5 שאלות בנוגע לגגות הסולארים המהפכניים של מאסק [מדע פופולארי]

חמש שאלות בנוגע לגגות הסולאריים החדשים של אלון מאסק שעשויים להוביל למהפכה בצריכת האנרגיה

הפתרון המלא: קולטים סולאריים, סוללה ומכונית חשמלית. מקור: Tesla

הכתבה פורסמה לראשונה במגזין Popular Science ישראל בגיליון 271 שראה אור בנובמבר 2016 ונכתבה במקור על ידי מרי בת׳ גריגס.

לפני כחודש באתר הצילומים של עקרות בית נואשות, SolarCity וטסלה הכריזו על פיתוח גגות סולאריים, או גגות פונקציונליים לחלוטין שגם שמחים לייצר אנרגיה סולארית.

כבר ידענו עליהם כמה דברים. האסתטיקה של ארבעת אבות-הטיפוס של רעפי הגג היא יפהפייה. הרעפים מעוצבים כך שישתלבו היטב בשכונה – התא הסולארי המוטמע בכל רעף מצופה זכוכית עמידה ומתוכנן להיות בלתי נראה לחלוטין מהרחוב, וזו נקודה שמציבה את הגג הסולארי בנפרד מאפשרויות סולאריות אחרות לגגות.

כשמדובר בטכנולוגיות פוטו-וולטאיות (סולאריות), "הצד האסתטי של הדברים זוכה לרוב להתעלמות", אומר רוברט טננט, מדען בכיר במעבדת האנרגיה המתחדשת הלאומית, שלא היה מעורב בפרויקט. "כיעור בחלל הבניין לא מוכר" אומר טננט. כדי שאנרגיה סולארית תתפוס, הוא אומר, היא צריכה לעמוד בסטנדרטים של ביצועים ועמידות, בזמן שהיא מצליחה להשתלב ברשת החשמל, "ובאותו הזמן אתה צריך להיראות מגניב אם אתה רוצה שמשהו באמת יימכר".

הרעפים עומדים בחלק המגניב של המשוואה. אבל עדיין יש הרבה שאלות שאנחנו מצפים בכליון עיניים לתשובה עליהן, כולל המחיר שאנשים יצטרכו לשלם כדי להתקין את הגג המלוטש החדש. SolarCity ציינה שרבות מהשאלות האלה יקבלו תשובה עם הזמן, כנראה ב-2017, כש-SolarCity וטסלה מקוות להתחיל לייצר את רעפי הגג הסולאריים.

כעת טסלה מוטורס נמצאת בתהליך של ניסיון לרכוש את SolarCity – צעד שעשוי לקבל את אישור בעלי המניות מאוחר יותר החודש. אלון מאסק מנהל את טסלה, והוא היו"ר של SolarCity. אם העסקה תאושר, גגות סולאריים יימכרו באולמות התצוגה של טסלה לצד המכוניות שלה והסוללה הביתית שלה – ה-Powerwall. ומה שאנחנו מקווים לגלות בחודשים הקרובים:

1. כיצד יפעלו הרעפים הסולאריים האלה?

יעילות אבות-הטיפוס של הרעפים הסולאריים החדשים נמוכה בשני אחוזים בהמרת אור שמש לאנרגיה, מטכנולוגיית הפאנלים הסולאריים הקיימת של SolarCity. הציפוי שגורם לרעפים להיראות כל כך טוב מפחית את היעילות שלהם. אבל זה לא המוצר הסופי. כשהיא תנוע לקראת ייצור ב-2017, SolarCity עשויה להצליח להגביר את היעילות.

טננט אומר שהוא סקרן לראות כיצד הרעפים הסולאריים, שמשולבים בגג של בית, יתמודדו עם חום. כיום, פאנלים סולאריים רבים על גגות מותקנים על מסגרת מעל הגג, אשר מאפשרת זרימת אוויר מסביב להם, ושומרת אותם קרירים יחסית גם כשהם יושבים בשמש כל יום, כל היום. זה חשוב, כיוון שפאנלים פוטו-וולטאיים רבים יכולים למעשה להפוך ליעילים פחות כשהם מתחממים. אבל לרעפים סולאריים המותקנים ישירות על הגג לא בהכרח תהיה את אותה מערכת אוורור מובנית. פרטים על מערכות האוורור לגגות סולאריים טרם נידונו לעומק באופן ציבורי.

2. כמה טוב יתפקד הגג הסולארי כגג?

הגג שמעל ראשינו צריך להתמודד עם הרבה דברים. רוחות, רטיבות, כדורים תועים מחצר השכן, חתולים וכו'. אז עד כמה יעמדו הרעפים הסולאריים האלה בבליה של החיים? מאסק אמר בטוויטר שאנשים יוכלו ללכת על הרעפים החדשים באותה קלות שהם יכולים ללכת על רעפי אספלט, והוסיף שהגגות תוכננו לעמוד בהתעללות סביבתית מכל מיני סוגים. SolarCity אישרה את הדברים באי-מייל, ואמרה ש"גגות סולאריים יעמדו בכל הסטנדרטים הרלוונטיים לפאנלים סולאריים וגגות, אשר כוללים יעילות אנרגיה מבנית, אטימות למים, בטיחות נגד פגיעות חשמל ואש, עמידות לעומסי רוח ושלג ופגיעת ברד".

מאסק גם שיער שחלק מרעפי הזכוכית יוכלו לשלב אלמנטים של חימום שיוכלו לפעול כמפשירים לגג שלכם, ויאפשרו לבעלי בתים במקומות עם אקלים קריר יותר להפשיר שלגים מגגות בתיהם.

3. כמה הם יעלו?

אנחנו יודעים את מחירם של התוספים. סוללת ה-Powerwall 2, אשר תאגור את האנרגיה שתיאסף על ידי הגג הסולארי, נמכרת בנפרד במחיר של 5,500 דולר, בתוספת עלות התקנה של 1,000 דולר. אבל כמה יעלה הגג עצמו? החלפת גג יכולה לעלות אלפי דולרים, אבל המחיר תלוי בהרבה דברים, ביניהם גודל הגג וצורתו, החומרים שבהם משתמשים וכוח העבודה. SolarCity טרם פרסמה מספרים ספציפיים, אבל דובר שלה כתב באי-מייל ש"מחירו של הגג הסולארי יהיה נמוך ממחירו של כל גג מסוג מקביל, כשלוקחים בחשבון את החסכונות הצפויים בחשבונות החשמל".

מילות המפתח שם הן "גג מסוג מקביל". סוגי הגגות שמאסק חשף מתוכננים לחקות חומרי גג יוקרתיים, כמו רעפי טרה קוטה, צפחה, רעפי עץ, וגימור של זכוכית מודרנית חלקה. סוגי הגגות האלה בדרך כלל עולים הרבה יותר מרעפי האספלט היקרים פחות, שהם אחד הסגנונות הנפוצים ביותר באמריקה הצפונית. לכן אם יש לכם רעפי אספלט ואתם מעוניינים להחליף את הגג שלכם, הגגות הסולאריים החדשים יהיו ככל הנראה הרבה יותר יקרים מגג רעפי אספלט חדש. אבל אם כבר אתם מתכננים גג יוקרתי, זו יכולה להיות אופציה יעילה מבחינת המחיר.

נראה שהגגות הסולאריים החדשים עומדים במודל העסקי של טסלה: צרו מוצר יפהפה ויוקרתי שאנשים רואים בו סמל סטטוס. פירוש הדבר הוא שלפחות לעת עתה, גג סולארי עלול להיות מחוץ להישג ידם של בעלי בתים ממוצעים רבים, אבל כשקנה מידה הייצור יגדל, הוא עשוי להפוך לזול יותר. אפשרויות המימון המוצעות, עשויות לאפשר ליותר אנשים לשלם על גגות סולאריים.

4. האם אנשים עדיין יוכלו להחכיר את הפאנלים?

כיום, SolarCity מציעה אופנים שונים למימון מערך הפאנלים הסולאריים הקיים שלה, שבדרך כלל מותקן על גגות. לקוחות יכולים: לרכוש מערכת אנרגיה סולארית מלאה; לקבל הלוואה כדי לרכוש את המערכת בתשלומים; לחכור את המערכת; או להירתם להסכם רכישת אנרגיה. בשני המצבים האחרונים, SolarCity ממשיכה להיות הבעלים של מערכת הפאנלים הסולאריים, ומחכירה אותו לבעלי הבתים לפרקי זמן של 20 שנה.

אופציית החכירה עובדת מצוין עבור אנשים המעוניינים בכוח סולארי, שלא יכולים להרשות לעצמם לשלם מראש על התקנת פאנלים סולאריים. אם, מסיבה כלשהי, הלקוח לא מצליח לעמוד בתשלומים או צריך להיחלץ מהסכם החכירה, SolarCity יכולה לקחת את הפאנלים חזרה (או להעביר את המערכת מבית אחד לאחר, אם בעלי הבית מחליטים לעבור דירה ורוצים להעביר את חוזה החכירה אתם). אבל כיצד המודל הזה יעבוד אם הפאנלים לא ישבו על הגג אלא למעשה יהיו הגג עצמו? האם הגג יעוקל? האם הוא יעבור בית עם בעליו? מי יהיה אחראי לתחזוקת הגג במקרה של דליפות או אם יפול עליו ענף מהעץ הסמוך? SolarCity אומרת שמידע נוסף על אפשרויות מימון לגגות סולאריים יהיה זמין ב-2017.

5. האם חברות להתקנת גגות יוכלו להתקין את הרעפים האלה, או האם בעלי בתים יצטרכו לעבוד עם SolarCity כדי להתקין אותם?

הגגות הסולאריים יהיו מוצר חדש, וזה כנראה ידרוש מהחברות להתקנת גגות לעבור הכשרה מיוחדת כדי להתקין אותם. אף על פי שעשויה להיות חברה להתקנת גגות שאתם סומכים עליה ושעבדתם איתה שנים, סביר להניח שהתקנת הרעפים האלה לא תהיה גם עבורם פשוטה כמו התקנה רעפים רגילים. SolarCity אומרת שיהיה לה יותר מידע בנוגע לאפשרויות התקנה בחודשים הקרובים, אבל סביר שהם ירצו לשלוט במידה מסוימת בתהליך ההתקנה של הגגות. אף אחד לא רוצה שהמוצר שלו יזכה לשם רע בגלל עבודת התקנה זולה או בלתי מיומנת.

מעבר להתקנה הראשונית, שתהיה זמינה בבנייה מקורית או כאופציה להחלפת גג קיים, מעניין לראות כמה קל יהיה לתחזק את הרעפים האלה לאורך זמן או להחליף אותם.


אוהבים מדע ולא מקבלים מספיק ממנו בגיקטיים? Popular Science ישראל וגיקטיים יוצאים בשיתוף פעולה במיוחד במסגרתו יוכלו 100 הגולשים הראשונים להנות מגיליון חינם של Popular Science מתנה, ללא כל התחייבות.  לפרטים נוספים

מדע פופולארי

הגב

4 תגובות על "5 שאלות בנוגע לגגות הסולארים המהפכניים של מאסק [מדע פופולארי]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
יאץ
Guest

לא ציינתם גודל הקרנה באינצ…
ו2000 זה נחמד לא ממש ניתן לצפות באור מלא..
Full hd זה די טריוויאלי בשנים האחרונות..נקווה שהוא לא עושה upscale כדי לספק את האיכות..
עם כל זה, הניידות והחיבוריות מנמיכה את כל החסרונות. נייס.

343
Guest

טעית בכתבה..

343
Guest

הפרוייקטים האלו שאפתניים במיוחד, אבל בכדי להתרומם הם צריכים מנוף ממשלתי.
אם הממשלה האמריקאית לא תפעיל עזרים מסויימים (גם אם בדרך עקיפה), אני מפחד שאפילו טסלה לא תהפוך לרווחית. זו השקעה שתשתלם היטב בעתיד.

kkkkkk
Guest

תתפלא אבל לא חסר אמריקאים שיוציאו כסף רק בשביל שהדשא שלהם יהיה ירוק יותר…
קנאת שכנים זה כוח חזק שאין להקל בו..

wpDiscuz

תגיות לכתבה: