הצדפה הכחולה – אסוס 1015PEM / סקירה

לקחנו את הנטבוק החדש מסדרת ה-eeePC להתרשמות. נסענו בדרכים, טיפסנו על הרים (של RSS בעיקר), וביצענו כל מיני ניסויים. על תוצאות הבדיקות ומה עלה בגורל המחשב.

צילום: יח"צ

צדפה כחולה נחתה על שולחננו החודש. היא עונה לשם eeePC, מסדרת ה"צדפה" (Seashell series) של חברת Asus (דגם מספר 1015PEM). המחשב החדש שייך למשפחת הנטבוקים, ומגיע בתצורת מסך בגודל 10 אינץ'. היה לנו לא מעט זמן לבחון את המחשב במגוון סיטואציות והרצנו עליו לא מעט תוכנות. לפני שנגזור את דינו, הנה כמה פרטים שיעזרו גם לכם להחליט אם זה המחשב שאתם רוצים.

מפרט טכני

מעבד: Intel Atom Pineview N550 Dual Core
זיכרון: 1GD DDR3דיסק קשיח: 250GB
מסך: 10' LED Backlight Screen
מערכת הפעלה: Windows 7 Starter
סוללה: 6 cell Li-Io
משקל: 1.25 ק"ג

המקלדת

כדי לעמוד בגודל של 10 אינץ', המעצבים החליטו להקטין את המקלדת. כך יצא שהמקלדת מוקטנת, אבל רק במעט. המקשים נוחים בצורה מפתיעה, יחסית לנטבוקים אחרים. למרות זאת, כנראה שלוקח זמן להתרגל לגודל החדש, גם אם הוא 90% או 95% מהגודל המלא, ובזמן שהמחשב היה איתנו היו לא מעט פספוסים של הקלדת אותיות. בדרך כלל, הם היו בגזרת האותיות "ה-כ-ב" (תראו את המיקום במקלדת שלכם), משום מה. אני מניח שזה יותר קשור בהרגל של כיצד היד מונחת על המקשים ובאיזו עוצמה לוחצים עליהם.

כחול עולה

העיצוב החיצוני של המכשיר נעים מאוד לעיניים. הדגם שקיבלנו לבדיקה הגיע בגימור מט (Matte) בצבע Navy Blue. המסך נפתח לאחור ומגלה שבעוד אזור המולטי-טאץ' בצבע כחול, הרי שהמסגרת העוטפת את המקלדת והמסגרת סביב המסך שחורות שתיהן, כך שהאלמנט העיצובי הכחול מגיע גם למחשב כשהוא פתוח ובעבודה, אך לא מציק מידי. יאמר לזכות המעצבים של המחשב כי הם השאירו למסך אפשרות להיפתח מעבר ל-90 (כ-20-30 מעלות יותר). כך ניתן לעבוד עם המחשב ביתר קלות, ובהשוואה למחשבים אחרים, מסתבר שזו תכונה שאינה ברורה מאליה. הצוואר שלי בהחלט מודה לאותם מעצבים על כך שלא היה צריך להיות תחת לחץ של החוליות רק כדי להשתמש בנטבוק.

כפתורים וממשקים

בחלק העליון שמעל למקלדת ממוקם כפתור ההפעלה, בצד ימין. נורת חיווי בצבע כחול לצידו. אני מודה שכאשר לחצתי על כפתור ה-"delete" שממוקם 3-4 מ"מ ממנו, בכל פעם שאלתי את עצמי אם במקרה לחצתי גם על כפתור הכיבוי והמחשב ייכבה. לשמחתי, זה לא קרה אפילו פעם אחת. בצד השני של החלק העליון, בצד ששמאל מעל כפתורי האסקייפ וה-"F1", ממקום כפתור דו-צדדי. החלק הימני של הכפתור בורר בין מצבי ההפעלה של אמצעי השידור שהמחשב מגיע עימם – בלוטות' (3.0) ווויי-פיי (B/G/N). חלקו השני בורר בין מצבי הפעלה של החומרה, ומאפשר מעבר בין מצב חסכון בחשמל, מצב של פעולה מאומצת, מצב של סופר-פעולה ומצב של פעולה מאומצת אוטומטי. את הפעולה של הכפתור הבורר הזה ניתן לבצע גם בשילוב המקשים "Fn+Spacebar".

הלב

הלב הפועם בקרבי המחשב הוא אטום ממשפחת אינטל, בעל ליבה כפולה, העונה לשם N550. המעבד עמד בגבורה בעבודה היום-יומית שהפעלנו אותו בה, על אף ריבוי המשימות התמידי והמתמשך. המדבקה שעל המחשב טוענת שהעובדה שהלב מתגאה בליבה כפולה מאפשרת שיפור ביצועים של כ-23%, בהשוואה למחשב זהה עם מעבד אטום מסוג N455.

הדגם שלנו הגיע עם דיסק קשיח בנפח 250GB, נפח מכובד יחסית למרבית הנטבוקים בקטגוריה היום.המחשב הגיע כשהדיסק הקשיח מחולק ל-2 מחיצות, אחת של מאה ואחת של כמאה עשרים ג'יגהבייט. מערכת ההפעלה והתוכנות תופסות כעשרים ג'יגהבייט מתוך זה, אך הנפח שנשאר בהחלט מספיק לרוב המשתמשים.

בואו נדבר על משקל. הוא קל משקל. כמה קל? לא שקלתי בדיוק, אבל קצת מעל 1 ק"ג, ולפי הגדרות היצרן המשקל המדויק הוא 1.25 ק"ג. כולל מטען חשמלי ייתכן והמשקל שלו מגיע ל-2 ק"ג. אבל בכל מקרה, המדובר במחשב נישא, נטבוק לכל דבר בעניין. המחשב ממוקם בגאווה במרכז הסקלה של הנטבוקים קלי המשקל, ומצליח למרות זאת להציע ביצועים טובים מעט יותר מנטבוקים אחרים בקטגוריה.

קישוריות

התקני תקשורת כוללים את הבלוטות' (3.0), וויי-פיי (B/G/N), חיבור Ethernet ו-3 שקעי USB. המחשב מגיע גם עם קורא כרטיסים מסוג MMC/SD/SDMC. חיבור למסך חיצוני אפשרי באמצעות שקע VGA בצד המכשיר. מעבר לכך, ישנם גם שקעים סטנדרטיים לרמקולים ולמיקרופון בצידו הימני של המכשיר.

למחשב מיקרופון מובנה. בשיחות סקייפ רבות שניהלתי, איכות השיחה הייתה טובה ולא התקבלה כל תלונה בצד השני.

זיכרון

הנטבוק מגיע עם זיכרון 1G DDR3 סטנדרטי. הזיכרון מספיק למשתמש הממוצע, למרות שיחסית למחשב שולחני מדובר במעט זיכרון. במהלך תקופת הניסיון, העמדנו אותו באתגרים של כמה מסכים במקביל, דפדפנים מרובי לשונות, וכמה דפדפנים מרובי לשונות במקביל. בכולם הוא עובר בהצלחה, אם כי מעבר לכעשר חלוניות במקביל, המערכת מתחילה להיחנק, ובכך להזכיר לנו שיש לה בסך הכל 1G של זיכרון. בדיקה זו, דרך אגב, בוצעה עם פיירפוקס ועם כרום במקביל. ברור שאנשים שיודעים מראש הם צריכים להפעיל במחשב הנייד שלהם יישומים כבדים, כגון עריכת וידאו, רינדור תמונות, יצטרכו לשדרג את הזיכרון, או להעדיף מחשב אחר לגמרי, שיותאם יותר לצרכים הספציפיים שלהם.

מצלמת רשת

המצלמה המובנית היא אחד היתרונות הבולטים של המכשיר. האמת, החדשנות שבה והפשטות מחפים מעל ומעבר על כך שאיכות התמונה היא 0.3MP. מה החידוש המרעיש? החידוש הוא כיסוי פיזי, המובנה בתוך המסגרת של המצלמה, שמאפשר למשתמש לחסום את העינית של המצלמה. כך, אתה יכול לדעת בדיוק האם המצלמה יכולה לצלם משהו בלי ידיעתך או אם לאו.

לבעלי המק, אני בטוח שהכיסוי הזה הוא אנטיתזה. הרי יש כל כך הרבה יישומים לאפל שדווקא מנצלים את העובדה שהמצלמה חשופה ובמקרה בו גונבים לך את המחשב הנייד, ניתן לצלם תמונות בשלט רחוק ולשלוח אותם לכתוב מייל מוגדרת מראש, וכך לקוות להצליח לאתר את המחשב הגנוב. ובכן, למי שאין אפל, היישומים הללו פחות זמינים, וממילא אינם רלוונטיים לשמירה על הפרטיות שלנו כשהמחשב אצלנו. כלומר, הם נכנסים לפעולה רק אחרי שהמחשב כבר יצא מידינו. החסימה הפיזית של העינית מאפשרת לנו, בעלי המחשב, לדעת בכל רגע נתון, האם המצלמה יכולה לצלם או שלא.

סוללה

על גוף המחשב מדבקה המתגאה בעשר שעות עבודה של המחשב בין טעינות. בפועל, יצא לי למתוח את הגבול ולהגיע מעל ל-8 שעות בין טעינות. אחרי בערך 8 שעות הופיעה ההודעה שהסוללה הגיעה ל-10% וכי עלי לחבר את המטען. מדובר בסוללה בת 6 תאים, שזה הספק לא רע.

יש לציין כי חיי הסוללה בין טעינות מושפע לא רק מגיל הסוללה, אלא גם מאופי השימוש במחשב. יישומים זוללי CPU, כגון עיבוד תמונה, יקצרו את הזמן בין טעינות. לעומת זאת, אם משתדלים להשתמש בצורה חכמה בנישא, ניתן להאריך את הזמן בין הטעינות. בכמה להאריך? תלוי במכשיר, בסוללה, בגיל הסוללה ובגורמים נוספים.

חום גוף

אחת המחלות של מחשבים נישאים זה הצטברות של חום. ישנם מחשבים רבים בהם החום מנסה להיפלט מתחתית המכשיר, ואם המכשיר מונח על הברכיים או על משטח לא אחיד, יכול להיווצר מצב שבו חלק מפתחי האוורור חסומים במהלך העבודה, דבר שיכול לגרום להצטברות רבה עוד יותר של חום.

ובכן, יאמר לזכותה של הצדפה הכחולה שהיא עמדה בחום בצורה מרשימה. במהלך ההתנסויות עם הצדפה, היא עבדה שעות רבות, כאשר רק כמה פעמים במהלך היום היא הייתה מכבה את עצמה ל-Sleep Mode. היא שרדה שעות רצופות של עבודה, ובמהלכן לא הורגשה הצטברות של חום, לא דרך המקלדת ובגוף המחשב, וכמעט שלא מלמטה. אמנם, לאחר 5-7 שעות עבודה רצופות ניתן לצפות לחום בתחתית המכשיר, אך החום שהיה לא היה כזה שהורגש תוך כדי העבודה, וגם לא היה בעוצמת חום שהפריע למהלך העבודה.

מערכת ההפעלה

מבחינת מערכת הפעלה, המחשב מגיע עם התקנה סטנדרטית של Windows 7 בגרסת ה-Starter.

במסגרת מסכי המשנה, קיבלנו אפשרות להגדיר את שפת מערכת ההפעלה ושפת ממשק הקלט. אזהרה הדהדה על גבי המסך כי את הבחירה בחלון זה לא נוכל לשנות באף שלב מאוחר יותר. זה קצת מוזר שמערכת ההפעלה תנעל את עצמה על בחירת שפה, במיוחד כאשר יש אנשים שעשויים לטעות בבחירה של שפת הקלט, או עשויים להתחרט ולשנות את הבחירה במועד מאוחר יותר.

תוכנות נלוות

המחשב מגיע עם מגוון תוכנות נלוות, וביניהן גרסת ניסיון של Trend Micro Internet Security וגרסה של אופיס 2010 הכוללת פרסומות. למי שלא מכיר, זו אחת האכזבות הכי גדולות מהתוכנות שבאו עם המחשב. אם קיוויתי שאוכל להשתמש במעבד תמלילים (נוטפאד/וורדפאד לא עונות על הצורך הזה), קיוויתי לשווא. התוכנה שמגיעה עם המחשב היא לא אופיס, אלא מסך פתיחה המאפשר לי לבחור בין 3 אפשרויות; לרכוש את האופיס המלא, להפעיל את האופיס שרכשתי במועד אחר, או להשתמש באפשרויות המוגבלות שיש באופיס שבה עם המחשב – הכוללות פרסומות.

אופיס עם פרסומות? כן, עם פרסומות. אני לא יודע מה חושבים האנשים הטובים ברדמונד קליפורניה לגבי הרעיון שאולי אשמח לכתוב מסמכים כשמולי פרסומות. מעבר לכך, מדוע שאסכים שהאופיס ישתמש ברוחב הפס שלי (שאני משלם עליו ממיטב כספי, לא הם) כדי להוריד פרסומות של גופים שמשלמים לחברה כסף, והיא עוד נותנת לי בתמורה מוצר מוגבל. אתן טיפ בהקשר הזה, במידה ויש סיכוי שזה ישפיע – תציעו לי את הגרסה המלאה בחינם, אבל עם פרסומות, ושהפרסומות יממנו את התוכנה. כך אוכל לבחור בין תוכנה שאני רוכש, היא בבעלותי המלאה וכך אקבל תוכנה בלי פרסומות, לבין תוכנה שאקבל במתנה ובתמורה יהיו פרסומות ברקע שיממנו עבורי את התוכנה.

בנוסף לזה, כדי להפעיל את האופיס שמגיע עם המחשב, צריך להסכים על עוד סט של תנאים ודרישות, כולל מדיניות פרטיות חדשה נוספת, והסכמה שלנו שהאופיס יתחבר לרשת וכו'.

למי שמחפש אלטרנטיבה טובה לא פחות, מוזמן להתעניין ב-LibreOffice. זהו מקבץ תוכנות החדש אשר היה ידוע בעבר כפרויקט Open Office. שינוי השם הגיע לאחר שאוראקל קנתה את סאן מיקרוסיסטמס, ומהווה המשך ישיר לפרויקט ה-Open Office. כפי שהיה ב-Open Office, גם כאן מדובר בתוכנות קוד פתוח. ב-LibreOffice מקבלים סט תוכנות המאפשר לבצע את כל אותם דברים שהייתם עושים קודם לכן עם תוכנות קנייניות, כגון עיבוד תמלילים, גיליון אלקטרוני, תוכנת מצגות ועוד.

מחיר

המחשב נמכר היום במגוון מקומות, כאשר מחיר נכון להיום נע בין 1935-2175 ש"ח. לדעתי, התמורה שהמכשיר נותן עבור ההשקעה הזו מצדיקה מחיר של נטבוק, גם אם הוא בקצה העליון של המחירים של הנטבוקים. עבור המחיר, שאולי נראה לרגע גבוה, מקבלים תמורה ויש לציין שהמכשיר מגיע עם אחריות לתקופה של שנה.

הכרעה

הדגם הזה (1015PEM) של משפחת ה-eeePC מהווה כניסה מרשימה של הנטבוק למשפחת המחשבים הנישאים. היו מחשבים קלים וקטנים יותר לפניו, וישנם מחשבים דומים לו עם ביצועים פחות טובים. אבל, הצדפה הכחולה שלפנינו הרשימה בביצועיה.

אלמלא המסך הקטן, הייתי מתפתה להציע את הצדפה הכחולה כאלטרנטיבה למחשב עיקרי. אך עבור רוב המשתמשים אני מניח שהביצועים של המחשב מספיק טובים. המחשב מגיע עם דיסק קשיח של 250GB. אמנם היה רצוי שיהיה קצת יותר גדול, אבל 250GB יספיק לרוב האנשים. כמחשב עיקרי, החיסרון היחיד שלו הוא המסך הקטן, אשר ביום-יום אולי אפשר להוסיף לו מסך גדול יותר שיתחבר אליו חיצונית.

כמחשב נישא, הצדפה הכחולה מהווה חלופה טובה עבור מרבית האנשים. אם אתם משתמשים במחשב בעיקר לגלישה באינטרנט, לעשות עבודות סטודנטיאליות (לא כולל MATLAB – לא ניסיתי להריץ MATLAB על המחשב הזה), אתם תופתעו לטובה מהמחשב. אם, מצד שני, אתם יודעים כבר עכשיו שאתם זקוקים למכונה שמסוגלת לבצע עיבוד גרפי, עריכת וידאו, חישובים מסובכים, וכו', המחשב הזה לא בשבילכם. עם רק 1GB זיכרון, הוא יתקשה לעמוד במשימות הכבדות, על אף שהמשימות היום-יומיות האחרות עובדות בצורה חלקה.

מבחינת ביצועים, הרי שביצועי המעבד טובים, וכך גם ביצועי הסוללה. אם יש משהו שהייתי משנה, זה הרכב התוכנות שמגיעות עם המכשיר. מצד שני, את הכיסוי-עינית הייתי מוסיף לכל מחשב שיש לו מצלמה מובנית.

בסופו של דבר, ממחשב נייד אנחנו מצפים לכמה תכונות בסיסיות; שהסוללה תחזיק מעמד (אחרת קשה לקרוא למחשב "נייד"), שהמחשב יהיה עמיד ויחזיק מעמד בטלטולי הדרך, ושמבחינת הנוחות, נרגיש שאנחנו יכולים לעבוד עליו בדרכים, כאשר אנחנו רחוקים מהמחשב העיקרי שלנו, והוא ידע לספק את כל צרכינו. הצדפה הכחולה עונה על כל הדרישות הללו.

נדב דופמן-גור

עו"ד העוסק בתחומי דיני הטכנולוגיה, דיני פרטיות וקניין רוחני. מרצה ומנטור לסטארטאפים, ובעל ניסיון רב-שנים בפיתוח ווב (http://about.me/nadavdg).

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: