC3.
 2. לאחר לימוד JavaScript יש להתקדם וללמוד jQuery ו-AJAX.

מה שחשוב הוא להמשיך וללמוד תמיד את הטכנולוגיות החדשות ולא רק להתכונן למבחן או לעשות את התרגיל – תמיד לשאוף ליותר.

מה עושים לאחר הקורס?

כפי שציינתי קודם, יש לכם בסיס שממנו אתם יכולים להמשיך ולהתפתח בעמל רב. חשוב לבנות אתר ייצוגי שמייצג אתכם. הכוונה היא לא לאתר שיפאר את שירותכם הטובים כבוני אתרי אינטרנט אלא אתר שיהיה מוקדש למשהו שאתם אוהבים. זה יכול להיות בלוג אישי או אתר מקצועי. על האתר להיות מעוצב ברמה גבוהה וכמובן ממוקם באכסון משלכם ולא במקום חינמי כלשהו.

אחרי שיש לכם אתר ייצוגי, אפשר לבנות אתרי אינטרנט עבור עמותות או ארגונים ואפילו אתרי אינטרנט בתשלום נמוך עבור עסקים קטנים. השלב הזה של צבירת הניסיון הוא קריטי ולוקח לעתים זמן רב. זהו השלב שבו רבים רבים נושרים כיוון שהוא מתגמל פיננסית ומאד סיזיפי, אך ככל שתקימו יותר ויותר אתרים, ולו גם בחינם, תוכלו להרחיב את תיק העבודות שלכם וליצור סיכוי גבוה להשתלב בתעשיה – או בחברות הבונות אתרי אינטרנט, או כ-Webmaster בארגון גדול, או בתעשיה נלווית (SEO, גרפיקה, מומחי מדיה חברתית וכו').

תחום האינטרנט בכלל ותחום בניית אתרי אינטרנט בפרט יכול להיות מאד מעניין וגם מתגמל, אבל הדרך לשם היא קשה. מעטים מצליחים להשתלב ומביניהם מעטים מצליחים לשרוד ולשגשג – והם אלו שיש להם אהבה אמיתית לתחום ויכולת ללמוד ולהתפתח. עבור אלו, קורס בסיסי יכול להיות קרש קפיצה מצויין.

הפוסט פורסם באתר אינטרנט ישראל

רן בר-זיק

מתכנת ווב בורייזון מדיה, עיתונאי טכנולוגיה בהארץ, בלוגר טכנולוגי בעברית באתר אינטרנט ישראל, מחבר ״ללמוד ג׳אווהסקריפט בעברית״, ״ללמוד Node.js בעברית״ ו״ללמוד ריאקט בעברית״: hebdevbook.com. נשוי ואב לארבעה.

הגב

49 תגובות על "מדריך: כך תבחרו קורס בניית אתרים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אריה
Guest
כמה הערות: 1. כלפי HTML – המושג החשוב הוא לא מודרני אלא סמנטי ותקני. 2. כלפי JS – חשוב לשים לב שמלמדים JS בנפרד מהDOM, וביחוד להפריד את הלימוד מ JQ. JS היא שפה לכל דבר, וצריך ללמוד אותה, לא רק איך להשתמש בJQ כדי לעשות אנימציות. פספוס בחלק הזה יגרום להרבה מאוד כאבבי ראש בהמשך הדרך. למרות שאני מבין למה אתה חושב שראוי ללמוד JQ, לדעתי אין סיבה להשקיע הרבה זמן בספריה זו או אחרת, בעיקר כי למרות שJQ היא הנפוצה ביותר היאא גם המוגבלת ביותר, ובשביל פיתוח צד לקוח מתקדם באמת ראוי להשתמש בספריות שנותנות את הכח הראוי… Read more »
יוסי
Guest

לא הייתי יכול לבקש מדריך יותר טוב מאשר המדריך שהבאתם !
פשוט שיחקתם אותה.חסכתם לי המון ! אתם גדולים ואין על האתר שלכם !
עלו והצליחו והמשיכו להיות תותחים

שניר ד
Guest

רן, שכחת לכתוב כגילוי נאות שאתה בעצמך מתכנת PHP. חבל לטעות ולהטעות, באותה מידה של PHP מומלץ, ואולי מומלץ יותר, ללמוד DJANGO עם PYTHON למשל או RAILS.

גורו יאיא
Guest

מה הקשר לגילוי נאות? zend משלמים לו? לדעתו שפת php הכי מתאימה לפיתוח אתרי אינטרנט. לכן הוא גם ממליץ עליה וגם עובד איתה.

zohar
Guest
אהלן רן, אני חולק עליך (בכל לשון של חלוקה :) ) במה שקשור לדרופל. מצד אחד אתה מציין ש-asp.net לא מתאימה לאתרים, ואז אתה מציין את אותו הדבר על דרופל. מעבר לעובדה שלהציב את דרופל ואת .net באותו קונטקסט זה מעליב, זה פשוט מעביר מסר לא נכון. האתרים שניתן לבנות עם וורדפרס וג'ומלה לא מתקרבים למורכבות של האתרים שניתן לבנות עם דרופל. אתה מדבר בתחילת הפוסט (ובצדק רב) על הצורך בהבנה של מקצוענות, ומיד אח"כ אתה שולח אנשים ללמוד וורדפרס וג'ומלה. בלי לזלזל בשתי המערכות הנ"ל, לטעון שאלו שתי המערכות שמקצוענים בונים איתן אתרים, זו משיכה כלפי מטה של איכות… Read more »
רן בר-זיק
Guest
זוהר, אני דרופליסט בעצמי וחלילה לי מלטעון שדרופל היא לא טובה – אבל עבור אתרים קטנים היא פחות מוצלחת בדיוק בגלל הסיבה הזו – צריך להיות מתכנת טוב ולהבין מספיק בדרופל כדי לפתח עליה. כאשר אני מחליט באיזה פתרון להשתמש – אני מתאים את הפתרון לבעיה ולא להיפך. עבור אתרים קטנים – וורדפרס או ג'ומלה עדיפים. וכשאני צריך לבנות אתר אינטרנט קטן – אני לא בוחר בדרופל. כשאני צריך אתר מתוחכם יותר מבלוג, אתר ייצוגי או אתר מאמרים – דרופל היא בדרך כלל בחירה טובה. אם רמזתי איזשהו קשר בין דוטנט לדרופל – אני מצטער. אם רמזתי שדרופל היא לא… Read more »
אלון פאר
Guest

רן,

כדי להוכיח שאין צורך בלהיות מתכנת כדי לעבוד עם דרופל, להלן מספר ספרים שניגשים לבניית אתרים על בסיס דרופל ללא צורך בידע תכנותי:


https://www.packtpub.com/drupal/book?mid=121207frupgr

רן בר-זיק
Guest

שני דרופליסטים מתווכחים :-)

מדובר בספרים על ניהול ב-backend.

רן בר-זיק
Guest
אריה, תודה על כל ההערות החשובות והנכונות מאד ברובן: 1 – מודרני – הכוונה היא לסמנטי ותקני. 2. מסכים חלקית, אבל שים לב להבדל בין מתכנת לבין בונה אתרים. אני לא חושב שבונה אתרים טוב צריך לשלוט בתכנות. מספיק להשתמש ב-jQuery. בנוגע למוגבלות של jQuery – מסכים מאד ויש לי מדריכים מפורטים גם ל-jQuery וגם ל-MooTools. 3. לא מסכים, שוב – אין הכוונה לקורס תכנות אלא לקורס בניית אתרים. בונה אתרים טוב יכול גם לא להכיר כלל תכנות מונחה עצמים ועדיין לשלוט היטב בוורדפרס (שהיא פרוצדורלית). 4. מסכים. ואני מאד מסכים עם הסיפא של דבריך. גם בונה אתרים צריך להיות… Read more »
אריה
Guest
כלפי העניין של תכנות מונחה עצמים – ברור שלא חייבים. גם אפשר לבנות אתרים שלמים עם טבלאות, והם יעבדו יופי בכל דפדפן שנתקלתי בו. בכלל – אם כבר עובדים עם וורדפרס, אפילו PHP לא צריך לדעת. אתה עשית ניגוד בין בוני אתרים למתכנתים – וזו שגיאה נוראית. בניית אתרים, כמקצוע, היא תכנות, וככל שהעבודות נהיות מורכבות יותר, כך יסודות טובים בתכנות חוסכים מאות שורות קוד מיותרות. תכנות מונחה עצמים הוא הבסיס של תכנות רציני ומסודר. הקוד של וורדפרס הוא ספגטי נוראי וסיוט לתחזוקה לאורך זמן. אין ספק שמדובר במערכת יציבה וחזקה, אבל לא כך הייתי רוצה שיראה הקוד שלי, ובטוח… Read more »
רן בר-זיק
Guest
זה לא נכון, וגם דרופל 6 היא לא OO ועדיין אתה יכול לבנות יופי של דבר בלי יותר מדי קוד ספגטי. אפשר לכתוב קוד נוראי ב-OO ואפשר לכתוב קוד פרוצדרלי יפה. זה לא ש-OO תמיד עדיפה. אין מה להשוות בין HTML טבלאי לבין שימוש ב-OO או שימוש בפרוצדורלי. בנוגע לוורדפרס, קשה לעשות איתה משהו משמעותי בלי לדעת PHP ולו ברמה בסיסית, וגם שם לא חייבים להיגרר לקוד ספגטי מאד נוראי אם אתה בונה את המערכת כמו שצריך. הניגוד או יותר נכון ההבדל בין בוני אתרים למתכנתים הוא הבדל שקיים בשוק ולא אני המצאתי אותו. יכול להיות שזה פשוט שתי נקודות… Read more »
אלון פאר
Guest
אני חייב להעיר לגבי דרופל. אתה מציג אותה בתור מערכת מפלצתית שלא כדאי בכלל ללמוד. בעוד שאני מסכים שלדרופל, לעומת וורדפרס, יש עקומת למידה יחסית מתונה, אני לא מסכים שצריך להימנע מללמוד אותה ואני בהחלט לא מסכים שהיא איננה רלוונטית. אדם ששם לעצמו מטרה ללמוד פיתוח אתרים חייב לדעת להקשיב גם לשוק. בארץ, כמו בכל העולם, יש צמיחה מדהימה בשימוש במערכות ניהול תוכן בקוד פתוח, וספציפית בדרופל ו-וורדפרס. אם בעבר היו ניגשים אליי ומבקשים ממני לבנות אתר ואני הייתי מציע דרופל ומקבל סימני שאלה, היום אני מקבל 2-3 פניות בשבוע עם בקשה ספציפית לפתח אתר בדרופל. המודעות לכח של דרופל… Read more »
רן בר-זיק
Guest

הי אלון,
לא אמרתי שלא כדאי ללמוד דרופל ובוודאי שלא אמרתי שהיא לא רלוונטית. היא בדרך כלל לא רלוונטית לאתרים קטנים. היא מאד רלוונטית למערכות אחרות (האתר האחרון שפיתחתי, שנמצא עדיין בבטא, נבנה על בסיס דרופל).

ואני מכיר את אותם הספרים ויש לי (בגלל האתר) מגע עם המון בוני אתרים ולמי שהוא לא מתכנת של ממש דרופל מהווה אתגר גדול. בוני אתרים לא יכולים להתמודד איתה. אבל מתכנתים שיודעים מה לעשות יכולים להפיק איתה תוצאות מרשימות מאד במעט זמן פיתוח.

אלון פאר
Guest
הרשה לי לתקן אותך: הזכרת את דרופל בסעיף 3 לתת הנושא "ממה צריך להזהר ואילו תכנים כבר לא רלוונטיים לבוני אתרי אינטרנט?". כך שלמעשה כן ציינת שדרופל איננה רלוונטית. בוני אתרים צריכים לשאוף לבנות אתרים מעניינים, ולא רק אתרים "קטנים", כמו שהגדרת. אם אתה כותב מאמר שפונה רק לאנשים שמעוניינים ליצור אתרי תדמית עם מספר עמודי תוכן, צור קשר וגלריית תמונות, אז ציין זאת בגוף המאמר. אבל אם אתה מכוון את המאמר לקהל רחב יותר, ואתה מעוניין לגרום לאנשים להתעניין באמת בכל האספקטים של בניית אתרים, כולל אפליקציות ווב ובכלל אתרים מורכבים (כך, לפחות, אני תפסתי את המאמר הזה), אז… Read more »
רן בר-זיק
Guest

אלון,
רובם המוחץ של בוני האתרים בישראל עוסקים בבניית אתרים קטנים עם מספר עמודי תוכן או בניית HTML עבור CMS כלשהו (שהוא בדרך כלל לא דרופל/וורדפרס/ג'ומלה) המאמר מכוון לחסרי רקע שחושבים על לימודים בתחום.

מטרת המאמר היא לא סקירה של מגוון הטכנולוגיות בתחום פיתוח האינטרנט/בניית האתרים או המלצה ללימוד טכנולוגיות שונות עבור אלו שנמצאים כבר בתחום.

לטעמי יש הבדל בין בוני אתרי אינטרנט למתכנתים שעוסקים באינטרנט. ההבדל הוא בדיוק בהיקף הידע הנדרש. בונה אתרים לא צריך לדעת דרופל כי לדרופל אין יתרון על וורדפרס/ג'ומלה בבניית אתרי תוכן קטנים. לדרופל יש יתרון אדיר בהרבה מקרים אחרים.

אמיר סימן טוב
Guest
היי רן, זה מזכיר לי דיונים שהיו אתמול בכנס וורדקמפ בירושלים. מה זה אתר קטן? אני אומר: אין אתרים קטנים, יש רק חשיבה קטנה. ומייד אסייג – יוצאי דופן הם ממשקים שמיועדים למטרה אחת ספציפית: בלוגים (כולל בלוגי-על, בלוגים משודרגים וסופר-בלוגים…) – בשביל כל אלו מספיק בהחלט וורדפרס ואני מסכים שאלו כיום רוב האתרים. בשביל פורומים: משהו ספציפי לפורומים (ויבולטין, ביבי ודומיהם). לחנות אלקטרונית: זנד דומיה. לרשת חינוכית: אלג. וכולי וכולי. אבל… אתר הדורש – או עשוי לדרוש בעתיד! – התרחבות מעבר לרעיון הראשוני שלו ייתקל בבעיה אם ישתמש באחד מאלו. כמובן, הבעיה תהיה לא פחות קטנה – תקציבית –… Read more »
תום
Guest
רן, אני לא מסכים בכלל עם רוב הנקודות שאתה מעלה פה. כדי ליצור אתר טוב אם אין לך ניסיון של כמה שנים בתחום אין שום סיכוי שתוכל לעשות אותו לבד, ואני מאמין גם שלא כדאי שתנסה. האינטרנט הישראלי נראה כמו שהוא נראה בגלל שהמון אתרים (גם של חברות גדולות) נוקטים בדיוק בגישה הזו. הגרפיקאי הוא גם המפתח וגם איש התוכן ועל הדרך הוא מאפיין חוויית משתמש ובזמנו החופשי הוא מתנסה בפלאש ומגיע למסקנה שבלוק ענק של פלאש יהיה מגניב באמצע האתר שלו. אין הנחיה, אין מפתח שמבין אינטרנט שמנחה את הפיתוח מאחורי הקלעים והתוצאה הסופית מזוויעה. אז כן, חשוב מאד… Read more »
רן בר-זיק
Guest
אני חלילה ממש לא מבטל את דרופל. אני דרופליסט בעצמי ונעזר בדרופל בכמה וכמה פרויקטים. הפוסט הוא לא guideline ליצירת מתכנת או המניפסט לבניית האתר. הוא כלי עזר עבור חסרי רקע שמעוניינים להשתלב בתחום ונתקלים בים של קורסים, כאלו שמלמדים אותם ASP.net, או דרימוויבר. התחום של בניית האתרים מורכב מהרבה מאד בוני אתרים שבונים אתר מאפס לבד. אנחנו יכולים להתווכח עד כמה זה לא נכון ולא הוגן – אבל זו המציאות, במציאות הישראלית בונה אתרים הוא אדם שצריך לדעת קצת מהכל. ויש הרבה מאד בוני אתרים שהידע הטכני שלהם נמוך ממתכנת ממוצע ועדיין יודעים לבנות אתרים יפים, תקניים שעובדים היטב.… Read more »
תום
Guest
אני לאו דווקא טוען כאן בעד דרופל ונגד דברים אחרים, להיפך, דרופל היה רק דוגמה. אי גם לא מתנגד לעצם קיומם של הקורסים האלה. אני טוען נגד הגישה שקורס קצר יכול ללמד אותך באמת את מה שאתה צריך, ובמיוחד נגד הפרסום של קורסים כאלה שגורם לאנשים להאמין שהם אשכרה יודעים לבנות אתר. כל מה שקורס כזה יכול לעשות הוא לתת לך מבוא לדעת מה מבין התחומים בפיתוח אתרים מתאים לך, או להרחיב את הידע שלך במקרה שאחד מהתחומים כבר מוכר לך. למשל – גרפיקאים וותיקים שרוצים להתרחב ולעצב לאינטרנט. כמו שגרפיקאי לפרינט צריך להבין את מגבלות המדיום, הבנה בשלבי בניית… Read more »
רן בר-זיק
Guest

אני מסכים איתך, קורס כזה יכול להתוות לך את הדרך בנוגע לתחום שאתה רוצה לעסוק. להגנתי אני יכול לומר שציינתי ששום קורס בעולם לא יביא אותך ממצב של חוסר ידע למצב שבו אתה יכול לפתח אתר טוב.

גם הקורס הטוב ביותר בעולם לא יסייע לך אם אין לך סקרנות ורצון להתפתח אל מעבר לידע הבסיסי שנלמד בקורס. ציינתי את זה וגם ציינתי שתחום ההתפתחות יכול להיות כל תחום שהוא מעבר לבניית האתרים הקטנים – בין אם מדובר בגרפיקה, SEO או מדיה חברתית.

תום
Guest

:)

אמיר סימן טוב
Guest
שלום רן, הפתעת אותי בענק עם הפוסט המטעה הזה. אני מסכים לחלוטין עם כל המבקרים, בייחוד תום ביגלאייזן, אלון פאר וזהר סטולר – משתמשים בדרופל זמן רב ממני. אני מקווה שלא תראה בתגובה זו התגוננות אלא שאולי לא חשבת עד הסוף על הכול. בייחוד אני מסכים עם אלון באמירתו שבונה האתר אינו צריך – או לפחות אינו חייב להיות זה שעוסק – בגרפיקה; בייחוד בעולם המתמקצע שלנו בו יש יותר ספסיפיקציה של תחומי ההתמחות. מה שכן, כדאי שיידע מעט תבנות (theming) על מנת להשתמש בחומרי הגלם שנותן לו הגרפיקאי, כמו גם לשפץ תבניות קיימות או כאלה שבנה עבור האתר שלו… Read more »
רן בר-זיק
Guest
שלום אמיר, קראתי בעיון רב את התגובה שלך. את הקורס המקיף והמעניין אני לא מכיר ואני לא רוצה להביע דעה על איכותו. על פניו הוא נראה איכותי מאד. בנוגע לשאר הדברים. הפוסט הזה לא קורא לשינוי המצב בתעשיה. המצב בתעשיה, עם הסלט שתיארת בין מעצב לבונה אתרים, קיים. לא מעט אנשים שמגיעים אלי באמצעות אינטרנט ישראל פונים אלי בשאלה מה ללמוד. יש מגוון עצום של קורסים עם המון נושאים ומידע. אני יכול לפתוח בהסבר על מצב בניית האתרים העגום בארץ או פשוט להפנות אותם למקום שבו יש להם סיכוי מסוים להשתלב גם אם אין להם רקע קודם. ראיתי כמה קורסים… Read more »
אמיר סימן טוב
Guest
תודה רן על התגובה. הדרישה לדרופליסטים כה גדולה, שחברות מוכנות לקחת בעלי ידע אף עם מעט ניסיון. ובדיוק את החלל הזה מסלול ההכשרה בא למלא. זה בדיוק ההיפך מתחום הדוטנט (לתוכו צמחתי באופן אורגני מתוך טכנולוגיות מיקרוסופט קודמות) – *אין* מספיק דרופליסטים. כמו שאמרת, ניתן להשתלב בתעשייה כשכיר, אף בהחלט ניתן להשתלב גם כעצמאים – הרי יש דרופליסטים שלמדו לבדם והחלו להרוויח מבניית אתרים קטנים. למרות שקשה ללמוד לבד, זה ניתן ומטרת המסלול היא לקצר את משך הזמן, כך שבתוך חצי שנה אתה דרופליסט לכל דבר. כמובן, מטרות נוספות הן להוריד את רמת התסכול והקושי שבלימוד עצמאי, וכן קבלת כיוונים… Read more »
רן בר-זיק
Guest

מניסיון אני מסכים עם כל מה שאמרת בתגובה לעיל. יש מחסור מטורף בדרופליסטים.

מור
Guest

האם כיום שיש חברות אשר יש להם מערכות ניהול תוכן האם עדיין יש ביקוש לבוני אתרים???

תום
Guest

בהחלט, כל הזמן.
כולם צריכים אתר, כולם צריכים בשלב כלשהו לשפר את האתר הקיים.
מערכות ניהול תוכן כשמן כן הן, מנהלות תוכן. תמיד צריך משהו שלא קיים מראש במערכת וצריך לפתח אותו, ולא משנה אם זה עיצוב, סוג תוכן חדש או משחקים ויזואלים מגניבים עם ג'אווהסקריפט.

ד"א, המשבר הכלכלי האחרון שעדיין ממשיך גרם להרבה חברות לחפש דווקא את המפתחים הקטנים שיכולים להריץ פרויקט לא גדול ולא יקר תוך מספר שבועות על פני החברות הגדולות היקרות והאיטיות.

למי שידע לקרוא את המפה ולנצל את המצב הזה הייתה שנה מצוינת.

אמיר סימן טוב
Guest

מחזק את דבריו של תום – אפשר בקלות לראות את העלייה בביקוש לדרופליסטים בתרשים הבא. אמנם זה מחו"ל, אבל בארץ זה דומה, אף שאין לי נתונים מספריים מדויקים:

comment image

אגב, אפשר גם לבדוק מצב עדכני בכל עת באתר ממנו לקוח התרשים – הוא מרונדר על המקום לפי הטכנולוגיות המבוקשות:

http://www.indeed.com/jobtrends?q=drupal%2C+joomla%2C+wordpress&l=&relative=1

אמיר

גיל
Guest

היי הייתי מעוניין לדעת מכייון שאני לומד בדיוק מה שאמרת קורס של שנה יחד עם ג'אווה כתיבת תוכנות במקביל בקורס אחר הייתי רוצה לדעת אם השניים קשורים?!

רן בר-זיק
Guest

JAVA זו שפת תכנות מלאה שיכולה לשמש גם לבניית אתרי אינטרנט וגם לדברים אחרים. בתור מפתח JAVA תוכל להתפתח לאיזה כיוון שאתה רוצה – בניית אתרים, בניית אפליקציות והשתלבות כשכיר או כעצמאי בתחום רחב יותר מאשר האינטרנט.

יגאל סטקלוב
Guest

ASP.net לא רלוונטי? האומנם?
מתי לאחרונה ראית מודעות דרושים בתחום של מפתח WEB?

רן בר-זיק
Guest

מחפשים מפתחי דוטנט, לא מפתחי ASP.net. יש הבדל בין השניים, אם תסתכל טוב על המודעות (לפחות ב-alljobs) תראה שרובן הן למפתחי net. עם ידע ב-C# או ב-VB, לא לבוני אתרים שלמדו ASP.net כחלק מהקורס שלהם.

אם אתה רוצה להיות מפתח דוטנט, יש מספיק קורסים ארוכים וייעודיים לדוטנט שכדאי לקחת אותם. אבל הם לא קורסים לבניית אתרים

אבי שילון
Guest

"מחפשים מפתחי דוטנט, לא מפתחי ASP.net"
– הרבה מאוד פעמים הם מתכוונים לאותו דבר.

"עם כל הכבוד ל-net. (ואין לי ממש כבוד)"
– הרסת את המוניטין שלך עם היציאה הזאת אחי. בדיחה טובה. לא נורא. ניסית.

נ.ב.
ASP.NET מאפשרת ליצור גם אתרים "קטנים". מהר מאוד :)

רן בר-זיק
Guest

אם לכתוב שלפי דעתי הטכנולוגיה של מיקרוסופט היא נחותה בהרבה מקרים מהמקבילות זה להרוס את המוניטין שלי, אז אני אמשיך להרוס אותו כמו רבים מהכותבים באתר הזה.

אתה מוזמן לבנות אתרים קטנים עם ASP.net.

שמואל
Guest
מאמר מעניין אבל קצת מוטה לפי מה שנוח לך. בשביל לבנות אתר סטטי לא צריך php ואם אתה מחלק בין בניית אתר בסיסי לבין תכנות בדרופל וasp.net (שאגב נוחה ומהירה פי כמה מ-php לבניית אתרים קטנים) היה מן הראוי שתשים גם את php באותה קטגוריה. ולעצם הטענה, הפיתוח עבור בונה אתרים דינאמיים בודד שאינו חלק מצוות בחברת פיתוח, באמצעות asp.net יהיה נח משמעותית מול שפות כמו asp ו-php בגלל יכולת השימוש בפקדים המובנים ובמחלקות שעושות עבורו את רוב העבודה, כך שאמנם ל-php יש את המערכות המוכנות אבל בasp.net כשאתה בונה מערכת לבד אתה מתחיל מנקודה הרבה יותר מתקדמת, ונשען על… Read more »
רן בר-זיק
Guest
בוודאי שהמאמר מן הסתם מוטה. אני לא חושב שאפשר לכתוב מאמר כזה באופן אובייקטיבי. הוא נגזר לפי השוק כפי שאני תופס ומבין אותו. רובם של האתרים הקטנים היום מפותחים על גבי PHP. בנוגע לבניית מערכת לבד – מה הטעם לבנות מערכת לבד עבור אתר קטן? כאשר אני נדרש לבנות אתר אינטרנט קטן – באופן פרטי או כשכיר, אני צריך לבנות אותו מהר ובנוגע למהירות, עם כל הכבוד לפקדים ולמחלקות המוכנות, אין שום יכולת השוואה בין וורדפרס, ג'ומלה ודרופל לבין טכנולוגיה מיקרוסופטית. אני לא רוצה להתווכח כאן איזו טכנולוגיה יותר טובה כיוון שזה לא המקום וגם המאמר לא בא וטוען באיזו… Read more »
שמואל
Guest

טענתך בדבר כך שאין צורך לפתח מערכת עבור אתר קטנה נכונה באותה מידה גם על שימוש ב׳-php.
רוב האתרים מפותחים על גבי מערכות מוכנות, אתה לא יכול לקרוא לזה אפילו php מכיוון שרובם נבנים על ידי בוני אתרים שאינם שולטים בסביבת php כלל.

כמו שאמרתי, או שאתה ממליץ ללמוד את השימוש במערכות cms או שתמליץ על לימודי תכנות ואז נחזור לויכוח איזו סביבת תכנות עדיפה.
ובנימה אישית, אני מצאתי שהשימוש בasp.net מייתר עבורי את הצורךבמערכות cms.

רן בר-זיק
Guest

גם אם אתה משתמש במערכת מוכנה פשוטה כמו וורדפרס, אתה עדיין צריך לדעת PHP ולו ברמה בסיסית, על מנת לדעת איך לקסטם אותה. אתה יכול גם לא להכיר וורדפרס בכלל וללמוד אותה תוך מספר שעות ואם יש לך ידע מספיק ב-PHP תדע גם לקסטם אותה.

הויכוח איזו סביבת תכנות עדיפה הוא באמת מיותר, במיוחד כאשר קשה למצוא מישהו שמומחה אמיתי גם בקוד פתוח וגם בקוד סגור על מנת שיוכל להביע דעה לא משוחדת. אם יש כזה דבר.

אלון
Guest

מה שנאמר כאן על ASP זו לגמרי בורות גמורה !!!
חבל שכך, מראה שהכתב חסר ידע בתחום.
אני מכיר טוב מאוד את PHP וגם את ASP ואני מוציא עבודות לפי דרישות לקוח/מסד נתונים וכו'.
קצב הפיתוח של מיקרוסופט מרשים ולדעתי מנצח בהרבה דברים ובסופו של דבר ידו תהיה על העליונה בבירור.
היתרון הבולט של PHP הוא כאמור בעלויות הכמעט חינמיות – ולאתרים קטנים זה באמת משתלם גם עם עלויות אחסנה אפילו עם MYSQL.

רן בר-זיק
Guest

ראשית, אני לא כתב אלא מתכנת. ואני מנוסה למדי בתחום.
שנית, בתחום האתרים הקטנים, ASP.net היא באמת obselete. למה לפתח לאתר קטן מערכת מאפס כאשר יש וורדפרס או ג'ומלה? ואם אתה צריך מערכת לאתר בינוני או כבקאנד לאפליקציה, דרופל היא אפשרות מצויינת.

מיקרוסופט היא כבר לא הפתרון המובן מאליו בהרבה תחומים. ובינתיים אני לא מתרשם במיוחד ממה שהיא עושה בתחום הווב.

רונן פישר
Guest

בהמשך ישיר לתגובות ולכתבה, אני מרשה לעצמי להציג את הזווית המשולבת תוך ציון עובדה חד משמעית: קוד אואזיס, אחת מהחברות המובילות היום בארץ בפיתוח מערכות אינטרנט ומומחית בדרופל מחפשת להרחיב צוות מוביל בעוד דרופליסטים: מתחילים, מנוסים, אנשי HTML CSS וקליינט…
לגופו של עניין, בסוג של מבט על לסיטואציה אני חייב לציין כי לא פעם הבחירה בדרופל טבעית- מדובר במערכת גמישה המאפשרת פיתוח מהיר של מערכות גדולות במינימום קוד. דבר שיוצר גמישות אדירה ויכולת הצמדות למתודלוגיות מוכתבות… מצד שני, לאפ עם מחלקות מייקרוסופט שלנו ייכנסו לפעולה כשמדובר בדרישות ייחודיות למערכות תפורות אישית.

ע.י.
Guest

הייתי בראיון אצלך, והאמת? לפי איך שהתבטאת כלפי עשית לי טובה שלא קיבלת אותי.
מילא לדחות מועמד איכותי, אבל לדבר אליו בצורה מתנשאת ומזלזלת כמו שדיברת אלי?
מי אתה? אני מאחל לך רק רע!

bruno23
Guest

אמת אחרי שיש לכם אתר ייצוגי, אפשר לבנות אתרי אינטרנט עבור עמותות או ארגונים ואפילו אתרי אינטרנט בתשלום נמוך עבור עסקים קטנים. השלב הזה של צבירת הניסיון הוא קריטי ולוקח לעתים זמן רב. זהו השלב שבו רבים רבים נושרים כיוון שהוא מתגמל פיננסית ומאד סיזיפי, אך ככל שתקימו יותר ויותר אתרים, ולו גם בחינם, תוכלו להרחיב את תיק העבודות שלכם וליצור סיכוי גבוה להשתלב בתעשיה – או בחברות הבונות אתרי אינטרנט, או כ-Webmaster בארגון גדול, או בתעשיה נלווית (SEO, גרפיקה, מומחי מדיה חברתית וכו').

יעקב
Guest
אחרי קריאת הפוסט, לדעתי המשפט שיכול לסכם את הנכתב הוא "רוב אלו שמסיימים את הקורסים לא מצליחים להשתלב בתעשייה כיוון שהידע שלהם דל מאד ואין להם רצון או יכולת להתפתח מעבר לבסיס שנלמד בקורס" אמרת מדויק וכאן אני אוסיף טיפה משלי – ע"מ להגיע לרמת ידע שיכול לאפשר לבוגרי קורסים כאלה ואחרים להשתלב בתחום ולהגיע בבוא הזמן למיצוי יכולות וכתוצאה מכך, גם למשכורות יפות – מומלץ בחום למצוא מקום במשכורת נמוכה יחסית לאחרים, אך עם אפשרות להתלוות למישהו בעל ניסיון בצוות וכך לצבור ידע. כעבור זמן מה (תלוי בהשקעתך) תוכל להגיע לרמה גבוה, כאשר הנגזרת מכך – גובה המשכורת. דבר… Read more »
בני
Guest

שלום,

תודה על המידע אך יש לי תמיהה די רבה למצוא את המשפט: "DreamWeaver – תוכנה שאבד עליה הכלח כבר בשנות ה-90. כיום משתמשים בה רק גרפיקאים וגם זה בדוחק. לימוד שלה בסביבה של היום הוא בזבוז זמן אדיר."
אם זה נכון, איך זה שבכל הקורסים, כולל ג'ון ברייס והמכללה למינהל, כוללים את התוכנה הזו?
ולעומת זאת, איך ייתכן שבכל המקומות, כמעט, לא כוללים לימודי JAVA שאתם כה ממליצים עליה?
אחד משניכם טועה. לא?

בברכה,

בני

בני
Guest

ולאחר מחשבה נוספת, יש לי ניחוש:
נראה לי שהכותב, שהוא מתכנת מנוסה, חושב שבונה אתרים צריך להיות כמוהו: מתכנת. ואם הוא מתכנת, ברור ש"אינו צריך" DREAMWEAVER, ו"כן צריך" תוכנה למתכנתים – JAVA. צדקתי בניחוש שלי?

רן בר-זיק
Guest

אל תאמין לי, יש לא מעט קבוצות של בוני אתרים בפייסבוק – שאל אותם על DW ומי שמשתמש בה.
למה ג'ון ברייס ואחרים מלמדים את התוכנה האנכרוניסטית הזו? אין לי מושג. אני יודע שמדובר בבזבוז זמן מוחלט.

דניאל
Guest

כל מה שמעבר למערכות ניהול תוכן, ו HTML, זה כבר כתיבת שפת קוד.
לא כל לקוח רוצה וורדפרס, ולא כולל בונה אתרים מתחיל, רוצה להיות מוגבל ל CMS בלבד!

אחד הכלים הנוחים ביותר לכתיבת שבלונות קוד, זה DM! יש גם את phpDesigner גם אחלה תוכנה..

אורי
Guest

מעוניין להמליץ על קורס וידאו בניית אתרי HTML + CSS.
הקורס הוא אונליין ומכיל תוכן של כמעט 3 שעות.
עלותו היא 297 ש"ח.

הנחה מיוחדת לזמן קצר מאוד – הזינו את קוד הקופון open50 וקבלו 50 ש"ח הנחה מיידית.

לפרטים נוספים והצטרפות – http://coursely.co.il/course/html-css/

wpDiscuz

תגיות לכתבה: