דוח גיקטיים למחצית הראשונה של 2016: האם המשבר התממש?

מה באמת עבר על ההייטק הישראלי מתחילת השנה הנוכחית? אספנו את כל המספרים וניתחנו את כל הנתונים על מנת להעניק לכם את התמונה המלאה

מקור: cc0-by-pixabay

מקור: cc0-by-pixabay

מאת: רינת קורבט, בני חקק, יניב אביטל ויניב פלדמן

מדי יום אנחנו קוראים על חברות סטארטאפ חדשות, גיוסי הון, מיזוגים ואקזיטים. מכל אלו, התחושה המתקבלת היא שמצב ההיי-טק מעולם לא היה טוב יותר. האם ההיי-טק הישראלי מצליח היכן שמקבילו האמריקאי נכשל? האם אנחנו חסינים לעת עתה מההאטה המורגשת בסיליקון וואלי?

הדוח הנוכחי מכסה את מחצית השנה הראשונה של 2016 בתחומי הטכנולוגיה, אינטרנט, מובייל, תוכנה, חומרה ומדעי החיים, תוך כדי התייחסות לחברות בעלות קשר ישראלי הפועלות בעולם כמו אלו שהחלו את דרכן כאן ועברו לארצות הברית, או מייסדים ישראלים שבחרו לרשום את החברה בחו”ל, אך לרובן ככולן יש קשר ישראלי פעיל.

כמו כן, כל המספרים המצוינים בדו”ח מתייחסים לעסקאות ראשוניות בלבד, כלומר: חברות שנמכרו בפעם השנייה או השלישית או חברות שנמכרו לחברות אחרות לאחר ההנפקה לא נכללות בדו”ח ולכן המספרים המופיעים בדו”ח עלולים להיראות נמוכים יותר מדו”חות מקבילים שלאו דווקא משקפים את המציאות, אלא מנסים להתאים את המציאות לדו”ח.

בצד הנתונים והפרשנות שלנו על מחצית השנה האחרונה, אנחנו מביאים לראשונה גם תחזית של הכיוון אליו צועד ההיי-טק הישראלי בהתבסס על מודל ייחודי הכולל כלים סטטיסטיים, ניתוח נתוני-מאקרו ומגמות טכנולוגיות בארץ ובשווקים בעולם המשפיעים על האקו-סיסטם הישראלי.

במקביל לפרסום הדו”ח, פרסמנו גם את  מילון מונחים להייטק ומדריך סקטורים ותתי-סקטורים, כדי שיהיה יותר ברור איזה סוגים של השקעות נכללים ואלו חברות אנחנו כוללים בכל אחת מהקטגוריות השונות.

מעבר לנתונים ולניתוחים המופיעים כאן, ניתן לראות פילוח לפי סוגי סבבי גיוס (Seed, Series A ו- Series B) ולפי סקטורים משמעותיים בדו”ח המלא.

להורדת הדו”ח המלא – לחצו כאן ומלאו את הטופס

בדרך לעוד שנת שיא?

בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2015, זכינו לראות בששת החודשים הראשונים של השנה עליה בשלושת המדדים העיקריים שהם: מספר סבבי הגיוס השונים, הסך הכולל של הגיוסים והממוצע של כל סבב גיוס.

Graph1

בחודשים ינואר עד יוני זכינו לראות 236 סבבי גיוס שונים, עליה של 16.2 אחוזים מהתקופה המקבילה אשתקד. סכום הסבב הממוצע עלה מ-9 מיליון דולר במחצית הראשונה של 2015 ליותר מ-11 מיליון דולר במחצית הראשונה של 2016 – זינוק הממוצע ב-22 אחוזים.

באופן טבעי, המשמעות של עלייה במספר סבבי הגיוס והממוצע שלהם מצביעה על עלייה גם בסך סכומי הגיוסים שעמד במחצית הראשונה של 2016 על 2.68 מיליארד דולר – זינוק של 50 אחוזים מהתקופה המקבילה ב-2015.

אבל, רגע. האם כל הנתונים האלו אינם תוצאה של גיוסים מאסיביים בודדים?

כזכור, במאי השנה הודיעה Gett, חברת ה-On-Demand הישראלית (לשעבר, GetTaxi) על מגה-גיוס בגובה 300 מיליון דולר. Via, סטארטאפ ישראלי נוסף השייך לתחום התחבורה השיתופית, גייס 100 מיליון דולר כמה שבועות לפני כן, ובתחילת פברואר גייס סטארטאפ הסייבר Skybox, כ-96 מיליון דולר .

אולם, גם כאשר אנחנו מקזזים את חצי מיליארד הדולר שגייסו 3 חברות אלו, אנחנו רואים עדיין זינוק, אם כי מתון יותר, בכל הנתונים, כך שבהחלט מדובר במגמה ולא במקרה יוצא דופן.

עוד שאלה שעולה מהנתונים היא האם יכול להיות שאנחנו חוזים בבועה, שמנפחת את סבבי הגיוס, שמשפיעים על הווליואציות של החברות ויוצרים את אשליית הצמיחה שאנחנו רואים?

להערכתנו, התשובה היא לא. בניגוד לחדי-הקרן שצמחו כמעט מדי יום ולווליואציות המטורפות שקיימות בארצות הברית, השוק בישראל התנהל עד היום בצורה הרבה יותר מתונה. גם בשיחות שניהלנו עם משקיעים לאחר ההשקעה ויזמים המגייסים כסף היום, העידו הרוב, כי כאשר קיימים מוצרים או טכנולוגיות בעלי היתכנות ומודל עסקי בר השגה, לא קיימים קשיים רבים מדי להשיג את ההשקעות.

מה צפוי במחצית השנייה של 2016?

השוק חווה עליות וירידות במהלך החציון הראשון של 2016 והפחד ממשברים דוגמת משברי 2008 ו-2000 ממשיך לרחף מעלינו. למרות זאת, ההערכה שלנו היא שלפחות בישראל, אין מקום לדאגה בשלב הנוכחי.

בשנים האחרונות היה השוק בצמיחה מתונה והדרגתית, ללא ווליואציות חסרות-פרופורציה ועם חברות רבות שמגייסות לאחר שהן מציגות מוצרים טובים ומודלים ברי תוקף. כך שגם אם כן נראה ירידה כלשהי במחצית השנייה של השנה, זו לא תהיה ירידה דרסטית. במילים אחרות, אנו צפויים להתמתנות בצמיחה שאפיינה את השנים האחרונות – לא התפוצצות בועה.

יחד עם זאת, ישראל אינה אי מבודד והיא מושפעת מהשווקים בעולם דוגמת הכלכלה הסינית שספגה מכה והורידה הילוך אחרי שנים של צמיחה מזהירה. ההשפעה של השוק הסיני הצומח על המערב, גדולה יותר מבעבר, והנפילות בבורסה בתחילת השנה חלחלו בהדרגה גם לבורסות המערביות. בשנתיים האחרונות אנחנו רואים זינוק בכמות ההשקעות שמבצעות חברות טכנולוגיה וקרנות הון סיניות בסטארטאפים ישראליים ולא מן הנמנע שגם לכאן תגיע ההאטה הסינית ב -‘זנב ארוך’ (Long Tail).

גם שווקי רוסיה וברזיל שרויים במשבר ואת ההשפעה הכלכלית של ה-Brexit קשה לאמוד בשלב הנוכחי, אך בספק אם תהיה חיובית. כל אלו גורמים לאנשים לחשוש להשקיע בבורסה והם עוברים להשקיע בחברות באופן ישיר. במידה ומגמה זאת תמשיך, אנו עלולים למצוא את עצמנו בהתפוצצות הבועה, אולי בחציון הקרוב ואולי בזה שאחריו.

זינוק בהשקעות בשלבים מוקדמים

במחצית הראשונה של 2016 היינו עדים לזינוק של יותר מ-15 אחוזים במספר סבבי הגיוס בשלבים המוקדמים (Early Stage) מ-125 סבבי גיוס ב-2015 ל-144 סבבים השנה. גם סך הגיוסים בשלבים המוקדמים זינק בלא פחות מ-107 אחוזים – מ-277 מיליון דולרים ל-574 מיליון דולרים השנה. לא במפתיע, גם ממוצע סבב הגיוס בשלבים הללו זינק והכפיל את עצמו מ-2 מיליון דולר ב-2015 ל-4 מיליון דולר ב-2016.

להורדת הדו”ח המלא – לחצו כאן ומלאו את הטופס

Graph2-2

ההערכה שלנו היא שמספר סבבי הגיוס יישאר דומה גם במחצית השנייה של 2016, אך סכום הגיוסים יהיה נמוך יותר. הסיבה העיקרית היא שהשוק מצוי כרגע בשלב התמתנות ומושפע משינויים כלכליים כוללים כמו הירידה בשווקים הגלובליים המקיפים ואחרים.

צמיחה בחברות בצמיחה

כשמסתכלים על מספר סבבי הגיוס במחצית הראשונה של 2015 והמחצית הראשונה של השנה, לא ניתן לראות שינוי של ממש: 71 סבבי גיוס במחצית השנה שעברה מול 74 במחצית השנה הנוכחית, אבל כשמביטים בסכום הכולל של סבבי הגיוס אנחנו כבר רואים זינוק מרשים של 34.6 אחוזים מ-1.5 מיליארד דולר גיוסי הון ל-2.04 מיליארד דולר, עם עלייה דומה בממוצע של כל סבב גיוס מ-21 מיליון דולר ל-28 מיליון דולר.

Graph-Growth-2016

הצפי שלנו הוא שגם בסבבי ההשקעה של חברות בצמיחה נחווה ירידה בסך ההשקעות, אם כי לא דרמטית כמו אלו שנראה בקרב חברות בשלבים המוקדמים. הסיבה העיקרית היא, שחברות בצמיחה מהוות סיכון נמוך יותר למשקיעים, מכיוון שרוב החברות הישראליות שנמצאות בשלב הזה הן חברות עם לקוחות והכנסות ופחות רגישות לתנודות, ולכן להערכתנו הן ייפגעו פחות בסבבי הגיוס שלהן.

אקזיטים: קונים כחול לבן

מקור: cc0-by-Pixabay

מקור: cc0-by-Pixabay

לצד המספרים שמעידים על תהליך ההתבגרות שעוברות חברות הסטארטאפ הישראליות, אנו עדים להמשך מגמה של צמיחה במספר הרכישות והמיזוגים ובכלל זה האקזיטים.

מהנתונים שבידינו עולה כי במחצית הראשונה של 2016 נרשם זינוק על 25 אחוזים במספר האקזיטים – מ-28 בתקופה המקבילה ב-2015 ל-35. במקביל אנחנו רואים זינוק זהה בשווי העסקאות: מ-1.93 מיליארד דולר במחצית הראשונה של 2015 ל-2.41 מיליארד דולר במחצית הראשונה של 2016.

עוד סממן לבגרות של הסטארטאפים הישראלים הוא האחוז ההולך וגדל של עסקאות מיזוג ואקזיטים כחול-לבן, כשגם החברה הנרכשת וגם הרוכשת הן ישראליות: 9 מתוך 35 האקזיטים במחצית הראשונה של השנה היו ישראלים. מדובר כמובן בתוצאה משמחת, משום שההון הכספי, ההון האנושי, הפטנטים והקניין הרוחני נשארים בישראל.

Graph9

הערת הכותבים והעורכים: על מנת להגיש לכם את תמונת המצב של חציון 2016 שילבנו בין מידע הזמין באופן ציבורי לבין מידע שנמסר לנו ישירות ממשקיעים ומסטארטאפים. למרות שאחוז ההיענות של משקיעים וסטארטאפים לבקשתנו היה גבוה ביותר, לא כל המשקיעים מסכימים לשתף את כל המידע על השקעותיהם. על מנת לכבד את רצונם – איננו חושפים פרטים ספציפיים אודות השקעות שלא פורסמו בעבר לציבור הרחב אלא מתייחסים לסך כל הנתונים. עם זאת, ייתכן שישנם פערי מידע בשל מידע שאינו ציבורי או שלא שותף עימנו.

כאמור, מעבר לנתונים ולניתוחים המופיעים כאן, ניתן לראות פילוח לפי סוגי סבבי גיוס (Seed, Series A ו- Series B) ולפי סקטורים משמעותיים בדו”ח המלא.

 

מערכת גיקטיים

גיקטיים, אתר חדשות הטכנולוגיה הגדול בישראל, פועל משנת 2009, ומהווה הבית של קהילת ההייטק, הסטארטאפים והטכנולוגיה בישראל

הגב

3 תגובות על "דוח גיקטיים למחצית הראשונה של 2016: האם המשבר התממש?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
מדמח עם הגברה סטטיסטיקה
Guest
מדמח עם הגברה סטטיסטיקה

הגרפים לא רציניים – יש בלבול והצלבה בין העקומות. פשוט חובבני.

המגיב המגיב
Guest

איפה אתה רואה הצלבה? הכי קל לבוא בתלונות בעילום שם..

ישראל ישראלי
Guest

בגרף הראשון מה שמתואר במקרא הוא הפוך. לא כזה סיפור כי מיד מבחינים בכך אבל רק שתדעו.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: