עובד בכיר בגוגל יצא נגד אפלייה מתקנת של נשים ומיעוטים ועורר סערה

מהנדס בכיר בחברה יצא כנגד תרבות האפליה המתקנת של החברה שמעודדת נשים ומיעוטים להגיע לתפקידי מפתח; לדבריו, קיימים הבדלים פיזיים ולא ניתן להתעלם מהם. עוד טוען העובד: יש אפליה ‘שמאלנית’ כנגד דיעות שמרניות. גוגל: הגיוון התעסוקתי הכרחי להצלחת החברה

מדי שנה מוציאות חברות טכנולוגיה גדולות כמו אפל, גוגל, מיקרוסופט ואינטל דוחות מיוחדים שמפרטים את מצב הגיוון התעסוקתי שלהן. מדי שנה, עושות גם החברות מאמצים גדולים כדי להגדיל את הגיוון התעסוקתי של עובדיהן ולקדם נשים ומיעוטים כמו אפרו-אמריקאיים או לטינו-אמריקאיים. אולם עתה מרעיש את עולם הטכנולוגיה מסמך פנימי, שהפיץ מהנדס תוכנה בכיר בגוגל, ויוצא חוצץ נגד תרבות האפלייה המתקנת.

הבדלי המגדר הם תוצאה של הבדלים ביולוגיים

בתחילת המסמך, שאורכו 10 עמודים והופץ במסגרת רשימת דיוור פנימית בגוגל, מציין הכותב כי הוא בעד גיוון והכלה, ואינו מכחיש כי קיים שובניזם. עם זאת, בהמשך המסמך מעלה הכותב כמה אמירות בוטות ונחרצות כנגד הגיוון התעסוקתי שנוקטת גוגל. לדבריו, הבדלי המגדר בגוגל הם תוצאה ישירה של הבדלים ביולוגיים בין נשים לגברים, ושעל החברה להפסיק עם התוכניות שנועדו לקדם קבוצות שסובלות מתת-ייצוג. בין היתר טוען הכותב: “אנחנו תמיד שואלים את עצמנו למה אנחנו לא רואים יותר נשים בעמדות ההנהלה הבכירות, אבל לא שואלים למה אנחנו רואים שם כל-כך הרבה גברים. התפקידים האלו דורשים לרוב שעות ארוכות ותובעניות שלא תמיד זמינות אם אתם רוצים חיים שלווים ומאוזנים”.

הכותב, שמזדהה פוליטית כשמרן, טוען שגוגל מפלה כנגד עובדים בעלי דיעות שמרניות, ושהמטרה שלה צריכה להיות שיוויון אידיאולוגי. לדברי הכותב דיעות פוליטיות שמרניות אינן זוכות להגנה כנגד אפליה – זאת בניגוד לגזע, דת, גיל, מגדר, אזרחות, מצב משפחתי או מצב גופני.

הכותב מסיים את המניפסט בפרק שנקרא ‘המלצות’ ובו הוא מדגיש כי אינו בעד ‘לכלוא’ עובדים בתפקידים מסויימים על פי המגדר שלהם, אלא נהפוך הוא – לשפוט אותם בצורה פרטנית ולא כחלק מקבוצה. עוד מבקש הכותב שהקוראים יכבדו גם מי שלא חושב כמוהם. לדבריו ההשתקה יוצרת ‘חדר הדהוד’ אידיאולוגי – כלומר מעגלי האוכלוסיה הקרובים לנו, שמחזיקים בדעות דומות – שהופכת כמה רעיונות לקדושים ולכאלו שלא ניתן ‘לגעת בהם’.

בתגובה למסמך יצאו עובדים רבים של גוגל לרשתות החברתיות וגינו את המסמך והכותב. דניאל בראון, סגנית-נשיא לגיוון, אינטגרציה וממשל בגוגל, הגיבה בשם גוגל: “גיוון והכלה הם חלק יסודי מהערכים שלנו והתרבות שלנו. אנחנו חדים וברורים באמונה שלנו שגיוון והכלה הם חיוניים להצלחה שלנו כחברה, ואנחנו נמשיך להלחם עבור זה גם בטווח הרחוק”.

יניב אביטל

גיק, קופירייטר, אבא, חולה על גאדג’טים וקוד, לא בהכרח בסדר הזה

הגב

21 Comments on "עובד בכיר בגוגל יצא נגד אפלייה מתקנת של נשים ומיעוטים ועורר סערה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
Sort by:   newest | oldest | most voted
מור
Guest

אין דבר כזה אפליה מתקנת. יש אפליה ויש העדפה מתקנת… טעות נפוצה אבל בכל זאת…

אורי
Guest

“העדפה מתקנת” היא אפליה לכל דבר משום שהיא מונעת משיקולים שאינם ענייניים לגופו של אדם, ולכן הביטוי אפליה מתקנת בהחלט ראוי לה.

אורח
Guest

זה שאתה חושב שזה ראוי,לא אומר שזה נכון.

אורי
Guest

אז אני מבין שזה לא נכון בגלל שאתה חושב שזה לא ראוי?
זה נכנס נהדר להגדרה של אפליה מכל כיוון שלא תסתכל.

אורח
Guest

אוי תנוח,כמה רגשי נחיתיות.
הבנאדם התייחס למה שרשמת.
אין כזה דבר אפליה מתוקנת אלא העדפה מתקנת.

אורי
Guest

ואני טענתי שהוא טועה כי “העדפה מתקנת” היא אפליה. לא הבנתי מה אתה רוצה

מיזומה
Guest

אבל תשובות לשאלות שהוא לבעיות שהוא העלה במסמך אין להם, כמה מפתיע. זה פשוט כי הוא צודק.

אריה
Guest

צודק, צריך לשפוט כל מקרה לגופו, לגייס את האדם המתאים ביותר בלי קשר לשום הפלייה מתקנת שדווקא תעדיף אדם פחות מתאים רק בגלל שהוא מיעוט, זה לא תקין עסקית, כשהוא יתאים לתפקיד שיגיש מועמדות שנית… צריך להיות הכל בצורה מאוד מחושבת, אפילו אנונימית לדוגמא מבחנים טכנים אנונימים ולבחור אנשים עם הציונים הכי גבוהים ומשם לסנן עוד…

אבי
Guest

העדפה מתקנת מטרתה לסמן כיוון – גוגל /אפל וכמעט כל חברה שמפעילה העדפה מתקנת לא תקרוס / תשגשג רק בגלל הפרט (הפרטים) שהועדפו
אני מעדיף חברה שרואה ערכים כאלה כעדיפה.

אורח
Guest

אתה אומר “החברה לא תקרוס” – אז אתה מודה שההעדפה מתקנת היא טעות שבה מעדיפים מישהו פחות מוכשר בגלל כל מיני סיבות. צריך למצוא דרכים אחרות לקדם ולעודד קבוצות מוחלשות, אולי אחת הדרכים היא לא להתייחס אליהם כאל קבוצה ?
בכל אופן, ותקן אותי אם אני טועה, אני לא חושב שהיית רוצה שהרופא שיטפל בך, בילדך, או באחד מהאנשים הקרובים אליך (חס וחלילה) אפילו אם זה הדבר הפעוט ביותר כמו בדיקת דם שגרתית, שפעת או כאב בטן – אני בטוח שאתה לא רוצה אחד שנבחר בשיטת העדפה מתקנת.

יוני
Guest
צריך להיכנס לפורפורציה – אני ראשית טוען שאין אף אחד שיכול לפני מעשה לעמוד בצורה מדוייקת הצלחה / כשלון של מישהו. בנוסף, העדפה מתקנת היא בעצם קידום של מיעוט מסוים (נשים למשל) לתפקיד שבו יש לו ייצוג נמוך – למה יש לו ייצוג נמוך – מגוון סיבות אבל לקבוע חד וחלק נשים פחות טובות ב-X מגברים זה מגוחכך. בחברה גדולה שבה יש דרג רחב (העדפה מתקנת לא תביא חייל פשוט להיות רמטכ”ל) לא יקרה כלום אם ינסו משהו קצת “מחוץ לקופסא” – כאשר הקופסא זה פשוט סט חוקים שרירותיים כמו “אנחנו רוצים לשנות את הייצוג של קבוצה X כי ככה… Read more »
אורי
Guest

הדוגמה שהבאת עם הג’ינג’ים היא דוגמה מצויינת לפתטיות שבאפליה מתקנת. למה שאחוז הייצוג של רופאים ג’ינג’ים יטריד את מנוחתנו עד כדי כך שננסה לשנות אותו? רופא נבחן לפי כישוריו, לא לפי צבע שערו. ערך השיוויון לא אומר שצריך לתת ייצוג שווה לכל סוגי האנשים כי אז לא יהיה לזה סוף (ומה לגבי רופאים בעלי משקפיים לעומת כאלה שלא? או רופאים שאוהבים גלידת שוקולד לעומת כאלה שאוהבים גלידת וניל?) וזה גם לא רלוונטי.

אורח
Guest
אתה בעצם אומר שיש כמה רופאים, אתה מודה שיש יותר טובים (וגם פחות טובים) אבל אתה רוצה שמנהל המחלקה יבחר את הרופא הגינגי לעשות לך את הניתוח בגב כי שום רופא גינגי לא עשה ניתוח בגב, אז הוא רוצה כותרת? אתה באמת מאמין בזה ? אני מאמין שצריך לבחור אדם על פי כישורים, לא אכפת לי גבר או אישה. ולאו דווקא כישורים מקצועיים, גם אינטיליגנציה רגשית והכלה – שזה דברים שיש לנשים יותר – חשוב בתפקידים ניהוליים וגם לזה צריך לשים דגש. כל בעיה והאלגוריתם שלה, כל משרה והדרישות שלה. לא שללתי אף אחד, אני פשוט נגד העדפה לא מקצועית… Read more »
אהרון
Guest
האמת שהניסוח שלו היה “תקרוס/תשגשג רק בגלל הפרט הפרטים שהועדפו” ( שים לב למילה תשגשג). כן המחשבה שהעדפה מתקנת יכולה גם לגרום לשגשוג של החברה היא לא טריוואלית נכון? יש כמה חברות שבמשך שנים לא רק שקיבלו את המצטיינים ביותר אלא גם אותם ניפו וסיננו בשיטות דביליות כמו stack rank. (ע”ע מייקרוסופט,יבמ,yahoo) ולא זה לא הציל את החברות האלה מקריסה. להיפך זה יצר סביבת עבודה ארסית תחרותית ומאוד לא נעימה. כנראה שלייצר עסק מוצלח צריך קצת יותר מאוסף פרטים מצטיינים. מכל מקום תרגעו , גם בהעדפה מתקנת לוקחים אנשים בלי להתפשר על כישורים כי בסופו של דבר האנשים האלה יצטרכו… Read more »
אורי
Guest

חברה שמציבה ערכי שיויון אמיתיים, תקבל אדם לפי כישורי ללא שום קשר למין או לגזע שאליהם הוא משתייך. זה ערך השיויון ההוגן והמתקבל על הדעת.

אור
Guest

אני מסכים עם העובד. אני לא מצליח להבין את מי שחושב שאפליה אפשר לתקן עם אפליה.

פיזיקאי
Guest

האיש צודק במאה אחוז. אבל אנשי כת ה-PC עוד יאכילו אותו מרורים.

קזאבובו
Guest

בעתיד: אפליה ! למה לא קיבלו את הקוף שלי לגוגל איפה שיוויון? תנו לחיות לעבוד!

Moshe
Guest

“סגנית-נשיא לגיוון אינטגרציה וממשל בגוגל”
באמת יש כזה תפקיד?

חגי
Guest

זה עוד פחות גרוע מ”יועצת הרמטכל לענייני מגדר”

Moshe
Guest

.

funny-pictures-trying-not-to-offend-anybody-2017[1].jpg
wpDiscuz

תגיות לכתבה: