כך תבחרו תוכנית הכשרה למפתחים ב-6 צעדים פשוטים

ענף הפיתוח מבטיח שכר גבוה, תנאים טובים ועתיד בטוח יחסית לשאר המקצועות, ולכן לא פלא שרבים מעוניינים לעשות הסבה או להתמקצע בתחום. אך בשוק יש מגוון רחב של תכניות – איך בוחרים את זו שמתאימה לכם? הכנו לכם 6 טיפים שיעזרו לכם להמשיך לשלב הבא בקריירה שלכם

 Kiyoshi Hijiki/ Getty Images Israel

צלם/תמונה: Kiyoshi Hijiki/ Getty Images Israel

מאת מיקי משיח

רבים רוצים להיות מפתחים, אך תכניות הכשרה למפתחים הן לא חוג חביב. מדובר לרוב בצעד שנועד לבניית קריירה או אפילו שינוי דרמטי של הכיוון המקצועי. כך או כך, הציפייה של התלמידים הפוקדים את תכניות ההכשרה היא לקבל כלים מעשיים להתמודדות עם עולם פיתוח התוכנה שבחוץ, ולהפוך לאנשי מקצוע שיכולים לקבל הזדמנות להתחיל ולעבוד בתחום. איך בוחרים תוכנית שתלמד את כל הידע הדרוש ותעמוד בציפיות שלכם? הכנו לכם 6 טיפים שיעזרו לכם למצוא את התכנית הטובה ביותר עבורכם, זו שתזניק את הקריירה שלכם קדימה.

1. שאלו את השאלות הנכונות

בחירת מסלול נכון ללימודי תוכנה מתחילה בלשאול – בעיקר את עצמכם – את השאלות הנכונות. האם יש לכם מושג מהן שפות התוכנה שבהן תרצו להתמקצע ואולי בעתיד יהיו בכלל שפות אחרות? אולי עדיף ללמוד קודם את עקרונות המקצוע ורק אז לבחור שפות או לבחור מסלול כללי/מקיף שניתן להתנסות בו במגוון שפות וסביבות. כמה זמן וכסף אתם מעוניינים להשקיע? יש תכניות שעולות עשרות אלפי שקלים ויש הכשרות ללא עלות, אך עם התחייבות לעבודה. מה שיטת הלימוד? האם לומדים בשורות, עם מחברת, מרצה ושקפים או במעבדת מחשבים חדישה ופעילה? מה הסיכוי שתצליחו למצוא עבודה לאחר ההכשרה? אולי כדאי לבחור מקום שבו מציאת עבודה לבוגרים היא חלק מההכשרה והמודל העסקי ויש זהות אינטרסים בין הלומד למוסד הלימודים. תשובות לשאלות הללו, גם אם חלקיות, יסייעו לכם בסינון ראשוני של תכניות הלימוד המוצעות. ומה אחרי הסינון הראשוני?

2. עורכים מחקר שוק

אחרי שקיבלתם מושג מה אתם רוצים ללמוד ולמה, הגיע הזמן לצאת החוצה ולבחון את האופציות המוצעות בשוק. מדובר בסקירה עניינית לכל דבר ועניין, ובה אתם מוותרים על בתי הספר שאינם עומדים בקריטריונים שקבעתם לעצמכם בשלב השאלות הראשוני – שפות התוכנה הנלמדות, התקציב, המיקום ואורכן של תכניות הלימוד.

עכשיו מגיע הזמן להתחיל ולאסוף חוות דעת. בימינו המשימה לא אמורה להיות מורכבת מדי – מלבד העובדה שכל מה שתרצו לדעת נמצא ברשת, גם בוגרי המסלולים אינם מתביישים לחוות את דעתם בפורומים המתאימים ואפילו מומלץ בחום ליצור עמם קשר על מנת לקבל מעט יותר מידע. בנוסף, רבים מבתי הספר לתוכנה ופיתוח משתפים פעולה עם חברות מסדרי גודל שונים, ומגדילי הראש שבכם יכולים לפנות אליהן כדי להבין אם הן מרוצות מבוגרי המסלול שהם גייסו לעבודה.

באותה נשימה חשוב לציין כי חוות דעת שליליות על מסלול לימוד כזה או אחר אינן עדות גורפת לכך שהן לא מתאימות לכם. יכול מאוד להיות שמי שביקר את המסלול סבל מחוסר התאמה כזה או אחר ולא מיצה עד תום את מה שיכול היה לקבל, ולכן חשוב לאסוף כמה וכמה ביקורות על בתי ספר ותכניות הכשרה ולהבין לא רק מה הם מעניקים, אלא מה אתם תרצו לקבל.

וטיפ אחרון וחשוב – אל תסתפקו במדיה הדיגיטלית. אם מציעים לכם להגיע אל בית הספר או מרכז ההכשרה, נצלו את ההזדמנות על מנת להתרשם. הסתכלו על הכיתות והמעבדות, דברו עם אנשים, בחנו  את האוכלוסייה שהגיעה אתכם וספגו את האווירה. כל אלה בהחלט יכולים להשפיע על החלטתכם.

 Emilija Manevska/ Getty Images Israel

צלם/תמונה: Emilija Manevska/ Getty Images Israel

3. מגישים מועמדות

תהליך הגשת מועמדות למסלולי הלימוד הנבדקים יכול לספק מידע חיוני על התכנית עצמה ועל הצוות הנמצא בסביבה. מה חשבתם על מי שראיין אתכם? האם במהלך הריאיון הרגשתם שאתגרו אתכם, ששאלו את השאלות הנכונות על מנת להכווין אתכם למסלול התפור למידותיכם?

רוב בתי הספר ללימודי תוכנה ופיתוח אינם מקבלים כל אחד. יש עדיפות ברורה למועמדים עם נטייה ריאלית מובהקת, כאלו שסיימו לימודי הנדסה או מדעים מדויקים ומגיעים לתוכנית עם ידע תיאורטי רחב שמסייע רבות בלמידת התחום. חשוב לציין: גם מי שרוצה ללמוד לכתוב קוד ברמה מקצועית ואין לו רקע מוקדם יכול לעשות זאת, רק צריך לוודא שהמסלול מיועד לחבר’ה שכמותכם, שכן אופי ההדרכה נגזר מרמתם המקצועית של התלמידים.

4. לומדים את המערכת

אחת התדמיות שדבקו באנשי תוכנה מוכשרים היא זו של זאבים בודדים, כאלו היושבים לבדם בלילות ומנגנים בלהט על המקלדת. הקוד שהם כותבים הוא מבריק, אבל במקביל הם ידועים ככאלו שכישורי החברה שלהם לוקים בחסר והם מתקשים לפתח כישורים חברתיים ראויים הנדרשים בעבודת צוות בסיסית. אך הסטריאוטיפ הזה אינו משקף כלל את מה שקורה בשטח – מתכנתים ואנשי קוד הם חלק מצוות מגובש שמטרתו להפיק מוצר מעולה, ולא רק לכתוב ביעילות שורות קוד אינסופיות.

מפתחים עומדים בקשר יומיומי עם מנהלי פרויקטים, בודקי תוכנה, אנשי מכירות, לקוחות ועוד ומערכות היחסים הללו מבטיחות פיתוח של מוצר שלם וטוב יותר. הכשרות אינטנסיביות בענף אמורות לייצר סביבת עבודה מציאותית ככל האפשר ולהעניק ללומדים כלים חשובים לניהול מקצועי ובין אישי, הנוגע ליצירת סינרגיה נכונה בין כל אנשי המקצוע השותפים לעשייה.

5. לומדים ללמוד

תחום התוכנה והפיתוח משתנה תכופות ומאלץ את העוסקים בו להפגין גמישות מחשבתית ויצירתיות, לצד רצון ויכולת להמשיך ללמוד בתנועה. אנשי מקצוע מובילים בתעשייה מקדישים חלק לא מבוטל מזמנם לטובת למידה, כזו המשאירה אותם חדים ומעודכנים ומאפשרת להם לייעל תמידית את עבודתם השוטפת. תכניות לימוד מודרניות וספירליות חושפות את הסטודנטים למקורות מידע חדשים ומחייבות אותם לבצע למידה עצמאית בשלב מוקדם יחסית. מדובר באתגר לא פשוט, אך כזה המהווה חלק בלתי נפרד מהכשרה שתסייע להפוך תלמידים בתחילת דרכם למפתחים עם יכולות משופרות לאין ערוך.

6. היום שאחרי

רובם המכריע של התלמידים המסיימים את מסלולי ההכשרה ישמחו להשתלב בעבודה מיד עם הלימודים. חשוב לבדוק מהם שירותי ההשמה שמעניקים בתי הספר שבהם אתם מתעניינים ומיהן החברות המשתפות עמם פעולה. קשר פורה עם מספר רב של חברות מעיד על שביעות רצון גבוהה מרמתם של הבוגרים ומיכולתם לתת תוצרת מרשימה תוך פרק זמן קצר יחסית.

בחברות שבהן ההכשרה היא ללא עלות, ההשמה הופכת להיות חלק מהמודל העסקי, כי רק לאחר שהסטודנטים מתחילים לעבוד החברות מתחילות להרוויח. לכן, סביר להניח שתהיה מחויבות רבה יותר למציאת עבודה.

הכתבה בחסות Infinity Labs R&D

Infinity Labs R&D, מרכז חדשנות ומצויינות מבית Matrix היא חברת מחקר ופיתוח המפעילה מאז 2014 תכנית הכשרה מהפכנית בתחום ההייטק. שיטת ההכשרה היא פרי פיתוח מקורי שנבנה בשיתוף עם מנהלים מובילים בתעשיה, ומבוססת על מגוון מחקרים בתחום. ההכשרה ללא עלות, ומאפשרת לבוגרים מצטיינים בתחומי הנדסה ומדעים להשתלב בהצלחה בתפקידי הנדסה ופיתוח משמעותיים הדורשים מעל 3 שנות ניסיון. לפרטים נוספים לחצו כאן.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

6 תגובות על "כך תבחרו תוכנית הכשרה למפתחים ב-6 צעדים פשוטים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
רוני
Guest

לשם האיזון כדאי לדעת שגם תכנית דומה אך בתפיסה מעט שונה קיימת גם באקספריס קיקסטארט.
https://www.exsperis-software.co.il

nhho
Guest

אתם גרועים .
אלו שמנהלים את התכנית שלכם – חיים בסרט וסרט מצחיק, ואף חברה לא תסכים להעסיק אותם.מקצועניים אבל הם בלתי נסבלים… ואחרי כל מסע הסבל אתכם , אתם חולבים את אלה שמסיימים לשנתיים שלמות .

אדי
Guest

חחח.. להשוות את אינפיניטי לאקספריס זה כמו להשוות F35 למטוס ריסוס. לא כוחות !

אלעזר
Guest

היי אדי
אני עומד לפני ניסיון להסבה ומתלבט לאן, אם תוכל לתת לי קצת יותר מידע איפה יותר טוב ולמה ?

אדי
Guest
אליעזר, נתחיל מהסוף..ההכשרה היא רק אמצעי כדי להבטיח לך מקצוע מתגמל, מאתגר ולאורך קריירה של עשרות שנים..אם תבדוק איפה משובצים בוגרי אינפיניטי תופתע לגלות שהם מפוזרים בלמעלה מ 200 חברות הייטק רב לאומיות וסטארטאפים מובילים הם מהיום הראשון מצובצים ובתפקידים שדורשים 3-4 שנות ניסיון וזה מבטיח שישתכרו לפחות 3,000 שקל יותר לאחר השנתיים הראשונות ולאורך שנים. תעשה חשבון פשוט ותגלה שב 30 שנה זה יותר ממליון שקל. באינפיניטי לאחר שנתיים מקבלים בסביבות 22-26 אלף לחודש ובתוכניות האחרות 17-19. זה הבדל עצום שמראה את הבדלי האיכות. יש באינפיניטי שיטה שעובדת ולכן כתבתי שזה כמו ההבדל בין מטוס F35 למטוס ריסוס כולם… Read more »
האמת
Guest

תלפיות הי-טק תוכנית הרבה יותר טובה…

wpDiscuz

תגיות לכתבה: