גוגל רוצה אתכם בענן / דעה

גוגל רוצה את המידע שלנו בענן, ומשיקה שירות חדש ל-Google Apps, תחת השם User Managed Storage. חידוש או אותה הגברת בשינוי אדרת? כתבת דעה.

מקור: הבלוג הרשמי של גוגל

אנשי גוגל רוצים שתעברו לענן. טוב, לא באמת אתם, אלא המידע שלכם. זה אמנם התחיל בקטן, אבל עכשיו הם כבר עושים את זה בגדול. הכיוון של גוגל הוא להזרים את המידע לענן, ואתם בדרך לשם, במוקדם או במאוחר.

אפליקציות בענן

גוגל מציעה למשתמשים לאחסן את המידע שלהם בענן. הם לא קוראים לזה בשם “ענן”, אלא “User Managed Storage“. האכסניה החדשה משווקת כמימד נוסף של עולם האפליקציות של גוגל, שמתחיל לתפוס בעת האחרונה תאוצה. אין ספק, כי שטח אחסון מידע יעזור לאפליקציות להמריא, שכן מי לא צריך שטח אחסון לצד האפליקציה שלו?

מי שמצליח למלא את הכמות השטח שמציעה לו גוגל בחינם, ורוצה לרכוש שטח נוסף, יוכל מעתה. תמורת 5 דולרים לשנה, נוכל לקבל שטח של 20 ג’יגה בענן של גוגל, לפי טבלת העלויות שהם פרסמו. עבור אנשים המשתמשים אינטנסיבית בחשבון הגוגל שלהם, בין אם זה להעלות תמונות לפיקסה, להוסיף תכנים לבלוגר, או רוצים לשמור מידע רב ב-Google Docs, מדובר כנראה באופציה רלוונטית, אבל אני חושב שעבור המשתמשים ה”ביתיים”, זה עדיין לא רלוונטי. עבור המשתמשים העסקיים, היכולת לרכוש שטח אחסון עד ל-16 טרה בעלות שנתית קבועה היא דווקא יתרון. יכול להיות שמי שצריך מעבר לזה, יוכל לנהל משא ומתן עם גוגל לגבי העלויות החוצים את גבול ה-16 טרה.

בכך גוגל, למעשה, מעניקה פתרון, או תחרות, למול שירותי אחסון-ענן הצצים היום כפטריות אחרי הגשם. גוגל בעצם אומרת לנו, “למה שתלכו לחברה חדשה שקמה זה עתה ומציעה לכם שירותי ענן, במקום להישאר אצלנו, החברה שאתם מכירים כבר כל כך הרבה שנים?” הנושא הזה של האמינות של גוגל, לצד הותק שלה והגודל שלה עשויים להוות תמריץ עבור אנשים רבים להשאיר את המידע שלהם בענן של גוגל, במקום בעננים אחרים.

חידוש?

אני בכלל לא בטוח מה ההבדל הגדול, מבחינת גוגל, בין הרעיון החדש כפי שהוא משווק תחת השם “User Managed Storage” לעומת תיבת הג’ימייל שיש לנו היום. כבר היום יש לכל אחד מאיתנו תיבה, בנפח של מעל 7 ג’יגה, אותה אנחנו מנהלים. אנחנו מעלים לשם מידע, שומרים אותו, מוחקים, מעבירים הלאה, ועושים את כל זה כבר שנים. זה גם כמה שנים מאז גוגל התחילה להציע לכל מי שרוצה להגדיל את נפח תיבת האחסון שלו, בתשלום. מדובר באותו מוצר, רק באריזה שונה.

בגוגל יצרו מנגנון מקביל לזה שקיים בג’ימייל, במיוחד עבור האפליקציות של גוגל. כלומר, אנשי גוגל מציינים במפורש כי רכישת User Managed Storage לא יכולה להגדיל את תיבת הג’ימייל שלכם. הגדלת תיבת המייל, יש לרכוש בנפרד. כאשר מנסים לחשוב לאיזה שימוש יכולים אנשי גוגל לחשוב שאנחנו צריכים שירות מקביל כזה, מתחילים להבין את התמונה הכללית.

מקור: תמונת יח"צ של מחשב ה-Cr-48

השירות החדש מזכיר מאוד את מה שראינו רק לפני כמה חודשים, כאשר גוגל השיקה את ה-Cr-48. אם אתם זוכרים את סרטון ההשקה, הוא הציג את אחד מאנשי גוגל משתמש בלפטופ החדש של גוגל כשאת כל המידע שלו הוא מאחסן בענן. לא משנה באיזה אפליקציה הוא השתמש, בכל רגע נתון המידע שלו שמור בענן.

החידוש הבולט בשירות החדש של גוגל הוא היכולת לשדרג את שטח האחסון שלנו בענן עבור האפליקציות. שדרוג שטח תיבת הג’ימייל שלנו קיים כבר שנים רבות, ומשך את תשומת ליבם של משתמשים עסקיים רבים, אך כעת הוא זמין עבור כל ה-apps של גוגל, וגם לשירותים נלווים נוספים. בעתיד, לא אתפלא אם גוגל תרחיב את המגוון ותציע הרחבה אפשרית בתשלום בכל אחד מהשירותים שלה, כדוגמת יוטיוב ואחרים. היא יכולה רק להרוויח מזה.

יתכן, והאפשרות להגדיל את נפח האחסון שלנו בענן הוא צעד מקדים וחלק מה-roadmap של גוגל בדרך להשקה של המחשב החדש שלה, ה-Cr-48. הרי, משתמשי המחשב יצטרכו נפח אחסון בענן של גוגל כדי להפעיל את המחשב שלהם, שכן על זה מבוסס כל המחשב – כל המידע נמצא בענן. בפועל, אנשי גוגל עדיין לא קושרים את הדברים אחד לשני רשמית, ואנחנו נאלצים רק לשער.

קריצה למיקרוסופט

גוגל מאפשרת לסנכרן מסמכי אופיס עם שרותי הענן ו-Google Docs. באמצעות השירות החדש, יכול כל לקוח של מיקרוסופט להרוויח מספר מאפיינים שאין לו באופיס. הוא יכול לאחסן off-site את המסמכים שלו, הוא יכול לשתף אנשים אחרים במסמך ולספק להם גישה, ואף לאפשר להם לערוך את המסמך ולשמור את השינויים שלהם.

אלו מכם שעדיין נהנים מאופיס XP, דעו לכם שמבחינת גוגל אתם כבר לא מעודכנים. מערכת הסנכרון של גוגל תומכת במסמכים שנערכים על מערכות אופיס 2003, אופיס 2007 ואופיס 2010.

אם תבחרו בשירות שלה, גוגל מרוויחה גישה אל המידע שתאחסנו אצלה. הכל כמובן בהתאם לתנאי השימוש שלה ומדיניות הפרטיות שלה, אבל אל תדאגו, האינדקס ממשיך לגדול ולהתרחב ובסופו של דבר all your data are belong to us, והמבין יבין.

פרטיות?

אחת הסוגיות הגדולות לגבי הענן סובבת סביב נושא הפרטיות. איזה מידע אנחנו שמים בענן, ולמי יש גישה אליו שם חוץ מאיתנו. מעבר לשאלה של מידע שלי ושלך, מה לגבי החלטות של גופים מוסדיים? האם מותר לגוף מוסדי, כמו קופת חולים, להחליט שהיא רוצה לאחסן את המידע בענן של גוגל? האם זה בסדר, או בכלל חוקי, שמידע כזה יתאחסן בענן שנמצא מחוץ למדינת ישראל, מחוץ לשליטתו הפיזית של איש מאנשי הקופה?

התשובה לכך אינה בהכרח חיובית, ודוגמא לכך שמע מי שנכח בפאנל על מיחשוב ענן בכנס השנתי של איגוד האינטרנט. בסוף הפאנל הזכיר עו”ד יורם הכהן, ראש הרשות למשפט, טכנולוגיה ומידע, כי חוק הגנת הפרטיות הישראלי חל על המידע הישראלי שאנשים מתכננים לשים בענן, והוא גם חל על חברות המעוניינות לקחת את המידע הישראלי ולשים אותו בענן. מבחינת החוק, חברה כזאת נופלת להגדרה בחוק של “מחזיק”, ולכן חלים עליה חובות מסוימים בכל הקשור להגנת המידע שלנו והפרטיות שלנו.

תחום מיחשוב הענן הולך ותופס תאוצה בשנים האחרונות, ואין ספק שעוד ימשיך לככב בשנים הקרובות. המידע שלנו היה מאז ומתמיד אטרקטיבי עבור החברות המסחריות, ועכשיו חברה מסחרית בשם ‘גוגל’ רוצה להציע לנו לאחסן אצלה את המידע שלנו. זה לא חדש, וזו גם לא ההצעה האטרקטיבית האחרונה שנקבל בשוק שירותי הענן. יש לגוגל מספיק מתחרות שכבר כעת מציעות שירותי ענן, ואחרות שיציעו בהמשך שירותי ענן מתחרים אף הן.

היכן שלגוגל יש יתרון על המתחרות שלה הוא כמובן השירותים הנלווים. היכולת של גוגל להציע לנו שטח אחסון נרחב עבור האפליקציות שלנו, היא בעצם גם אפשרות שלה להכין אותנו לשלב בו היא תציע לנו את מערכת ה-ChromeOS, בין אם היא על גבי הלפטופ החדש שלה, ובין אם היא ניתנת להורדה והתקנה בנפרד. העתיד, מבחינת גוגל, נמצא שם, בענן, ולאט לאט הוא יאפשר לנו להעביר את כל האפליקציות שלנו ואת כל המידע שלנו לשם, לפני שנשים לב. כשחושבים על זה לעומק, יש בזה משהו די גאוני – מעבר הדרגתי של המידע שלנו לענן, החל מהמידע בג’ימייל ועד למידע של האפליקציות, יכול להפוך את המעבר אל הענן פשוט ופחות מאיים עבור מרבית המשתמשים היום ברשת. אולי החידוש המשמעותי טמון בכך שגוגל עוזרת לנו לעבור בצורה הדרגתית, ולא בהכרח כשאנחנו שמים לב, אל הענן. העתיד של גוגל נמצא בענן, ואיתו, כנראה, נעבור גם אנחנו.

נדב דופמן-גור

עו"ד העוסק בתחומי דיני הטכנולוגיה, דיני פרטיות וקניין רוחני. מרצה ומנטור לסטארטאפים, ובעל ניסיון רב-שנים בפיתוח ווב (http://about.me/nadavdg).

הגב

10 תגובות על "גוגל רוצה אתכם בענן / דעה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
YםYם
Guest

אין אופיס XP נראה לי שקצת התבלבלת
יש ווינדוס XP

מתן
Guest

רציתי לדעת מה ההבדל בין Google cloud connect לבין offisync.

ששון
Guest

זה מה שיפה בגוגל, הם עושים הכל מתחת לקרקע, מאחורי הקלעים
שימו לב גם על ההתנהגות שלהם עם כרום ועל השינויים התמידיים שהוא עובר
בכלל בלי שנשים לב…

ענת
Guest

אין ספק ששירותי הענן הם הדור הבא, אך עם ענקית השירותים גוגל, לא מסוגלת לספק שירות כה עדין מבלי לחטט לנו במסמכים ולעשות שימוש במידע, עדיף לדעתי כבר לשלם יותר ולהשתמש בשירות אחסון מרחוק שמספק לנו גם מקום וגם פרטיות.

קלאוד בוי
Guest
כולם מתלהבים מהמושג “ענן” ורוב הכתבים הטכנולוגים (בניגוד לנדב כאן) גם לא טורחים לפרט וליידע אודות ההשלכות החמורות לפרטיות שטמונים בשירותים אלו. אז כל אחד שמתלהב מזה, ראוי שיחשוב פעמיים איזה מידע הוא הולך לאחסן בענן, אם זה מידע עסקי, רפואי, פיננסי, פרטי, או כל דבר שלא הייתם רוצים שמישהו יראה או יקרא חוץ ממכם, מידע כזה לא אמור להיות בשום ענן! אלא במחשב אישי מאובטח ומתוחזק, ואם זה מידע סודי אז אפילו בהארדיסק מנותק מהרשת או ממחשב שמחובר לרשת כמו ברוב הצבאות בעולם. אבל לשים מידע עסקי או סודי בשירות ענן זה חוסר אחריות ובורות! זה כמו לשים את… Read more »
משה
Guest

מאתקלאוד בוי,
יפה ובפירוט כתבת.
אך מה הפתרון לדעתך?
בא נאמר ש 3% מהאוכלוסיה הם יזמים ובעלי עסקים ולהם ישנם סודות להסתיר. האם כל האחרים [97%] צריכים גם לרעוד?
זה מזכיר לי את מנטליות סוכן הביטוח, נבטח נגד מה שאפשר ואם יקרה ה-מקרה נפצה אותך [ביננו אולי].

יום טוב

דפי
Guest

היגעתי לכתבה הזאת בדיוק כשסימתי לקרוא כתבה על “להיות בן אדם” ולא עוד כפתור…
באמת התחושה לא נורמלית…לפעמים כל כך מיתחשק לי לחזור לראות אנשים “אנושיים”….

https://www.askmizrahi-tefahot.co.il/?p=11576&postName=%D7%9C%D7%94%D7%A8%D7%92%D7%99%D7%A9%20%D7%91%D7%9F%20%D7%90%D7%93%D7%9D

אופיר
Guest

כתבה מעניינת מאוד…
גוגל ופרטיות לא הולכים ביחד

Golicoke Coke
Guest

שרות חדש ומלא תכונות מעולות, מחליף בקלות את Dropbox מתחיל עם 5 ג׳יגה הדפדפן משמש כספריה. או ע״י תוכנה ותומך בכל הפלטפורמות
https://copy.com/about?r=3t16sa
אם תכנסו לקישור אתם תקבלו אוטומתי 5 ג׳יגה נוספים (כמובן שגם אני)
Golicoke

wpDiscuz

תגיות לכתבה: