"השיח צריך להשתנות מ'למה יש פחות נשים בטכנולוגיה', ל'מה היתרונות של נשים בטכנולוגיה"

ייצוג הנשים בהייטק הישראלי לא מתקרב לחלקן בשוק העבודה הכללי או באוכלוסיה, והמצב עגום יותר בתפקידים הטכנולוגיים. אבל מה הסיבה? איך נראית המציאות היומיומית של עבודה עם רוב גברי? והכי חשוב, איך משנים את המצב? דיברנו עם 3 נשים שמכהנות בתפקידים טכנולוגיים בכירים, ושמענו מה הן חושבות

צילום/ תמונה: pexels

זה לא סוד שייצוג הנשים בהייטק לא מתקרב לחלקן בשוק העבודה הכללי או באוכלוסיה. אבל כשמסתכלים על נשים בתפקידים הטכנולוגיים בחברות הללו ומנכים תפקידים "נשיים" כמו HR למשל, המצב עגום עוד יותר. אבל מה הסיבה? איך נראית המציאות היומיומית של עבודה עם רוב גברי? והכי חשוב, איך משנים את המצב? דיברנו עם 3 נשים שמכהנות בתפקידים טכנולוגיים בכירים, ושמענו מה הן חושבות.

השינוי יתחיל מילדות אמיצות

אביטל משה החלה את דרכה המקצועית כבר בשירות הצבאי, חושבת שצריך ללמד ילדות לפעול מתוך אומץ ולא מתוך שאיפה לשלמות ומאמינה שהדחיפה לטכנולוגיה צריכה להתחיל עוד בבית. בשנתיים האחרונות היא מנהלת את צוות ה-Service Operations ב-LivePerson, תפקיד במסגרתו היא מנהלת את האופרציה השוטפת בחברה, מובילה פרוייקטים טכנולוגיים חוצי חברה ומנהלת ומטמיעה תהליכים שדוחפים למצויינות אירגונית.

מתי התחיל הרומן שלך עם הטכנולוגיה?
במהלך שירותי הצבאי ביחידה 8200, כחלק מתפקידי הקצונה שביצעתי, נבחרתי לתפקיד מבצעי שעיקרו היה חיבור בין העולמות הטכנולוגיים לעולמות המבצעיים של היחידה. במסגרת תפקידי, הובלתי פרויקטים טכנולוגים מהשלב הרעיוני ועד למבצעיות מלאה, על ידי תרגום של צרכים מבצעיים לביצועם הטכנולוגי. זכיתי לקחת חלק בפרויקטים חדשניים מהשלב בו רעיון מתחיל לקרום עור וגידים ועד לביצוע מבצעי ומניב פירות.
התחושה והגאווה בידיעה שהיה לי חלק בלהפוך חזון למציאות הם שהובילו אותי להמשיך בעיסוק הטכנולוגי גם באזרחות.

מה ההישג הטכנולוגי שאת הכי גאה בו?
ההישג הטכנולוגי שאני הכי גאה בו הוא היכולת ליצור ולהטמיע תהליכים טכנולוגיים שעוזרים לשפר את הביצועים של החברה ובמקביל מקלים ומשפרים את חיי העובדים שלה. אני מאמינה שכל תהליך חדש, אפקטיבי ככל שיהיה, לא יוטמע אם לא יהווה שיפור משמעותי בחיי היומיום של האנשים המושפעים ממנו ולבסוף יעדיפו לחזור לתהליך מוכר גם אם הוא יעיל פחות.

מה עם איזה טיפ לנערות שמתחילות את דרכן בכיוון הטכנולוגי?
הטיפ הכי טוב שאני יכולה לתת הוא אחד שקיבלתי בעצמי מהרצאת טד קצרה: Teach girls Bravery not Perfection.

מגיל קטן נאמר לנו שאנחנו צריכות להיות מושלמות. מושלמות במה שאנחנו לובשות, אומרות וחושבות. החברה פחות דוחפת אותנו לנסות, ליפול ולקום בחזרה. מעדיפים שנימנע, שניזהר ונשמור על עצמנו.
ההמלצה שלי, לכל נערה וגם לכל אישה, שתפחד פחות לא להיות מושלמת ותדחוף יותר להיות מי שהיא רוצה, להגיד מה שהיא חושבת ולרדוף אחרי החלומות שלה. להיות עסוקה פחות במה יגידו עליה ויותר במה היא אומרת לעצמה.
אל תימנעי מעשייה מתוך פחד שתיפלי, ההפך. תדעי שיגיע הרגע בו תיפלי ותאמיני בעצמך שתדעי לקום מהכל חזקה יותר ולמודת ניסיון. אז הטיפ שלי הוא: תהיי אמיצה כדי להיות את ולעשות כל מה שאת רוצה בלי לפחד שלא תהיי מושלמת.

״לחזק ולעודד תחומים שונים ובאופן שווה בשני המינים״ צילום/ תמונה: pexels

מה אפשר לעשות כדי למשוך עוד נשים לתחום? 
יש היום הרבה יוזמות נפלאות שעוזרות למשוך נשים לתעשיית ההיטק כדוגמאת Shecodes, אבל אני מאמינה שזה מתחיל הרבה לפני, בחינוך מהבית ובבית הספר.
אני מאמינה שמגיל צעיר החברה, המשפחה ומסגרות החינוך צריכות לחזק ולעודד תחומים שונים ובאופן שווה בשני המינים. אני חושבת שהסיבה שאנחנו רואים פחות נשים בהייטק היא שמגיל קטן אנו ״נדחפות״ לחפש תחומי עיסוק שיותר ״מתאימים״ לנשים לפי ההגדרות שהחברה הגדירה אי שם.
הרבה פעמים בתור ילדות מחזקים אצלנו מאפיינים, תכונות ותחומי עניין בעלי נטייה ״נשית״ יותר כדוגמאת שיעור ספרות בבית הספר, חוגי בלט, בובות וכדומה, בעוד אצל בנים יחוזקו תחומים ״גבריים״ יותר כמו צעצועים שדורשים בנייה כלשהי, עידוד מובהק של בנים במהלך שיעורי מתמטיקה, מדעים וחוגי רובוטיקה.
מה שכן, אני חושבת שכל הקידום והשיח שנעשים היום הם שיובילו לכך שנראה יותר נשים בהייטק בעתיד. כי הנשים של היום מגדלות את הנשים של מחר. הן ששוברות את המוסכמות ויוצאות מההגדרות המרובעות שגדלנו לתוכן וסוללות את דרכן של הנשים של מחר לעשות כמוהן ומגיל צעיר.

נשים מתבקשות להוכיח יותר

בשנתיים וחצי האחרונות עובדת דנה סהר בתור Structured Data Analytics Manager Analytics  בחברת ebay, ומנהלת קבוצה של Business & Data Analytics האחראית לניתוח ה-Big Data של הארגון. מטרת הקבוצה היא תמיכה ביעדי הארגון ובפרויקטים השונים כך שקבלת ההחלטות תהיה מבוססת על המידע.

 

ממתי את בקטע של טכנולוגיה?

כשלמדתי בתיכון, הייתה בכל העיר שבה גרתי רק מגמת מחשבים אחת ואני בחרתי ללמוד בה. אהבתי את האתגר של מציאת פתרונות לבעיות – אם על ידי כתיבת קוד או ניתוח מערכת ומתן פתרונות לפיתוח ושיפור.

מה ההישג הטכנולוגי שאת הכי גאה בו?

יישום ולמידה של פתרונות אנליטיים מתקדמים בענן בטכנולוגיות חדשניות שהייתי בין הראשונות להטמיע עבור הלקוחות. כמנהלת של קבוצת הייעוץ למוצרים אנליטיים של חברת Oracle עסקתי בניהול והטמעה של מוצרי Analytics חדשניים ביותר בסביבת ענן. זו הייתה עבודה אינטנסיבית מול הלקוחות והמפתחים במעבר לענן, שעבור הלקוחות והחברה היווה עידן חדש ודרש מיומנויות וידע שלא היו קיימים קודם.

יש לך איזה טיפ לנערות ששוקלות ללכת בכיוון טכנולוגי?

לוותר על הדעות הקדומות לפיהן מחשבים זה משעמם. יש הרבה תחומים שמשלבים עבודה עם אנשים, יצירתיות ומקום לביטוי האישי.

איך אפשר למשוך עוד נשים לתחום? 

חשיפה, חשיפה ועוד חשיפה לחברות טכנולוגיות ולנשים שעובדות בהן. להכניס כבר בשלב מוקדם תוכניות ושיעורים ללימודי מחשבים לכל תלמידי התיכון בארץ ולא רק לתלמידי מגמות ייעודיות.

נתקלת לאורך הדרך ביחס שלדעתך גבר לא היה זוכה לו?

אני חושבת שרב האנשים לא מודעים שיש להם יחס שונה והטייה שונה בין גברים לנשים ולא פועלים באופן מכוון ליחס שונה. עם זאת, יש דברים שטבועים בתרבות ובסביבה וכשנשים נמצאות במקומות רבים בעמדת מיעוט – הדינמיקה היא שונה. אני מוצאת שגברים מביעים את דעתם בביטחון רב יותר מנשים שמתבקשות יותר להביא הוכחות.

אין דבר כזה ״לא יכולה״

גל חלמסקי מאמינה שאין דבר כזה ״לא יכולה״, שירתה 6 שנים בממר״ם ובחברה בה היא מייסדת שותפה יש 37 אחוז נשים. במסגרת תפקידה כ-CIPO – Chief innovation and product officer בחברת PlainID, היא אחראית על הצד הטכנולוגי של החברה.

מתי הבנת שאת וטכנולוגיה זה זה? 
כבר מהתיכון הייתה לי משיכה לכיוון הטכנולוגי, וזה המשיך לאחר מכן בצבא כששירתתי בממר"ם במשך 6 שנים בתחום המיחשוב.

מה ההישג הטכנולוגי שאת הכי גאה בו?
ההישג שאני הכי גאה בו זה PlainID, החברה בנתה מוצר פורץ דרך בתחום שלנו. אני רואה זאת כיום בשיח עם השוק, עם הלקוחות, עם האנליסטים. לפני שלוש, ארבע שנים שאלו אותנו – מה אתם עושים? למה צריך את זה? היום השוק כבר מדבר בשפה שלנו, ברור לגמרי למה צריך את הפיתרון הזה ומה היתרונות שהוא מביא.

איזה טיפ תתני לנערות שמתחילות היום את דרכן בכיוון הטכנולוגי? 
קודם כל, אם זה מעניין אתכן – תעשו את זה. אל חשבו אף פעם שאתן יכולות פחות ממישהו אחר. אני אומרת כל הזמן לילדים שלי (שתי בנות ובן), אין כזה דבר ״לא יכולה״, יש איך ומה המאמץ שזה דורש ממני. בעיני יש ערך מוסף גבוה מאוד לנערות ונשים בתפקידים טכנולוגי כי הן נוטות להיות מסודרות והדוקות יותר מול המשימות שלהן.

מה צריך לעשות לדעתך כדי למשוך עוד נשים לתחום? 
להראות שאפשר, טכנולוגיה היא תחום מעניין לגברים ונשים כאחד, לכל אחד יש מה לתרום ולקבל מעיסוק בטכנולוגיה. השיח צריך להשתנות מ"למה נשים נמצאות פחות בטכנולוגיה", ל"מה היתרונות של נשים בטכנולוגיה". אצלנו יש 37% נשים, מספר גבוה יותר מהממוצע בחברות מהתחום.

האם נתקלת לאורך הדרך ביחס שלדעתך עמית גבר לא היה זוכה?
כן, אבל זאת בעיה של הצד הנותן.

Geektime Insider

קבלו הצצה מבפנים לחברות המובילות בהיי-טק הישראלי. רוצים גם אתם להופיע בגיקטיים אינסיידר? שלחו לנו מייל ונשתף איתכם פרטים נוספים

הגב

12 תגובות על ""השיח צריך להשתנות מ'למה יש פחות נשים בטכנולוגיה', ל'מה היתרונות של נשים בטכנולוגיה""

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
נתנאל
Guest

עוד כתבת אג'נדה מבית גיקטיים, מתי תבינו שאם היינו רוצים לקרוא על פמיניזם היינו הולכים לאתרים אחרים? אם נכנסנו לפה אנחנו רוצים לראות רק כתבות על טכנולוגיה.

שם כלשהו
Guest

זה לא לגמרי נכון, אם היד מדובר על פרויקט מעניין לקודום נשים ללימודי תחומי ההנדסה וכדומה האיתי שמח לשמוע,
אבל הפעם אתה צודק, כתבה שכולה פופוליזם פמניסטי זול.

מגגכגומחה
Guest

איזה שטויות מה זה יתרונות של נשים?
האם לגבר יש יתרונות רק מהיותו גבר?
כל אדם צריך להישפט על פי כישוריו ואין לנשים או גברים יתרונות מעצם מגדרם.
כתבה כזאת מחזירה אותנו אחורה לגברים הם יותר רגועים ונשים יותר יצירתיות ועדינות וכל מיני שטווות של ימי הביניים.
יש פחות נשים בהייטק כמו שיש פחות גברים בחוג לקרמיקה.
זה עניין של תפיסה חברתית והעובדה שאישה תרגיש פחות בנוח בסביבה גברית כמו שגבר ירגיש פחות נוח בסביבה נשית וזה מן מעגל קסמים שצריך לשבור.

אבל אין יתרונות לגברים ואין יתרונות לנשים כשזה נוגע לכתיבת קוד או כל עבודה משרדית לצורך העניין ולכן הכותרת פשוט לא נכונה

YAYA
Guest

…. התכוונת שגברים ירגישו פחות בנח כאשר אישה תיכנס להם לסביבה הגברית המוכרת הנוחה והבטוחה…..

יוסי
Guest

קשקוש בגרוש.
חלאס עם כל הכתבות על פמיניזם.
אני לא חושב שיש היום מישהו שמפלה נשים על היותם נשים. אנשים ו/או נשים נמדדים/ות על פי כישוריהם/ן.
למה יש פחות נשים בהייטק? תשאלו את הנשים. כשיותר נשים תגשנה מועמדות תהיינה יותר נשים בהייטק.
יש גם עליונות סטטיסטית (מזערית אמנם) של מנת משכל, לגברים במדינות מסוימות. ייתכן שזה קשור.

בצל כחול
Guest

מישהו שם בגיקטיים צריך להבין שהקוראים שלו הם אנשי טכנולוגיה.
רכילות לא מעניינת אותנו.
פמיניזם לא מעניין אותנו.
תפסיקו להיות YNET!!

gal
Guest

אולי דיי עם הכתבות פח האלו?
אצלי בחברה יש 10 מהנדסים שעוסקים בפיתוח ו15 נשים שעובדות ב HR, למה?
למה איך גברים ב HR?

שם כלשהו
Guest

לאף אחד אין יתרון מלידה ללא תלות בגיל, צבע, מין או מיניות, עצם הטענה מגוחחת.
העסקת עובדים צריכה להעשות (ולרוב זה השיקול בפועל) לפי רמת המקצועיות של המועמד ולא לפי שום דבר אחר.
רוצים עוד שאלה מעניינת בנושא (שבתוכה חלק מהתשובה לשאלה הראשונה שלכם), למה בפקולטות להנדסה נשים הם במקרה הטוב 10%?
שם זה מתחיל.

שם כלשהו
Guest

אגב אם זה מעניין מישהו בחברה בא אני עובד כ40% הם נשים, אכן הרוב בHR אבל לא חסר גם מהנדסות, מנהלות פרויקטים וראשי מחלקות בין היתר ראש מחלקת R&D אצלנו היא אישה.

הייטיקיסט שמתחיל לשנוא פמיניסטיות
Guest
הייטיקיסט שמתחיל לשנוא פמיניסטיות

תפסיקו להגיד לנשים שבוחרות במקצועות אחרים שהבחירות שלהן לא טובות כי הן לא מרוויחות מספיק כסף ולכן לא מעניקות לפי ההשקפת עולם המזעזעת שלכם מספיק כח לנשים.
תפסיקו לגרום אנטגוניזם כזה לפמיניזם!

שם כלשהו
Guest

לגמרי במיוחד שההיטק הוא לא תחום נוצץ כמו שמנסים לתאר, והנשים שבכל זאת זה החלום שלהם והלכו ללמוד לשם כך לאחר הלימודים כן משתלבות בתעשיה.
זה שאלה של רצון ולא של מין.

יותם
Guest

זה אך ורק תלוי בנשים עצמן לאן תגענה !
כנראה שלא כולן רוצות הייטק ;-)

wpDiscuz

תגיות לכתבה: