הנה 7 הדברים שאהבנו ו-2 שקצת פחות בגלאקסי S9 החדש

אז לקחנו לידיים את ה-S9 וה-S9 פלוס החדשים, ועד שתגיע הסקירה המלאה והמקיפה, מצאנו בהם 7 דברים שאהבנו ו-2 שקצת פחות

צילום: גיקטיים

אין ספק שהמכשיר המדובר ביותר בתערוכת הסלולר בברצלונה הוא הגלאקסי S9 של סמסונג. בהיעדרן של חברות כמו וואווי, LG ושיאומי, הבמה היתה כולה של יצרנית הסמארטפונים הגדולה בעולם והיא ניצלה אותה להכרזה המתוקשרת.

המכשיר החדש מגיע אחרי רף גבוה במיוחד שהציב לו קודמו, הגלאקסי S8 מ-2017, שזכה הן לביקורות חיוביות והן למכירות מעולות בכל העולם וגם בישראל. לקחנו את המכשיר כדי לקבל התרשמות ראשונה מהעיצוב, התכונות והחידושים והנה הדברים שאהבנו ואלו שקצת פחות.

1. עיצוב

צילום: גיקטיים

במבט ראשון קשה קצת לראות את ההבדלים בין ה-S9 ל-S8. האמת שגם במבט שני ושלישי. אבל האם זה בהכרח רע? לדעתי לפחות, לא. אם זה לא שבור, אל תתקן את זה, וסמסונג אכן התבססה על העיצוב המצוין של ה-S8 ושיפרה אותו קצת במקומות מסויימים, תוך כדי שמירה על יתרונות כמו מסך Infinity, עמידות בפני מים ואבק ואפילו השמירה על חיבור אוזניות סטנדרטי. כך למשל אנחנו רואים ב-S9 פלוס שיפור קטן ביחס המסך-גוף והקטנה של "הגלישה" של המסך לשוליים, כדי למנוע לחיצות לא-רצויות.

2. מיקום חדש לקורא טביעות האצבע

צילום: גיקטיים

ואם אנחנו כבר בענייני שינויים בעיצוב, קורא טביעת האצבע עבר רילוקיישן. כזכור, ב-S8 סמסונג מיקמה אותו בצמוד למצלמה, כך שהוא גם היה גבוה מאוד וקשה יותר להגעה וגם גרם למשתמשים להניח את האצבעות שלהם על עדשת המצלמה וללכלך אותה. עכשיו אפשר לקרוא לזה "להודות בטעות" ואפשר לקרוא לזה "להקשיב ללקוחות", אבל בשורה התחתונה, קורא טביעות האצבע עבר למקום חדש וטבעי יותר בגב המכשיר, וזה מה שחשוב.

3. סאונד

הרמקול התחתון של המכשיר – אחד מתוך שניים. צילום: גיקטיים

אחד הנושאים שבדרך כלל אינם זוכים להתייחסות מיוחדת בסמארטפונים היא הסאונד. ה-S9 מציג לנו לראשונה בסדרת הגלאקסי, זוג רמקולים, מסאונד בסראונד בתקן Dolby Atmos – אותו תקן שנמצא בבתי הקולנוע. בניגוד למכשירים דוגמת סוני למשל שמציעים רמקולים משני צדי המסך, בסמסונג היו צריכים להתמודד עם האתגר של סאונד סטריאופוני במסך נטול שוליים כמעט. הפתרון כלל שידרוג של  רמקול השיחות, כך שיוכל להציג סאונד נקי ואיכותי בעוצמה גבוהה והרמקול השני הוטמע בתחתית המכשיר. הרמקולים יוצרו על ידי יצרנית הרמקולים AKG, עכשיו חברת הבת של סמסונג, שהגיעה אליה בעקבות רכישת Harman ב-2016.

עם זאת, כמו לא מעט מהתכונות במכשיר, גם על הסאונד נוכל לתת חוות דעת מדוייקת יותר רק אחרי שנקבל את המכשיר לסקירה בתנאים נוחים ובסביבה שקטה.

4. צמצם משתנה

משמאל: מפתח צמצם f/2.4, מימין מפתח צמצם: f/1.5. צילום: גיקטיים

ביחד עם המצלמות של אפל, סוני וסדרת הפיקסל, נחשבות המצלמות של סדרת הגלאקסי למתקדמות ביותר. עם זאת, המצלמות של הגלאקסי S9 כוללות כמה שידרוגים ופיצ'רים חדשים ומהותיים עבור כל מי שאוהב לצלם בסמארטפון, שזה כולם למעשה. החידוש הראשון הוא הצמצם המשתנה של ה-S9.

ראשית, הסבר קצר. הצמצם במצלמות הוא מנגנון דמוי האישון שלנו בעין, שיכול “להתרחב” ו”להתכווץ”, כששינוי של מפתח הצמצם נמדד בתחנות או “סטופים”. לכל תחנה יש השפעה דרמטית על עומק השדה וכמות האור שהמצלמה קולטת. בפועל, ככל שהצמצם במצלמה יהיה סגור יותר, עומק השדה יהיה עמוק יותר ולהיפך – הצמצם הפתוח ייתן לנו עומק שדה רדוד יותר. כך למשל מפתח צמצם גדול כמו f/1.5 יעניק לנו תמונה עם עומק שדה ואפקט Bokeh (בוקה) ואילו מפתח צמצם קטן יותר (כן, זה הפוך ועלול לבלבל) של f/2.4 ייתן לנו יותר פרטים בפוקוס. בנוסף, צמצם גדול (כאמור, מספר f קטן יותר) מאפשר ליותר אור לחדור ולכן הוא טוב יותר בתנאי תאורה נמוכה ובחשיכה. עם זאת, צמצם גדול יותר גורם גם לתמונה להיות פחות חדה, ולכן הסמארטפון צריך לפצות על כך למשל עם מייצב תמונה אופטי ותוכנה חכמה.

הרעיון עצמו אינו חדש, וכבר בעשור הקודם הציגה נוקיה את ה-N86 שכלל צמצם משתנה. גם סמסונג עצמה הציגה מצלמה עם צמצם משתנה במכשיר ה-W2018 הנישתי משנה שעברה, אבל לראשונה מופיע הפיצ'ר הזה במכשיר בסדרת הגלאקסי.

המשתמשים יוכלו לבחור בין מפתח צמצם גדול של f/1.5 שיאפשר להם לצלם תמונות בתנאי חשיכה ואפקט Bokeh, שמטשטש את הרקע ובין מפתח צמצם f/2.4 בזמן צילום במקומות מוארים. במצב אוטומט, תבחר המצלמה לבד את ההגדרות האופטימליות ובמצב ידני, יוכלו לעשות זאת המשתמשים לבד.

לפחות בתיאוריה, מדובר בפיתוח מעניין עם פוטנציאל נוסף לשידרוג התמונות שלנו, אבל, נצטרך להמתין לסקירה המלאה, כדי לבחון זאת בפועל.

5. עיבוד תמונה מרובה פריימים

חיישן הצילום של ה-S9 מהיר כל-כך, שמבלי שתשימו לב, בכל פעם שתלחצו על לחצן הצילום, המצלמה תצלם למעשה 12 תמונות או פריימים, שמחולקים ל-3 קבוצות, כל אחת בהגדרות שונות. בעיבוד התמונה שנעשה לאחר מכן – ואנחנו מזכירים, הכל נעשה תוך חלקיק שנייה – המצלמה מרכיבה למעשה תמונה אחת מתוך כל 4 תמונות, ואז מתוך 3 התמונות הללו, היא יוצרת תמונה חדשה עם חשיפה טובה יותר ועם מינימום רעשים ו"לכלכוכים".

6. צילום סופר-סלואו מושן

אמנם לא כולם משתמשים בפיצ'ר בהילוך האיטי של המצלמה שלהם, אבל מי שמשתמש בו – כמוני למשל – יעריך מאוד את פיצ'ר ה-Super SlowMo של ה-S9. רוב מצלמות הסמארטפונים המובילות כמו אלו של האייפון X, הפיקסל 2, ה-G6 וה-Mate 10 למשל מאפשרות צילום הילוך איטי בקצב של 240 פריימים בשנייה, שזה מרשים ויפה, אבל ה-S9 מאפשר צילום בהילוך איטי בקצב פריימים כפול ארבעה.

בזכות שילוב של זיכרון DRAM מהיר בנפח 1GB בחיישן ה-CMOS של המצלמה – מאפשר ה-S9 צילום בקצב של 960 פריימים בשנייה. כתוצאה מכך מצמוץ של העין – פעולה שאורכת במציאות כ-0.2 שניות תייצר וידאו שיימשך כ-6 שניות. כזכור, סוני היתה הראשונה להציג את הפיצ'ר הזה במכשיר ה-Xperia XZs מהשנה שעברה, אבל בפעם הראשונה שהוא יגיע לקהל הרחב במסגרת מכשיר דגל.

בבדיקה ראשונית של קונפטי שעף באוויר בתנאי חשיכה ומים שמזגנו מבקבוק לתוך ספל, נראה שהצילום האיטי במיוחד עובד היטב והתוצאה מרשימה. התוכנה של המצלמה גם מספיק חכמה כדי לזהות את התנועה לבד ולהפעיל את ההילוך האיטי רק ברגע שמתרחשת תזוזה על המסך. שימו לב שהקצב של ה-960fps זמין רק ברזולוציית 720p.

7. בית חכם

סמסונג אחראית על פלטפורמת הבית החכם של SmartThings ובעזרת ההאב של החברה תוכלו לשלוט במגוון רחב של מכשירים תואמים של חברות כמו Ring, הנורות של פיליפס Hue, מנעולים של Yale, מוצרי הסאונד של Bose וכמובן המוצרים החכמים של סמסונג כמו טלוויזיות, מכונות כביסה, מייבשים ומקררים. ב-S9 סמסונג הטמיעה את אפליקציית ה-SmartThings, כך שהאינטגרציה היא מלאה. תוכלו כמובן לשלוט בכל המכשירים החכמים מהטלפון, אבל במקביל, ניתן גם להתקין למשל אפליקציות על הטלוויזיה היישר מה-S9 או להעביר אוטומטית שקיבלתם מהגננת – היישר למסך הטלוויזיה או אפילו למקרר ה-FamilyHub.

ואלו שפחות אהבנו:

1. כפתור הביקסבי

צילום: גיקטיים

אנחנו באמת לא מצליחים להבין את סמסונג. נשבעים. ביקסבי לא נחשבת לעוזרת החכמה ביותר ובהחלט לא הפופולארית ביותר. היא אפילו לא תומכת ברוב השפות והמדינות בעולם. אז למה אנחנו צריכים כפתור פיזי ייעודי בשבילה? אחת התלונות השכיחות ביותר ב-S8 היתה על קיומו של הכפתור הפיזי שגרם להפעלות מיותרות, ולצערנו, ובניגוד לחיישן טביעות האצבע, סמסונג החליטה להשאיר את הכפתור המיותר במקומו.

אבל הנה הצעת פשרה, שיכולה להיפתר בעדכון OTA פשוט ותשמח את כולם. תשאירו את הכפתור, אבל לפחות תאפשרו למשתמשים לשנות את הייעוד שלו: להפעלת המצלמה, להפעלת עוזרת קולית אחרת, להעברה למצב שקט – העיקר תאפשרו למשתמשים לבחור.

2. אמוג'ים

צילום: גיקטיים

לא כל דבר שאפל עושה צריך לחקות, ודי הרגשתי נבוך כשסמסונג בחרה להקדיש פרק שלם באירוע ההכרזה שלה לאמוג'י ה-AR שלה. לטעמי חבל, מדובר בגימיקים שמתאימים יותר ליצרניות סמארטפונים זולים או נטולי מקוריות ולא לחברה עם כל-כך הרבה חדשנות ברזומה.

עכשיו נכון שקהל היעד של האמוג'ים המונפשים המותאמים אישית הוא קהל יותר צעיר וסנאפצ'טי בן דור ה-Z, אבל אני בספק אם זה הקהל היעד למכשיר שעולה כ-1,000 דולר.

עד כאן הצצה זריזה ומהירה לכמה מהפיצ'רים של ה-S9 וה-S9 פלוס. הסקירה המלאה והמקיפה תגיע בקרוב.

 

יניב אביטל

עורך אתר גיקטיים. יש לכם רעיון לכתבה? טיפ סודי? הדלפה? מחכה לכם ב[email protected]

הגב

8 תגובות על "הנה 7 הדברים שאהבנו ו-2 שקצת פחות בגלאקסי S9 החדש"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
ארז
Guest

המצלמה באמת נראית מדהימה אבל מה המחיר. הוא יכול להיות גם בחסרונות וגם ביתרונות..

מוישה
Guest

בארה"ב הוא יותר נמוך מה s8

פורים שמח
Guest

חידוש מרענן יהיה הוספת המילה שימושי לגודל המסך, כי אולי יש להם מסך מחוף אל חוף כמו אצל אפל עם קרניים כמו לושתי, אבל אני לא מעניין אותי קרניים ולא שוליים רוצה גודל מסך נטו.

מוישה
Guest

5.8 אינץ' לרגיל ו 6.2 אינץ' לפלוס

ניר
Guest

היי, מישהו שם התבלבל עם הצמצמים מימין ומשמאל ;)

xiunjuang
Guest

Samsung is shit
Xiaomi & Huawei are the best phones !!!!

אני
Guest

שתי הדברים שבאמת יש לא לאהוב במכשיר זה מחיר ובידול בין הדגם הרגיל לפלוס.

מתעסק בנישות
Guest

לא מצליח להבין את ההתעקשות להעביר את הטביעת אצבע לחלק האחורי של המכשיר. בS7, מיקמו אותו בכפתור הבית בקדמת הטלפון וזה מושלם. החלק האחורי לא נוח וגורם לפתיחות לא רצוניות של המכשיר שמניחים אותו.
מה שכן, מקווה שחברות נוספות יתחילו לאמץ כבר את הטעינה האלחוטית

wpDiscuz

תגיות לכתבה: